van den kerkeraad der Hervormde gemeente tot instandhouding van gemeld reglement is besloten ter griffie tor inzage van do Raadslodeu neder te leggen,om daaruit des- verlangende of een voorstel te doen, of daar op hij herziening van het reglement regard te slaan. Ken ingekomen rapport van den gemeente- bouwmoester, tot voorziening in de gebrek kige afwatering in de Brugstraat, zal aan do leden ter inzage rondgezonden worden. Eindelijk is nog benoemd het stembureau, zoo wel voor de verkiezing op 8 Mei van 3 leden der Provinciale Staten, als later dat voor de verkiezing van één lid der Tweede Kamer. Sedert eenige dagen is men alhier bezig om de ruine, genaamd de steenen heer, te1 ontgraven. Verrassend zijn de uit komsten die daardoor worden verkregen. We hopen dat belangstellenden niet tegen de kosten zullen opzien, om dit eeuwen oude stuk zoo mogelijk geheel te ontbloo- ten. We donken later eenige hizonderheden hieromtrent mede te deelen. Dinsdag jl. heeft zekere Timmer man, neef van den onlangs wegens moord op zijn vrouw tot tuchthuisstraf veroordeel den Izaak Timmerman, in de gemeente Oostburg op zeer zonderlinge wijze zich verhangen. Hij had daartoe de onderste lat van de leuning van een brug gekozen, hond hieraan het om zijn hals geslagen touw en liet zich zoo van de glooiing van den dijk afzakken. Om het plan niet te doen mislukken, had hij zich met zijn han den nog naar beneden geduwd, en is in dien toestand den anderen morgen gevon den. Veel schijnt de man niet betoekend te hebben, want eenige dagen voor dit feit, had hij, naar men zegt, zijn vrouw met kokend water willen verbranden. Deze nog te bed liggende, trok hij bij de haren er uit en wilde in dien toestand een ketel kokend water op haar hoofd uitgieten. De toeleg mislukte, daar het water, buiten zijn weten, niet heet genoeg was. Op Zaterdag jl. is aannemer geworden van de te maken wegen in den Willem- Leopoldpolder (Belgisch gedeelte) van af het Hazcgras tot aan de Nederlandsehe grenzen, do heer Jan Deckers te Westeapello, voor 13,950 fr. do bogrooting daarvan was 14,000 fr. Het door de Regeering ingediend wets ontwerp van successierecht strekt, om te hellen in de opgaande lijn 3 pCt. en in de nederdalende 1 pCt. Gekozen tot lid van don Raad te Zie- rikzee de heer J. J. Blankert, Rijksontvan ger aldaar. Geplaatst ten postkantore te Vlissin- gen de heer J. D. J. M. Bekaar, commies 2o .klasse der Posterijen te Amsterdam. Bevestiging en intrede van ds. K. W. Hulstijn, te Oostburg, op Zondag G Mei e. k. des voormiddags half tien en des namid dags 2 ure. Bevestiger ds. D. H. Toljer te Axel. Z. M. heeft bepaald Art. 1. De frankeering van brieven ge drukte stukken en monsters of stalen van koopwaren geschiedt door middel van post zegels, die op de brieven en allo andere stukken vóór hunne ter post bezorging door ol' van wege de afzenders zijn vast te hech ten, of wel door middel van gezegelde om slagen. Art. 2. Art. 8 van het Kon. besl. dd. 12 Nov. 1851, houdende dat de vooruitbe taling van het port ook mot gereed geld in handen der postambtenaren kan geschie den, wordt ingetrokken. Art. 3. De bepalingen van dit besluit komen in werking met den 1 Mei 1877. Woensdag is aan het departement van buitejilandsche zaken de tolegrafiselie mede- deeling ontvangen, dat door Rusland aan Turkije den oorlog verklaard is. De minister van financiën vestigt in de St.-Ct. van 23 dezer de aandacht der inge zetenen op den hoofdinhoud der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 43). Bij do wet, in werking tredende 1 Juli a. s. is onder anderen bepaald: a. Dat de thans bestaande Nederlandsehe koperen pasmunt zal worden vervangen door bronzen pasmuntstukken van 2'/», 1 en 'U cent, maar dat de bestaande Nederlandsehe kopermunt wettig betaalmiddel blijft totdat zij, na genoegzamen aanmaak van nieuwe bronzen munt, en na voorafgaande bekend making buiten omloop zal worden gesteld; b. dat niemand verplicht is bronzen of koperen pasmunt aan te nemen tot een hoo- ger bedrag dan vijf en twintig cent; c. dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en nikkelmunten in betaling te geven dat het echter, bij wijze van uitzondering op dat verbod, in de door den koning bij al- gemeenen maatregel van inwendig bestuur aan te wijzen grensgemeenten, veroorloofd is van die vreemde munten voor eene waarde van ten hoogste twintig centen in betaling te geven, mits de in belalinggeving plaats hebbe met toestemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hoogeren koers dan door den koning bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur zal worden vast gesteld d. dat het aan rijks-, provinciale-, ge meentelijke en waterschapsambtenaren en aan pachters en onderpachters van rijks-, provinciale-, gemeentelijke en waterschaps inkomsten verboden is, hij ontvangsten wel- kezij als zoodanig doen, die vreemde munten in betaling aan te nemen e. dat overtreding van de sub lit. c en d bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten minste drie en ten hoogste vijf en zeventig gulden dat echter, indien de schuldige binnen de laatsle twee jaren wegens de overtreding is veroordeeld, de geldboete tot honderd gulden kan worden verhoogd en dat bij de wet aan den koning de be voegdheid is voorbehouden om de strafbe palingen op de overtreding der sub lit c en d. genoemde voorschriften reeds vóór bet in werking treden van bovengenoemde wet zelve, dus vóór lo. Juli 1877, in werking te doen treden. Ten einde nog tijdelijk in de behoefte aan koper gold te voorzien, zal aan 's Rijks munt nog voor een bedrag van p. m. f50,000 aan heele en halve centen geslagen worden. De heer Niorstrasz beeft, naar men verzekert, bet stellig voornemen opgevat zich bij de periodieke aftreding in Juni niet meer als lid der Tweede Kamer herkiesbaar te stellen. Men schrijft ons uit Aardenburg Door de Middolburgsche Courant werd men in deze omstreden op de hoogte gebracht van hetgeen er op den 15 dezei'te Oostburg in do vergadering van de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderens Westelijk deel van de vereeniging Volksonderwijs, waaraan een 00-tal personen deelnamen, zoo al is voorgevallen. De aanstaande ver kiezingen voor 3 leden voor de Provinciale Staten is een der hoofdonderwerpen van behandeling geweest. In het midden latende of het geacht kan worden tot den werkkring van derge lijke bonden te behooren, zich aan het hoofd van Provinciale- of Kamerverkie zingen te stellen, of deze te leiden (vooral wanneer onder de bondsleden, ja zelfs onder de bestuursleden, naar men verneemt, ver scheidene niet kiesbevoegden zijn) meent men toch dat kiesbemoeiingen bij onder wijszaken minder eigenaardig en passend zijn; en dat bet daarenboven al zeer de discussion belemmerend is, als aftredenden of hunne zonen in de nabijheid der ver gadering of daarbij tegenwoordig zijn. Eu geen wonder dan ook, dat de discussien over zulk eone candidatuur van zeer luttel beteekenis wezen moesten en men niet in overweging heeft kunnen of durven nomen, of er voor een zeer hai'dhoorend 83 a 84-jarig grijsaard, doch die overigens veler sympathio en persoonlijke achting bezit en geen der minst verdienstelijke statenleden is geweest, geene termen bestonden om eene lange en vvelvordiende rust in ernstige bedenking te nemen en zijne taak als pro vinciaal vertegenwoordiger aan jeugdiger krachten over te laten, waardoor tevens de gelegenheid zoude geopend zijn om, zonder kwetsing van wie ook, de ongelijke verdeeiing der gekozen Statenleden ('/e nit het kanton Oostburg en slechts uit het kanton Sluis) meer billijk te herstellen, als wanneer er ook uit de van hier of uit den omtrek voldoende en aanwezige stof, eene geschikte keuze zou kunnen ge daan worden. Tot de daarstelling oener bizondere Roomseh Catholieke school is, zegt men, te Aardenburg nu voor geed besloten. De noodige vergunning, bij boogere autori teiten, schijnt althans reeds aangevraagd te zijn. Ook aan de bier gevestigde christe lijke bewaarschool schijnt men het lager ouderwijs te willen verbinden. Wie hier op de hoogte is en dc kaart van de gemeente kont, verwondert .zich het meest, dat deze zoo te betreuren afscheidingon nog zoo lang achterwege gebleven zijn. Ook worden hier pogingen aangewend om eeii Evangelisatielokaal op te richten. Van hier en elders zijn onderscheidene giften voor dat doe] ingezameld. Ook uit uwe ge meente werd reeds menige bijdrage daar voor toegezegd. CADZAND, 26 April. In de heden alhier gehouden aigemeene vergadering der Inge landen van de Watering Cadzand, zijn her kozen als De beer A. Erasmus te Cadzand als dijk- raad bij het calamileuse waterschap Tien honderd en Zwarte, en als afgevaardigden bij het waterschap der sluis aan de Wielin gen de heeren Abraham Isaac van Cruijnin- gen en Izaae Leenhouts beiden to Zuid- zande. STATENGENERAAL. TWEEDE KAMER. In de op 24 dezer gehouden zitting is ingekomen 't bekende ontwerp tot droogma king van het zuiderdeel der Zuiderzee en tot aanleg van een waterweg van Amster dam naar de Waal door de Geldersche vallei. Tot rapporteurs van het ontwerp tot. wijziging der kieswet zijn gekozen de heeren: Kerkwijk, de Roo, Kappeijne, Tak en De Jong. De heeren Van Heukelom en De Beau fort zijn beëedigd en toegelaten. Op eene interpellatie van den heer Mees omtrent den toestand van den Rotterdamsohen wa terweg, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken verklaard, dat een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk 5 der staats- begrooting, in dien waterweg reeds zijn departement verlaten heeft. De heer Mees dankte den Minister voor die mededeeling. Woensdag is het kadasterontwerp aan de orde en daarna dc enquête over de long ziekte enz. GEMENGDE BERICHTEN. Te Middelburg is door de poiicie in beslag genomen een vaisch 25 centstuk, voerende de beeldtenis van Willem II en liet jaartal 1848, en te Delft een valsche rijks daalder, waarop de beeldtenis slaat van Wil lem III en liet jaartal 1848, terwijl ook to Antwerpen valsche 20-frankstukken ontdekt zijn. De arr.-rechtbank te Goes heeft Dins dag te Goes hare laatste openbare zitting in strafzaken gehouden.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2