II NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. N°. 6. Ach l tiende j aar ga j g A°. '1877. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag;. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiünvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/, cent. Gruote letters naar liet ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en-Brievende Redactie betreffende, benevens Advertentiën Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingèn van Correspondenten, tc bezorgen bij den Uitgever- dezes, alles FRANCO. België. Uit Belgie Schrijft men, dat de Muclte do Portici ceu tocht door Belgie schijnt te zullen maken. Na in den schouwburg te Gent tc zijn opgevoerd, werd deze opera den 1 Februari te Antwerpen voor eene volle zaal vertoond. Ook daar gaf zij aan leiding tot eene politieke manifestatie, maar nog krachtiger dan dio te Gent. Het beroemde duo «Amour sacré de !a patrio", werd gebisseerd en deed enkelen der toe schouwers uitroepen: Weg met Malou! Laat ons naar Brussel gaan De 2500 aan wezigen en de duizenden nieuwsgierigen, die buiten waren gebleven, vormden na afloop van de voorstelling zich tot eene kolonnc en gingen naar de woningen van den gouverneur; - vïfn - derr1 burgemeester, van den heer Jan DeLaet, enz. enz., waar anti-ministerieele manifestation plaats had den. Voor het huis van den beer Juu De Laet hoorde men schreeuwen Weg met de dieven De openbare orde bleef overi gens ongestoord. Volgens een particulier telegram aan de N. R. Ct. heeft de Minister Malou eene wijziging in het ontwerp der kieswet aan gekondigd, die gelijk staat met eene vol ledige intrekking. Intusschen duurt de agi tatie voort, en zou er heden (Maandag) eene groote moeting te Antwerpen plaats hebben. 2 Februari hij de voorstelling der Muet- te de Portici te Antwerpen riep het pu bliek Leve de.Koning: weg met Malou! De manifestatie was gericht tegen het ont- werp-kieswet, Ook de hoofdstad Brussel heeft 2 Fe bruari hare manifestatie gehad. Een «libe rale meeting" was gisteren-avond vergaderd. Toen zij uiteenging trok een troep van een duizendtal personen door sommige straten der stad, onder het aanheffen van den kreet: «weg met het Ministerie Het eerste bal ten hove is zeer schoon geweest. Voor dat de Koning in de zaal verscheen had hij generaal Goethals, gewe zen Minister van Oorlog, geroepen, eu om hing hem met het lint en het grootkruis der Leopoldsorde. Een niet alledaagsch in cident was het verwijderen van een ge- noodigde, die, niet in het bezit van hof- costuum, gemeend had de Belgische gene- raals-uniform te mogen aantrekken, -welke hij bij een oudékleerenhandelaar huurde. Al weer eenDe Etoile meldt, dat oen wisselagent, in betrekking staande met een huis van Antwerpen, vergeten heeft aan de liquidatie te denken van 31 Januari, en sedert dien datum als een schaduw ver dwenen is, zonder te zeggen of hij nog te rug komt. Het tekort van dien agent be loopt 60,000 fr. De beroemde beeldhouwer De Vigne- Quyo, vervaardiger van het standbeeld van Jacob Van Artevelde, is te Gent overleden. «Sostenrscffle naugclcgcnhcdcBD. Te Constantinopel zijn nieuwe besluiten afgekondigd, waarvan de voornaamste bepa lingen zijn, dat do ITerzegowina weder bij Bosnië wordtingeüjfd; dat een Armenier als onder-staatssecretaris aan dongouvern.dier gewesten wordt toegevoégd; dal in Ru menie eene nieuwo provincie wordt gevormd, die Kossowa zal beeten, en dat aan twee Grie ken de betrekking van gouvern. is verleend. De houding van Griekenland trekt thans zeer de aandacht. Door den minister van bui- tenlandscbe zaken is aan den Engelschcngo- zant te kennen gegeven, dat, aangezien de conferentie is mislukt eu met bet oog op dc onwaarschijnlijkheid, dat do wanorde in de Turksche administratie zal verbeterd of de grieven zullen weggenomen worden, de Griekscbe regeeriug zich niet meer kan ver binden, de Griekschq beyglkiqg in.Turk.ijo. te beletten 'zelve pogingen aan te wennen, om recht te verkrijgen. Do circulaire van prins Gortscliakoff is tbaus bekend. In dit stuk wordt in her innering gebracht, dat, ten gevolge van Rus- lands initiatief, aanvankelijk eene overeen stemming der Mogendheden in de Oostersche kwestie was verkregen. Die overeenstemming werd door de verwerping van het Berlijnsche memorandum gestoord, doch weldra op de door Engeland voorgestelde grondslagen hersteld, mot het gevolg dat de Mogend heden ter conferentie hare eenstemmige eischen aan (1e Porte hebben voorgelegd, die ze alstoen heeft afgewezen. Naar de meeniug der Russische regeering heeft Europa door die vereenigde diplomatieke handelin gen bewezen, dat het den vrede wenseht te handhaven en liet niet slechts als een recht, maar ook als een plicht beschouwt, in het algemeen belang .daartoe mede te werken. Alvorens nu een besluit te nemen, heeft de Russische regeering in deze nieuwe phase die overeenstemming willende bevor deren, aan hare vertegenwoordigers bij de waarborgende Mogendheden gelast-, zich te vergewissen wal de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd zijn, na liet afwijzend antwoord van Turkije op hare eenstemmige wenschen, voornemens zijn te doen. Volgens een particuliere dépêche uit Peru, heeft de Porto de betaling der inte resten van de Turksche leeningen van 1854 en 1871, waarvoor de fondsen gedeponeerd zijn in de Engelscbe bank, verdaagd, tot dat zij door de beslissing van bet Ottoma- nische Parlement zal zijn goedgekeurd. SLUIS, 8 Februari. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. M. Brieve als procureur bij het Ge- rechtsbof to 's Hage en de Arrondissemènts- Rechtbank te Middelburg. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, to Aardenburg, C. L. Klein, thans te Asten. Dr. A. Kuypcr is de vorige week uit Nice te VIlage aangekomen. In liet tijdperk van vier weken, 31 December 1876 tot 27 Januari 1877, zijn blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast103 runderen. In hot vorige tijdperk van vijf weken waren S0 runderen door de ziekte aangetast. Uit goede bron vernoemt bet D. v. Z.-H dat een wetsontwerp, houdende voorstellen betreffende de droogmaking van bet zui delijk gedeelte der Zuiderzee bij den Raad van State in overweging is gebracht. Bij dc op 7 dezer te Neuzen gehou- denc aanbesteding van het maken van een zeedijk aan den Nieuwen Neuzenpoider, is de minste inschrijving gedaan door den beer II. Hage te Middelburg voor eene som van f 31800. Ook liier te lande zal een commissie gevestigd worden, die zich zal aansluiten aan de door den Koning van Belgie in liet leven geroepen vereeniging tot afschaffing van den slavenhandel enz. in Afrika, Z. K. II. prins Hendrik lieeft, mot toestemming van Z. M. den Koning, liet voorzitterschap over deze commissie aanvaard, on een aantal bekende landgenooten doen uitnoodigen om deze met hom te vormen. Behalve de hoofd commissie schijnt bet denkbeeld te bestaan om ook gewestelijke en 'zelfs plaatselijke comité's in 't leven te roepen. De bevolking van ons land is, blijkens de door liet departement van binnenlandsche zaken uitgegeven statistiek, sedert de jong ste volkstelling op 1 December 1SG9 be langrijk toegenomen. Zij bedroeg toen 3,579,529 zielen en op 1 Januari 1S76 3,809,527, waarvan 1,884,417 van bet man nelijk en 1,925,110 van het vrouwelijk ge slacht. Hot cijfer der gehoorton vermeerdert jaar lijks; dat der overledenen liep sinds 1871 merkelijk terug. Het getal huwelijken neemt trapsgewijs toe, dat der huweüjksontbin- dingen blijft stationair; in liet getal der eerste huwelijken (jonkmans en jonge dochters) is toeneming ten opzichte der an dere huwelijken te bespeuren. Wat de sterfte betreft is 1871 het on gunstigste 1874 het gunstigste geweest. Het aantal wettige eu onechte geboorten verhield zich als volgt1870 op iedere 10,000 geboorten 361 onechte; 1875 op ietlero 10,000 geboorten 329 onechte. Uit goede bron verneemt Het Vaderl., dat onze regeering thans werkelijk heeft besloten den te Amsterdam resideerenden consul-generaal van don Kerkdijken staat niet langer tc erkennen. In een te Neuzen gehouden vergade ring van eigenaren van den, in 1S7G, nieuw bedijkten polder in liet Hellegat, gelegen onder de gemeente Zaamslag en Bosckkap- pelle, is aan dien polder met algcmeene stemmen, den naam »van Lijnden" gegeven, en wel naar deu, op den 19 April 1876, overleden hooggescliatten Commissaris des Konings in Zeeland, mr. Ri W. graaf van Lijnden c- (N. Ct.)

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1