Binnenland. die ook als president handelt. Diaz heeft tegen 28 Januari de algenieene verkiezin gen uitgeschreven en Iglesias, Mejia en Lerdo uitgesloten van de candidatuur voor president. In een onderhoud met den correspon dent van de Associated Press heeft Grant gezegd, dat hij in overeenstemming met zijn Kabinet besloten had geen van beide gou verneurs in Louisiana te erkennen en in geen geval te interveniëeren tenzij om de rust te handhaven. P e r z i e. In Perzio dreigt opnieuw een hongers nood. Oostcrsche aangelegenheden. Do laatste berichten omtrent de Oos- tersche quaestie luiden weer gunstiger. Voor de zitting van Donderdag zijn nog eenige wijzigingen in het ontwerp der con ferentie gemaakt, en de Times zegt, dat er eene neiging schijnt te bestaan om de aan Turkije gestelde eischen tot een minimum terug te brengen. Naar het schijnt, deinst zoo beweert dat Engelsch blad de wereld terug, nu het oogenblik nadert, dat de moeielijkheid door een oorlog uit den weg zou moeten worden geruimd. Turkije had dan ook bepaald geweigerd mot de voorstellen der conferentie genoegen te ne men. Rusland heeft daarom zijne eischen lager gesteld, maar sommigen meenen, en wij achten dit nog niet zoo ongegrond, dat dit is geschied in de overtuiging dat de Turken in hunne tegenwoordigen opgewon- decheid toch alles zullen weigeren en Rus land dan des te geruster naar het zwaard zal kunnen grijpen. Wij hopen echter, dat de Russische gezant zich daarin zal vergis sen en de Sultan verstandig genoeg zal we zen om niet eiken weg tot een vergelijk af te snijden. In den Noordoostelijkon hoek van Servië hebben, volgens Russisch-Servische berich ten, ongeregelde Turksche troepen zich aan eene schending van den wapenstilstand schul dig gemaakt. Een nog al vrij ernstig ge vecht was daarvan het gevolg waarbij 35 Russen en 111 Turken sneuvelden. De Christenen in Bosnië on de Herzogowina worden door Turkije gewapend, maar ve len vluchten naar Oostenrijk, Volgens de Pesther Lloyd zouden in een der districten van Moldavië (in Raslui) bon derden Joodsehe gezinnen eensklaps uit hunne woningen zijn gezet. Het bevelschrift geteekend door den burgemeester, luidde eenvoudig „alle Joden hebben binnen drie dagen de streek te verlaten." Dit ongehoorde bevel, midden in den win ter, heeft natuurlijk do grootste ellende veroorzaakt en velen moeten van honger en koude zijn omgekomen. De autoriteiten van Bucharest beantwoordden geen enkele der tot haar gerichte vertoogen. In Spanje zijn bij koninklijk besluit de zittingen der Cortes geschorst. Het tijd stip van de hervatting der werkzaamheden is niet aangegeven. Lerdo de Tejada, de wettige president van de Mcxicaansche republiek, is zijn land ontvlucht. Hij wordt weldra te New-York verwacht en begeeft zich van daar naar Europa. Particuliere depêches uit Konstanti- nopel van 7 dezer melden, dat de confe rentie heden aan de Porto eene soort ul timatum zal stellen en dat de Porte beslo ten is geen enkele concessie meer te doen. SLUIS, 11 Januari. Gisteren is alhier een paar getrouwd, dat zeker niet tot een voorbeeld ter navolging mag aangeprezen worden. Immers de brui degom was in zoodanigen toestand, dat de ambtenaar van den Burgerlijken stand op het punt stond om voor dien dag niet tot do voltrokking van het huwelijk over te gaan. Dit is echter, hoe verontwaardigd de Ambtenaar van den burgerlijken stand ook was, die dit in alleszins duidelijke woor den te verstaan gaf, niet gebeurd. Overigens is ingevolge eene bepaling van het policie- reglement naar men zegt onmiddelijk proces verbaal opgemaakt tegen den echtgenoot wegens het zich in het openbaar vertoonen in den meest kennelijken staat van dron kenschap. Daar onze Duitsche naburen, behal ve schapen, ook besloten hebben tot het voortdurend vervoer van paarden en rund vee naar Engeland via Vlissingen mag het vervoer van vee, van daaruit naar Enge land, als gevestigd beschouwd worden. Men ïchrijft uit Biervliet van 6 Jan. Jl. Dinsdag is namens onze rederijkerska mer „Jacob van Lennep" te Gent voor f75 costumes aangekocht, die bij de pacifica tiefeesten voor den gecostumeerden optocht gediend hadden. Een fraaie collectie was voor zoo'n geringe som te verkrijgen. Door eenige voorstanders onzer Kamer is die som bij wijze van renteloos voorschot, in aan- deelen van f5 verstrekt. Aldus ook weer: „Eendracht maakt macht." Naar men bericht, bestaat bij de Re geering het voornemen ook hier te lande in te voeren het stelsel van het afgeven van zoogenaamde alivrets de familie", boekjes, die verschillende aanwijzingen betreffende den burgerlijken stand inhouden. "Waar schijnlijk zal do zeer nuttige maatregel nog dit jaar ingevoerd worden. De Middelb. Ct. ontvangt de mede- deeling, dat het bericht (ook door ons me- degedeold) als zou de spoorwcglijn Breda Roosendaal, van do Grand Central-Beige reeds met 1 Maart, of uiterlijk 1 Mei a. s. door den Slaat worden overgenomen, op goede gronden kan worden tegengesproken. Het zal dus eensdeels tot de moeielijkhe- den blijven behooren om een geregeld spoor wegverkeer met Zeoland te verzekeren. Al leen de overname van het gedeelte van den spoorweg RotterdamAntwerpen, dat zich op Nederlandsch grondgebied bevindt en exploitatie van dat gedeelte door do maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen kan, om een doorgaanden dienst he hoorlijk in lo richten, als afdoend middel geacht worden, zegt genoemd blad. St. Krnls, S Jan. Heden had alhier het vergelijkend examen plaats ter vervulling der hoofdonderwijzersplaats aan de open bare school, opengevallen door het verlee- nen van pensioen aan den voormaligen hoofdonderwijzer S. do Ridder. Na het examen, afgenomen door den schoolopzie ner, werd de éénige sollicitant S. W. Weis feit op de voordracht geplaatst en onmid delijk daarna in eene raadsvergadering met algemeene stemmen benoemd. Oostburg, 10 Januari. Heden avond bm- streeks 7 ure, werd onze anders zoo niétige gemeente, in opschudding gebracht door 't geroep van „Helptde school ^taat in brand" Dadelijk waren veler handen gereed om dien vreeselijken vijand te bet/ëugelen. Bij nader onderzoek door do, hulponder wijzers bleek het echter dat de brand zich bepaalde uitsluitend tot dejh schoorsteen, waaruit, naar zij meenden/de vlammen en vonken opstegen. Op lasit der bevoegde autoriteiten begaven zich de metselaars Daansen op het dak van het schoollokaal, bijgelicht met eenen lantaarn door Abrm. Colpaart en weldra btók het hun tot aller groote vreugde, dat Ale vermeende vlam men en vonken niets/ anders waren, dan de weerkaatsing van lie{ licht van een in de onmiddellijke nabijheid staanden straatlan taarn, op den onderkant van de met nieuw zink beslagen schoorsteenkap. Te prijzen is de bereidvaardigheid die alle aanwezigen aan den dag legden; te laken daarentegen het vergrooten/van een schijnongeluk en gelukkig is herf dat hierbij geone ongeluk ken te betreuren izijn, daar het zeer goed mogelijk ware geweest, dat iemand, dooi de duisternis misleid, op de natte dakpan nen uitgleed, en alzoo vrij onzacht met de straatsteenen kennis maakte. MARINE EN LEGER. In 1876 werden bij het instructie-batal jon te Kampen aangenomen 300 jongelin gen, en zijn naar de regimenten infanterie 232 korporaals-titulair vertrokken. De vorige week werden nog een 20tal jonge lingen in dienst gestold, en vertrokken 26 korporaals. Het contingent suppletie-troepen, dat in den loop dezes jaars naar Oost-Indio zal worden uitgezonden, is vastgesteld op 2600 man. De Minister van Marine brengt ter kennis van artsen en geneeskundigen het zij gehuwd of ongehuwd, die volgens art. 2 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no. 59) bevoegd zijn tot uitoefening der genees kunst in haren geheelen omvang, in het geheele Rijk, dat er ook gedurende het jaar 1877 gelegenheid bestaat om bij de zee macht in dienst te treden als officier van gezondheid 2de klasse, voor den tijd van vier jaren, onder genot eenerpremie van f6000. De verdere voorwaarden zijn in de Staatscourant vermeld. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Bij den aanvang dezes jaars waren bij de Ned. Herv. kerk nog 190 predi kantsplaatsen vacant. De candidatenlijst telt nog 18 namen, waaronder een zevental van 1863 en vroeger. De kanunniken van Haarlem hebben tot vicaris-capitularis gekozen den heer P. M. Snickers, die, zoolang de bisschoppe lijke zetel ledig staat, met het bestuur van het diocees van Haarlem belast is. GEMENGDE BERICHTEN. In eene vergadering van toonkunstenaars lo Amsterdam gehouden, is besloten den diapason (stemvork) een toon te laten val len, om hem in overeenstemming te bren gen met het buitonland. Te Rome zullen dit jaar drie groote Te Deums gezongen wordenhet eerste tot viering van de SOOjarige herinnering der onderwerping van keizer Hendrik IV aan paus Gregorius VIIhet tweede ter herinnering aan het feit, dat keizer Fre- derik Barbarossa, 700 jaren geleden, aan paus Alexander III vergiffenis vroeg en hem in Venetie hulde bracht het derde voor het vijfde eeuwfeest van het herstel van den pauselijken zetel te Rome, na 70 jaren verbanning te Avignon. Cornelis Van der Bilt, waarvan de telegraaf de vorige week het overlijden meedeelde, behoorde met Astor en Stewart tot dfe rijkste mannen van NewYork. Hij was een man met een ijzeren gestel en een ijzeren wil. Zijn geheele leven was gewijd aan de kunst om geld te makenvooral met spoorwegen en stoomschepen was hij altijd druk in de weer. Zijn vermogen wordt geschat op 50 millioen dollars. Vad. Den 3den December van 't afgeloopen jaar overleed, in den ouderdom van 90 jaar, de laatste van de 800 grenadiers der lijfwacht, welke Napoleon I naar Elba vergezelde. Onder Meppel is een boerenplaats in publieke veiling gebracht en ingezet op p. m. f35,000. In 1805 werd deze plaats door den grootvader van den tegenwoor digen eigenaar aangekocht voor f3000. Te Delden heeft eenige dagen een nieuw geneesheer vertoefd, en wel een won derdoende vrouwvolgens haar zeggen

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2