Binnenland. pond zijn er in onmetelijke kelders gebor gen. Vior dagen geleden moest de adminis tratie van dit depèt 200 vaatjes buskruit in ontvangst nemen, haar uit het militair ar senaal van St. Petersburg toegezonden. Nadat de wagens, die deze vaatjes hadden aangevoerd, vertrokken waren, werden deze, alvorens ze in de kelders te doen, niet al de gebruikelijke voorzorgen onderzocht. Do officier, die hierbij tegenwoordig was, deed een vaatje openen, om te zien of het vilt, dat het buskruid van binnen in het vat omgeeft, ten einde het schuren te beletten, goed op zijne plaats was, en zag dat op ze kere plaats dit vilt cenigszins bolrond was. Hij opende het vat om te zien wat daarvan de oorzaak mocht wezen en bemerkte toen tot zijn niet goringo schrik eenige lueifers, die in een stuk vilt waren gewonden, en zoo omgeven, dat zelfontbranding volgen moest. Onmiddellijk werd het vat met zijn in houd in liet water gedompeld, en al de an dere werden nauwkeurig onderzocht. Op 't oogenblik datdeze ojtdekkingplaats had, was men reeds begonnen met het in hot magazijn brengen der gevaarlijke waar, en hoogstwaarschijnlijk ware de zaak niet ontdekt geworden, erzoueene verschrikke lijke ontploffing hebben plaats gehad, die de vernietiging van drie vierde der stad zou tengevolge hebben gehad. Oostcr&chc oaBgclegciihcdcii. Bij den Joop, dien de zaken in 't Oosten in de laatste dagen genomen 'hebben, is 't wellicht niet ondienstig de reeks van tclograminen, die men overal in de dagbla den aantreft, ecnigszins voor onze lezers te verduidelijken. Zooals men weet, werd do vorige week door de gevolmachtigden dei vijf grooto Mogendheden te Londen een protocol getee- kend, voornamelijk samengosteld door Rus land en Engeland en gericht tot de Porte, ten einde aan te dringen op lotsverbetering van de Christen-onderdanen van 't Turksche Rijk, welk protocol gesteld was in veel ge matigder vormen, dan waarin vroeger de eischen derconforentie geformuleerd waren. Rusland had daarbij aangedrongen op 't sluiten van den vrede met Montenegro en 't zenden van een Turksch gevolmachtigde naar St. Petersburg. 't Antwoord dor Porte is nu heslist weige rend. Uitgaande van 't beweren, als zou Montenegro oen eenvoudig afhankelijke Slaat zijn, ontiegt zij Rusland ten eenemale 't recht om zich hierin te mengen en ver klaart zich alleen bereid een gezant te zen den, wanneer Rusland gelijktijdig 't zeilde diet. De Russische bladen achten thans den eonig mogelijken uitweg eeno oorlogsver klaring aan Turkije, dat stolselmatig alle eischon der mogendheden van do hand wijst on onhandelbaarder is geworden, naarmate de mogendheden toegeven. Er bestaat inüisschen nog oen geringe hoop op liet behoud van den vrede in de overeenstemming van alle mogendheden. Zal die echter gevonden worden En zal Turkije geneigd zijn aan hun wil toe te geven Tien tegen oen, dat deze vragen ontkennend zullen beantwoord worden, daar de Porie een oorlog verkieslijker schijnt te achten, dan onderwerping aan Europa's vorlangen. Mag mou de Agence gelooven, dau zou Rusland in antwoord op do verklaring der Porto eenvoudig aan do mogendheden de vragen stellen Wij allen of ik alleen? ou levens aan Turkije 48 uren tijd geven om vrede te sluiten met Montenegro en een ambassadeur naar St. Petersburg te zen den. Dit zou Ruslauds laatste woord zijn en do verdere beslissing overblijven aan 't zwaard. Intusschen officieel is van Ruslands be slissing nog niets bekend on 't blijft dus nog altijd mogelijk, dat Turkije in 't einde zi:li schikke naar het algemeen verlangen. Turkije heeft echter ook te rekenen met zijn binnenlaudschen toestand en 't is niet onwaarschijnlijk, dat het, wanneer 't toe geeft aan den aandrang van buiten, 't te kwaad zou krijgen met zichzelve. Liever misschien dan zich nu bloot te stellen aan de binnenlandsche beroeringen, zou 't een oorlog aanvaarden, en dan na een paar verloren veldslagen vrede sluiten op de voorwaarden die nu gesteld worden. Na gebleken onmacht zou natuurlijk 't Mu- zelmansche fanatisme eerder geneigd zijn zich bij een vernedering neder te leggen dan wanneer 'tzich, zooals nu, in zijn volle kracht waant. Rusland staat geheel gereed om den veld tocht te beginnen en ieder uur kan men als liet ware de gewichtige beslissing te gemoet zion. Volgens sommigen zou 't oorlogsma nifest reeds kant en klaar zijn. De Nord ontving een telegram uit Londen, volgens hetwelk de Britsche Re geering van meening is, dat in de tegen woordige omstandigheden elke poging om den vrede te bewaren nutteloos is. Het vertrek des Keizers van Rusland naar het leger kan elk oogenblik verwacht wor den. Hij zal niet aan den veldtocht deel nemen, maar slechts over de troepen een revue houden. De oorlogsverklaring is tot dusverre nog niet verzonden. De tegen woordige toestand dwingt Rusland iu zekere mate tot eenzijdig handelen; Rusland alleen mobiliseerde zijn leger- De barsche wijze, waarop Turkije het protocol verwerpt, zou van Rusland, indien het niet handelend optrad, een retraite verlangen, die zich door niets laat motiveeren. SLUIS, 19 April. Herbenoemd van wege den Polder Bew. Eede ben. Sl. Pietersdijk als afgevaardigde bij het Waterschap (der Sluis aan de Wie lingen de heer J. de Die alhier. Nadat in het begin dezer maand te Middelburg door den luitenant ter zee, de heer Kooleman Beijnen, die onder Engelsche vlag reeds twee reizen naar de Poolzee deed, een allerbelangrijkst verslag dier rei zen was gedaan en onder anderen mede gedeeld was hoe daar, waar onze voorouders in vroeger tijd in het hooge noorden aan de spits van de stoutste ondernemingstonden en de vaderlandsche kleuren liet meest in die streken ontplooid werden, thans helaas aldaar van dat alls niets meer te hespeuren was, ja dat zelfs vele Hollandsche plaats namen reeds door Engelsche, Duitsche en zelfs door Hongaarsche namen vervangen zijn, toen bleek weldra de algemeene in stemming der talrijke vergadering, dat Ne derland zulks niet langer lijdelijk behoorde aan te zien, maar op den weg van weten schap en vooruitgang mede voorwaarts moest trachten te streven en men in die verre en koude streken ook behoorde door te dringen en althans ook door gedenkteeke- neu van eenvoudige steenen zooveel mogelijk behoorde te bestendigen, de ontdekkingen in vroeger tijden door onze koene en dappere voorouders op NovaZemblaeneldersgedaan. Door 's mans wegslepende en bezielende taal, wist hij dan ook te Middelburg, even als elders van de aanzienlij lesten te bewegen tot het vormen cener sub-commissie voor de expeditie eencr nu Nederlandsche ex peditie naar het Noorden, en geen wonder, dat hijdie reeds twee |malen deze zoo koude en harre tocht gemaakt had, wederom bereid was daarheen te vertrekken en begon met de opbrengst zijner mededeelingen voor eene expeditie gaarne beschikbaarte stellen. Voor die commissie, tot inzameling van vrijwillige gitten tot het zenden eener Neder landsche expeditie naar het Noorden, werden benoemd de heeren mr. Schorer, burge meester, tot Voorzittermr. Borsius, lid der Eerste Kamer, tot Onder-Voorzitter; H. D. Slegt, tot Penningmeester; mr. E. Fokker, tot Secretaris en aan dezen werden nog vijf notabele Middelburgers toegevoegd. Door deze aldus gevormde commissie, werden ook naar deze zijde der Schelde, verschillende circulaires gezonden, met verzoek om de sub-commissie in hare po gingen tot inzameling van vrijwillige fond sen wel te willen schragen, en wordt de ver wachting gekoesterd, dat het ook hier aan geen sympathie zal ontbreken, om door eene ruime opbrengst van velen eene Neder landsche expeditie naar het Noorden te doen gelukken. [Dat de sub-commissie zich in dat ver trouwen niet moge teleurgesteld zien, is onze hartelijke wensch; terwijl de Uitgever van dit Weekblad zich gaarne bereid ver klaart, daarvoor bestemde giften te ontvan gen, die aan de commissie over te maken en hiervan later mededeeling te doen. Red.] Tot instandhouding hunner ten deele uit eigen fondsen aangelegde wegen, zijn door de Belgische Regeering, dit jaar naar gewoonte, wederom verschillende belang rijke subsidien verleend aan gemeenten in de provincie West-Vlaanderen, onder meer aan eenige langs de grens en in de richting tusschen Brugge en Sluis gelegen, als: voor den weg tusschen Oostkerke-Damme 1333 fr., tusschen Oostkerke-Westcappelle 2000 fr., aan Lissewege 3000 fr., aan Knocke 2050 fr., aan Ramscapelle 2000 fr. terwijl nog tal van meer afgelegen gemeenten met dergelijke subsidien ondersteund zijn. Deze jaarlijksche ondersteuning uit 's Rijks schatkist, wordt aan die gemeenten spe ciaal verstrekt, ter tegemoetkoming van gemis aan spoorwegen, om het bereiken derzelve en de communicatie naar de groo- tere gemeenten zooveel mogelijk bevorder lijk te zijn, waartoe dan ook dienstbaar ge maakt worden voor Rijksrekening onder houden wordonde malle-postediensten, (ge sloten postrijtuigen) op verschillende Btations in correspondentie rijdende, op de daarvan meest afgelegene plaatsen. Hoe wenschelijk zoude het wezen, indien de Nederlandsche Regeering, deze goede voorbeelden eens mocht willen navolgen; dan toch zouden de ingezetenen van den lin ker Scheldeoever, ook op meer mogelijke en vooral op min kostbare wijze eenig genot en gebruik kunnen erlangen van de Provin ciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde en de in Walcheren aangelegde spoorwegen, waarin, zoowel als in die door gansch Nederland aangelegd, zij thans alleen aan zienlijke sommen, zonder eenig het minste wedergenot, bijgedragen hebben; en immers zou ook, de door goedgezinden verlangde blijvende aansluiting aan Zeeland en Ne derland daarmede zeer in de hand gewerkt worden. Gisteren vergaderden te Zuidzande de besturen van de gemeenten Groede, Cadzand, Nieuwvliet, Retranchement, Sluis en Zuid zande en van de Watering Cadzand, ten einde nader te bespreken de zoo wenschelijke be strating met keijen van de grindwegen loo- pende van Nieuwvliet naar Sluis. Een ter overweging aangeboden leenings- plan van ongeveer/180,000 vond, wat de af lossing in 34 jaren betreft, vele aanhangers doch het nog verschuldigde voor de begrin- ding dezer wegen met de verhoogde lasten voor den afleg en de schaden aan de voorwer ken der sluis aau de Wielingen deed velen vreezen, dat zonder eene krachtige onder steuning van de zijde der hooge Regeering deze zoo wenschelijke wegsverbetering moei lijk zoude tot stand te brengen zijn. Een en ander zal intusschen eerlang aan de betrok kene gemeenten en polders worden medege deeld en hunne ondersteuning daarop inge roepen worden. De landbouweursus te Oostburg zal niet opgeheven worden, maar den 21 April e. k. worden voortgezet. De verkiezing tot vervulling der plaat sen van de aftredende leden der Provinciale Staten moet dit jaar den 8 Mei geschieden. De eventuele herstemmingen zullen plaats hebben op Dinsdag 22 Mei a. s. De heer Kuyper heeft wegens redenen van gezondheid ontslag genomen als lid dei- Tweede Kamer met 1 Juni a. s. De Staats-Courant van 14 dezer bevat de wet van 9 April 1877, houdende wijzi ging van de artt. 10, 11, 15, 16, 46, 48eri

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2