N°. 5. Achttiende jaargang. Ao, 1877. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 2 Februari. Buitenland. W 7 Sr Dit weekblad verschijnt ie deren Vrijdag. Prijs per drie maanden 1, Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels GO cent, elke regel meer 7cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij hcslaan. Ingezonden Stukken en Blieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingën van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. De instructie in de zaak Langrand hangt nog steeds; die van 't Kint gaat zeer lang zaam vooruit, cu thans wordt ook de in structie vati de Bassins Houillers niet groote vertraging bedreigd. De Minister van Jus- titieheefteon wetsontwerp ingediend, v,'aar- bij eene derde betrekking van den substi- tuut-proeureur-generaal wordt gecreëerd en de heer Van Maldegheiu, die metdo instruc tie iu de zaak der Bassaius-Houillers is be last, zou voor de nieuwe betrekking do aan gewezen persooni zijn. In dat geval zou de instructie weer van hieuw af beginuen, maar zegt de IJtoile, 't publiek zou pijnlijk verrast worden, als bet,wat in de zaak Lang rand gebeurd?, moest zien herhalen. De Union du Crédit Sieeft eene storting van 5 pCt. uitgeschreven over bet bedrag waarvoor aan elk der venuooten een krediet geopend is. De stortingen zullen moeten ge schieden op 1 Maart, i Mei, 1 Juli, 1 Sep tember en 1 November, telkens 6 pCt. De Union zal van Dinsdag 30 Januari af bare betalingen hervatten. Duitschland. Een van de socialistische leiders, een ge failleerde boek verkooper,VonBrix genaamd, is door bet crimineel gerechtshof te Koppen hagen tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld, wegens plaatsing van een reeks arti kelen in het geilluslreerde blad Ravuen (de Raaf), waarin bij de werklieden tot omver werping van de constitutie en van de maat schappelijke orde aanzette. Te gelijkertijd heeft het Hof van cassatie hem wegens las terlijke en beleedigende aantijging tot een boete van 800 kronen en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het plaatselijk bestuur te Götha heeft tengevolge van de invoering der facultatieve lijkverbranding aldaar, besloten een colum barium ledoen bouwen. Het zal worden op gericht op een nieuwe begraafplaats. Het zal bestaan uit. twee gebouwon, een lijkenhuis en eene lijkenzaal, verbonden door een zui lengang met nissen, waarinde urnen opcon- soles worden geplaa tst en gelegenheid bestaat tot het aanbrengen van gedenksteenen, op schriften en beeldwerken. De verbrandings toestel,naar het systeem van Siemens, wordt aangebracht onder de lijkenzaal en zooda nig ingelicht, dat do lijkkist, op eene baai- geplaatst langzaam in de groeve nederdaalt, die alsdan door middel van een luik gesloten blijft tot de verbranding is afgeloopen. Vol gens het plan moet het werk reeds in bet na jaar worden opgeleverd. F r a n k r ij k. De heer Yves Guyot, openbare voor lezingen hebbende willen houden over de po lice des moeurs en over den honderdsten verjaardag van Voltaire's dood, hoeft geen vergunning daartoe kunnen bekomon. Men gelooft dat de .Regeering deswege in de Kamer zal geïnterpelleerd worden. Te Parijs beschouwt men bet misluk ken der conferentie op bet oogenhlik als een teeken van vrede, want zegt men, Europa beeft tot iedereu prijs' vrede iloodig, en Frankrijk behoeft rust, zoowel binnen als buiten, om zijne finalities in orde te bren gen; de stemmen der ouruststokérs, die vroeger weerklank voncjen, kwijnen nu weg zonder uitwerking to doen. Het Jour nal des Débats ontwikkoltdezedenkbeelden, en ook de Temps is zeer vredelievend ge stemd. De heer Eugénp Raspail zal, naar verzekerd wordt, in de. Kamer een wets ontwerp iudipfién, waarbij het huwelijk ad'n 'de, priesters veroorloofd wordt. 't Zal vergeefsche moeite zijn van Ras pail en de afgevaardigden, die met hem chorus maken, zegt de Uuiveis. De Ka mer zal zeker bereid worden bevonden zoodanige wet aan te nemen, maar men moet niet gelooven, dat de Senaat haar zal goed keuren. Doch ook al mocht de Senaat zich met dergelijke voordracht ver eenigen, dan nog zou het niets beteoke- nen; want de kerkelijke wetten gaan bo ven alle wetten die de vrijdenkers er te genover zouden willen stellen. Wat de valsche (mauvais) priesters aangaat de ge legenheid die hun in Zwitserland en iu Belgie gegeven wordt, om de wetten dei- Kerk met voeten te treden, moet, zou men zeggen, voldoende zijn voor de af gevaardigden, die door hun ontwerp ken nelijk de belangen van dat soort van cli ënten willen dienen. Het Journal Officiel behelst een besluit van de regeering, waarbij de in- en doorvoer van vee, komende uit Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Rusland, de Donau Vorstendom men of Turkije, in Frankrijk Verboden wordt. Voor den invoer van vee uit andere landen blijft Frankrijk opengesteld, maar onder voor waarde van streng onderzoek naar den ge zondheidstoestand. De berichten uit de Fransche nederzettin gen in Indie luiden treurig. Er dreigt hon gersnood. Volgens de wet zal de zoon van Napoleon III den 2 Februari in de mairie van Saint- Germain-TAuxerrois moeten loten. Indien hij niet opkomt zal de maire voor hem een num mer moeten trekken. In elk geval zou deprins een zwakke recruut zijn, want bij heeft geen sterk gestel en de doctoren hebben hem een langdurig verblijf in een warm klimaat voor geschreven. Am e r i k a. De vrijheid in Amerika roept partijen in bet leven, en de zoogenaamde republikein- sche partij is geducht met de democratische slaags. Zij liebbeu, met hunne stemmen, om bet presidentschap geworsteld en nog is die strijd niet ten einde. Noch de candidaat der republikeinen, de heer Ilays, noch die dei- democraten, de heer Tilden, schijnt de meer derheid verkregen te hebben, en zoo blijven de republikeinen, met president Grant aan het hoofd, voorloopig meester van liet bewind. In den staat Louisiana, alsmede in Carolina, dootzicli dezelfde verwarringvoor in het klein. Deze staten toch hebben een dubbele wetge vende macht en twee gouverneurs, die naast en tegenover elkander hunne function uitoe fenen. De democraten.hebben er de meerder heid en deolen bovendien iu de algemeene gunst; maar de republikeinen hebben den steun der bondstroepen, die door hun partij genoot, president Grant, ter hunner beschik- kinggesteld zijn. Wonderlijke tooneelen val len bij dit alles voor. In Zuid-Carolina maak ten de beide partijen aanspraak op liet ge bouw van bet gouvernement. Reeds waren er een veertig afgevaardigden, allen democra ten, bijeen, fjüeh een zestigtal republikeinen binnentraden- met htttrgoiis-ëriitiur, üëiï héél- Wallace, aan liet hoofd, die zich naar'den presidentszetel begaf en zich daarop neder zette. De griffier volgde hem en de democra tische politie-agent ging aan de deur staan, nevens zijn republikeinschen collega. Daarop treedt de heer Mackey, de republikeinsche gouverneur, met zijn griffier, binnen en loopt haastig op den presideutszotel toe en verzoekt den heer Wallace dien te verlaten, maar ont vangt een weigerend antwoord. Beide heeren roepen hunne dienders. De afgevaardigden scharen zich om hunne presidenten en bedrei gen elkaar met gebalde vuisten en de re publikeinsche president laat do presentielijst aflezen en het gebed doen. Daardoor wordt de rust eenigerniate hersteldmaar den vol genden dag begon het lieve leventje opnieuw, totdat eindelijk de democraten moesten wij ken en do republikeinen meestor bleven van het gouvernementsgebouw. Engeland. Iu de Echo komt een artikel voor van den beer R. A. Proctor, waarin deze bekwame naturalistbetoogde wal reeds Gosse in zijn opstel over »The Great Un known" beeft aangetoond: de onwaarschijn lijkheid, namelijk, dat alle in de zee le vende diervormen ons reeds bekend zou den wezen. Theoretisch '(zoo schreef de heer Proctor), behoort 't bestaan van zul ke schepselen als de groote zeeslang vol strekt niet tot 't onmogelijke, of zelfs tot 't onwaarschijnlijke; en daarom kunnen de talloozo getuigenissen omtrent 't feite lijk gezien worden van dit schepsel ten slotte nog zeer goed blijken op feiten te hebben berust. Niemand, bij voorbeeld, die 't verslag gelezen heeft van de officieren en bems nning der Daïdalus, kan veronder stellen dot al die oogen zich lieten ver schalken door een gezichtsbedrog nog veel minder, dat al die personen opzettelijk hun namen schreven onder een leugen. Men moet wel aannemen dat inderdaad van 't dek der Dtedalus een levend wezen gezien werd, dat 't uiterlijk bad vaneen reusachtige slang.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 1