NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCtHLAANDEREN. N°. 17. Achttiende jaargang. A0. 1877. Buitenland. Binnenland. SLU1SCI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der udvertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) Generaal Agentschap, NIJGII en VAN D1TMAR, Algemeen Advcrlentie-Bureau le liotterdam. B e ljg i BRUGGE. In de zitting van het bof van assises van 18 dezer, is als losser van het doodelijk schot op den baron van der Brug gen, tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld D. de Looze, terwijl zijne twee mede beschuldigden A. Wassenhove en I. Verhoye dadelijk vrijgelaten zijn. In die van 19 dezer, is F. Buijek, oud 18 jaren, arbeider te Thielt, veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid, wegens poging tot moord op Mathilda de "Witte boerendochter aldaar, die door het op haar gelost geweer schot slechts lichtelijk gekwetst werd en daarvan spoedig genas. Zijn jeugdige leef tijd en vroeger goed gedrag, nam men in aan merking als verzachtende omstandigheden. In plaats van zich_door verdrinking het leven te benemen, heeft de persoon van den moordaanslag in het Breijdelstraatje, zich door een pistoolschot van het leven be roofd. De vrouw waarop de aanslag heeft plaats gehad, hoezeer vrij erg gewond, schijnt evenwel daarvan ie zullen herstellen. Op 12 Mei zal iii het Provinciaal Gou vernementshuis te Brugge, Voor Rijks reke ning woiden aanbesteed, het maken van een nieuw zeehoofd en het verlengen van negen andere hoofden aan de kust bij Blanken- berghe, waarvan de begrooting 170,000 fr. bedraagt. Zoo als men weet worden in Belgie deoever en duinverdedigingswerken alles voor reke ning van den Staat onderhouden en verbe terd. De nieuwe daarstelling en verlenging dezer werken zijn als gevolgen van den stormvloed van 30/31 Januari te beschou wen, en strekken vooral, om het daar en elders plaats hebbend verlies van strand en afneming der duinen zooveel mogelijk tegen te gaan, waarom men dan ook voornemens schijnt om verder langs de kust van Heijst en Knocke, door doelmatige werken, het verder oeververlies zooveel mogelijk tegen te houden. In de laatste raadszitting te Blankenberghe is besloten dat er voor stadsrekening een nieuw casino zal gebouwd, en de gasver lichting in de volgende zitting breeder in overweging genomen zal worden. Wie in geen 25 of 30 jaren deze plaats bezocht heeft, zal verbaasd staan, over dan vooruitgang en de vlucht die Blankenberghe genomen heeft. Ook liet naburige Heijst volgt het iu uitbreiding langzamerhand. Jl. Zaterdag waren er op de markt te Brugge slechts 81 heet. tarwe en 24 heet. rogge. De reeds verhoogde graan prijzen en de verhooging, die men nog wacht, houden de bezitters vooralsnog van verkoop terug. Den 17 dezer is het proces door den heer Goblet den generaal Eeuens aan gedaan, omdat de laatste den grootvader van den eerste een verrader heelt genoemd in de gebeurtenissen van 1831, door den eischer bepleit, doch diens pleidooi is nog niet ge ëindigd. Het publiek trekt zich dit proces bijna niet aan, daar alles betrekking heeft op gebeurtenissen die bijna vergoten zijn. Italië. Bij een der ge vanger genomen internationa listen of socialisten, waarvan wij indevorige week hebben melding gemaakt, is een ma nifest gevonden, waarin de denkbeelden dier partij omtrent het vervormen der maat schappij wordt uiteengezet. Er mogen, zoo heet liet, geen niet-voortbrengende verbrui kers zijn. Derhalve moet ieder lid in de maatschappelijke huishouding voortbrenger wezen. De persoonlijke eigendom is een der eerste oorzaken van den staat van vernede ring, waarin het Proletariaat verkeert. Der halve moet de persoonlijke eigendom wor den afgeschaft. Het begrip van verschillende staten is een verouderd begrip. Staten wor den dus opgeheven. Het huwelijk, kerke lijk of burgerlijk is een vooroordeel. De ver- eoniging tusschen man en vrouw moet steu nen op wederkeerige genegenheid, achting en eerbied. Er rust op hen de verplichting om de kinderen, uit hunne vereeniging ont staan, op te voeden, totdat deze zelve in hunne behoeften kunnen voorzien. Op deze grondslagen, zegt het manifest, verklaart de socialistische vereeniging al hare krachten te willen aanwenden tot orga nisatie der toekomstige maatschappij, daar de grondslagen beschouwd moeten worden als de eenige, die de heerschappij van de moraal, van do gelijkheid en gerechtigheid kunnen verzekeren. Spanje. De Gaceta behelst een koninklijk besluit, waarbij de soldaten en de officieren van eiken rang, die gediend hebben in het leger der Oarlisten, of die de cantonnale zaak ge diend hebben, kwijtschelding van straf be komen, indien zij zich binnen 30 dagen bij de overheid ter onderwerping aanmelden. Dorregaray enPerula, ge wezen aanvoer ders der Carlisteu, hebben zich aan de re geering te Madrid onderworpen. Bij gelegenheid van een stierengevecht, door den koning bijgewoond, is een der vaardigste toreadors levensgevaarlijk ge kwetst. 't Zal waarschijnlijk wel niet hel pen om aan deze afschuwelijke feesten een einde to maken. Rusland. De door den oorlog veroorzaakte handels- en industrieele crisis breidt zich in Rusland schrikbarend uit. Te Mos- kau zijn volgens de Mosk. Wiedom 40,000 werklieden broodeloos. Alle groote fabrie ken in die stad zijn gesloten en de failisse- menten vermeerdereu hij den dag. In liet koninkrijk Polen heefi da helft der fabriek arbeiders gedaan gekregen en lijdt gebrek. De hongertyphus neemt schrikbarend toe. Am e r i k a. In Paraguay is een omwenteling uitge broken. De president en zijn broeder zijn vermoordDe saamgezworenen zij n geslagen Oosters clie aangelegenheden. St. Petersburg, 24 April. Het manifest van den Czaar is in liet Journal de St. Petersbourg verschenen. Het gewichtigste in dit stuk is de ver klaring, dat na de verwerping van het pro tocol en tengevolge van de hardnekkige weigering der Porte om aan de billijke eischen van Europa te voldoen, thans het oogenbiik voor Rusland is aangebroken om tot zelfstandig handelen over te gaan. Czernowitz, 24 April. Het eerste detache ment Russische troepen, uit 40 man sap- peurs en één officier bestaande, heeft gis teren hij Bestnak de grenzen overschreden. Heden zullen 1000 man over de grenzen gaan. Eene proclamatie van grootvorst Nicolaas aan de bevolking kondigt den doortocht der Russen op hun wegnaar den Donau aan. Daar de Rumeensche Regeering geen ken nisgeving ontvangen heeft, verklaart zij voor het geweld te wijken en beval zij hare troepen zich terug te trekken. SLUIS, 2G April. Alhier is reeds eene som van f 43 ingeza meld en aan de sub-commissie te Middel burg ingezonden tot het helpen bevorderen eener Nederlandsche expeditie naar de Pool streken. dering, is door Burgemeester en Wethouders medegedeeld, dat zich als sollicitanten voor do twee vaceerende hulponderwijzersplaat- sen hadden voorgedaan de heeren J. A. Buijs te Leiden, C. C. A. Croin alhier en A. M. Visser te St. Anna ter Muiden, uit welke spoedig eene voordracht ter ver vulling der vacatures aan den Raad zal wor den gedaan. Tevens is door den Raad te kennen ge geven, dat tegen het verzoek van den heer J. Lansen Croin, tot daarstelling van oen tweede weegtoestel (bascule) op de kaai, geene bedenkingen zijn, behoudens nader onderzoek der plaats van stichting, te rege len voorwaarden en of daardoor geen hinder aan de communicatie of schade aan voorlig gende bewoners kan toegebracht worden Het adres van J, J. Bouba, tot wijziging 1 van het reglement van politie even als dat

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1