NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 11. Achtlieode jaargang. 1877. PUBLICATIE. Buitenland. Binnenland. SLDISCn Dit weekblad verschijnt lederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. g 16. Maart. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/, cent. Grootc letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievendc Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Corrcspondcten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sluis, brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat het kohier van den Hoofdc- lijken Omslag voor het loopende jaar, dooi den Gemeenteraad is vastgesteld, en van den 14 tot den 21 dezer ingesloten voor een ieder in de gemeente-secretarie tor lezing zal liggen; terwijl diegenen,welke zich met hunnen daarop gebrachten aanslag be zwaard mochten vinden, die bezwaren vóór den 22 der loopende maand schriftelijk op ongozegeld papier, bij heeren Gedeputeerde Staten kunnen indienen. Sluis, den 13 Maart Ï877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HENNEQUIN, Burgemeester. J. BBKAAR, Secretaris. België. Een mijn te Gosselies is onder water ge- loopen. Er zijn vier personen bij verdronken en elf gewond. Een vader, die in eene an dere gaanderij werkte, wilde zijne dochter ter hulp snellen, doch werd het slachtoffer van zijn vaderlijke zorg. Zijn dochter was reeds vroeger gered. De rechtbank van eersten aanleg te Brussel heeft den Staatsspoorweg veroor deeld tot het betalen eener boete van 143,000 fr., als schadevergoeding aan een jong offi cier van het voetvolk, die het slachtoffer was van een spoorwegramp. Het vonnis consta teert hoedanig de mogelijke kansen van toe komst eu bevordering waren van dien per soon, wiens loopbaan werd verbroken dooi de gebeurtenis waarvoor de Staat verant woordelijk is. Ook is in aanmerking geno men het gering bedrag van het pensioen dat de eiseher geniet en de groote uitgaven tot welke hij, ten gevclge der bekomen verwon dingen, zich gedwongen zag. Frankrijk. Een derkoenste Fransche ontdekkingsrei zigers, Markies Do Compiègne, is te Cairo tengevolge van een tweegevecht omgeko men. Door koortsen ondermijnd, bevond hij zich aldaar tot herstel zijner geschokte ge zondheid. Zijn tegenpartij in het duel was een Duitscher Mayer genaamd. Daar hij te zwak was om den degen te voerenwerd de pistool tot wapen gekozen, De strijders wa ren op 30 pas geplaatst, en Markies De Com piègne aan den schouder getroffen. Do wonde verergerde do koorts, en het onvermijdelijk noodzakelijke uithalen van den kogel, was mede van ongunstig gevolg, zoodot hij reeds weinige uren na den afloop van het duel overleed. Ofschoon nog jong, had hij reeds merkwaardige reizen achter zich. Verleden jaar nam hij op uitnoodiging van Koning Leopold doel aan de te Brussel gehouden ge ografische conferentie, cn hij behoorde tot do commissie, welke de grondslagen legde voor het daaruit voortgevloeide plan ter be schaving van Midden-Afiika. Dus een beschaver, die zelf duelleert. Engeland. Uncle Tom, de held van den roman van mevrouw Beecher Stowe, de Negerhut, ver toeft reeds goruimen tijd in Engeland, waar hij in verschillende steden als voorganger in godsdienstige bijeenkomsten is opgetreden. De oude neger, die reeds 88 jaren telt, be kleedt de betrekking van evangelist bij een secte dessenters in Noord-Amerika. Hij werd dezer dagen op het kasteel van Wind sor door de Koningin en do Koninklijke fa milie ontvangen. Uncle Tom zijn ware naam is Josuah Henson wekte in r.iet ge ringe mate de nieuwsgierigheid van het Hof. Zijn zwart gelaat, omlijst door schitterend wit haar, vertoont nog de sporen van zijn langdurige slavernij. Koningin Victoria heeft den grijsaard verscheidene geschenkon vereerd. Am e r i k a. Den 7 Maart is te New-York eon groot gebouw der Bondstrect door brand vernield, hetwelk voornamelijk door goudsmeden en juweliers werd bewoond. Het verlies wordt geraamd op meer dan een millioen dollars. Nu do vrede met Turkije gesloten is kunnen wij onze oogen elders heen richten, en zoo wenden wij ons over den Oceaan naar de nieuwe wereld, naar het met stemmen strijdend Amerika. Do strijd aldaar is eindelijk heslist en, naar wij hopen, ook daar de vrede gesloten. De heer Hayes, de candidaat der republikei nen, is tot president der Voreenigde Staten verkozen met 185 tegen 184 stemmen. Daarmee is de heer Tilden gevallen. Voor den vreemdeling is deze uitkomst zeker vrij onverschillig. Ook Tilden was een de gelijk man en ook hij zou de Buitenlandsche Zaken met oordeel en waardigheid hebben geleid. Maar voor den Amerikaanschen burger is deze uitkomst niet onverschillig. Sinds het najaar toch hoeft er geschil be staan over de vraag wie toch wel verkozen was In 't begin schoen do heer Tilden de man te zijn, doch de geldigheid van som mige op hem uitgebrachte stemmen werd door de Republikeinen bestreden en de be slissing aan een verkiezings-commissie op gedragen. Die commissie hod een moeilijke taak te volbrengen. In het Zuiden was de strijd fel, en het was een strijd van rassen. De blanken zijn er allen democraten, de kleurlingeit-hllen republikeinen, eu daar de laatsten nu langen tijd de blanken hebbon geregeerd, heerschtc er eene groote verbit tering tegen hen, die natuurlijk met verbit tering en kuiperij beantwoord werd. Do commissie stond dus voor eeno rooeielijke taak. Haar beslissing zou de hartstochten duchtig kannen opwekken. Maar zij had ook een schoone taak. Zij kon, zonder acht te slaan op de uitkomst, zonder dein het Zui den zoo dreigende partij der republikeinen te ontzien, haar onderzoek instellen en het vertrouwen winnen dergenen, wien de par tijstrijd nu lang begint te vervelen. Maar- ongelukkig heeft do vcrkiczings-commissio dien moed niet getoond; zij hoeft het Zuiden niet aangedurfd zij heeft geweigerd de stemmen van Louisiana te onderzoeken, en het gevolg is, dat do republikeinen, die van veel geknoei verdacht worden, met heel hun aanhang, weer voor 4 jaren aan het hoofd der zaken zullen staan, terwijl hun recht, wel niet in hot openbaar maar met stil go- mor, door eon groot dool der natie zal wor den betwist eenongelukkige overwin ning voor den nieuwen president. SLUIS, 15 Maart. Tengevolge eener beslissing genomen in de zitting der 2e Kamer van Vrijdag jl. is dan ook liet kantongerecht te dezer stede vervallen verklaard. Klaagt de Goesche Ct. niet ten onrechte over het verlies der recht bank aldaar, waar ze zegt: «dat die land bouwer eenige waarheid heeft gesproken toen hij beweerde, dat de spoor de aanleiding is geweest om hen (de Goessonaren) te ont nemen, wat zij eenige jaren hadden bezet ten", ze moet toch ook bekennen, da- zij die spoor niet gaarne zouden willen mis sen, omdat hij zooveel andere voordeelen schenkt en hun de gelegenheid biedt om daarvan voordeel te trekken. Daar dus nog iets ter vergoeding voor 't gemishier echter niets dan een gedurig opruimen en inpalmen, zonder daarvoor iets in de plaats te geven. Sluis, weleer een der steden van het vroegere Hanzeeverbond met een ruime en druk bezochte havenSluis, dat van eeuwen her zijn eigen recht heeft uitgeoefend Sluis, de aloude districtshoofd plaats van het vruchtbare land van Cad- zandSluis heeft ook, het laatste wat het bezat, zijn kantongerecht verloren. Zijn uitweg naar zee is geheel verlaad, ten gevolge waarvan het gouvernement tonnen gouds heeft opgezameld. Werd er gevraagd om een kunstmatige uitweg naar de zee, dan was steeds het antwoord van deskundi gen gereed: »'tis onmogelijk"! Of het daar om wel altijd waar was, wat die deskundigen zeiden, is ons nooit zoo erg duidelijk geweest. Immers Napoleon I meende reeds dat het nel mogelijk was Sluis met de Schelde of de Wie lingen te verbinden. Of'heeft hij met dat in zicht niet de Brugsche vaart laten graven, die zoo de machtige gebieder slechts een paar ja-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1