NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Achttiende jaargang. A0. 1877. Vrijdag 13 April. Buitenland. N\ 1 LIISEIi Dit weekblad verschijnt iedcrcn Vrijdag:. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nummers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent-, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. de Redactie betreffende m W1, J'"vuuütcuuuuc benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) gewone Berichten ot Medeueelmgen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. De Belgische schilderkunst is erg getrof fen door den dood van den heer J. B. Madou. Hij is overleden tengevolge van een bloed- opdrang naar de hersens, welke hem getrof fen had, bij de opening der tentoonstelling van aquarellen, die 11. Maandag plaats had. Madou was 81 jaren oud. I)oor zijn over lijden worden verscheidene achtbare fami- lien der hoofdstad, in rouw gedompeld. Hij had tot echtgenoote de zuster van wijlen den heer Quetelet, in leven algemeen secre taris dor akademie; tot schoonzoon Alex. Robert den historieschilder; de zeeschilder Clave is zijn neef. Madou was gedecoreerd met de Leopolds orde .en be.t Lpgjocn, van Eer. Bij de verkiezingen van een scnaatslid te Antwerpen heeft de clerieale candidaat, baron Osy, 4926 stommen bekomen. De heef Boschaert, liberaal, bekwamer slechts 1466. De kiezers van het.platteland, die door Je geestelijken naar de stembus geleid werden, hebben den doorslag gegeven. Uit Antwerpen schrijft men, dat men daar eergisteren avond, naar aanleiding van den uitslag der verkiezing van een lid voor den Belgischen senaat, dapper iu de straten gevochten had. De avond van gister werd met bezorgdheid te gemoet gezien, daar niemand kon zeggen, hoe het dan zou afloopen De ongelukkige toestand, waarin Brus sel tengevolge van de vele monsterbankroe ten verkeert, heeft naar '1 schijnt do belangd stelling in do aanstaande wedrennen aldaar niet verminderd. De Guide du Sport meldt, dat er in jaren zooveel mededinging niet heeft bestaan. Voor den koningsprijs zijn niet minder dan 34 paarden van achttien verschillende eigenaars ingeschreven. Voor de currectioneele kamer van het hof van cassatie te Brussel is thans een zaak in behandeling van 46 verschillende feiten van bedrog in douanerechten, omkooperij van douanen, schriftvervalschingenenz. ten laste van verschillende suikerraffinadeurs cn douanen van Antwerpen. Een twintigtal der schuldigen bevindt zich in handen der justitie, doch de ande ren, en juist de voqmaamston, zijn op de vlucht. Onder do eersten bevindt zich een hande laar in suiker die in eerslen aanleg is ver oordeeld tot. twee jaren gevangenisstraf en verschillende boeten, Ic zameu bedragende omstreekstwee millioen francs. F r a n k r ij k. De Fransehe schilder Charles Marchal heeft zich te Parijs door een pistoolschot van het leven beroofd. Marchal heeft vooral naam gemaakt door zijn genrestukken ont leend aan het Elzasser volksleven hij was de schilder van het decoratief van den l'Ami Fritz maar heeft ook eenige classieke on derwerpen behandeldHij was 50 jaren oud. In een brief aan Paul Brébant geeft Mar chal als de reden van zijn zelfmoord op, dat reeds sedert oen jaar zijne oogen, tengevolge waarschijnlijk eener zenuwachtige aandoe ning, alle lijnen dubbel zagen, wat hem het werken zwaar of onmogelijk maakte. Ook goldelijko redenen schijnen van invloed to zijn geweest op zijn ellendig besluit. Vóór zijn zelfmoord had hij alles in zijne vertrekken in orde gebracht en zich met de grootste zorg gekleed. LI. Dinsdagavond wierp een buitenge woon hevige windvlaag een voor bijgangor en een stuk van-sen uithangbord tegen de spiegelruit van een wisselkantoor op den hoek van de Rue de Rivoli en den Boulevard Sobastopol te Parijs. Het glas vloog in stukken en al de obligation, aandeelen, bankbiljetten, goud-en zilverwerk-500,000 fr. ongeveer - die achter het glas tentoonge steld waren, vlogen op straat. Men stelle zich den angst van den wisselaar voor De voorbijganger had geen letsel gekregen cn hel geld kwam ten slolfo weer hij den eigo- naar terecht. Gelukkig dat dit niet te Brus sel is gebeurd Do correctioneele rechtbank van Parijs veroordeelde Cassagnac tot twee maanden gevangenis en 3000 fr. boete; Puel, den gerant van den Pays, tot 1000 fr. boete; beiden wegens bcleediging der Kamer. In de derde zitting van de vergadering van Katholieken heeft de heer Bresson over de wenschelijkheid gesproken om eene ver- eeniging van rechtsgeleerden te vormen, wier taak het zal zijn om aan de beleedigde dienaren der Kerk de middelen te verschaf fen, langs wettelijken weg voldoening te verkrijgen. De persoonlijke beleedigiugen, zeide deze spreker, kan men, desverldezeu- de, met minachting beantwoorden. Maar de aangerande eer van den godsdienst moot ge wroken worden. De door hem vooi gestelde resolutie, die met eenparige stemmen werd aangenomen (in die bijeenkomsten is het regel alle voorstellen met eenparige stem men goed te keuren), luidt als volgt «Dat iu elk diocees aan de Katholieke rechtsgeleerden gevraagd worde, of zij zich willen belasten mothet verdedigen der gods dienstige belangen en dat die rechtsgeleer den met hunne kameraadschappelijke be trekkingen gebruik maken, om elkander van raad te dienen cn verder bij te staan. Duitschland. De badplaats te Ems lijdt zeer onder de Oostersche kwestie. De Keizer van Rusland en zijne familie waren in den laatsten tijd gewoon er jaarlijks eenige weken door te brengen, en was men dan ook om dezen tijd reeds druk bezig mot het maken van toebe reidselen tot ontvangst van de hooge gasten. Dit jaar is nog geen sprake van de komst der Keizerlijkefamilie. Men kan hieruit af leiden,datde toestand nogaltijdgespannen is. Bij gelegenheid van de geboorte van een zoon, schonk het hoofd van het huis Rothschild le Wecnen een som van f 120,000 aan het personeel van zijn kantoor; dat is bijna zijn inkomen van één dag. Dit wordt nl. tegenwoordig berekend op f 150,000 daags. Het verzoek om ontslag door prins von Bismarck gedaan is thans een der moest belangwekkende politieke gebeurtenissen. Niet alleen redenen van gezondheid moeten oorzaak zijn van dit besluit, men leidt dit af uit hetgeen Bismarck den dag waarop liij zijn 62jarigen geboortedag vierde, zcide ,Ik heb van den keizer mijn ontslag ge vraagd en hoop dat het mij zal worden ver leend. Ik heb volstrekt en voor goed rust noodig. Ik moet mij geheel en al aan de staatszaken onttrekken, niets meer met eenige aangelegenheid van bestuur te doen hebben. Ik heb mijntijdgehad. Voor Duitsch land heb ik gedaan wat ik kon, doch nu kan ik niet meer. Vraag het slechts aan mijn ge neesheer. Hij zal u spoedig van de noodzake lijkheid mijner aftreding overtuigenIk ga dan ook heen, met het voornemen van nooit weder eenige functieu te hervatten. Ik wil voortaan genot hebben van het buitenle ven; van wandeling, jacht, visscherij. kort om, geheel en al leven als particulier. Ik hoop, dat men mij dan niet meer zal lastig vallen, niet meer zal kwellen met, of raad plegen over staatszaken, maar mij met rust laten, om mij geheel en al aan mijn familie en landelijke rust te kunnen wijden. Alles vermoeit mij hier. Als ik nog zes maanden op mijn post moest blijven, zou. ik verloren zijn. Ik ben niet meer in staat om drie uren bezig te blijven. Alles heeft tegenwoordig invloed op mijn zenuwgestel. Ik kan niet langer. liet is niet anders Toen een zijner vrienden daarop verklaar de, dat de zaak hem te treurig scheenom er aan te gelooven, antwoordde Bismarck Ik ben rond er voor uitgekomen en meen het oprecht. Aan terugtreden valt niet te denken. Reeds sinds 1871 lioh ik herhaal delijk mijne betrekking willen nederleggen en telkens lieb ik mij laten overhalen om te blijven; doch met andermaal daarop aan te dringen, zou men te veel van mij vergen. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron verneemt de Post, dat de Keizer liet verzoek van Bismarck om gepensioneerd te worden afwees, doch drt hem een verlof' van eenigen duur werd toegestaan. In alle zaken het Rijk betreffende wordt de vertegenwoordiging van den Rijkskanrelier opgedragen aan den Prui- sischen minister-president Camphauseu, als oudste minister. Morgen zal eenc mededee- ling in dien geest bij den Rijksdagwordon in gezonden.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1