Binnenland. K0LQN1EN- 't Scoptieisme gaat vaak to ver; te huis blij ven- don zijn tegenover de verhalen van reizigers soms al te ongeloovig. -'t Is waar reizigers vertollen dikwijls wonderbare dingen. Doch óók waar is 't, dat do wonderbare vertellin gen van reizigers, negen malen van de tien, later als waarheid zijn gestaafd geworden. Toen reizigers uit't Zuiden de verzekering meebrachten, dat de zon daar van rechts naar links zieh beweegt, toen lachte men hier; toch weet men thans dat die reizi gers juist zagen, 't Eerste bericht omtrent de giraffe wekte in Europa niet slechts de le vendigste hilariteit, doch geleerden bewe zen afdoonde dat zulk een dier niet bestaan kon. Evenzoo ging 't met den gorilla, tot dat cou geraamte van dezen koning der apen do ongeloovige spotters kwam beschamen. Monsterachtige cephalopoden werden langen tijd gehouden voor monsterachtige leugens tot dut de Alecton, in 1861, er een ontmoet te en don staart afhieuw, wiens gewicht van 20 kilo do zwaarte van 't gansche beest ramen deed op2000 kilo. In 1873 werd door visschers nabij Newfoundland een vpieuvre" gedood wiens grijparmen 35 voet lang wa ren, en wiens lichaam 60 voet in lengte mat heol iets anders nog dan de voor fabelach tige gehouden pieuvre van Victor Hugo. Zelfs de zeemeermin is niet geheel uit de lucht gegrepen; zij toch is behoorlijk ge- identifieei'd met do manatee, of «vrouw viseh" (gelijk de Portugeezen haar noemen), die, volgens kapitein Scoresby, »in 'twater stan den aanneemt, welke 't voorkomen van een rnensch nabootsen." Wat nu eindelijk do verhalen over zeeslangen betreft, natura listen zijn daaromtrent minder ongeloovig dan 't grooto publiek vanleeken.Dr. Andrew Wilson, o. a., houdt't er stellig voor, dat in do diepte van den oceaan zekere groote, tot dusver nog onbeschreven diervormen verborgen zijn. Sommigezee organismen (en daaronder zekere soorten van walvisschen) zijn bijzonder zeldzaam; hun bestaan is we tenschappelijk gestaafd; doch zij moeten in uiterst geringongetalo aanwezig zijn, te oor- deelen althans naar do zeldzaamheid van hun verschijnen. Wellicht is de zeeslang de zeldzaamste onder die zeldzame, maar toch geenzins fictieve creaturen. Wanneer wij bedenken (zoo eindigde de heer Proc tor) hoe luttel we to zien krijgen van 't leven in den oceaan, hoe wijd en diep 'tgebied is van dit leven, en hoo geringdegegevens zijn •waaruit wo onze konnis er van putten, zoo- tdat bij voorbeeld sommige visehsoorton ons bekend zijn uit slechts een enkel exemplaar •of geraamte dan mogen we wel gelooven dat ook de zee, evenals hemel en aarde, méér dingen bevat, »than are dreamt of in our philosophy". Treurige berichten komen uit Britsch- Indie. Professor Monier Williams beschreef hoo do stad Madras is opgevuld met duizen den hongerende schepsels; die om de rijks magazijnen zwervcnen, daar zij niet durven stelen, zich vergenoegen met uit 't zand cenige verstrooide korrels op te delven. Ook aan veevoeder ontbreekt 't geheel in de bennrdo provinciën, zoodat de inlanders hun buffels, te uitgemergeld om te werken, voor 2 shillings per stuk veikoopen. Men kan denken hoe nijpend de nood is, wanneer de Hindoe voor zulk eene kleinigheid afstand doet van 't bij hem zoo geheiligde dier het rund. Ook cholera hoeft zich reeds ver- ioond. Rusland. Men schrijft uit Kozlow, dat tengevolge van den slechten hooi-oogst, de prijs van de paarden aanmerkelijk gedaald is. Paarden van 25 a 10 roebels waarde worden voor 3 a 4 rocbols verkocht. Een roebel is p. m. f 1.90. Oostcrschr aaugclegcnlirdcn. Een particulier telegram uit Parijs zegt, dat een memorandum der Russische regee ring aan de mogendheden zal voorstellen in de gemeenschappelijke houding tegenover de Porte te volharden en eene aanstaande mede- deeling van een programma aan de ondertee kenaars van het tractaat van Parijs aankon digt, waarmede deze allen uitgenoodigd wor den zich te vereenigen. In eene redevoering, door sir S. Northcote aan een feestmaal te Liverpool uitgesproken, loochende hij dat de conferentie geen resul taat opleverde, en hield hij staande, dat zij integendeel een heilzaam effect had, dat zij 't internationale wantrouweu wegvaagde. De vrede zou verzekerd zijn indien slechts pro vocaties vermeden werden, welke de anderen aan de mogelijkheid eens oorlogs zouden doen gelooven. Turkije heeft de vorsten van Servie en Montenegro uitgenoodigd over den vrede rechtstreeks te onderhandelen en zal eerst daags in Bulgarije, Bosnië en de Herzegowina aanzienlijke ambten aan Christenen opdra gen Iu de provinciën zal ook eene gendar merie op Europeesclien voet worden georga niseerd en zij zal voor de helft uit Christenen bestaan. SLUIS, 1 Februari. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen op Maandag 5 Februari des namiddags te 3 uren. Bij Koninklijk besluit, ingaande 1 Fe bruari is bepaald, dat 1De soldij der militairen tot den rang van onderofficier wordt verhoogd met f 0,02 daags. 2. Voortaan wordt verstrekt 0,06 KG. brood, gebakken volgens de vastgestelde proeven van tarwemeel en gist. 3. De hoeveelheid vleesch wordt gebracht van 0,25 op 0,30 KG. daags. 4. Dat de deeling (d. w. z. 't geld, dat de soldaat na aftrek zijner voeding enz. in han den krijgt) minstens moet bedragen bij de grenadiers en jagers f 0,11, bij de infanterie f 0,10 en bij de andere wapens f0,13 daags. Alzoo vier verbeteringen, die de soldaat aan den tegenwoordigen minister van oorlog dankt. Vooral de laatste is niet gering, als men in aanmerking neemt dat thans o. a. bij de infanterie de deeling bedraagt zoo wat 25 a 30 cent in de vijf dagen, terwijl die nu ge bracht wordt op 50 cent. Tot ons leedwezen lezen wij heden in het Handelsblad, dat het met zekerheid meent te kunnen melden, dat do tegenwoor dige agent der firma Krupp, te Vlissingen, zich met 1 Maarte, k. Ie Rotterdam zal ves tigen, waar alsdan de schepen dier firma zullen aankomen. Evenwel blijft te Vlis singen een agentschap dier firma gevestigd voorden uitvoer van spoorstaven en andere ijzerwaren, die aldaar worden aangevoerd. (Z. D.) Benoemd tot eere-voorzitter van de hoofdcommissie ingesteld tor bevordering van dc belangen der Nederlandsche afdee- ling in de internationale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid, kunst en landbouw te Parijs in 1878, Willem Fro- dorik Hendrik, Prins der Nederlanden. Do St. Ct. bevat de statuten der ver- eeniging tot de bevordering van de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij Provinciaal blad no. 14 wordt medegedeeld de volgende circulaire, ter aan vulling van die, opgenomen in het Prov. blad no. 8 van dit jaar betreffende onteige ning en afmaking van rundvee, lijdende aan of verdacht van longziekte. «Indien de afmaking bezwaarlijk kan ge- schioden ter plaatse, waar liet longzieke vee afgezonderd staat, of in den stal of op bet erf, waar het verdachte vee zich bevindt, of indien dit door den districts veearts niet raadzaam wordt geacht dan bohoort do afmaking te gescliioden ter plaatse, door den districts-veearts hot meest geschikt wordt geoordeeld." «Het voorschrift, dat de huiden gedurende 24 uren in eene oplossing van carbolzuur gelegd moeten worden is, wanneer het vol - strekt niet kan worden nageleefd, te ver vangen door de bepaling dat de huiden met eene oplossing van carbolzuur ontsmet moe ten worden, op de wijze, door den districts veearts te bepalen. Te Rotterdam is eergisteree nacht de geheele buitenstad overstroomd. De hoog- hoogste waterstand was te 5 smorgens nog één centimeter hooger dan bij de overstroo ming in 1777. De Maas was bij springtij 38 centimeters boven noodpeil. Naar wij vernemen heeft in den Piers- sens polder (5e district) eene doodbraak plaats gehad. liij do opening der stembussen voor do verkiezing van een lid der provinciale staten ter vervanging van wijlen dr. H. J. van Eek. welke gisteren te Hulst plaats hag, is gebleken dat er eene herstemming moet piaats hebben tussehen de heeren H. Onghe- na, wethouder te Zuiddorpe, en J. Lensen, lid van den gemeenteraad te Neuzen. De beproeving der bruggen en viaduc ten der werken ten behoeve van de spoor- wegwerken te Rotterdam, die 30 Jan. heeft plaats gehad, is met den besten uitslag bekroond. Voormalig 4c dUtriet van Zeeland. Door den storm uit het Noordwesten die in den nacht van 30 op 31 Januari woedde is de zee langs onze kusten opgezweept geworden tot eene hoogte niet gekend sedert 1845. Het woedend element ontwikkelde een ontzettende kracht. De omstandigheden in aanmerking genomen is de schade aan onze zeewerken ontstaan betrekkelijk gering, en heeft zich bepaald tot het hier en daar terugtrekken van den duinvoet met eenige meters en het ontzetten van kleine gedeel ten rijs-en steenglooijingswerken. De grootste schade is geleden aan den westhavendam te Breskens. De op dien dam liggende kade, dienende om het instuiven van zand in de havengeul tegen te gaan, is ongeveer over de geheele lengte totaal weggeslagen. Zoover tot nog toe bekend is, wordt de schade in het geheele district op ongeveer f 15000 begroot. Rctranchciiieiit. De jongste storm heeft aan de Zeesluis aan de Wielingen groote schade toegebracht. De steenbezetting die nende tot bescherming der duinen is totaal weggeslagen, de duinen gedeeltelijk. De westkant der sluis heeft veel grondverlies geleden. De schade wordt berekend op f 5 a 6000. De Watering Cadzand heeft veel zand- verlies doch geen schade geleden. In het mail-overzicht van het Bat. Han delsblad dd. 23 December leest men het volgende De jongste berichten uit Atchin luiden niet zeer gunstig. Van regeeringswege ont vangen wij wel willend het volgend telegram, den lön dezer door den civielen en militai ren bevelhebber van Atchin afgezonden: «Radja Simpang Olim gevlucht en ver vallen verklaard, premie gesteldop uitle vering; Toekoe Moeda Angkassa door huur lingen van Radja Simpang Olim vermoord. Ketoea's Simpang Olim, dus bevolking, schijnen wolgezind. Berichten noordkust bevredigend." Derhalve is de onderwerping van den radja niet verkregen en onze bondgenoot in den strijd tegen Simpang Olim om het leven gebracht. Een onzer correspondenten in Atchin deelde mede, dat de inlandschc hulp benden na do onderwerping der hoofdplaats aan 't rooven waren gegaan; wellicht maakt dit feit den moord meer verklaarbaar. Het Algemeen Dagblad deelt mede, dat de adsisient-resident Kaathoven den troon opvolger, die als krijgsgevangene was ach tergebleven, in vrijheid stelde, verwachten de dat hij met zijn vader zou terugkomen, maar beiden bleven weg. De adsistent-resi- dent K. beeft blijken gegeven van lichtge lovigheid en gemis aan menschenkennis. Het is toch zoo zeldzaam, dat een gevangene zijn gegeven woord nakomt om in gevan-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2