NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N". 10. Achttiende jaargang. A". 1877. Vrijdag 9 Maar!. Buitenland. SLÏÏISIH Dit weekblad^ ver schijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7x/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreft en gewone Berichten of Mededeelingen van reffeiule benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 Correspondefcpn, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) België. Het gerucht, als zou minister Malou zijn ontwerp-kieswet intrekken, wordt uit Belgie tegengesproken. De centrale sectie houdt zich alle dagen met het ouderzoek van dit ontwerp bezig en doet haar best een mid del te vinden, waardoor de lijnrecht tegen elkander inloopende eischen van de libera len en van de katholieken tot toenadering zullen zijn te brengen. Te Antwerpen is het zeer onstuimig. Bijna eiken avond wordt daar gevochten tusschen de twee partijen. In een schrij ven van daar wordt gezegd, dat de cleri- calen in de laatst verloopene dagen geduchte aanvallen op hunne tegenstanders hebben gedaan en deze met peper in de oogen wier pen, waardoor er velen zeer ernstig lijden. De politie is genoodzaakt telkens inhechte nisnemingen te doen. Onder de aangehou denen bevinden zich twee gewezen agenten van politie en een redacteur van het cleri- cale blad Recht door Zee, die te zamen betrapt werden, ofschoon in dienst der ele- rieale partij, op het werpen van steenen in de vensters van het jezuieten-klooster. Desniettemin worden toch de liberalen be schuldigd van de kloosters te willen ver nielen. - In Augustus a. s. zal te Antwerpen de 300ste verjaardag worden gevierd van ,de geboorte van Petrus Paulus Rubbcns. Een der punten van het programma voor die feesten is een nationaal en internatio naal zangersconcours. Tot deelneming aan dit concours zijn ook de Nederlandsche zangvereenigingen uitgenoodigd. In Belgie is weer een stuitend kerkhof- schandaal voorgevallen. De burgemeester van Alveringhem, een plaatsje bij Furnes, heeft niet toegestaan dat een aldaar overle den geneesheer in gewijde aarde werd be graven, zoodat het lijk moest worden onder den grond gestept in den zoogenainiden «coin des -ëhiens" (verdoemden hoek.) De burgemeester deed zulks op aaustokeu van den pastoor, woonde zelf de begrafenis bij (met een sigaar in den mond), bleef gedekt toen een der aanwezigen een kort gebed sprak en verbood, dat de grond, waarin het lijk geplaatst werd, gelijk het gebruik is, eeu weinig werd opgehoogd. Dergelijke fei ten zijn bij onze Belgische naburen, die zoo trotseh zijn op hunne grondwettige voor rechten, schier aan de orde van den dag. Dnitsohla nd. Sedert eenige dagen heerscht te Aken niet geringe agitatie. In een der nieuwe wijken heeft eene grondverschuiving plaats. Zij is den 10 dezer in ile Theresiastraat be gonnen, alwaar vervolgens een paar huizen dagelijks ongeveer een palm zijn vooruitge schoven, tot zij ongeveer een halve M. uit de rooiing stonden. Onderwijl bemerkte men verzakkingen; tuinmuren begonnen tescheu- ron, de grond begon hier en daar te splijten. De beide huizen, die met instorting werdenT" bedreigd, zijn op last der politie door de be woners ou ti uimd Blijkens den Rcichs-Anzeiger zijn er tot 28 Februari ten gevolge der runderpest ruim duizend stuks runderen (zieke en ver dachte te zamen) beuevens eenige honderdo schapen afgemaakt. Tot op dien datum had de ziekte zich op ongeveer vijftig plaatsen in Duitschland vertoond. In de vorige week werd gemeld, dat er zich te Klein-Mochbern fin Pruisisch-Sile- zie) en Emden weder nieuwe gevallen van runderpest hadden voorgedaan. In den Reichs- Anzeiger wordt dit hieraan toegeschreven, dat aldaar geen gelegenheid ter volledige afsluiting bestaat. Voorts wordt geconstateerd, dat, terwijl te Stahnsdorf, Barmen, Eller, Opperau, Klein-Mochbern en Emden de ziekte nog heerscht, zij overigens in Pruisen geweken is. Zoo ook op het Hamburgsche Staats- gébied. Daarentegen is het in het koninkrijk Sak sen erger gesteld. Dit komt doordien de ziekte aldaar eerst is geconstateerd, nadat zij reeds ver verspreid was door een aantal runderendie van de Dresdener markt naar verschillende plaatsen waren vervoerd. Tot nog toe heerscht de ziekte er voorna melijk in kleine stallen. Op do welbekende drukkerij van dc heeron Vieweg en Zoon te Brunswijk had den 25 Febr. een zeldzaam feest plaats. Niot minder dan drio werklieden herdachten op dien datum den dag, dat zij vijftig jaren bij dio firma werkzaam waren. Don Cailos heeft eouigen tijd geledon mini twintig millioen francs opgenomon bij Engelschc, Spaansche, Nederlandsche eu andere bankiers. Men schrijft thans uit Lon den, dat die geldmannen de leening hebben gesloten onder uitdrukkelijken waarborg var wijlen den Hertog van Arenberg, en nu verlangen zij dat uit de nalatenschap van dien rijken Belgiscli-Duitscheuedelman hun minstens een groot gedeelte van hun voor geschoten kapitalen worden uitbetaald. Waarschijnlijk zal hieruit een proces ont staan, wantde Hertogin-douairière van Aren- borg, voogdes over haren tienjarigen zoon, is, naar het schijnt, niet geneigd die door haren echtgenoot gewaarborgde aanzienlijke sommen te betalen. Blijkens eene bekendmaking der Duit- sche Rijkskanselarij van 1 Maart, is sedert de laatste bekendmaking van 22 Februari de uitbarsting der veepest geconstateerdte Barmen (reg.-distr. Dusseldorf), bij een per spoorweg aangevoerd transport van 90 os sen; te Eller nabij Dusseldorf, bij een van hetzelfde transport afkomstig rund te Stahndorf (reg.-distr. Potsdam); voorts op drie plaatsen in het koninkrijk Saksen,waai de besmette koppels zijn afgemaakt. De tot dusver zeer geachte handelsraad Krausz te Canstalt, bestuurder der spaar- en voorschotbank, is voortvluchtig er is in de bank eeu tekort van 200,000 mark. P r a n k r ij k. Te Parijs had dezer dagen de volgende vreemde gebeurtenis plaats. Do lieer M. violoncellist in de opéra, leed aan een ont steking van het rechteroog. De dokter ge lastte dat een bloedzuiger zou worden gezet bij het linkerneusgat. De patient was wat onvoorzichtig en de bloedzuiger glipte hem uit de vingers, kroop hem in het neusgat, eu viel van daar in de keel. Het beest begon met geweld te zuigen, terwijl de patient te vergeefs geweldige pogingen deed hem uit Ie spuwen. Eindelijk verzadigd van bloed viel het dier iu den slokdarm de heer M. kreeg een zenuwtoeval eu stierf, terwijl hij den bloedzuiger uitbraakte. Engeland. Een geneesheer meldt aan de Neue freie Pressc, dat oen onlangs overleden Erigelsch geleerde, Alexander Bain, professor aan de universiteit te Aberdeen, het voorstel heeft gedaan, om zoo lang dogeheele afschaf fing van de doodstraf nog niet mogelijk schijnt te zijn bij de uitvoering van dood vonnissen. do middeleeuwsche galg door een electrisc.h toestel te vervangen. De dood zou dan het gevolg zijn van een plotselinge verlamming van het gehcele zenuwstelsel. Waarschijnlijk zou de patient gedurende een oogenhlik zeer hevige pijn lijden, maai bij de executie door middel van de strop duurt de doodstrijd uiet zelden verscheiden minuten. Voorts zou do nieuwe wijze van ter dood brenging nog dit voordeel aanbieden, dat de geheelo niiddeleeuwscho-afscbuwelijke seèneiie daarbi j zou wegvallen. Een geval van vruchtbaarheid dat we zenlijk buitengewoon mag lieetcn, heeft zich te Toulouse voorgedaan. Mad. Journet heeft liet loven geschonken aan vijf kinde ren te gelijk twee jongens en drie meisjes; twee zijn in leven gebleven. Spanje. Het huwelijk van de dochter van den hertog van Montpensier met Koning Alfons van Spanjo zal in de tweede helft van April worden gesloten. Turk ijje. In Turkije schijnt men «en haut lieu" goedsmoeds, en vau oordeel, dat de treurig heid nu lang genoeg geduurd heeft. De Hooge Regeering heeft door tusschenkonist van deu opperiutondant der Keizerlijke schouwburgen onderhandelingen geopend mot den heer Edmond Lhuiller te Parijs, de overal bekende auteur van comische chan- sonet'es, die door heel Europa gezongen worden, en hem aangeboden directeur te wordeneenerTurkselienationale zangschool. Niet alleen is hem een aanzienli jke jaarwed de aangeboden, de selmldeischers vau Turkije zullen met genoegen vernemen, dat

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1