Binnenland. den Turkschon suzeroin zeer goed gaan; maar dat, als hot tot de zaak komt, de Istok en de stem van Montenegro niet inden wind zullen gesproken hebben. Om Turkije totgun- stige beschikkingen jegens den vazalstaat te bewegen, daartoe zal mi Rusland zieh zoo wapenen, en om zich niet door den Noord- sehen Beer de wet te laten stellen, daartoe zal Turkije zijne krijgstoerustingen daar te genover stellen. Dus is 't alweer een weder- zijdsche bangmakerij en geldt hier do oude spreuk: si vispacem para bellum', dat is: als ge goede vrienden wilt wezen met do buren dan moet ge hun de tanden laten zien. SLUIS, 1 Maart. Wij laten hieronder volgen een staat der voornaamste artikelen welke in 1876, langs het Bijkskantoor te Sluis en het kanaal van Brugge ziju in- en uitgevoerd. INVOER. Aardewerk, gebakken steen 204700 kilogr. Fabriek-, landbouw- en stoomwerktuigen ƒ659 waarde. Granen tarwe 723 liectol. gerst870 haver 369 rogge755 Meel van tarwe 4850 kilogr. Hout, scheepsbouw en tim merhout gezaagd 1870 waarde, Huiden, vollen en leder - 809 Hop 1436 kilogr. Instrumententen muziek en piano's1402waarde. Ijzer, ijzerwerk - 1944 IJzeren nagels en spijkers 759 kilogr. Kalk ougeleschte kluitkalk 3335 hetol. Kleedereu en kleeding- stukken 2427 waarde. Steenkolen, coaks 3,198400 kilogr. Iframerij3608 waarde. Lampen601 Lood, geplet of bewerkt 1219 kilogr. Manufacturen 4837 waarde. Mest, guano41034 kilogr. Meubelen151G waarde. Modewaren- 990 Aardolie en steenolio 1272 kilogr. Pulpe55000 Rijtuigen 1552 waarde. Vleeseh, v. a. s. n. a. g. 814 kilogr. Wijn op fust 8829 liters. Beetwortelzaad 2400 kilogr. uitvoer. Aardappelen77,820 kilogr. Ajuin 6,300 Draf66,867 Granen alle andere 65,966 Boonen en wikken 282,412 Gerst873,871 Haver194,674 Rogge 15,390 Tarwe1,308,364 Ongedorschen in schoven68,000 Hooi19,600 - Kaas29,891 Mest, guano21,040 Riet 9000 Stroo69.800 r. Suikerpeen 3,756,604 Scheepsbouw en timmer hout 28,000 li Vlas, ruw, ongeroot en on- zwingeld180,500 Kanariezaad34,132 n Koolzaad61,320 Lijnzaad7.265 Schapen2017 stuks Schepen. Ingeklaarde schepen 4S3 Uitgeklaarde 477 In den namiddag van don 22 Fobr. 2Vj ure, strandde op de Paardemarkt, in de nabijheid der gemeente, Knocke een Engel- sche sloop, kapitein Hoi ton, geladen te Ant werpen met hop-perseii bestemdnaarTavers- ham. lie bemanning met do loods hebben zich met de sloep gered; bij laag water ziet pien de masten hoven water steken. Van vele zijden hoort men ook in Belgie; over den zoo hoogen waterstand binnendijks klagen, de geledene schade hier en daar is beduidend, terwijl de aanhoudende wind het water in zee weinig doet ailoopen, waar door de sluizen slechts enkele uren daags zich openen, maar dus slechts luttel afvoer te Knocke plaats heeft. De bark die verleden week aan de Wie lingen strandde is door de aanhoudende stor men en giertijen nog 80 meter hoogerop het strand geworpen. De equipage verliet gis teren het schip, nadat de onmogelijkheid was gebleken om-het vlot te brengen. Het tuig werd geborgen en het overige zal vermoede lijk worden verkocht. Ten westen vau de haven te Gstende, is do vischsloep no. 159, mede op het strand tegen de hoofden geworpen en grootendeels verbrijzeld, het volk is ovenwei door de red dingsboot gered. - Wij laten hieronder eeno circulaire volgenwaarbij verschillende grensbewoners kunnen geacht worden belang te hebben. Veeaktsenijkundio Staatstoezicht, CIRCULAIRE van 15 Fehr. 1877, A, no. 661, 3è afdeeling; ontheffing van het verbod van in- en doorvoer van rundvee enz. Aan de Burgemeesters iu Zeeland. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken heeft mij gemagtigd tot het verleenen van ontheffingen van het verbod van in- en door voer van vee en daarvan afkomstige voor werpen, krachtens liet Koninklijk besluit van 8 December lgjO (Staatsblad uo, 194), voor zooveel die gevraagd worden in deze provincie en mij noodzakelijk voorkomen, zoodat door mij, onder zoodanige voorwaar den als ik raadzaam acht, tot wederopzeg- gens vergunning 'kan worden verleend lot in-en doorvoer van a. rundvee, schapen bokken en geiten per zeeschip aangevoerd regtstreeks uit landec buiten Europa; b. rundvee,schapen, bokken engoiten be- hoorende aan Belgische grensbewoners of aan bewoners van Nederlandsche aan Belgie grenzende gemeenten, uitsluitend ter ver weiding; c. versche, alof niet gezouten huiden aan gevoerd regtstreeks uit Frankrijk of Belgie; d. versch en gezouten vleescli en ouge- smolleu vet van in Frankrijk öf Belgie ge- slagt veeen regtstreeks van daaraangevoerd alsmede gezouten enpekelvleesch als scheep- provisie regtstreeks uit Frankrijk, Belgie of landen buiten Europa aangevoerd, c. mest van rundvee, schapen, bokken en geiten regtstreeks uit Frankrijk of Belgie aangevoerd; f. onbewerkte wol, onbewerkt haar, hoor nen en klauwen uit landen buiten Europa via Belgie aangevoerd; g. onbewerkte wol, onbewerkt haar, hoor nenen klauwen reglstreeks uit Frankrijk of Belgie aangevoerd; h. darmen voor de bereiding van darm snaren reglstreoks uit Frankrijk of Belgie aangevoerd; i. lebmagen (gezouten kalfsmageu) voor de kaasbereiding, reglstreeks uit Frankrijk of Belgie aangevoerd; k. drooge of gekookte beenderen en been- derenmeel regtstreeks uit Frankrijk of Bel gie of uit landen builen Europa aangevoerd. De voorwvarden door mij aandéts verlee nen ontheffingen te verbinden, zullen ge- strenger moeten zijn naarmate de in te voe ren voorwerpen als zij besmet waren, meer gevaar zouden opleveren. Aan niet doorloo- petide vergunningen tot invoer van vee zal steeds de voorwaarde van herhaalde keuring worden verbonden, terwijl bij doorloopende aan grensbewoners, zal worden bepaald, dat de bedoelde keuring geregeld, met kort» tusschenpoos, en ten koste der belangheb benden zal moeien plaats hebben. Zoo len aanzien van bet vee als van do overige artikelen, tot v eiker in-of doorvoev ontheffing wordt verleend, zal de bepaling worden gemaakt dat steeds een certificaat van herkomst moet worden overgelegd, het welk het bewijs levei't dat ter plaatse van afzending geen veeziekte is, alsmede de be paling dat zoodanige certificaten niet aan de invoerders mogen worden teruggegeven,op dat niet hetzelfde stuk tot dekking van den invoer van meer dan ééne partij worde ge bruikt. Bi j de voorwerpen boven onder c, f en k genoemd, zal als voorwaarde worden gesteld de onveranderde verpakking van het land buiten Europa, waaruit zij Worden opgege ven afkomstig zijn. Ik heb de eer U hiervan kennis te geven, opdat door U tot despoedigeafdoening der te verwachten aanvragen kan worden medege werkt. Zooveel mogelijk zouden daartoe die aanvragen door Uwe tusschenkomst, met Uw advies, mij kunnen worden toegezonden. De Commissaris des Konings in Zeeland, W-, S I X. Uitgegeven 14 Februari 1877. De Griffier der Staten van Zeeland, ARNTZEN IUS. Het uitgevaardigd verbod tot invoer van vee enz. langs sommige grenzen in Belgie, schijnt n ie t toepasselijk te zijn op de gren zen van Zeeuwscn-Ylaanderen, althans da gelijks worden van hier nog naar We,st- Vlaanderen vee enz. ingevoerd. Men schrijft uit Aardenburg van 25- Februari Den 25 dezer kivam de landbouwer J. B.. Dierikx naar de vroegmis gereden, toen hij bij het inrijden van de kom der gemeente zijne schichtig geworden paarden niet meer kon beteugelen. Het rijtuig slingerde tegen, een boom en een der paarden sloeg het haamscheen stuk en rukte zich uit het tuig met het gevolg dat de heer D. en zijn doch tertje beideu uit het rijtuig stortten, de eerste werd aan liet hoofd en de hand, waar de. lijn omgewonden was, gekwetst. De laatste kwam oogensehijnlijk met den schrik vrij en hoe wel bedwelmd, hoopt men dat voor beiden alles zonder verdere na- deelige gevolgen zal ailoopen, hoewel de heer- D. misschien den 'pink moet verliezen. Z. M. de Koning heeft voor de Chris telijke normaalschool voor onderwijzeressen te Zetten toezegging gedaaii van een jaar- lijksche bijdrage van f 100. Door middel van een algemeen© order ter kennis van het legei brengende de be noeming van' Z. K. H. Prins Alexander tot geueraal-majoor bij don groolen staf van. het leger, deelt de Minister van Oorlog mede, dat aan Z. K. H. de vergunning is verleend! iu zijn nieuwen rang de uniformen te blij ven dragen van de korpsen, waarbij III), tot dusver a la suite wordt gevoerd, maar met do onderscheidingsteekenen voor de klee ding der generaals. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat .van af 1 Maart voor postwissels, die uitslui tend strekken lot het beleggen van gelden in spaarbanken of tot terugbetaling der in gelegde gelden, zal worden betaald 2V« cent voor elke f 12,50 of gedeelte daarvan. In den Moniteur Beige van 24 Febr. is afgekondigd een kon. besluit van 23 Febr., bevattende de volgende bepalingen «Art. 1. De in-en doorvoer van runde ren, schapen en andere herkauwende die ren, afkomstig uit de Nederlanden, over do ooster- en noordergrenzen van Gemmenieh tot Bommel, is vei boden. «Art. 2. Onze Minister van Binnenland sche Zaken is belast met de uitvoering van hot tegenwoordige besluit, hetwelk in wer king zal treden met den 28 van deze maand," Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling, den staatsspoorweg door

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2