M i i If 4 ai N». 16. Achttiende jaargang. A°. 1877. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 20 April. Buitenland. .Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag, Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/» cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Generaal Agentschap, NIJGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentie-Bureau te Rotterdam. België. GENT. Bij de uitloting jl. Maandag der stedelijke leening, werd de premie van 25,000 fr. getrokken door mej. De Grijze, weduwe van eon opzichter in de gasfabriek aldaar. BRUGGE, 18 April. Eene poging tot moord op eene jonge vrouw, bracht heden de bewoners van het Breijdelstraatje in rep en roer. De schuldige maakte door verdrin king onmiddellijk een einde aan zijn leven. De berichten omtrent de aangevallene zijn uiteenloopend. Jl. Zaterdag brak de zoon van den baron T'Serclaeijs de knieschijf, door het om- vervallen van het rijtuig waarmede hij van de jacht terugkeerde. Zijn toestand schijnt zeer bedenkelijk te zijn. In de geopende zitting van het hof van assises te Brugge, is het onderzoek aangevangen, omtrent de in den nacht van 19 op 20 April 1875 gepleegden moord op den baron van der Bruggen, burgemeester te Wyngene. Deze met eenigen zijner onder geschikten, drie wildstroopers in de bos- sclieu van zijn kasteel willende vervolgen, werd door een derzelve met een geweer schot doodelijk gewond en bezweek spoedig daarna. Lang bleef alle onderzoek naar de daders vruchteloos, en werden zelfs de thans daarvan beschuldigden, Desiré de Looze, Auguste "Wassenhove, werklieden te Aeltre en Ivo Verhoye boerenzoon te Ruijsselede, bij gebrek aan voldoende be wijs weder losgelaten. Nu schijnt door gerezen oneenigheden tussclien de ouders van Wassenhove, diens stiefmoeder, den zoon verklapt en aan de gendarmerie zoodanige inlichtingen gegeven te zijn, dat zij voor melde beschuldigden op nieuw gearresteerd hebben, en hoewel door dezen reeds bekend is het stroopen in bewusten nacht, was de losser van het doodend schot bij de justitie tot gisteren nog onbekend. Heden avond 18 April zal er, naar wij vernemen, in deze zaak uitspraak gedaan worden. Te Mons heeft dezer dagen eene vree- selijke worsteling plaats gehad, in het bosch van graaf de Grunne, tusschen een jacht opzichter en een wildstrooper, waarbij de laatste zwaar gewond is. De clericalen te Antwerpen bereiden tegen Zondag eene zeer groote manifestatie voor, waarbij zij al de clericale kringen en genootschappen des lands uitnoodigen, om gezamenlijk hulde te gaan brengen aan baron Osy en hem tevens geluk te wenschen mot zijne verkiezing tot senator. De gausche burgerwacht is tegen Zondag opgeroepen Te Brussel voor de correctioneele rechtbank verscheen een zeventienjarige jongeling, die waarlijk veel belooft voor de toekomst. Hij is een eenvoudig bediende bij een pasteibakkerdoch hij heeft van die ideeën, welke zeker niet in het brein van den eersten den besten sterveling opkomen Der'jongeling was beschuldigd van diefstal van 500 fr. en een gouden ketting. Hij ver kocht den ketting en ging dit geld benevens de gestolen som, verteeren in slemperijen toen hij niet meer wist welke losbandighe den te bedrijven, eindigde hij met een voet had in champagne. Hij is veroordeeld tot een jaar gevangenis en 52 fr. boete. De onlusten in Antwerpen maken nog het onderwerp uit van berichten en beschou wingen in de nieuwsbladen. Alleen kunnen wij er bijvoegen, dat de Koning van Belgie den heer David, kolonel der burgerwacht van Antwerpen, in eene particuliere audi ëntie heeft ontvangen, om ware en uitvoe rige bizonlerheden te vernemen betreffende den toestand, waarin de Scheldestad ver keert en over hetgeen jl. Dinsdag bij de ver kiezingen aldaar gebeurd is. Als een bewijs van de hevigheid der po litieke hartstochten te Antwerpen, wordt in eene particuliere correspondentie het vol gende uittreksel uit eene Vlaamsche preek, jl. Donderdag in de St. Andrieskerk houden medegedeeld. «Weet ge, wanneer wij niet door de geuzen en liberalen zouden aangerand worden Als wij het 6e en 7e gebod uit de tien geboden Gods wilden schrappen en hun zeggen gij moogt over spel doengij moogt stelen en doen wat gij begeert; gij moogt bankroet makenen met eens anders goed vluchten. O dan zouden wij goede priesters zijn, dan zouden alle vervolgingen ophouden en dan zouden wij hunne vrienden zijn." Moet men, na zulke woorden gehoord te hebben, zich nog ver wonderen over de dweepzucht der clericalen? Duitschland. De voorloopige wijziging der strafvorde ring op het vervoer van slachtvee, waaryan dezer dagen melding werd gemaakt, is thans te Keulen afgekondigd. Volgens de nieuwe bepaling mogen kalveren, schapen en var kens, bij het vervoer per spoortrein, per wa gen, of hoe ook, alsook ter markt, niet meer worden «gekneveld". De voertuigen moe ten zoo ruim zijn, dat de dieren zonder ge drang of hinder naast elkander kunnen staan of liggen. Bij het op- en afladen moeten zij worden nedergezet en mogen zij volstrekt niet gesmeten worden. Uit New-York wordt gemeld, dat door de douanen aldaar in een wijnvat verbor gen, een kist met dynamiet patronen werd ontdekt, die te Hamburg op de stoomboot Friso, van de Hamburg-Amerikaausche stoomvaart-maatschappij, was geladen. De Post verneemt van geloofwaardige zijde dat het bericht in de dagbladen, dat Bismarck er aan zou denken eene wijziging te brengen in de tot dusverre gevolgde ker kelijke politiek, geheel uit de lucht gegrepen is. Integendeel verzekerde de Rijkskanselier nog in den laatsten tijd uitdrukkelijk aan een hooggeplaatst persoon, dat hij, gezond of ziek, oogenblikkelijk weder zijne werkzaam heden zou aanvaarden, wanneer eene ernstige poging mocht worden gewaagd om op dat ge bied van systeem te veranderen. F r a n k r ij k. Onder de voorwerpen, die op de Parijscho tentoonstelling van 1S78 zullen worden ge ëxposeerd, zal ook een sierlijke preekstoel behooren ter waarde van 30,000 k 35,000 frs., die de schrijnwerkers van Parijs voor nemenszijn voordeSt. Pauluskerk te Londen te marren, als bewijs van erkentelijkheid voor de hulp door Engeland verleend aan de Fransche slachtoffers van den oorlog van 1870. Den 16n April heeft de hoer Thiers zijn tachtigsten jaardag gevierd. Bij deze gelegenheid bevatten de Fransche bladen eenige bizondorheden, den beroem den staatsman betreffende, en daaronder de zeker zeer belangrijke wetenswaardigheid, dat hij zichzelf nog scheert en, wat meer zegt, zelf zijn scheermessen aanzet. In de op 14 Mei geopend wordende zitting der assises van het Departement van het Noorden, zullen te recht staan Aublin en Crochon, beschuldigd van dengru- welijken moord te Sevry gepleegd. Engeland. De oudste muziekant van Europa, de pia nist Charles Ncate, is op 93-jarigen ouder dom overleden. Hij was de bizondere vriend van Mendelsohn en van Beethoven geweest. Het volgende geval bewijst de nuttig heid der koepokinenting, welke in Enge land zeer wordt betwist. In een huisgezin te Burhey, district Watford, zijn zes perso nen, die niet ingeënt waren, door de pok ken aangetast en vier hunnorzijn gestorven. De drie leden van het huisgezin, welke ge vaccineerd waren, zijn van de ziekte ver schoond gebleven. De moeder, wier jongste kind aan de pokken is bezweken, werd niet ziek. alhoewel zij het kind tot vóór zijnen dood zoogde. Italië. Twee benden Internationalisten, ééne van 30 en eene andere van 18 man, zijn nabij Telete verschenen. Do autoriteiten hebben hen gevangen genomen. Griekenland. De Times bevat het volgende telegram uit Athene van den 13en: De zaken op het eiland Creta nemen eene ernstige wending. De Turken hebben troepen gezonden, om de Christenen te beletten zich te Amalos te ver eenigen. Men vreesde, dat het eiland door Enge land zou worden bezet. De Oostenrijksche vloot werd te Athene verwacht. Rusland. Uit St. Petersburg wordt aan de Agenee- Havas gemeld, dat Kroonstad t aan een groot gevaar is ontsnapt. Deze sterkte bezit een aanzienlijk buskruiddepót; 12 tot 15,000

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1