NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 9. Achtliendc jaargang. A°. 1877. Buitenland. SLUISEI Dit -ftvfteTvbladJ-verse3ajjat iedereu Vrijdag- Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 71/? cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. üre.) België. BRUSSEL, 24 Febr. Hedon over 40 jaren (24 Febr. 1831) werd de heer Erasme Surlet tie Chokier, door het nationaal Congres tot Regent over Belgie benoemd en 29 jaren (24 Febr. 1848 is het geleden, dat Koning Lodewijk Philips van den Franschcn troon vervallen verklaard en de tweede Fransche Republiek uitgeroepen werd. Uit Verviers wordt gemeld dat de vee pest te Malmedy is uitgebarsten; er zijn ernstige maatregelen genomen door de Bel gische overheden, ten einde te beletten dat de ziekte zich zou uitbreidenEen detachement troepen bezet de grens van het groot-her togdom Luxemburg. Bij het maken van bassins en een brag aan de vestingwerken in Duinkerken is plot seling een muurverzakking ontstaan, waar door al wat gemaakt was vernield en een schade van frs. 800.000 veroorzaakt werd. Spanje. Het officieel orgaan behelst een besluit bepalende, dat de uitgewekene Carlisten naar Spanje kunnen terugkeeren, zonder dat zij aan eene vervolging zullen blootstaan. Al leen diegenen zijn hiervan uitgezonderd, die zich schuldig gemaakt hebben aan een misdaad, vallende in de termen van het gemeene recht. De Spaansche regeering heeft den in voer van vee, afkomstig van Engeland, Belgie en Duitschland verboden. Frankrijk. De stad Parijs voert thans een proces met den Staat, dat zijn oorsprong heeft in den ongelukkigen Franseh-Duitschen oorlog. Tijdeus het beleg van Parijs in de koude dagen van 2 tot 23 Dec, 1870 hadden de troepen, die in de bosschen van Vincennes en Boulogne kampeerden, een aantal hoo rnen geveld, om zich aan het vuur te war men, De stad eischte later als eigenares de zer boomen schadeloosstelling, die door het ministerie van oorlog op 248,600 fr. bepaald werd. Deze som wordt door het stedelijk bestuur als te laag beschouwd en het heeft zich tot den staatsraad gewend, om een ver hooging te bewerken. Een der geëmployeerden bij de gefail leerde Belgische Union du Crédit, die de knoeierijen van den directeur Emérique en consorten aan het licht heeft gebracht en deswege door zijn kameraden sinds dien tijd was dood verklaard, heeft, zich die behande ling zoozeer aangetrokken, dat hij dezer dagen getraeht heeft zich met een pistool schot van het leven teherooven. Hoewel niet doodelijk getroffen zal hij toeh waar schijnlijk aan de gevolgen der toegebrachte wond bezwijken. Hij was een zeer oppas send jongmensch en droeg reeds sinds acht jaren kennis van de manoeuvres van Emé rique. Een der geëmployeerden had ze hem op zijnjsterfhei onthuld. De stationschef van Chatillon, door wiens onachtzaamheid liét spoorwegongeluk tusschen Aix les bains én Chatillon plaats had, is deswege veroordeeld tot een [gevan genisstraf van drie jaren.en eene geldboete van 300 fr. Men zal zich herinneren, dat 9 personen bij deze ramp het leven verloren. Voor de spoorwegmaatschappij Lyon-Medi- terrannée zal de materiëele schadegroot zijn daar zij financieel verantwoordelijk is ge steld. Daitschland. Een koopman uit Bockholt, komende uit Nederland, is met 1 i zware runderen door de Pruisische douanen aan de grenzen geca- langeerd. Naar met zegt staat deze persoon 3 maanden gevangenisstraf fen 7O0t'thaler boete te wachten, ongerekend de in beslag genomen runderen. Bij de legerbegrooting is het ten vori- gen jare afgestemde voorstel weder gedaan tot versterking van de landweer door vor ming van een nieuwe brigade. Er zijn 105 nieuwe kapiteins benoemd bij de linieinfanterie. Te Brux, in Bohemen, heeft men on der hevig gedruisch een heete bron ontdekt Men boorde naar steenkool op |een plaats waar vroeger een meer was geweest. Op een diepte van 131 meter, nadat men een laag van 24 meter kolen had dooi boord, kwam men op een zandsteenlaag. Nauwelijks was men daar door, of een geweldige watermas sa steeg omhoog, die met kleine schokken, als polsslagen, tot eenige voeten boven den beganen grond uitkwam. Het water bleek een warmte te hebben van 18 gr. Reaumur en heeft een eenigszins zuren, zwavelacliti- gen smaak. Bevoegde personen zullen onder zoeken of het water geneeskracht bezit. Oostcrschc aangelegenheden. Terwijl de couranten ons dagelijks komen verblijden met het bericht die de vredeson derhandelingen zoo goed vorderen, krijgen wij meteen berichten, dat onze hooggespan nen verwachting weer een weinig tempe ren. De gevolmachtigden, die namens Mon tenegro en Servie over den vrede komen on derhandelen, zijn te Constantinopel aange komen, nieuwe gasten, na de pas vertrok ken afgevaardigden van Europa's groote Mogendheden. Dat de Sultan watertochtjes moet doen op den Bosphorus, zooals zijn ongelukkige voorganger die maakte om der gezondheidswille; dat er nieuwe verwarring heerscht sinds do krachtige hand van Mid- had is weggestooten; dat de nieuwe groot vizier misschien de rechte man niet is, om alios af te doen, wat gedaan moet worden, hel hindert, zoo heet het, don vrede niet. Tegen alle stoornissen in, loopt de vrede voort op zijn weg van rozen. Onbezorgd windt hij zich kransen om het hoofd en loopt met tuchtigen tred, als een vroolijkc lia- chus, op een Grieksche basreliëf. Hij zwaait den staf van Mercurius rond boveu het hoofd, hij roept de schepen naar zee, de goederen van Oost en West, en droomt van de groote tentoonstelling te Parijs. Doch zie, terwijl hij voordartelt en do aarde zich verheugt; terwijl Engeland en Pruisen met welgevallen het vroolijk spel aanzien, zweven door de donkere lucht ake lige spookgestalten als diiivélen, gereed neder te schieten en dén vroolijken Baclius in het midden van zijn luimigheid te grijpen en hem uit zijn goddelijke roes van geluk weg te halen, door hem achter slot en op brood en water te zetten, ter-wijl zij zich dronken drinken aan bloed. Immers wij hooren vau Russische en-Turk- sche krijgstoerustingen, alsof er niet over vrede werd onderhandeld. Maar waarom zal men dan vechten P Een gewoon mensch raakt er verbijsterd van. Zal Rusland Tur kije den oorlog aandoen, terwijl Servie en Montenegro vrede hebben gesioten, weer Turkseh geworden zijn en de troepen van hun Mohatnedaanschen souverein zullen versterken Neen, dat zeker niet. Er laten zich ook in Servie genoeg ooriogsfemiuen hooren «Wij zijn volstrekt niet van plan," zegt de Servische Istok, «met alle geweld een onvoorwaardelijken vrede te maken. Wij hebben ook niet om vrede gevraagd. De Porte wil vrede met ons, om langs dien weg aan de greep van Rusland le ontkomen. Maar, als zij dat wil, moet zij andere voor waarden stellen dan zij nu stelt. Zij moet toestaan dat Bosnië, Herzegowina en Oud Servie zich als enkel schatplichtige staten inrichten. Zoolang dit niet verkregen is, zal de vredesonderhandeling te Constantino pel, evenals de conferentie, een mislukte proef zijn." «De stem van Montenegro" schreeuwt veel harder. «Onze heldhaftige vorst heeft bij do opening der vijandelijkheden plechtig verze kerd dat hij den meest recb tvaardigenen hei- ligsten vrijheids- en nationaliteits-oorlog voert, die ooit gevoerd is. Bij het betreden van den bodem van Herzegowina heeft hij niet minder plechtig verzekerd, dat hij het volk kwam bevrijden van zijn eeuwoniange slavernij. Montenegro moet vrij zijn heeft hij geroepen en die kreet vertolkt getrouw de geheime gedachte van ieder Montene- grijn. Die gedachte kan en zal door de vre desonderhandelingen niet worden verwezen lijkt. Vooruit dus, op de Turken aan Zoo bromt het in de bovenlucht, 'tls zeer wel mogelijk dat alle voorbereidende maat regelen, de reis der afgevaardigden naar Constantinopel en de eerste ontmoeting met

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1