Te rekenen van af 1 December aan staande zal er gelegenheid zijn tot gfcldver- zending naar Frankrijk per postwissel. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Ct. Het ontwerp der zegelwet is van groote uitgebreidheid. Het zal eerst in do volgende week gedrukt zijn. Het recht op handelspapier wordt verlaagd en de 38 op centen worden afgeschaft, de akten van den burgerlijken stand worden vrijgesteld en hot evenredig recht door vast recht ver vangen. In de maand 1877 Maartjzal te 's-Gra- vonhago een vergelijkend onderzoek plaats hebben van hen, die wensohen te dingen naar de betrekking van klerk bij den Rijks telegraaf. Naar wij vernemen, zoude generaal Wicliers, opperbevelhebber der expeditie tegen Atehin, binnenkort in dit commande- ment door den generaal Diemont worden vervangen. V. Uit een particulier schrijven uit Atehin gedagteekend Ivotta Radja 6 Oct. 11. wordt aan liet U. D. 'tvolgonde medegedeeld u Eindeli jk zit ik weer thuis en kan u geluk kig melden dat ik het er gelukkig heb afge bracht. De laatste dagen hebben we veel el lende uitgestaan, ten gevolge van de onop houdelijke stortregens; den 1 October begon nen die en den 4 kwairen we eerst thuis. Het laagste gedeelte van ons bivak, onge veer de helft, stond blank; daarbij hadden do soldaten geen, en wij weinig dak boven het hoofd; zoodat van slapen weinig kwam; altijd nat, geenstuk droog goed meer en dan voor de variatie van tijd tot tijd beschoten door don vijand; zoo'n toestand is niet be nijdenswaard. Voor ons officieren was het nog niet zoo erg als voor de soldaten; het was goed, dat we naar huis gingen, want iedereen was afgemat; gelukkig dat do re gen niet eerder begonnen is en onze N. 0. linie gereed was. De tegenstand was soms vreesselijk; vooral den 26 Sept. was onze moeielijkste dag. Onze kolonue had bet ge luk dien dag de voerhoede te zijn en achter eenvolgens negen bentings en een dertigtal stukken geschut te nemen; 'tgovecht was prachtig, dikwijls man tegen man op hot zwaar begroeide terrein .Verbeeld u een bosch verdeeld in vier kanten door dijken, waarop bamboe dourie (bijna als onze doornhagen) geplant is; de vijand, die uit de benting is verdreven, vlugt over dat terrein door klei ne openingen in die heggen, doch houdt ach tor elke heg stand, zoodat iedere heg afzon derlijk moest genomen worden, het was een gruwelijk gevecht, maarwekwamen er god dank. In ééne benting vonden we 18 dooden en daarvoor nog zes, iets wat zelden ge beurt, daar ze do gewonden on dooden steeds medenemen; wel een bewijs dat ze veel ver- liozen loden. Het onaangenaamste van die tochten is echter geweest, dat we in twee bivakken te Lampjong en te Kadjoe steeds zoo hevig beschoten zijn en het gevoel had den van niets te kunnen doen, terwijl de ka meraden als het ware in hunnen slaap v er- den doodgeschoten; we rukten wel telkens uit en verjoegen don vijand, maar nau welijks waren wo weder in het bivak, of er zaten in do hoschranden overal vijanden ver spreid, die op ons schoten. Die lui graven zich dan in den grond, zoo dat ze dcor ons niet geraakt kunnen worden; nu ishet waar dat iron gewent aan de gedachte, dat men geraakt kan worden; maai aangenaam is hot niet, als men zit te eten en er wordt oen pan naast u stukgeschoten of men hoort 'snachts in eens een vloek van iemand in de nabijheid die een kogel in zi jn beer krijgt en daardoor wakker wordt; maar dat zijn de kansen van den oorlog. De officiële berichten zullen ual- les geregeld vertellen; maar als men er niet hij is geweest, kan men zich niet voorstellen hoeveel moed en zelfopoffering van onze bra ve soldaatjes er noodig is geweest, om één zin neer te zetten, als b. v. acht bentings na elkander werden genomen en 30 stukken ge schut vernageld; men ziet gevallen, dat als men ze op het papier zou kunnen zetten, zooals ze gebeurd zijn, de persoon die zoo iots doet, door iedereen tot heldzou worden verklaard. In die oogenblikkcn is de soldaat groot, maar dit wordt maar door enkelen en zeer weinig gewaardeerd door degenen, die altijd over hen spreken als de paria's dei- maatschappij. Maar ik zou te ver gaan, ik heb in deze maand den soldaat van zijnen schooneu kant gezien en hom beter leeren kennen, dan in al de jaren dat ik in Indië ben." MARINE EN LEGER. Door den minister van oorlog is thans definitief bepaald: dat met 1 Januari e. k. aan de soldaten van het leger, in plaats van het onsmakelijk commiesbrood, zuiver tar webrood zal wordon verstrekt. De Minister van Oorlog is van plan maatregelen te nemen, waardoor meer dan tot lieden het geval was den militair, dio trouw zijn plicht heeft vervuld, bepaald uit zicht wordt gegeven op burgerlijke betrek kingen. Van wege het Depart, van Oorlog is een onderzoek ingesteld omtrent de moge lijkheid en wenschelijkheid eener verplaat sing der Koninklijke militaire Academie van Breda naar Utrecht. Voor rekening van onze marine wor den, volgens de N. R. Ct., te Londen ge bouwd twee vischtorpedo's, van ongeveer 25 voet lengte, die, onder water door, een aanmerkelijken weg afleggen en onder een vijandelijke vloot ontzettende verwoesting kunnen aanrichten. Hot is een Eogelsehe uitvinding en do details er van worden na tuurlijk zooveel mogelijk geheim gehouden. Zij die deze torpedo's bevaren of in werking brengen zijn 99 percent zeker dat zij zel ve bij de ontploffing omkomen. t'Is dns nog al gevaarlijk. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. D. Kole, hulponderwijzer teYerseke, is met algemeene stemmen benoemd tot hoofdonderwijzer in den Oranjepolder (gein. IJzendijke)- Te Oostburg is tot hulponderwijzer benoemd J. W. H. F. Buijze, geboren te Zaamslag, in October jl. als zoodanig acte verkregen hebbende. Bedankt voor het beroep naar Breslcens door den candidaat Ynzonides. Beroepen te Biervliet de heer A. V. Meerburg, candidaat. Door liet Bestuur der Christelijke normaalschool van onderwijzeressen te Setten, dq laatste stichting van ds. Heldring, wor den giften gevraagd tot instandhouding dier inrichting. Een kapitaal van f 50,000 wordt vereischt. A.ii'<lcii!>uiag, 30 Nov. Gister is alhier tot lid van den gemeenteraad gekozen met 57 van van de 72 stemmen de heer C. van Oosten- wijk Stern, in plaats van den heer A. van den Broeelce, die zijne betrekking als zoo danig heeft nedergelegd. OoNfhiu-g, 22 Nov. Heden is alhier een openbare Vergadering van de Landbouw afdecling Oostburg gehouden. Na eenige bezigheden van huishoudelijken aard werd door den voorzitter hot woord gegeven aan den eiviel-ingenieur van Maldegem te Heille, die op zeer onderhoudende wijze de mestspe- cien en haar doelmatigst gebruik behandelde. Hij wees er op hoe dikwerf de landbouwers de gronden met mestspecie bemesten, die voor de landen,waarop ze gelegd waren, niet doelma tig zijn. Nooit moest een land anders be mest worden dan door oplosbare mestspecie, daar bcstanddeelen, die onoplosbaar zijn,geen mestspecie zijn. Stalmest is oplosbaar en verreweg de beste en goedkoopste. Spreker gaf als zijn voornemen te kennen, dat hij zou trachten zich als leverancier van mestspecie te Heille te vestigen, maar dat hij tevens bij dienverkoop den verbruikers zijner waren op de wetenschap berustende raadge ving hoopte te geven, opdat zij alleen die mestspecie zouden koopen die de door hen te bemesten landen dienstig konden zi jn Men neme eene proef Verder besprak de lieer v. M. liet voor de toekomst van den landbouw zoo treurig feit, dat van uit dit gedeelte van Zeeland dagelijks de beste mestspecien naar Belgie worden ver voerd, en noemde deze handelwijs der land bouwers op dit punt dom en onvergeeflijk. Luide toejuichingen vielen sprekers woor den ten deel. "Vecre. Bij J. B., winkelier alhier, zijn vier kinderen benevens de vrouw aan de pokziekte lijdende. Een van de vier kinde ren is in den ouderdom van 12 jaren over leden. Men vreest ook voor het leven van de vrouw. Alleen de man en een kind zijn tot nu toe van de ziekte verschoond. Niemand van het huisgezin was ingeënt. GEMENGDE BERICHTEN. Eerstdaags zal te Keulen de gedenk steen aan het huis waar Vondel geboren werd, plechtig onthuld worden. Bij die ge legenheid zal een bronzen statuette van den grooten dichter, eeu geschenk van de Koningin der Nederlanden, worden ten toon gesteld. «De Koningin en alle vereerders van Von,del," zegt deKöln. Ztg. «hebben het besluit van het Keulsche Alterthumsverein (den steen aan het huis te plaatsen) met groote ingenomenheid begroet. Zij zien daar uit dat men te Keulen alle groote geesten ook wanneer zij geen Duitschers zijn, ver eert en dat men aan den Duitscken Rijn met vreugde iedere toenadering op het ge bied des geestes van de stamverwante be volking aan den Rijn en de Nederlanders begroet. De steden Amsterdam en Keulen die vroeger in zeer nauwe, vriendschappe lijke betrekking stonden, waren in den laatsten tijd van elkander eenigermate ver vreemd. Dit word nog sterker, toen bij de onthulling van"Vondels standbeeld te Am sterdam de stad Keulen het niet de moei te waard scheen te achten zich te laten vertegenwoordigen. Men wilde toen niet aan een toeval of misverstand gelooven. Thans zal men te Amsterdam dit vooroor deel laten varen en inzien, dat men ook te Keulen den grooten dichter, die in Hol land als een der grootste geesten geprezen wordt, naar verdienste weet te waardeeren en te eeren. In het IJ is een flesch opgevischt, be vattende liet volgende bericht«Aan boord Louise, de kapitein is door den stuurman vermoord, roer verloren, schip wrak, help! 52» NBr., 20° WL." De bouwman P. K. te N. bevond zich met een mand met eieren op de markt te Gorkum. Een goochelaar koopt twee zijner eieren voor 12 centen, slaat zestuk en laat uit ieder een gulden rollen. Toen hij ech ter een derde ei wilde koopen, deed de ver baasde hoer zijn mandje digt, ging daarmede buiten de stad in de herberg moj. Starren- burg (van ouds Lankhaar) sloeg een twaalf tal eieren stuk doeli vond tot zijne groote te leurstelling geen enkelen gulden meer. (Sch. Ct.) Stroussberg, onlangs buiten Rusland gebannen, heeft zich naar Parijs begeven, waar hij verschillende zaken, waarin hij ge ïnteresseerd is, zal vereffenen. Als een middel om liet drankgebruik bij de arbeidende klasse tegen te gaan, is door de handelssocieteit to Utrecht do wen schelijkheid uitgesproken om niet meer op Zaterdag het arbeidsloon uitjte betalen, maar dit op een dag midden in de week te doen. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft het joiigmensch, die een ander meteen

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2