Den 8 dezer, ongeveer ten acht ure 's avonds, werd de najaarsvergadering der Prov. Staten door den voorzitter jhr. mr. W. Six, in naam des Konings geopend. Bij Koninklijk besluit zijn f 2000 be schikbaar gesteld voor de resturatie van de groote kerk te Breda. Er is sprake van een bezoek, eerlang door den Koning cn den Koningin der Bel gen aan het Nederl. hof te brengen. Onder de onderwerpen die in de na- juars-vergaderivg der Prov. Staten van Limburg behandeld sullen worden, komen o. a. voor: een adres aan de Koning, om de opheffing te uragen van do Neder- landsehe-Belgisclie tollinie. II. M. de Koningin heeft zich van Parijs ovor Bordeaux naar Biarritz begeven. Do toestand van den heer J. L. Nier- strasz is de laatste dagonaanmerkelijk voor uitgaande. Het op 17 Oct. te Utrecht herbestede werk, het verbouwen van liet verdedigings werk bij den Korten Uitweg, in do stolling .te Honswijk, waarvoor de hoer W. M. Schram voor f 217,870 de minste inschrijver was, is weder door den Minister van Oorlog niet toegewezon, als zijnde verre bovon do raming. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De heer A. van Riet beroepen predikant te Serooskerke (Schouwen), werd in de voor- middaggodsdienstoefening van Zondag door zijn broeder II. van Riet, predikant te Re- trauchement bevestigd, terwijl de bevestig de des namiddags zijn intreerede hield. Een groote schare was bij beide plechtig heden tegenwoordig. GEMENGDE BERICHTEN. De gemoonteraad van Weldum beeft aan den Rijkscommios J. Bonekamp, be last met het toezicht op do personeole bo- lasting, een gratificatie ad f40 toegekend omdat hij deze betrokking op zoo humane wijze waarneemt. In plaats vansteedsonmid- flelijk proces-verbaal op te maken tegen hen, dio mochten verzuimen aangifte te doen van eone dienstbode, een paard enz., waarschuwt hij de nalatigen altoos vooraf, waardoor hij zelf wel zijn aandeel verliest in de opbrengst van het proces-verbaal maar de ingezetenen dikwerf kosten en onaangenaamheden bespaart, terwijl do na latigen daardoor evenzeer tot hun plicht worden gebracht. Te Kuinre heerscht thans de typhus in zoo erge mate, dat hot sterfte-cijfer op nog geen 1000 zielen reeds 23 be draagt, meerendeels typhus-lijders. Groot is de ellende, die daardoor ontstaat. Zoo bracht do dood van drie huisvaders 17 kinderen en 3 weduwen aan de armen-, kas. Wees- of armenhuizen bestaan hier niet, en de diaconie-fondsen zijn reeds uitgeput. Door do politie te Dordrecht is in be slag genomen een kist, inhoudende o. a. 500 scherpe patronen, per spoor aangevoerd van Venloo, in strijd met hot algemeen reglo- mont voor het vervoer op de spoorwegen, 15 Oct. 11. in werking getreden. Het betrek kelijk proces verbaal is aan den officier van justitie ingezonden. Als eene opmerkelijke bijzonderheid meldt men, dat de klokkenist H. v. d. Meu- len te Blokzijl, op don 1 November, 50 jaren lang zijne betrekking met buitengewonen ijver vervulde, zonder door ziekte of anders zins daarin slechts een enkelen keer verhin derd te zijn geweest. Men schrijft uit Nijoveen Een land- houwer in deze gemeente, die zich twee da gen achtereen had bezig gehouden met het karnen van een tobbe met melk, zonder dat er boterformatie was te hespeuren, kwam daardoor op de gedachte dat de melk waar schijnlijk betooverd kon zijn. Op den karn- toestel worden dientengevolge met krijt al lerlei figuren aangebracht; bovendien besloot de vrouw den volgenden nacht in den kelder door te brengen om door het prevelen van bezweerings formulieren nog meer onheil af te wenden. De booze geest is echter niet ver schenen. Men raadt dergelijke lichtgeloo- vige landbouwers aan om beter toezicht te houden op den gezondheidstoestand van tiun vee, alsmede op het schoonmaken van hun melkgereedschap, en eindelijk zorg te dragen voor behoorlijke ventilatie hunner kelders. Met dergelijke middelen vei wijdert men de heksen van het erf. (N. R. Ct.) Wie kent Putten niet, een dorpje half Hollandsch en half Belgisch? Welnu eenigo dagen geleden was het er kermis en stond die plaats opgepropt met vreemdelin gen, rijtuigen, paarden, kramen, tenten, mallemolens, vreemdsoortige spelen, orgel draaiers, liedjeszangers, grappen- en kun stenmakers, waarzegsters, wafel- en mos- selkramen, koorddansers, landbouwgereed schappen, varkens, zaden, vruchten, enz. Ontelbaar zijn er de kroegen en herbergen, daar bijna ieder huis, gedurende de kermis dagen in een dans-en bierhuis herschapen is. Sommigen hebben dit jaar de kermisgas ten geschat op zoowat 40,000 personen. Overal, de geheele straat door, zag men dag en nacht danspartijen en hoordo men blaas- en strijkmuziek Men kan zich niet ver- boelden, hoe hot er toegaat, als men die kermis zelve niet heeft bijgewoond. Het Leuvensch bier alleen, dat er dit jaar, op vier dagen tijds, is verzwolgen, wordt ge raamd op plus minus duizend vaten Wat dunkt u, lieve lozer, werkt zulke kermis de zedelijkheid in de hand? of is dezelve niet veeleer de pest voor de ge- heole streek aldaar? (N. v. h. K. O.) Hoewel de winter spoedig de niet ingepopte rupsen en bladluizen zal ver nietigen, achten wij het niet doelloos, het volgend eenvoudig en onder ieders bereik vallend middel, tot verdelging van deze dieren in den Elzas aangewend mede te deelen. Men make ongeveer 7 k 8 kilo schoorsteenroet fijn en giete er allengs tot 3 hectol. water hij. Dit roet- water spuite men met gieters over de koolplanten. De rupsen en bladluizen wor den er door gedood, op meer afdoende wijze dan met kalkwater. Voor den bloe sem] der boomen en den groei van de ver schillende koolplanten, kan die bevochti ging geenerlei kwaad; integendeel wordt de plantengroei er door bevorderd; met drie vat water aangelengd, heeft men meer dan 30 gieters vocht, waarmede een niet onbelangrijke hoeveelheid gronds be sproeid kan worden. Zondag morgen verliet de algemeen geachte Secretaris van Borculoo, de heer K. L. Rultink, die een paar dagen wat gedrukt was geweest, zijne woning en vóór 12 uur bracht men hem daarin als drenkeling terug. Zoo hier als elders, worden velen, die geen overdreven genegenheid voor honden hebben, vooral ten opzichte van kinderen, op den openbaren weg vaak ver ontrust door het aanblaffen en aanschie ten van honden. Over het algemeen schijnt de politie niet bizonder in werking te houden eene bepaling der wet, voorschrij vende straf voor hen: »die hunne honden v elke op voorbijgangers aanvallen of ver volgen niet weeihouden zullen hebben, zelfs wanneer daaruit geenerlei kwaad of schade ontstaan mocht zijn." Sr. (475.7°). Een onbezoldigd Rijksveldwachter heeft een geval dat een hond kinderen aanschoot zonder te bijten, verbaliscerd met het ge volg, dat de eigenaar'van den hond voorden kantonrechter op den 26 September 11. tot boete of gevangenis werd veroordeeld. Dit meer algemeen bekend zijnde, zal mede kunnen werken om in deze de veilig heid van den openbaren weg te bevorderen en het lichtvaardig losloopon van honden te beteugelen. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Met de opname der volgende regelen zou U mii ten hoogste verpligten. In Uw laatst verschenen weekblad komt eene advertentie voor van den beer Hemsing, vroeger Ontvanger der Registratie en Domei nen te Sluis waarbij ZEd. aan allen, met wien hij vriendschappelijk mogt verkeeren, en van wien hij geen persoonlijk afscheid kon nemen, een „vaarwel" toeroept. Wij twijfelen er niet aan of deze zouden, even als zoo velen van wien de beer Hemsing persoonlijk afscheid nam, wanneer zij daar toe in de gelegenheid waren, hem onder aanbieding hunner gelukwenseben, hun leed wezen over zijn vertrek hebben te kennen gegeven. Ieder die hem en in zijne betrekking en ook als burger van nabij gekend heeft, zal het zeker met ons eens zijn wanneer wij zulke personen niet dan noode uit ons midden zien weg gaan en ook de vele betuigingen van leedwezen, zoo mondeling als schriftelijk den vertrokkene gedaan, uit elk gedeelte van ons district, zijn daarvan de beste be wijzen. Dat al deze betuigingen wel gemeend waren, wie zou het durven betwijfelen En toch is bij ons de vraag gerezen of het hier ook wel al goud is wat er blinkt. Hoewel ongeroepen en op het gevaar af van den heer Hemsing zelf te mishagen, kunnen wij niet nalaten onze denkbeelden daaromtrent openbaar te maken. In een door ongeveer 300 personen onder- teekend adres tot verplaatsing van het kantoor der Registratie en Domeinen van Sluis naar Oostburg, komt onder meer voor, dat adressanten in toenemende mate het moeijelijke ondervinden van de plaatsing van bet kantoor te Sluis. Aard en strekking van het adres geheel willende voorbijgaan, zagen wij echter gaarno opgelost waardoor de moeijelijkheid toene mend werd. De plaatsen zijn alle even ver verwijderd van Sluis gebleven, zoo dat de afstand thans nog niet verder is dan over 50 jaren, integendeel, door de verbetering van zoo vele wegen is Sluis voor de meeste in minder tijd te bereiken. In dat opzigt dus geen moeijelijkheid in toenemende mate. Wat bet brievenvervoer en dus ook de verzending van stukken betreft, ook hierin is geen achteruitgangvroeger kwam de post van Breskens op Sluis maar ééns, thans twee malen per dag. Ook hierin dus geeu toenemende mate. Er 6chiet dus niet anders over, dan dat de Outvang:er jaar voor jaar of dag voor dag moeijelijker is geworden. Dat dit laatste bet geval niet is, meeuen wij met zekerheid en met volle overtuiging te mogen nederscbrijven. Immers zoo ver wij weten, werd dooi den heer Hemsing alles gedaan wat mogelijk was en in elk geval veel meer dan van een Ontvanger kan gevorderd worden, oiu het aan ambtenaren en particulieren zoo gemak kelijk mogelijk te maken. Bestond er maar eenigszins gelegenheid om stukken van ambtenaren of particulieren p r expresse gezonden, dadelijk te registre-' ren, opdat deze ze weer zouden kunnen medenemen, werd ander werk achteruit ge legd en de gezonden boden dadelijk geholpen. Aangeteekende brieven en paketten ter registratie gezonden, werden met goedvinden van gemelden titularis door een der klerken altijd ten postkantore afgehaald en alle stukken, wanneer men dit verkoos, ■per post verzonden Alle schriftelijk gevraagde inlichtingen werden ook door ZEd. schriftelijk beant woord waardoor, èn voor ambtenaren èn

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2