Binnenland. To Heusweiler, in do PiuissischoRijn provincie, beeft in den Nieuwjaarsnacht eene ontploffing plaats gehad in het Protes- tantsche kerkgebouw met het gevolg, dat eender zij wandenmet het daaraanbelendende huis is ingestort. Bij onderzoek is gebleken, dat de ontploffing moot zijn teweeggebracht door middel van dynamiet-patrouen in het fundament. De dader is nog niet hekoud. Ook te Kirchheim, in Wurtemberg, is in denzelfden nacht een poging aangewend om het huis van den schout Heim in de lucht te doen springen. De aanslag is groolendeels gelukt, daar drie slaapvertrekken en de keuken totaal vernield zijn. Opmerkelijk is het, dat do bewoners (zes personen) te bed lagen en hij de ontploffing onder puin en halken allen nagenoeg zonder letsel er uit zijn gekomen. In een ander gedeelte van het huis Vond men twee hoeden en een ge deeltelijk verbrand vest. Tengevolge van dezen vond zijn twee personen in hechtenis genomen. Inmiddels heeft de openbare auto riteit een premie van 500 mark op de ont dekking van den dador uitgeloofd. Aan de politie te Kirchheim, in Wur temberg, is hot gelukt, de lieden in handen te krijgen, die in den Nieuwjaarsnacht een gedeelte van hot huis van den schout Heim in do lucht hebben doen vliegen. De een is een timmerman, de ander een steenhouwer. Zij hebben bekend, voor hun doel dynamiet- patrouen te hebben gebezigd. Naar het scheen, hadden zij het misdrijf gepleegd uit persoonlijke wraak. Rusland, In Rusland is het gewoonlijk zeer frisch, maar zooals het er onlangs was, is het zelfs voor Russen te koud. In geen 158 jaren is do winter daar zoo streng geweest. In Rybinsk aan de Wolga wees do thermometer 42 gra den, in Wologda zelfs 44 graden vorst aan. Do scholen moesten voor eenige dagen ge sloten worden en te Potersburg waren voor de schouwburgen, het paleis en op verschil lende openbare pleinen groote vuren aange legd, waaraan de koetsiers, politieagenten on anderen zich konden warmen. De tele grafische gemeenschap was gedurende de strenge koude meermalen gestoord, tei wijl in den dienst op de spoorwegen zeer onge regeld voorzion werd De financieele toestand van Rusland is vrij treurig. In alle steden vermeerderen de bankroeten. Alleen in Pensa zijn 8 groote firma's met een passief van 2 millioen roe- hels gefailleerd. De notarissen hebben het druk met wisselprotesten, de advocaten met overschrijvingen van het vermogen van koopliodeu op naam hunner vrouwen. Italië. Graaf Luigi Mastai, neef van Paus Pius IX, is in Ocjarigen ouderdom overleden. Oostenrijk. Mou lcost in de Neuo freie Presse Na de jongste, to Weenon plaats gehad heb bende terechtstelling van den moordenaar Franoesconi, is er, in een Wconer blad, een afschuwelijke polemiek gevoerd tusschen den Wcener beul Willenbacher en zijn Prager collega Piperger. Laatstgenoemde boweorde «in het belang van het publiek", dat hij eon doodvonnis in 10 seconden vol trekt, terwijl do Weener scherprechtor daar- too 54 seconden noodig heeft. Willenbacher heeft daarop zijn confrater wegers eerroo- verij aangoklaagd. Het bewijs zal intus- schen moeilijk te leveren zijn, daar zich denkelijk wel niemand voor een proefneming zal aanbieden. Denemarken. Brix, het bekende hoofd der Deensche sociaal-democraten, is door de rechtbank te Kopenhagen tot vier jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens verschillende drukpers- vorgrijpon on Majesteitschennis. SLUIS, 18 Januari. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervan gend kantonrechter den heer J.H. Hennequin, burgemeester dezer gemeente. In de jongste Gemeenteraadsvergadering is het thans door den hoofdonderwijzer be woonde huis aangekocht om dit hij voort during te doen strekken tot hoofdonderwij zerswoning. Z. M. heeft herbenoemd: totburgem. van Sas van Gent, N. Kerckhaert, met in gang van 15 Januari. Z. M. heeft benoemd tot hoofddir. van den rijkstelegraaf aan het dep. van finantien W. C. A. Staring; ref. bij gemeld dep. De Minister van Finantien heeft in de Staats-Courant ter algemeene kennis ge bracht het bedrag van de belastbare op brengst der „ongebouwde eigendommen" in iedere provincie, volgens do uitkomsten dei- kadastrale leggers óp 1 Augustus 1875, de verminderingen en vermeerderingen, welke die bedragen in het jaar 1876, overeen komstig de bepalingen van de tweede af- deeling der gemelde wet hebben ondergaan en het te heffen bedrag der belastingen in 1877 op de ongebouwde eigendommen in iedere provincie. Voor Zeeland was dat bedrag op 1 Aug. 1S75 f3,761,381.28; op 20 October 1S76 f 3,7S4,1S4; te heffen belasting voor 1S77 f 468,813.85. Het totaal der in 1877 in alle provinciën te zamen te heffen belasting is f 5,440,221,10. Door den Minister van Justitie is de Rijksveldwachter 3e klasse (jachtopziener) H.. C. Doeleman verplaatst van Retranche- ment naar Moercappelle. (Z. D.) Naar wij vernemen, heeft de minister van Justitie, bij de beantwoording van het voor- loopig verslag van de Eerste Kamer op zijn hoofdstuk, met betrekking tot het gerucht no pens de aanvraag om ontslag van den pro cureur-generaal hij het Gerechtshof te "s-Her- togenbosch, Baron d'Aulnis de Bourouill, te kennen gegeven, dat inderdaad door dien ambtenaar verzoek om ontslag is gedaan, doch dat dit enkel is geschied wegens re denen van leeftijd en gezondheid. Op last des Konings had do Minister hem evenwel te kennen gegeven, dat het Zr. Ms. verlangen is, dat de procureur generaal zijn ambt blijve vervullen, zoodat het verzoek om ontslag niet is aangenomen. (D.) De Minister van Binnenlandsche Zaken hoeft doen weten, dat do veepest te Altona en Londen is uifgobroken. Ten gevolge daarvan heeft de Minister be volen, dat geen verloven tot invoer van run deren of andere voorwerpen daarvan afkom stig meer verleend zullen worden en alle van dien aard verleende verloven zullen wor den ingetrokken. Gister werd uit het huis van verzeke ring te Middelburg naar 's Hofs gevangenis te 's Hage overgebracht do persoon van Izaak Timmerman, geboren te Biervliet, laatst gewoond hebbende te Obstburg. Hij wordt door don procureur-generaal te 's Hage beschuldigd: dat hij in den namid dag van den 11 October, des vorigen jaars, zijne vrouw in hunne gemeenschappelijke woning zou hebben gesneden of gestoken; dat zijne vrouw met haar kind van 4 jaar op don arm even daarna de deur is uitgegaan, te kennen gevende, dat zij niet langerin huis durfde blijven; dat zij hui ten door den be schuldigde is aangegrepen en door het wor stelen op den grond is gevallen; dat beschul digde haar de knie op het lijf heeft gezet, een mes heeft te voorschijn gehaald, en men al spoedig veel bloed op de plek zag, waai de worstelenden lagen; dat de vrouw even daarna isopgestaan en dengang is ingegaan, die naar het vertrek der voorburen leidt; dat zij door beschuldigde aldaar is aangegrepen, die haar doodelijke wonden toebracht, waar aan zij onmiddelijk is bezweken. En wordt Izaak Timmerman alzoo beschuldigd vau moord met voorbedachten rade. Beschul digde bekent den moord te hebben gepleegd, maar ontkent vroeger dan dien dag het plan daartoe te hebben Opgevat. Beschuldigde staat in zijne woonplaats als zeer ongunstig hekend, is slechts 30 jaar oud en heeft reeds 9 (zegge negen) von nissen ondergaan. Hij verdacht zijne vrouw van verboden omgang met eenen anderen man en heeft daarom het feit gepleegd. Volgens het visum repertum zou het hoofd van de vermoorde bijna geheel door den be schuldigde zijn afgesneden. Volgens het jongste Politieblad ver zoekt de officier van justitie te Middelburg bekend gemaakt te worden met de ver blijfplaats van Jacobus Joris, wonende te Breskens. Er hebben in de laatste dagen allerlei verschillende berichten de ronde gedaan omtrent den toestand van dr. Kuyper. De Standaard meldt nu, dat dr. Ivuyper in be terschap toeneemt en zijn terugkeer in 't land zich niet lang meer zal doen wachten. Het vervoer vaii vee op de stoomlijn VlissingenQueensborough schijnt dermate in belangrijkheid toe te nemen, dat men behalve de drie thans in de vaart zijnde stoomschepen een vierde heeft gehuurd. De stoomvaartmaatschappij Nederland heeft met 1 Jan. een nieuw tarief van pas- sageprijzen naar Ned.-Indie ingevoerd. De prijs per plaats is eenigszins verhoogd, daarentegen de vermindering voor lien, die te Napels aan boord komen, aanmerkelijk in het voordeel der passagiers veranderd. Voorts zal men minder dan vroeger behoe ven bij te betalen voor het afhuren van eene geheele hut of extra slaapplaatsen. Ook is de grens ruimer gesteld voor vrije passage van jonge kinderen. Tot nu toe kon eene familie een kind beneden het jaar voor niet medenemen, thans geldt dit ook voor een kind beneden de twee jaar. Op alle vóór 1 Januari 1877 geboekte passages blijft echter het oude tarief nog toepasselijk. De passagiersvaart bij deze Maatschappij blijft zóo levendig, dat reeds tot voor de stoomschepen, die in Juli e. k. zullen ver trekken, plaatsen zijn besproken; zeer zel den gebeurt het, dat bij het vertrek do hutten onbezet zijn. Men schrijft uit Biervliet Deze week is door de Rederijkerskamer Ja cob van Lennep, met 12 tegen 11 stem men, 'tvoorstel aangenomen uit "Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen's rederijkersbond te treden. -- Het twoedo zoontje van HH. KK. HH. Prins en Prinses Von Wied, Prins Willem Alexander Frederik Karei Hermann, gebo ren 28 Mei 1873, dus ruim 2'h jaar oud, is deu 15 dezer op het Huis de Paauw, onder Wassenaar overleden. Mzciadljkc, 17 Januari. Den 15 dezer heeft zich in het Eiland, gemeente IJzen- dijke, een hond vertoond welke bij onder zoek van den veearts bleek alle kenteekenen van hondsdolheid te bezitten. Genoemde hond, volgens gerucht, afkom stig van den landbouwer Kousemaker, heeft dézen benevens twee andere personen ge beten. Op de hofstede van Th. de Jaeger heeft deze hond drie honden en twee gan zen gebeten en werd door genoemden De Jaeger achtervolgd welke zijne bekende ge oefendheid als schutter aan den dag legde door den hond neder te schieten. In deze gemeente is gepubliceerd dat allo honden gedurende vier maanden vast moeten leggen of van muilkorf voorzien zijn. MARINE EN LEGER. Wegens gebrek aan dienstdoende man schappen zullen de militiens der lichting 1876, bij de regimenten vesting-artillerie, 14 maanden onder de wapenen moeten ver blijven. (Stand.) Gedurende het jaar 1876 zijn van wege het koloniaal werfdepot naar Iudie uit gezonden 3841 militairen, als 1093 Frna-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2