NIEUWSOEN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N<\ 7. Achttiende jaargang. A0. 1877. Buitenland. S11ISCI Üit weekblad verschijnt iederen Vrijdag, Prijs per drie maand<en L Afzonderlijke nummers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7]/2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Eedactie betreffendebenevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. Belgie doet veel moeite om uit dat land gevluchte misdadigers op te sporen en dé uitlevering te verkrijgen. Vooral in Amerika is dit zeer kostbaar maar dit schrikt de Re- gcering niet af. Is zij al voorspoedig in het opsporen der schuldigen om de uitlevering Ie verkrijgen, minder gelukkig is zi j om de uitgeleverden, zoodra zij op Belgisch grond gebied zijn, in bewaring te houden. Onlangs ontsnapte Aublain uit een spoortrein, en nu weder is zekere IJzerbijt, door Amerika uit geleverd en te Liverpool aan boord van de Belgische stoomboot Nederland gebracht, imet een zwemgordel gewapend, op de hoogte van Ostende over boord gesprongen. Toen -de boot te Antwerpen aankwam, moest men zich bepalen tot het in beslag nemen van den koffer. Volgens een later bericht is zijn lijk op- geviseht. Bij de voorstellingen op 12 dezer te Gent, werd het duo uit Muette zeer toe gejuicht. Het lied der geuzen en de llra- ban^onne moesten verscheidene malen her haald worden. Op straat bleef alles stil. De manifestatie in den Gentsehen schouwburg schijnt, zoo mogelijk nog op gewondener te zijn geweest dan een der vorigen. Het duo: Amour sacré de la patrie"! moest tot driemalen toe herhaald worden. In de derde akte traden de leden van de Société royale des choeurs op in 't kostuum, dat zij droegen hij de l'acifi- catiefeesten en hieven het Wilhelmus van Nassouen aan. Daarna moest de Brahan- conne door 't orchest gespeeld worden en de gansche zaal zong 't lied mede. De koren begaven zich daarop van den Grooten Schouwburg naar het theatre Minard, waar dezelfde zangen onder de uitgelatenste geestdrift werden uitgevoerd. In een bericht uit Belgie worden enkele nadere tizonderheden medegedeeld ten aanzien der stichting van de kleine Pro- testantsche gemeente te Rousselaere. Rous- selacre is eene plaats in Vlaanderen, be staande uit 16,000 inwoners, allen Katho liek. Te midden dier Katholieke bovolking woont een fabriekant, de heer Tant, die tus- schen de 5 a 600 werklieden in zijn dienst heeft en die, schoon zelf in de Katholieke kerk opgevoed, eene Protestantsehedienstbo- de verlangde, omdat hi j «een diepen afkeer had gekregen van het Roomsche bijgeloof en walgde van de geestelijke opperheer-' schappij der priesters", terwijl hij bevreesd was, dat eeue Roomsche dienstbode zijn eenig kind, dat hij, noch zijne vrouw in de Katholieke kerk wilden opvoeden, in het ge heim zou doen doopen. Het kind is gedoopt door den heer Ter Winkel, predikant te Sas van Gent en na veel moeite is de Pro- testantsche dienstbode!, die den moed had tusschendc Roomsche bevolking te gaan die nen, gevonden. In atdérhalf jaar tijds is het getal Protestanten, ten gevolge der be moeiing van denheer Tant, zoo toegenomen, door bedienden en werklieden, die hij plaat sen kon, dat zich eene kleine gemeente in de Roomsche plaats had gevestigd. Nu is er voor die gemeente een kerkje noodig. Do heer Tant heeft in anderhalf jaar tijds meer dan 40,000 franken"-hesleed voor don aan koop van landerijen en huizen, waar Pro testanten wonen. Uit Belgie wordt geschreven, dat de liberale partij in krachten invloed toeneemt, en dat zij, al regeert de clericale partij, in werkelijkheid aan het bewind is. Zij schrijft in de belangrijkste dingen aan hare tegen standers de wet voor. Dit bleek nog dezer dagen. De Minister heeft aan de centrale sectie zijne amendementen op de ontworpen kieswet medegedeeld, en wenschte dat het onderzoek en do behandeling nog vóór de karnavals-vacantie zou plaats hebben. Op het verlangen van de twee liberale leden der centrale sectie zal dit echter eerst na die vaeaiitie geschieden, opdat de liberale fede ratie zich nauwkeurig met de amendemen ten kan hekend maken, om zich te verzeke ren of werkelijk het doel bereikt wordt waarborging van het geheim der stemming. Ziehier eenige inlichtingen ontleend aan het blad Le Charbon, betreffende de ont dekking van een kolenmijn in Hollandsch- Limburg. Men heeft vier peilingen gedaan, op ta melijk grooten afstand van elkander, en niet alleen heeft men steenkolenaarde gevonden, maar men heeft lagen ontmoet, waar de koenllagen eene diktehebbon van 2 meters. De peilingen heeft men gedaan in de na bijheid van Heerlen, niet ver van Maas tricht; dekolen bevinden zich op eene diepto, verschillende van 75 tot 200 meters. Er is eene concessie terexploiteeringvan dekolen- mijn door het Hollandsch Gouvernement toegestaan. De uitgebreidheid der kolonlagen en hunne uilgestrektheid naar het noorden, in de mijn der Roer bevonden, laat geen twijfel over de belangrijkheid van de nieuwe kolenmijn in Limburg. De Belgische mijnbezitters zijn zeer in op schudding gebracht, over die ontdekking, zegt Le Charbon, aangezien de concurrentie van de steenkolen der Roer reeds zeer na- deelig is voor de Luikerkolen, niet alleen voor het verbruik ter plaatse, maar zelfs voor den uitvoer naar Parijs. P r a n k r ij k. Te Parijs is, in de wijk Montmartre een dief gearresteerd, bij wien men een papier vond, met de volgende woorden: «Er zijn lieden, dio meenen dat de deugd een monsch behoedt om een schurk le wordenneen, meestal is het een welgevulde maag; laot ons do beginselen niet verwarren mot de biefstukken Ik steel, omdat ik honger heb." Te Rijssel is door twee mannen oen schandelijke poging beproefd om den snel trein naar Parijs te doen derailleeren, Do wegwachter, die do schelmen overviel, werd door dezen aangegrepen en bewusteloos op den weg geworpen, zoodat hij door den trein ware vermorzeld geworden, indien de machi nist niet tijdig genoog gestopt had, doordien de spoorwegwachter de tegenwoordigheid van geest gehad had de schijf af te sluiten. Opmerkeli jk is 't, dat deniachinist van dezen trein dezelfde was, die den 1 Jan. dienst deed op een trein, welke men evenzeer poogde te doen derailleeren. Naar aanleiding van oen besluit, dat de godsdienstigo verecnigingen in Frankrijk zullen worden geteld, deelt men mede, dat in Parijs alleen aanwezig zijn 28 kloosters voor mannen, 80 voor vrouwen en 27 in stellingen voor godsdienstig onderwijs. Het, getal kloosters is dus thans in dc hoofdstad grooter dan vóór de revolutio van 1789. De oudste kerk der Christenheid is zeker die te Orleansville. Uit een opschrift op het mozaïek plaveizel der oude kerk van Oppidum Tinijetli (nu Orleansville) blijkt, dat de houw dor kerk is begonnen ten jaro 323, dus kort na de bekeering van Konstan- tijn. Van die kerk zijn nog over een ge- deelto van den vloer, van de muren ter hoogte van twee ellen en van liet altaar, welke overblijfselen inct groote zorg worden bewaard. Duitschland. Het journal für Buchdruckerkunst meldt, dat de heer Gladstone met zijno geschriften over de gruwelen in Bulgarije niet minder dan f 144,000 verdiend heeft. Dé Keizerlijke familie te Berlijn is aan een groot gevaar ontkomen. Toen in do slotkapel da toebereidselen voor een lijk- plechtigheid ter nagedachtenis van do on langs gestorven Prinses Kaïel gereed waren en het lijk juist in de kapel zou worden ge dragen, viel de 14 centenaars wegende kroon naar beneden, alles verbrijzelende wat zij op haar weg ontmoette. De lampen, met vluchtige olie gevuld, waren nog niet ont stoken, zoodat het vocht zich schadeloos dooi de kapel verspreidde. "Ware 't een half uur later gebeurd, dan zou de stampvolle kapel een tooneel yan brand en verwoesting heb ben opgeleverd, 't welk het leven van al Je aanwezigen in gevaar zou hebben gebracht. Italië. De Paus ontving jl. Zaterdag de Vasten- predikers van Rome ten gehoore. Hij voegde

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1