schcn, 1310 Belgen, 992 Nederlanders, 72 Zwitsers, 56 Luxemburgers, 27 Amerika nen, 23 Italianen. IC Oostenrijkers, 7 No ren en Zweden, 6 Polen, 3 Russen, 3 Span jaarden, 2 Portngeezen, 2 Grieken en 2 Oosterlingen. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Bedankt voor liet beroep naar Hootdplaat door ds. Rogge te Waterlandkerkje. De bisschop van Breda heeft benoemd tot rector te Schoondijke C. P. Blommerde, kapelaan te "Westdorpe. GEMENGDE BERICHTEN. Uit 's Gravenhage wordt aan de Arnh. Ct. geschreven „Ik kan u een nieuwtje mededeelen, dat troost in lijden zijn en balsem gieten zal in de gegriefde gemoederen der over het aanstaand verlies hunner rechtbanken en kantongerechten bedrukte gemeentenaren van Eindhoven, Nijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorinehem, Goes, Snoek, Appin- gadam, Hoorn, Amersfoort en van die der acht-en-veertig plattelandsgemeenten, welke als hoofdplaatsen van kantons zouden op geheven worden. „Geen enkele rechtbank zal afgeschaft worden en geen enkel kan tongerecht althans wanneer de oppositie in de Kamer haren zin krijgt." -Eenige dagen geleden werd de uit spraak vermeld van de rechtbank te 's Hage, waarbij een vroedvrouw tot f 8 boete werd veroordeeld, wegens het toedienen van moe- derkoorn bij een kraamvrouw, toen te ver geefs om den docter was gestuurd en er doodsgevaar was. De vrouw was gered. De geneesheer wiens hulp was ingeroepen, dr. Piepers schrijft nu, dat hij niet kon komen, toen hij geroepen werd, omdat hij verlos kundige hulp elders verleende; hij had een recept gegeven van julapium met acid. sulhp. dil.eeu astringeerend middel, dat gewoon lijk wordt toegediend met vrucht; den vol genden morgen bij de vrouw komende, heeft hij haar verder behandeld. Er waren bizondere redenen, waarom hij de vroed vrouw had aangeklaagd, redenen bij de justitie bekend. De gemeenteraad te 's Ilage heeft, in zijne zitting van 16 dezer besloten de kermis niet af te schaffen. Het treurige feit doet zich voor, dat de cellulaire gevangenis te Amsterdam vol is. - Op verzoek der Nederl. regeering werd den 10 dezer te Rosendaal door de Belg. gendarmerie aan de Nederlandsche politie te Esschen overgeleverd, de Amsterdammer Klaas Potma, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk en naar Amsterdam getranspor teerd. De werving voor het O.-'I. leger, die oen maand geleden te Harderwijk slap ging, levert thans zeer gunstige resultaten op, daar dagelijks vele vreemdelingen, meest Belgen en Franschen, aankomen. Te Amsterdam werd over den Dam op een handkar een vat jenever vervoerd. Het ongeluk wilde, dat de kar wat te veel naar voren helde, het vat rolde van de kar, de duigen vlogen los en het alcohol houdend vocht stroomde op straat. Oogen- blikkelijk vormde zich een oploop rond de plaats van het ongeval. De liefhebbers konden het gebeurde niet lijdelijk aanzien. Deze bevochtigde een paar vingers om 't eens te proeven, geene liet eens de holte zijner hand volloopen, 't liep immers toch weg; anderen kwamen toeschieten met een kannetje of bakje; kortom,'tjeneverfestijn nam juist een aanvang, toen de politie tusschenbeide trad, het terrein afzette en het restant jenever voor den eigenaar be schermde. De politiedienaren, die dit goede werk verrichten, hadden de handen vol en werden door de teleurgestelde dorstigen duchtig uitgescholden. Te Giethoorn heeft zich weder iiet treurig en het tot waarschuwing strekkend geval voorgedaan, dat een zuigeling bij de ouders in 't bed is gestikt. Do heer Paul P. Harling hcrinnort in het U. D., naar aanleiding van het bericht omtrent don aanvoer van anijszaad, waar onder zich zaden van den dollen kervel be vonden, ter Amslerdamsche markt, aan de omstandigheid, dat twintig jaren geleden de aanwezigheid van den dollen kervel de aan dacht trok. Het anijszaad, waarin het voor kwam, was gegroeid in Rusland, en het toen uit Alicante verzondene was volkomen zuiver. Thans was eeue uit Alicante verzon den lading besmot. Van opzettelijke besmetting is in deze geen sprake. De winkelier zegt de schrij ver is volkomen onschuldig. Men kan van hem niet vergen, dat hij gaat onderzoe ken in boeverre de zaden van den kervel zich bevinden tussehen die van de anijs- plant. Wel evenwel handelt hij in zijn be lang, als bij bet door een apotheker laat on derzoeken. Ook de afzenders weten dikwijls niet, dat zij een zoo schadelijk product in den handel brengen. De verbruiker van anijszaad zal aanvankelijk voorzichtig han delen door dit te doen onderzoeken. De heer Harting mag zeker terecht zeg gen, dat in deze aangelegenheid van opzet telijke vervalsching geen sprake is, maar toch zou het de vraag zijn of niet onvoor zichtigheid, misschien lichtzinnigheid in het spel was; of de afzender der lading wel op erkend zuivere markten zijne inkoopen deed, te meer omdat met dezeifde gelegen hcid uit Alicante eene lading volkomen zui ver anijszaad afgezonden werd. Zoo al niet de afzender, dan toch de ontvanger behoort bij de minste reden tot wantrouwen bijv. door buitengewone goedkoopheid het ont vangen artikel door deskundigen to laten onderzoeken, voordathij de gevaarlijke waar in omloop brengt, en wat de politie betreft, zij kan meer doen dan waarschuwen dat aan «vier kooplieden" een onzuivere lading is afgezonden. Zij zou in het belang van al len hunne namen kunnen bekend maken. De aangekondigde opvoering van Gi- roflé-Girofla te 's Hertogenbosch is door den Burgemeester verboden. De gemeenteraad te Roermond hoeft in hare jongste zitting besloten de Belgische tweecentimesstukken voorloopig niet meer in dc gemeentekassen aan te nemen, dan met 10 pCt. korting. Als ceno belangrijke afwijking van do natuur deelt men mode, dat bij den land bouwer A. A. Paasman, te Staphorst, een big is geboren met 9 ooren. Aan den eenen kant van den kop telt men er 5 het dier is overigens vlug en wel. In de laatste dagen zijn weder 9 kolo niale militairen van het werfdepot te Har derwijk gedeserteerd. Acht hunner zijn se dert gevat en naar hun garnizoen terug ge bracht. De negende is nog ziek. Die keeren schenen weinig lust te gevoelen om zoo spoe dig met c'ê Conrad naar Indio te gaan. Wat men voor onmogelijk hield is ge schied de Belgische centen zijn te Maas tricht, dank zij de energieke houding der kamer van koophandel, ook zonder wette lijke regeling, geheel verdwenen en hebben plaats gemaakt voor Nederlandsche munt; slechts enkele groothandelaren zijn nog in het bezit van Belgische centen en voeren die successievelijk naar Belgie uit. Laatstleden Donderdagnamiddag is eeu kantoorbediende van de Amsterdamsche Bank, werkzaam aan de couponafdeeling, met een vrouwspersoon op den loop gegaan. Hij wordt, verdacht van de Bank ongeveer dertienduizend gulden te hebben ontvreemd. De vluchteling werd in den nacht van Don derdag op Vrijdag door een der directeu ren van de Bank, te Rotterdam, opgespoord en daar de Rotterdamsche politie reeds gewaarschuwd was, gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. (Hbl.) Een Australisch, blad bevat het be richt, dat een zendeling, die niëuw-Guina voor do bekeering der inboorlingen tot liet Christendom werkzaam is., van zijne geloo- vigen heeft vernomen, dat in een afgelegen doel van het eiland een menschenstam looft, die door moeder natuur met eeu staart is toegerust. Kinderen die zonder staart ter wereld komen, worden terstond gedood, op dat zij niet aan spot zouden zijn blootge steld. De zendeling heeft zelf die menschen nog niet onder de oogen gehad, maar zijne dorpelingen hebben' hem beloofd, hem spoe dig een exemplaar te zullen vertoonen. Te Leiden is aan eene draaibrug een hek gemaakt, zeker met het doel om het publiek tegen te houden, wanneer de brug open is. Het hek echter is, naar het Leidsch Dagblad meldt, „op het draaiend gedeelte der brug" geplaatst, zoodat het daarmede wegdraaitZeer slim en echt practisch Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat het vervoer van oesters meer en moor toeneemt. De verzending geschiedt aldaar bij honderdduizendtallen en is oorzaak, dat men f7.per honderd moet betalen. Bij den gemeenteontvanger te Vrie- zenveen heeft men f14.000 gestolen door' inklimming in dc slaapkamer der kinderen. Vandaar zijn de dieven in de slaapkamer van den ontvanger gekomen en hebben het geld, geborgen in een kartonnen doos, uit een kleerkast ontvreemd. Een gouden hor loge, dat daar ook aanwezig was, hebben ze laten liggen. Ons dunkt, dat zij die kleinigheid dan ook zeer goed konden laten rusten. Het stoomschip Stad Breda is tussehen Queensboro en Sheerness met een schoener geladen mot cement in aanvaring geweest. De schoener is onmiddelijk gezonken. Deze aanvaring geschiedde doordien liet vaarwater vol lag met schepen, zoodat de passage te eng was. Do equipage is gered, behalve een jongen die vermist werd. Prof. Palmieri kondigt een sterke uit barsting van den Visuvius aan. Bij een uitdrager te Delft werd in den laatsten tijd herhaaldelijk roodkoper aangeboden. Kooper en politie vertrouw den echter spoedig de zaak niet en maak ten een afspraak om den onbekenden ver- koopcr te controleeren. Toen bleek dan ook dat zekere N. S. werkman hij de firma L. J. Enthoven en f 13 'sweeks verdienende, het koper (ruim 58 kilogr.) uit de fabriek had ontvreemd. De i'26, waarvoor hij het koper (ter waarde van f72) had verkocht, had de dader zoek gemaakt aan bier en- jenever. RECLAMES- UIT ALLE WERELDDEELEN komen bestellingen op het beroemde, met veel illustraties voorziene hoek 'Dr. AIRY'S Natuurgeneeswijze de uitgever kan aan de meerdanbuitengewone aanvragen nauwelijks voldoen, en dient men bij tijds bij den oen of anderen Boekhandelaar een Exemplaar te be stellen. Bij de bestelling vrage men intus- schen, om zich voor misleiding te behoeden, uitdrukkelijk naar de geïllustreerde uitgave, welke f 1',kost en in Richter's boekhan del te Nijmegen is verschenen. MARKTBERICHTEN. Sluis, 1G Januari 1877. Boter 85 c. per >/2 kilogram. Eijeren 0,95 per 2G stuks. Oosilmi'g, 17 Januari 1S77. Niettegenstaande de hoofdmarkten met la gere berichten afkwamen, werden de gra nen hier tot ruim vorige weeksprijzen ver handeld. De aanvoer was ruim en de koop lust levendig. Er werd besteed voor: Tarwe f' 10.00. a 10,80 Rogge f 7,75 a 8,00 Wintergerst f 6,40 a 6,75, Zomerdito f G,00a 6,25, Paardeboonen f 6,30 a 7,10. Haver f 3,0Óa 4,70, Erwten f 9,50 a 10.50 Kanarie zaad f9,00 a 10,00.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 3