N». 12. 1877. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-KLUNDEREN. Achttiende jaargang. Vrijdag 23 Maart. Buitenland. Binnenland. SLUISGI Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone. Berichten of Médedeeïingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. BRUSSEL, 10 Maart. De ontvangsten van denlaatsten optocht bijgelegenheid der Kar na valsfeesten alhier hebben 25,000 frs. be dragen. Voor 15,000 francs werd er aan kaarten ontvangen, terwijl de inzameling langs de straten gedurende den optocht 10,000 fr. opbracht. Deze gelden zijn dade lijk ter hand gesteld aan de vereenigiug ter bevordering van den «schoolpenning", ten wiens voordeele deze collecte gedaan is. Over deze optochten heeft de heer Kervijn de Lettenhove, den Minister van Biunen- landsche Zaken in de Kamor geïnterpelleerd, als zoude de geestelijkheid daarbij in een bespottelijk daglicht gesteld zijn. De Minister heeft deswege een nauwkeurig onderzoek toegezegd. Laatstleden Maandag veroordeelde de eor- rectionneele rechtbank van Brussel, een handelsbediende tot elf maanden gevangenis, voor ontvreemding. De veroordeelde was echter reeds verscheidene dagen dood en be graven Men heeft er den mond vol van de onacht zaamheid onzer justitie zij liet Auhlin ont snappen, zij liet Emérique tijd zich uit de voeten te maken; zij ontsloeg Moyaux en thans den 14 Maart wordt eerst de instructie geopend tegen een kassier, die den 20 Fehr. met 30,000 francs van zijn patroon het hazenpad koos; dit bewijst dat hier of daar een radicaal gebrek moet bestaan, dat uitge roeid moet worden. Het hotel Emérique is verkocht voor 174,000 fr., juist genoog den intrest me- degerekend om.de geprotesteerde wissels te betalen. F r a n k r ij k. Het verbruik van tabak neemt in Frank rijk sterk toe. De Minister van Financiën deelt in het Bulletin de statistiqueet de legis lation comparée een opgave mede van de consumptie en het bedrag der belasting van de jaren 1872, 1873, 1874 en 1875. In het oersfgemelde werdener 27,032,000 kilo ver bruikt en bracht de belasting 269,400,000 frs. op; in hot laatstgenoemde 30,371,000 kilo, en 313,546,000 francs belasting. Onder de vele oorzaken, waaraan men do geringe vermeerdering van Frankrijks bevolking toeschrijft, bekleedt een voorname plaats de steeds toenemende ontvolking van het land in de zuidwestelijke provinciën. In 't gebied der Pyreneeën en der Garonne liggen streken, waar de bevolking in de tien laatste jaren met 'Is en Vs van het aantal in woners verminderd is. Gehcele gemeenten zijn daar tot verarming gebracht; de houw landen verwaarloosd, de fabrieken en werk plaatsen van hunne arbeiders beroofd. Een en ander is 't gevolg van de steeds toene mende verhuizing der Basken en Béarners naar de Staten valt Zuid-Amerika en Cali- fornie, waar dj, ontheven van drukkende lasten en verplichte militie, spoediger for tuin kunnen maken, dan in hun aloud va- derlaud. Voor ecu groot deel maken deze emigranten de bloem der Fransche bevol king uitjonge menscheu van beiderlei ge slacht uit den slatid der landbouwers en werklieden. De wereldberoemde fabrikant van par- fumerieu L. T. Pi ver is inden ouderdom van 90 jareu overleden. Italië. De Paus sloeg den 13 Maart bij gelegen heid van de opening van liet consistorie een blik op de geschiedenis sedert 1869. Italië, zcide de Paus, had 'zich door geweld van Rome meester gemaakt, en wel op een tijd stip dat een edelmoedige natie zich in de grootste verslagenheid bevond. De Paus somde daarna al de legen de kerk gerichte Italiaansche wetten op, en beklaagde zich dat hem do middelen waren ontnomen om de kerk te administreereii, terwijl hij het levendig betreurt, niets te kunnen doen om een einde te maken aan de onzedelijke han delingen en aan anti-godsdienstige secten, die de maatschappij overweldigen. De Paus verklaarde ten slotte dat hij niet vrij was iu de uitvoering van de Pauselijke waardigheid en voegde er bij, dat eeu ver zoening onmogelijkis. De Paus eindigde met de vreemde bisschoppen uit te noodigen, de g'eloovigen tot het nemen van wettige maat regelen aan te sporen, opdat de Regeeringen den toestand van den H. Stoel in overwe ging zouden nemen. SLUIS, 22 Maart. Naar wij vernemen worden er uit ver schillende plaatsen adressen aan de Eerste Kamer ingezonden, mot verzoek tot niet aan neming der nieuwe rechterlijke organisatie- wetteu, en wel van die gemeenten en der- zelver omstreken welke door de wegneming liunuer of nabij gelegene rechterlijke col- logieu Her in hunne belangen gekrenkt worden. Ook hier schijnt men daartoe aan gezocht te zijn. Daar intusscheu deze wet ten met zulk eene aanzienlijke meerderheid, ja bijna eenparig, door de Tweede Kamer aangenomen zijn, is hetniet te veronderstel len, zij door de eerste Kamer zullen ver worpen worden. De heer P. Hubregtse, die verleden week door den gemeenteraad alhier tot hulp onderwijzer werd benoemd, heeft voor deze betrekking bedankt en daarentegen eene be noeming tot hulponderwijzer aangenomen die door den gemeenteraad van Tholen op hem is uitgebracht. te Brugge de gewone jaarlijkscbe tentoon stelling worden gehouden van zoogenaamde vette paaschbeesten, als: ossen, koeien, vaarzen, kalveren, schapen en varkens. Voor hen, die zoodanige tentoonstelling nooit hebben gezien, is het wel de moeite waard een Brugsche reis er voor over tc hebben. Vrijdag avond 11. heeft de sectiechef der commiezen alhier bijna zijn dood gevon den in het uitwateringskanaal nabij de brug in den Zwinpolder. Er zijn verschillende lezingen over, hoo die man in het water en weer uit het waterzoo zijn gekomen,doch zoo veel is zeker dat iedereen, die liet weder varen van den man vernam, daarover ten diepste getroffen was en zijn blijdschap te kennen gaf', dat hij toch gelukkig was gered, daar hij toch altijd en overal zoo voorkomend en beleefd is Wil men voor dit laatste bewijzen, dan kan men zich adresseeren bij den heer A. Z. alhier, wien hij onlangs den weg heeft gevraagd, als mede bij den barbier F. V.die het voor recht heeft gehad hem eenige punten vau baard en baar te magen korten Naar men zegt is denzelfden chef. die te A. eene woning alleen bewoont, en die zoo bizondei op parfumerie schijnt gesteld te zijn, bij zijn afwezen eenige parfumerie cadeau gedaan, welke bij hem in huis is ge bracht, zonder dat een en ander gedekt was door eenig vervoerbiljet. Naar men echter verder heeft vernomen is het een soort parfumerie, die niet onder peil staat; de landbouwers mogen er gerus- telijk en zonder eenig geleibiljet, bij wagen vrachten van op het land voeren. Op de gewone jaarlijksche vergadering van afgevaardigden der verschillende polders deelmakende van het Waterschap der sluis aan de Wielingen, gehouden te Oostburg den 19 Maart jl., werd, behalve eenige andere punten, de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het loopend dienstjaar goedge keurd. Ter voorziening in de onkosten voor het herstel der stormschade, geleden op 31 Januari jl., werd een som groot f5572 be vonden, voor welke som de schade herstelden de werken eenigszins doelmatiger zouden ge maakt worden. Het uitvoerend bestuur legde hierop eene nadere begrooting aan de vergadering over, tot verbetering en versterking zoo van de wes telijke- als oostelijke zijde der suatiegeul en wol tot een bedrag van ruim f 12000. Het bestuur der Watering Cadzand was van gevoelen, dat gemelde sommen veel te gering waren, want dat volgens zijn oordeel doelmatiger en kostbaarder werken moesten aangelegd worden, zoo tot behoud des oevers als van de sluis en daarnevenliggende dui nen, en stelde nog daarenboven voor, dat ten gedeeltelijken koste van het waterschap zoude verhoogd worden de binnenberm van den

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1