NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 48. Zeventiende jaargang. A°. 1876. Vrijdag 1 Deceniki'. Buitenland. Binnenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7>/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. I)e Echo du Parlement ontleent aan eene memorie door den raad van administratie van het Credit Mobilier aan de aandeelhou ders gezonden de volgenderegels. Philippart is den 2 Maart 1872 aan het Credit Mobilier gekomen en er den 14 Juni 't zelfde jaar weer uitgegaan. In dat tijds verloop heeft hij allo fondsen der Maat schappij genomen, alle disponible waar den verbonden of verkocht, ora de an dere Maatschappijen waarvan hij insge lijks president was te hulp te komen, als de Banque Franco-Hollandaise, de Banque Beige, de Bassins Houillers enz. Al spoedig zag zich 't Credit Mobilier aan een faillisse ment blootgesteld omdat het buiten staat was de groote engagementen door den heer Philippart aangegaan na te komen. Volgens balans opgemaakt door de opvolgers van Philippart heeft deze aan het Credit Mobilier frs. 26,930,816.78 gekost! Hieronder zijn 5 milliocn aan verliezen op beursspel F r a n k r ij k. Koning Alphonsus XII van Spanje zal in het huwelijk treden met de derde dochter van den Hertog van Montpensier, de Infante Maria las Mercedes. De Koning moet zijn 20e jaar nog intreden; de Infante viert eerst daags haar 17n geboortedag. De stad Parijs heeft eenigen grond verkocht, die door onteigening in de Avenue de l'Opara was vrijgekomen. Voor 8462 vierkante meter, werd de som van 9,132,000 fr. gegeven, dat is dus 1043 fr. voor den vierk. meter. Men meldt, dat het aan zekeren Mé- nier te Bordeaux gelukt is een luchtballon met roer te vervaardigen, waardoor de bal lon na de opstijging in een bepaalde richting gestuurd kan worden. (N. R. Ct.) Duitschland. Uit Berlijn wordt aan den Times gemeld, dat Bismarck aanlord Salisbury verzekerde, dat Duitschland vredelievend gezind is en, zoo een conflict ontstaan mocht, eene vriend schappelijke neutraliteit tegenover de oor logvoerende partijen in acht nemen zal. Hoewol hij hoopte dat nog eene schikking getroffen zou worden, maakte de Rijkskan selier er toch geen geheim van dat hij den toestand zeer dreigend achtte. Engeland. Met het oog op het groote gewicht, dat thans aan de verkiezing van een President der Vcreenigde Staten van N. Amerika ge hecht wordt, achten wij het niet onbelang rijk eene enkele opmerking te maken over de wijze waarop die verkiezing plaats heeft. Allereerst merken wij op, dat deze niet rechtstreeks door bet volk geschiedt, maar dat zij eene verkiezing is met trappen of gra den. Do 38 staten der Republiek kiezen ieder voor zich een getal kiezers, gelijk staande met het getal senatoren en hunner vertegenwoordigers. Dit getal bedraagt b. v. voor de kleine staten 3, voor Pensylvanie 29 en voor New-York 35. Door deze, ten getale van 369 leden, die zich in Dec. tot een kies-collego vereenigen wordt bij vol strekte meerderheid van 185 stemmen een President gekozen. Geen wouder dus, dat de einduitslag lang op zich doet wachten en dat er bij voorraad uit de uitgebrachte stem men door het volk niets met zekerheid valt op te rnakon, aangezien na de volksstem ming de stemming der Staten volgt. Uit New-York is het bericht verzonden, dat het hoog gerechtshof van Zuid-Carolina de leden van het comité wegens hunne han delingen ter zake van do verkiezingen ver oordeeld tot een boete van 1500 dollars en gevangenzetting, totdat het hof nader over hen beschikt zal hebben. - In Engeland wordt de vervalsching van levensmiddelen op groote schaal gedreven; thee, bier, melk, alles wordt vervalscht. Er is thans een afzonderlijk tijdschrift do «Ro- vue des sophistications alimentaires" opge richt,uitsluitend gewijd aan demededeeling en bespreking van de vervalschingcn on het nadeoligo daarvan, benovens de middelen om ze te herkennen. Men twijfelt niet aan het welslagen van deze onderneming waar door ieder in staat wordt gesteld te beoor- deelen aan welke gevaren hij bloot staat. Italië. Het testament van Kardinaal Anto- nelli is geopend. Hij vermaaktaan zijn beide neven 22 en een half millioen lire frs., on gerekend devoorwerpen van waarde en kost bare verzamelingen, welke hij gedurende zijn leven heeft bijeengebracht. T u r k ij e. Turkije maakt steeds nieuwe oorlogstoe bereidselen. Nu do winter, die zich den 11 ook in Turkije plotseling in al zijn streng heid deed gevoelen, is ingegaan, wordt er nog meer vereischt voor een goede legerver- zorging dan anders. Juist nu die arme Turk- sche soldaten de overkleederen zoozeer be hoeven, zijn er in de militaire magazijnen op het Sulimanieh 80,000 mantels een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond door het onvoorzichtig omwerpen van een ketel, waarin kooutschouk gesmolten werd-, Am e r i k a. Op aanvrage van den gouvernp'- Carolina om versterking, f'fVan Za± bevel aan den minister' gouverneur te steurr - van oorlog o de orde te vei-' .en tegen de pogingen om noodige bevp1 storen. De minister gee Carolina. vien aan den commandant van SLUIS, 30 November. Door het dagelijksck bestuur dezer ge meente is benoemd tot keurmeester van vleesch spek en viscb L. Piré, agent van politie alhier, en zulks in plaats van W. Riethof. Eenige ingezetenen dezer gemeente heb ben het voornemen opgevat den schoolkinde ren weder eene versnapering te geven bij ge legenheid van het St. Nicolaasfeest. Benoemd tol ontvanger der directe be lastingen enz. te Bodegraven c. a. H. Coops, thans ontvanger te Aardenburg c. a. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. W. Hemsing, auditeur bij den schuttersraad van bot 4e batt. in de prov. Zeeland. Volgens do Gazette van Eecloo zal het gemeentebestuur van St. Kruis na de wei gering der Staten van een renteloos voor schot voor 't maken van een weg van daar naar Aardenburg, thans trachten de noodige aansluiting langs Belgische zijde (met Sint Laureijns) to verkrijgen. In de zitting van 25 dezer zijn de verdere artikelen der Nederlandsclie muntwet aangenomen. Na langdurige beraadslaging is vervol gens met 33 tegen 28 stemmen aangenomen art. 27 houdende de bevoegdheid der Regeo- ring tot ontmunting van een deel der zilve ren standpenningen en die te verkoopen, als ook om goud aau te koopeu en lot standpen ningen te doen vermunten. De geheele wet op het Nederlandsche muntwezen is daarop aangenomen met 37 tegen 25 stemmen. Naar men verneemt is het ontwerp tot regeling van het lager onderwijs weinige da gen geleden door den Raad van State aan de regeering teruggezonden, en zal het dus nu binnen kort bij de Tweede Kamer wor den ingediend. Den lsten December 1876 zal het 25 jaar geleden zijn sedert de rijkstelegraaf hier te lande werd ingevoerd. In welke mate die tak van openbaren dienst is vooruitge gaan, kan o. a. blijken uit de volgende cij fers, die ontleend zijn aan een opstel van den heer A. C. Hissink, in de laatste nummers van Eigen Haard voorkomende In 1855 tolde de dienst 74 ambtenaren (zonder de bestellers) en 33 toestellen, in 1875 690 ambtenaren en 379 toestellen. Te Amsterdam waren op 1 Jan. 1855 werkzaam 23 ambtenaren en vier bestellers en waren 7 toestellen in gebruik; op 1 Jan. 1875 warendiecijfers^gestegen tot232amht. 58 best. en 83 toest. In 1854 werden daar ter stede behandeld 79,934 telegrammen,iij 1S75 1,345,553. In het oorlogsjaar 1870 was het getal 2,165,246, waarvan alleen van 11 tot 22 Juli 134,892 stuks of gemiddeld 22,263 per dag.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1