a li in NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 14. Achttiende jaargang. A". 1877. Vrijdag 6 April. Buitenland. Dit .weekblad; verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke noinmers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 71/. cent. Groote lettors naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, bonevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) eii gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Het welbekende bijvoegelijke naamwoord „protokollig", dat zoo menig lastig kind, zoo menig weerbarstig ondergeschikte en in 't algemeen zoo menig pruttelend en ongezeggelijk man of vrouw, met onvrien delijk verwijt, op zich heeit zien toepassen, dat welkekende bijvoegelijke naamwoord nprotokollig" dan, behoeft men niet bang te zijn dat de merischen zijn af komst vergeten zullen; want dagelijks worden wij herin nerd wat een protocol is en wat al eigen zinnigheid, onwil, weerbarstigheid, onge- zeggelijkheid er aan een protocol verhonden is. Gansch Europa, is protokollig geworden over Turkije, gansch Europa dreigt het nu te worden over Rusland. Straks wordt Rusland het over Europa, totdat het de nagels uitslaat ten zich aan alle verdragen en overeenkomsten onttrekt. Daarnaar -begint het nu al een weinig te gelijken. Het protocol heeft zooveel zin nen en gemoederen in beweging gebracht en is zoolang door de. mogendheden heen en weder geschopt, dat het niet meer be staat. De voorlaatste schop, die het kreeg, was de vraag of Rusland tot ontwapening zou overgaan als het geteekend zou zijn, en de laatste schop was dê verzekering van Rusland dat het niet tot ontwapening zou overgaan, wanneer Turkije niet voor- giug. Daar ligt het protocol dan nu en wie zal het oprapen Zeker niemand Zoo is het dan vrij onzeker of er vrede blijven zal. Men zegt dat Rusland groot gelijk heeft met zijn eisch dat Turkije voorga met de ontwapening, want dat Rusland terstond moet kunnen optreden, als de zoogenaamde demobilisatie van de Turksche troepen aan leiding geeft tot gewelddadigheden tegen de christenen. Zoo staan wij dan nog voor de onzeker heid Nog altijd kijken de twee mogend heden Turkije en Rusland elkander met booze blikken aan, en rondom staat Europa te kijken wat er volgen zal en of zij elkaar in de haren zullen vliegen. Zoo werd het Paschen voor gansch Eu ropa op Turkije nazoo rustten diplo- matieken en volksvertegenwoordigers en ambtenaren korter of langer en hebben zich verheugd op het christelijke feest. Opstan ding predikte het. Maar wat staat er in Europa anders op dan de eene quaestie na de andere, de eene jaloezie na de andere, de eene oorlog na de andere Wat lijzen er anders op dan zwarte spoken en roode spoken en dreigende gestalten, die met uit gemergelde vingeren grijpen? O, Paschen! vriendelijk feest des Tevens, van leven uit den dood, vriendelijk feest des levens, zoo schoon weerkaatst m den spiegel der na tuur, waar in sneeuw en storm en kou de eerste knoppen zich losworstelen uit de windselen, wanneer zal uw profetie waar heid worden Wanneer zal uit den dood van oorlog, van haat, van ijverzucht, van spanning en ellende het leven mogen rijzen van den christelijken seest13 België. Do os waarmede men dit jaar te Brussel den eersten prijs heöft bekomen woog 1030 kilo's. Frank rijk. De bisschop van Poitiers, de heer Pie, slaakt in een dezer dagen verschenen her derlijken brief een jammerkreet over den weinigen lust, die er bij den gegoeden stand bestaat, om zich aan het priesterlijk ambt te wijden. «De seminariep raken ledig," roept de prelaat «t is een allertreurigst ver schijnsel, dat deklassen, die zich zoo gaarne de leidende noemen, de geestelijke loopbaan den rug toekeeren. De invloediijke familien beschouwen meerendeels het priesterambt als een zoodanig, waarvoor zij niet in de wieg gelegd zijn." Die bekentenis wordt door de onafhankelijke bladen van betee- keliis'geacht. De President der Republiek heeft zich vereenigd met een rapport van den Minister van Onderwijs, strekkendeom te Parijs eene Protestantsch-theologische faculteit op te richten, ter vervanging van die, welke vóór den oorlog van 1870 te Straatsburg bestond. Italië. Naar gemeld wordt, maakt men op het Vaticaan eeue lijst gereed van alle dignita rissen, die onder Pius IX wat te beteekenen hebben in het bestuur der kerk. Het doel is, om die personen naar verschillende pun ten van Europa te zenden, zoodra een nieuwe Paus verkozen zal zijn. Simeoni, Franchi, la Valetta en Bilio, de steller van den Syllabus, komen op die lijst voor. Engeland. Het telegram betreffende den invoer van rundvee uit Nederland en Belgie, werd ver keerdelijk opgegeven als uit Londen ver zonden. Het kwam uit New-York, en be trof dus een verbod op den invoer van vee uit Nederland en Belgie in de Vereenigde Staten, niet in Engeland. Alzoo was ook de opmerking ongegrond, door de Engelsche berichten er aan vastgeknoopt. Te Londen, behalve in de City en in de wijken bezuiden den Thames, is alle vervoer van rundvee zonder bizondere vergunning verboden. Men vermoedt dat de runderpest in de Loudenscbe stallen binnengebracht werd door een persoon die de koeien was komen inenten tegen de longziekte. Duitschland. Pio en Geleff, twee bekende roervinken, de aanvoerders der socialisten in Denemar ken, zijn met achterlating van vele schulden uit dat land verdwenen, Giaaf Arnim, de gewezen gezant te Parijs, ligt to Nice zeer gevaarlijk ziek. Men vreest voor zijn leven. 62sten verjaardag gevierd en werd bij die gelegenheid wcêr met brieven en telegram men overstroomd. De keizer en de kroon prins brachten hem bezoeken. 'tHeet dat de kanselier eerlang een langdurig verlof zal aanvragen, daar zijne gezondheid weer te wenschen overlaat. In Finland bestaan nog altijd middel- eeuwsche straffen. Op diefstal wordt nog de doodstraf dooi- verworging toegepast. V.-ou- wenroof, plundering en waarzeggerij wordt nog strenger gestraft: dan wordt eerst, do rechterhand van den schuldige afgekapt, waarna de patient gedood wórdt. Thans heeft oen deputatie van Finland zitting gekregen in den Algemeenen Raad van Rusland. Door dezen zullen wetsvoor stellen worden gedaan, om do straffen meer in overeenstemming te brengen met be schaafdere begrippen dienaangaando. T n r k ij e. De Turquie schrijft Een schoenlapper i n Constantinopel is gearresteerd, omdat hij de heler was van goed,dooreendiefachtigen hond gestolen. De toedracht der zaak is al dus Sedert oenigen tijd hadden de koop- liedon in den Tach-Khan geklaagd, dat dik wijls schooncn on laarzen, die zij uitgestald hadden, verdwenen. De portier, daarover ondervraagd, verzekerde, dat hij nooit lie den van verdacht uiterlijk binnen liet en op hen, die uitgingen steeds een waakzaam oog hield. Hij beloofde evenwel zijne opmerk zaamheid te zullen vordubbelen. Er vollie pen verscheidene dagen, en de diefstallen hielden niet op, wat don armen mail vcot hoofdbreken veroorzaakte, toen hij op zeke ren dag een hond uit den Khun zag sluipen, die een prachtige laars van Russisch leder in zijn bek droeg. Hij volgde den dief, die- voor de woning van een schoenlapper bleof staan, waar hem zijn last werd afgenomen en hij een stuk brood tot belooning ontving. De politie werd gewaarschuwd en nam den schoenlapper gevangen. Het gerecht is ech ter niet weinig verlegen, welke straf op den man moet worden toegepastdie van een dief of vaneen heler, want den werkclijken schuldige, den hond, heeft men ondanks alle nasporingen mg niet machtig kunnon wor den. Am e r i k a. Ex-president Grant zal een reis door Europa maken en vertrekt den 10 Mei van Philadelphia naar Liverpool. Tweed, liet beruchte hoofd van den Tam- manyring, zal waarschijnlijk in vrijheid ge steld worden, zoo hij hetgeen hij nog bezit terug geeft aan de stad New-York; zijn ver mogen bedraagt echter nog slechts 1,250,000 dollars, maar hij belooft bovendien de ge heel© geschiedenis van den Tanimanyring mede te dcelen, zonder iels achter te hou den. Toen de oud-hurgemeester van New- Aork. A Oxhley Hall, dit hoorde, maakte

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1