Binnenland. r KONSTANTINOPEL29 October. De am bassadeurs van Duitsckland en Frankrijk hebben aanschrijving ontvangen den wa penstilstand G welien te steunen. Men hoopt dat Rusland en Turkije 'tmêt betrekking tot dien wapenstilstand over de diplomatieke formule eens zullen worden. LONDEN, 30 Oct. Reuters correspondent te Belgrado seint van 29 dezer Een ooggetuige, die juist van Dcligrad terugkeerde, deelt de volgende bijzonder heden mede omtrent de posities, welke het Servische leger tegenwoordig bezet heeft-. Het centrum van Tschernajeffs leger hezet de hoogten van Djunis, onder de bevelen van Besp.reratovic; de rechtervleugel, onder bevel van Horvatovic, bevindt zich achter Siljcgovac; de linkervleugel aangevoerd door Popovic bezet Alexinac. Kortom, het ge- lieele Servische leger verkeert in wanhopen- den toestand. Een order van Tschenmjeff beveelt de bewoners van Deligrad deze plaats ,te verlaten 30 Oct. Renter's correspondent te Bel grado meldt, dat de Turken gisteren een aanval hebben gedaan op de hoogten van Djeunis en dat zij die hebben veroverd, tengevolge waarvan de Servische armee in twee gedeelten is gescheiden. De Servische artilleristen verbitterd op Tscliernajoff, wei gerden te vechten en verlieten de hoogten, die daarop door Russen werden verdedigd. Deze zijn, na de nederlaag, met Tscherna- jeff en een gedeelte cler Servische armee naarRazany getrokken. Het andere gedeelte der armee, onder Horvatovich, is op weg naar Deligrad na een hevigen strijd totaal verslagen en naar ICrujevacz teruggedreven. De positie der Serviers te Deligrad is thans niet meer houdbaar. Er heerscht te Bel grado een ernstige paniek. Prins Milan is lieden naar de armee vertrokken. WEENEN, 30 October. Het Tagblatt ont ving een bericht uit Belgrado van 29 dezer, volgens hetwelk Alexinac sedert Donderdag aanhoudend gebombardeerd wordt. De Turken trokken zich rondom Djunis terug en brengen hunne winterkwartieren in ge reedheid. Tscliernajeffis ziek. Het Tagblatt zegt, dat de wapenstilstand als gesloten beschouwd wordt en de Sultan een eigen- handigen brief aan den Czaar, richtte. 30 October. Het Tagblatt verneemt, dat de Sultan reeds den 18n dezer een -eigenhandig schrijven, in zeer verzoenenden geest gestold, aan den Czaar richtte.. Zooals de zaken thans staan, meent de Montagsrevue, zou het tot stand komen van den wapenstilstand de halve vrede zijn. 30 October. Het Tagblatt meldt bet -volgende De Porte heeft het status quo voor Servie 1 en .Montenegro toegestaan. In de conferentie van de gezanten der groote Mogendheden is niet do quaestio van vrede voor die vorstendommen behandeld, maar alleen beraadslaagd over eene pacificatis voor Bosnië, Bulgarije en de Herzegowina. Rusland verlangt voor de provinciën niet meer eene politieke, maar overeenkomstig den geformuleerden wensch van het Britseh Kabinet eene administratieve autonomie. Het wil ook, wat de waarborgen betreft, aan de Porte een termijn laten om de uit voering der hervormingen te waarborgen. BELGRADO, 29 October. Gisteren was er een levendig geschutvuur bij Djunis. De Serviers houden hunne posities bezet en vernielen geheele Turksc-he batterijen. SLUIS, 2 November. ZM. heeft herbenoemd tot bur gemeester dor gemeente Schoondijke, de heer J. M. De Smidt, secretaris dier gemeente. Door den dijkraad en door ingelanden van het calamiteuze waterschap en den calamiteuzen Hoofdplaatpolder te Hoofdplaat is met algemeene stemmen benoemd tot secretaris-ontvanger van het calamiteuze -waterschap en tot ontvanger-griffier van den calamiteuzen polder de hoer J. J. Pateer. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden tegen den 7n Nov. aanstaande bijeengeroepen, Geel. Staten hebben ettelijke malen in den loop van dit jaar, hij den conces sionaris van den grindweg van den Nieuw- landschen molen naar den Hoofdplaat-polder, C. A. Carpreau, te IJzendijke, aangedron gen om dien weg, die tengevolge van gebrek aan behoorlijk onderhoud in zeer ongunsti- gen toestand verkeerde, in goeden staat te brengen. Toen de concessionaris zich nu tot den Koning wendde met verzoek om ver nieuwing van de hem in 1873 voor drie jaar verleende concessie tot tolheffing, heb ben Ged. Staten den minister van binnenl. zaken geraden te bevorderen dat de conces sie niet werd verleend dan nadat de weg in behoorlijken staat zou zijn gebracht. Zij deelden dit advies aan den heer Carpreau mede, die toen berichtte dat de weg kort te voren in behoorlijke orde was gebracht. Gedeputeerde Staten hebben hieromtrent nader het gevoelen van den hoofdingenieur Van den waterstaat in het 11e district ge vraagd, die berichtte dat de weg niet be hoorlijk in orde was. Ook dit bericht werd aan den heer Carpreau medegedeeld, met aanbeveling om den weg in beteren toe stand te brengen. De heer Carpreau schreef daarop dat hij van zijn recht tot tolheffing afzag en voor het onderhoud van den weg niet meer zou zorgen. Volgens het gevoelen van Ged. Staten is hij daartoe allerminst gerechtigd. In 1865 toch is liem voor de verbetering van gemelden weg een renteloos voorschot van f 4500 van wege de provincie verstrekt, en lieeft hij zich bij notariële acte daartoe verhonden. Hij is door Ged. Staten gewezen op zijne verplichting en hem werd tevens medegedeeld dat zij geen genoegen nemende met zijne verklaring dat hij den weg „aan zijn lot had overgelaten" en hem aansprakelijk stel den voor alle schaden, die uit zijne han delwijze mocht voortvloeien, onder bijvoeging dat indien vóór 15 October geen nader be richt was ontvangen, zij het er voor zouden houden, dat hij bij zijn verklaring bleef volharden. Ged. Staten geen bericht ontvangen heb bende, stellen voor den weg tijdelijk in beheer te nemen, ten einde dien ten koste van den nalatige in goeden staat te brengen en zoo noodig de liulp des rechters in te roepen. (N. M, C.) Naar wij vernemen, is Dinsdag 24 October jl. door de betrokken afdeeling van den Raad van State (Do heeren Boot, Meeus- sen en Heemskerk Bz.), verslag uitgebracht over hetontwerpop het lager ouderwijs. Vol gens de bestaande voorschriften moet dat ver slag gedurende 14 dagen ter visie liggen voor de leden, om dan(d. i. Dinsdag 7 November e. k.) in den vullen Raad te worden overwo gen. Vereeuigt de Raad zich met het gevoe- der afdeeling, dan wordthet rapport afgezon den, nadat alvorens gedurende 24 uren aan de leden elk in het bijzonder gelegenheid is gegeven, om een zelfstandig advies iii te le veren, dat alsdan bij hetadvies van den Raad wordt gevoegd. Z. K. H. Prins Alexander heeft de beraad slaging van de afdeeling bijgewoond en zal naar men verzekert, ook bij de behandeling van het wetsontwerp in den Raad tegenwoor dig zijn. (N. Rolt. Ct.) Aan bet gewijzigd ontwerp van wet tot regeling van bet Nederlandsche munt wezen, ontleenen wij het volgende Art. 1. Standpenningen zijn, nevens de zilveren vermeld in art. 2 der wet van 2G Nov. 1847 (Staatsblad n". 09), de volgende gouden muntstukken het tienguldenstuk het vijfguldenstuk. (De wet van 1847 stolde als standpennin gen vast de rijksdaalder, de gulden en de halve gulden). Art. G. Bronzen pasmunt zijn: Het twee-cn-een-halvc-centstuk; het een cent-stuk liet halve-centstuk, Art. 8. De beeldenaar der bronzen pas munt is Op de voorzijde de gekroonde leeuw met het zwaard en den bundel pijlen, in liet veld zonder liet wapenschild, voorzien, maar door een parelrand afgescheiden- van het opschrift „Koningrijk dor Nederlanden, met liet jaartal, benevens het muntteeken en muntmeestersteeken op de keerzijde in cijfers de waarde-aan- duiding 2VS cent. 1 cent, cent, tusschen twee oranjetakken. Deze stukken worden in den ring gemunt en hebben een kartelrand. Art. 27. Zilveren standpenningen worden, tot dat daaromtrent nader bij de wet zal zijn voorzien, niet meer aangemunt. Het voornemen bestaat om de thans in omloop zijnde iiiuntbibctteri va.li f 10 in te trekken en te vervangen door nieuwe met een behagelijker uiterlijk. De muntbilletten van f 50 zullen waarschijnlijk ingetrokken worden. Een en ander staat in verband met de totstandkoming van de nieuwe munt wet, die de regeering reeds tegen Januari wenscht in te voeren. Daar de stempel niet vroeger gereed kan zijn, zal er geen bronzen munt in cir culatie komen vóór 1 Juli 1877. Z. K. H. prins Alexander is, na eeniga dagen te Brussel in het hotel de Flandre verblijf gehouden te hebben, naar Luxem burg vertrokken, waar hij door Z. K. H. prins Hendrik verwacht werd. Gedurende zijn verblijf te Brussel heeft prins Alexan der herhaaldelijk bezoeken gewisseld met den koning der Belgen en heeft hij ook deelgenomen aan het dejeuner, dat H. M. onze koningin, op hare doorreis naar Frank rijk, zaterdag in het koninklijk paleis te Brussel is aangeboden. II. M. de koningin is zaterdag avond te Parijs aangekomen en heeft haar intrek genomen in het Bristol-hotel, waar haar den volgenden dag door den president der Fran- sche republiek en zijne echtgenoote een be zoek gebracht werd. Oostbui'g, 29 Oct. Heden nam ds. P. K. Dommisse voor een talrijke schare afscheid van zijne gemeente, naar aanleiding van Openb. 22 vs. 21met eene rede, waarin zijne hartelijke belangstelling in het waar achtig heil der gemeente zich duidelijk uitsprak. Bij het eindigen zong men hem de bekende zegenbede toe. LANDBOUW. Men schrijft uit Emmen 27 Oct. Vermits na gedaan onderzoek is gebleken, dat een massa aardappelen nu beginnen te bederven, willen de eigenaars der aardap- pelenfabrieken geen aardappelen meer koo- pen. De landbouwers zijn dus verplicht ze grootendeels voor de mestvaalt te bestem men, De gave aardappelen stijgen dienten gevolge in prijs. Op sommige plaatsen in de provincie Drente is men thans nog bezig met liet maaien van nagras of etgroen, dat als eene zeldzaamheid kan aangemerkt worden. De heer Smits, boomkweeker en landbouwer te Deventer, beeft proeven genomen tegen de zoo zeer gevreesde aard appelziekte, en daartoe in den zomer het loof, toen het nog geheel groen was, van een geheelen akker afgemaaid. Het is thans gebleken, dat er hoegenaamd geen zieke onder zijn, terwijl op die akkers, waarvan hij het loof niet afmaaide, de aardappelen zeer door het kwaad zijn aan getast. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Naar men verneemt zal het Noordelijk Zendingsfeest in 1877 worden gehouden op het terrein van baron Van Heemstra te Veenldooster, provincie Friesland. Men schrijft in hot Vad. uit Amster dam Naar men verneemt, heeft mi'. Kap- peyne van de Cappello zijn ontslag ver zocht als schoolopziener, 't geen door alle schoolmannen als een groot verlies voor 't lager onderwijs alhier zal worden erkend. Beroepen te St. Kruis ds. Van El- den te Delft.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2