Binnenland. zicli gevleid met eeno goeds opkomst, te meer, daar het strijkmuzickgezelschap van Niemvvliet zijne medewerking ter afwisse ling der voordrachten had beloofdhoe werden zij in hunne verwachting te leur gesteld, daar die opkomst alles behalve be vredigend mocht genoemd worden. Voor de rederijkers was deze teleurstelling nu juist zoo erg groot niet, daar zij in den laatsten tijd aan zoo iets vrij wel gewoon zijn ge worden, want: het nieuwtjen is er af. Voor de heeren muzikanten echter deed het ons zeer leed. Zij toch hadden zich, bij alles behalve gunstig weder, «enen verren, moeie- lijken en altijd min of meer kostelijlcen tocht getroost om hier de opkomenden een genoegelijken avond te verschaffen, waar van men zeker had gedacht, dat door ve len zou geprofiteerd zijn geworden, daar zoo vaak door die velen geklaagd wordt, dat hier nooit iets te doen is. Een vorige ïpaal toen de muzikanten van Nieuw- vliet liier zijn geweekt, doch toen de op komst altijd nog iets heter was, werd door sommigen onwetendheid voorgewendnu echter is er tot driemaal toe eene adver tentie geplaatst en de opkomst was nog minder. Welke vijgobladeren zullen er nu gebruikt worden? Als er maar een soort draaiorgelman uit Brugge of van hier of^ daar komt om zijne gaven te laten hooren, of liever te ontvan gen, dan is men met alle man op den loop om den virtuoos met open armen en luide toejuichingen te ontvangen. Thans echter, waar men in d<j gelegenheid gesteld wordt de uitvoeringen te hooren van eene vereeniging die misschien eenig in hare soort is in geheel Nederland, (waar zal men het aantreffen dat, bij zulk eene kleine bevol king als Nieuwvliet telt, een zoo betrekke lijk groot getal violisfèn gevonden wordt) daar blijft men te huis omdatja, ik weet liet niet waarom. Misschien wel omdat het geen Heeren zijn met rokken, witte vesten en hoedeu^die de uitvoeringen ten beste geven Hoe dit zij, en hoe zeer het ons ook leed doet voor de muzi kanten, dat de opkomst niet beter is ge weest, het doet ons toch genoegen, dat nog enkele Heeren zich verwaardigd hebben even te komen hooren, terwijl een paar hunner, door den muzikanten eenige napret te bezorgen, getracht hebben bij lien den onaangenamen indruk van den avond weg te nemen. Wij bopen, dat dit laatste waar zal geweest zijn Naar wij vernemen zal hier weder als in vorige jaren een lijst gepresenteerd wor den voor de zoogenaamde nieuwjaarsgift. Deze gift wordt ingezameld met het doel om aan het lastige wensclien immers om het fooitje eeuigszins paal en perk te stellen Daar de nood dezen winter groot dreigt te zijn, voornamelijk tengevolge van liet mis lukken der aardappelen in deze streken, (men zegt dat sommigen nu reeds zonder eten zitten) is het te hopen, dat de. giften naar de behoeften zullen geevenredigd worden. Alhier loopt een gerucht dat eene poging om eene diligence, rijdende tusschen I.Izen- dijke en Eecloo, in de buurt van Water vliet aan te randen door de kloeke houding van een passagier moet mislukt zijn. In de vorige week is te 's Graven- liage iti ruim S5-jarigeu ouderdom over leden de heer J. G. Eerlemaii. gepen sioneerd hoofd ambtenaar bij derekenkamer, alhier geboren. Volgens bet Provinciaal blad sluit de grootejagt in deze provincie op 30 December a. s. Ook in de provincie Wcst-Yl'aandereu zal alsdan de jagt gesloten zijn. Prins Frederik der Nederlanden is tc Muskau ongesteld geworden, zoodat een lijfarts van deii keizer, van Duitsckland per telegraaf is ontboden. De Prins is thans bijna geheel hersteld en wordt nog deze week in den Haag terug verwacht. Men meldt het overlijden van dr. H. I. van Eek, burgemeester van Axel, lid der Provinciale Staten van Zeeland en amb tenaar van het O. M. bij het kantongerecht aldaar. Bij kon. besluit is een eereteeken in gesteld bestemd voor hen, die naafloop der 2e expeditie tegen Atchin in de jaren 1S74, 1S75 en 1376 aan de krijgsbedrijven aldaar hebben deelgenomen en niet in het bezit zijn van de gesp Atcliin 18731874. Het nieuwe eereteeken zal bestaan uit een gesp met het opschriftAtchin 18741876. De kamer van koophandel erx fabrie ken te Maastricht zal de fabriekanten en de handelaren aldaar bijeenroepen om mid delen te beramen ten einde de stad, voor- het in werking treden van de nieuwe munt wet, van het vreemde kopergeld te bevrijden. Men schijnt voornemens, de Belgische cen ten slechts tegen hun eigen waarde 50 stuks voor 47 ets. aan te nemen. Voormalig 4e ©istrlcf. 13 Dec. Was er in do Belgische Journalistiek, weinig lijds geleden, eene vrij algemeene agitatie over de overal oogluikend tegen een spot prijs to koop aangeboden wordende gewe ren, afkomstig zoo wel uit den Fiiitsck- Franschen oorlog als van hier en daar af gekeurde wapenen, zoo zelfs, dat deswege interpellatien in de Wetgevende Kamers tot de Kegeering gericht en die verkoopen daardoor gestaakt werden, omdat men ein delijk inzag dat, zoowel in de steden als ten platten lande, het bijna om niet verkrijg baar stellen van vuurwapenen niet in het belang der politieke veiligheid te beschou wen wasook te Sluis had in de vorige week eene dergelijke, bijna gratuite ge weerverspreiding op kleine schaal plaats. Door of van wege het Bestuur der Regis tratie werden in het openbaar om contant geld verkochteen veertigtal oude ver roeste geweren, in de laatste tien jaren af genomen van en bij vervolging weggewor pen door wildstroopers en sedert dien ge deponeerd in dompige, vochtige loc^len, behoorende tot de kantongerechten te Oost- burg en Sluis. Hoogst zeldzaam lokte eenige veiling zooveel liefhebbers uit, en voor weinige centen, bij sommige voor enkele guldens, konden verscheidene vroegere eige naren (zondaren) zich wederom in het bezit stellen van hunne geliefkoosde oude be kenden, terwijl de overige geweren wellicht ook deels gekocht werden door hunne col lega's, namelijk dezulken, die bekend staan als er geen groote zonde in te zien, ook nu en dan een vlugge viervoeter of een patrijsje neder te leggen genoeg, het meeste spul trok in de richting van Retranchement en omstreken en bracht met oude verlegene netten en eenig ander vischtuig nog geen honderd gulden opeene opbrengst die, naar men gelooft, de landsbelastingen niet merkbaar zal doen verminderen. Koude men nu eens opsommen, wat de opsporing der jacht- en vischovertredingen met de gevolgen van dien als proces-, ge tuigen- en gevaugenisgelden aan den Staat zoo al gekost hebben, eu konde men eens vooraf berekenen, wat het waarschijnlijk weder aan het departement van justitie kosten zal, voor zoo luttel gelds die wape nen veelal wederom in handen gesteld to zien van lieu, die mogen geacht worden hun stroopershandwerk nog niet afgezworen to hebben, dan rijst de vraag bij menigeen op le zoude men uit een financieel, zedelijk en politiek oogpunt en in het belang der publieke veiligheid niet voorzichtiger han delen met die geweren onbruikbaar te maken of in massa aan elders wonende oud-roest- kooplui to verzetten? 2e Of de vrees van vele deskundigen wel zoo ongegrond is dat, door het weder gebruiken van vele dier oude, door eu door verroeste geweren geeue kapitale ongelukken te voor zien zijn, en eindelijk, of met liet oog op een en ander het langer laten vaceeren der betrekking van Rijksveldwachter te Retran chement wel wenschelijk is Men denke aan 1844 'Bismarck een uitstekenden indruk in de politieke kringen te Weenen teweeg ge bracht. De Russische regeering laat aan generaal Ignatiëff eene groote vrijheid van handelen, ten. einde mocielijkhoden en vertragingen in de discussies der conferentie to ver mijden. Onder voorzitting van gonoomden gene raal is do conferentie den 8 dezer vorgaderd geweest.. Op het Vrijdag te St. Petersburg in hot winterpaleis gehouden St. George-feest, heeft do Czaar bij een gehouden parade de troepen toegesproken, en gezegd de hoop to koesteren, dat zij, zoo zij daartoe in de go- legonheidgesteld werden, zich ordeteekenen weten waardig te maken. Bij liet feestdiner stelde do Keizer een dronk op de ridders van St. George in. V i, To Conslantinopel zouden in de vorige week twee Montenegrijnen hij Madhad- pacha gearresteerd zijn, die hem wilden vermoorden. Eeno poging tot ontvoering van don ex-Sultan Monrad naar Odessa is jl. Dinsdag ontdekt, Twee Turken, een Pool on oen Griek werden to dier zake in heehtcnis genomen. Dat het tusschen Rusland cn Turkije tot oen oorlog komen zal, wordt door de meesten geloofd. Dit Odessa wordt aan do Polit. Correspondonz te Weenen geschreven dat dc grootvorst Nicolaas (de commandeut van hot zuidelijke leger) den Czaar had voor gesteld, dat do staat zich met het lot der ge zinnen zou belasten, die door denoorlog van hunnen kostwinnerzoudon worden beroofd. Do Czaar had dit voorstel goed gekourd en tie senaat zou het ei jfcr der pensioenen vast stellen. Tengevolge van dit voorstel luid do Grootvorst de sympathie van zijn leger ver worven, on werd ter zijner eere eeno groote demonstratie voorbereid. Het zuidelijke le ger is van allojoorlogsbenoodighcden voor zien voor oen tijdvak van meer dan acht maanden. De staf der drie zuidelijke korp sen zal govesligd zijn te Kichineff, Orjéjéff en Guracalbria; die der drie overige is gekampeerd in do nabijheid van de Pruth. De Russische commissie in Rumenie heeft zich reeds met den Rumeenscheu minister van oorlog verstaan om trfcnt al do voorwaar den, die nooilig zijn voor den doortocht van hot Russische leger. Tengevolge eoner gc- sloteno overeenkomst, zal het gros van het leger zich niet in bet vorstendom vestigen, maar rechtstreeks naar don Dorauoprukken Slechts een enkele divisie zal conigeutijd in Klein-Wallachije verblijven. Omtrent de eonforontie te Constanti nopel voor do regeling der Oostcrschoquacs- tio zijn zeer gunstige bericliton. Reeds telegrapheort men, dat Lord Salisbury en generaal Ignatiëff volkomen eensdenkend zijn. Aangenomen word de wijziging der grenzen van Montenegro, datmet 13 distrie ten vergroot wordt. De Norst van Montene gro zal te Konstantinopel den Sultan gaan huldigen voor hetaanhom afgestane grond gebied. Vorder werd door de leden der conferentie aangenomen, dat het grondgebied van Ser vië door de Turken ontruimd zal worden de krijgsgevangenen zullen wordenuitgewis sold en Ivlein-ZwornikaanServie worden afgestaan SLUIS, 14 December. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Sluis de heer C. A. Rovers, thans te Grave. Verleden Donderdag hield de rederijkers kamer »de Oranjebloem'' alhier hare eerste algemeene vergadering in de groote zaal van hot stadhuis, Hadden de werkende leden De leening der stoomvaartmaatschappij Zeeland, groot f 3,200,000, is meer dan vol- teekend. Ziiidznnde, 11 Dec. In de heden gehou den vergadering onzer fanfarenmaatschappij is besloten op 26 December e. k. een concert

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2