Il NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 44. Zeven tiende jaargang. A». 1876. Vrijdag 5 November. Buitenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag'. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiönvan 15 regels 60 cent-, cllce regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten oi' Medcdcelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. De ontsnapping van Aublain heeft veel geld gekostaan de staatskas. Meer dan 6000 tele grafische depeehes zijn uit Brussel alleen naar het buitenland, tot zelfs naar Amerika verzonden, ten einde het signalement van den ontvluchten en de bijzonderheden van het Drama van Drongen bekend te ma ken. Voeg hierbij de reiskosten der agen ten, de bnitengewonene briefwisseling, de druk- en verzendingskosten, enz. en dit alles door de onvoorzichtigheid van een agent der openbare macht; onvoorzichtig heid, die echter al te duur is betaald. Thans is Oblain te Rijssel gearresteerd. Do Echo du Nord van Rijssel vermeldt eenige bijzonderheden aangaande de arres tatie van Aublain, den vermoedelijken moordenaar van Sivry. Hij is op de zelf de plaats voor het café Belle Vue en dooi den zelfden policieageat Delerue als in 1870 gearresteerd. Op den dag zijner gevan genneming wilde hi j zich op eeno of an dere wijze de middelen verschaffen 0111 naar Parijs of Londen te gaan. Niettegen staande de groote drukte bemerkte Aublain zeer goed, dat hij door twee politieagen ten vervolgd werd. Hem voor een raam ziende, herkende Delereu hem, hoewel hij er verouderd uitzag en zijn baard afge schoren had. Delereu gaat naar hem toe en zegt hem: Zoo, Aublain, ben je daar?" Ik heet geen Aublain, maar wel Barbier »Kom, ik zeg je, dat ik je ken. In 1870 heb ik je ook gearresteerd. In ieder ge val moet je naar het bureau van den com missaris om je nader te verklaren." Aublain ging bedaard meê. Hier hield de moor denaar nog een oogenblik zijne ontken ning vol; doch eindelijk gaf hij liet op en bekende; welnu, ik ben het; als ik eenig geld gehad bad, zou je mo hier niet gekregen hebben.» Een uur later was hij in het huis van arrest. Men vond 0. a. twee zakdoeken met bloedvlekken in zijn bezit. Delerue en Herbaut zullen dus de uit geloofde 3000 fr. ontvangen. Zeer waarschijnlijk heeft Aublain er nooit over gedacht tot welke natie hij behoort; doch dit is eene zaak van het grootste belang voor hem geworden. Is hij Franschman, zoo men zegt, moet hij in Frankrijk terecht staan en kan niet uitgeleverd worden. Volgens de Verité van Doornik is hij in Frankrijk uit Belgische ouders gebo ren, maar volgens de Frailsche wet wordt hij als Franschman beschouwd van het oogenblik af, waaropzijn vader uit vreemde ouders in Frankrijk geboren is. Dit kan tot eene belangrijke quaeslie aanleiding geven. I11 een blad uit Brugge wordt uiterst nauwkeurig de afkomst van Aublain ge constateerd, waaruit ten duidelijksten blijkt dat hij werkelijk Franschman is. Aublain, do moordenaar van Sivry, zal, naar de Journal do Gand meldt, door Frankrijk niet worden uitgeleverd, om reden hij er vier veroordeelingen te zijnen laste heeft. Hij heeft veel kans aldaar ge guillotineerd te worden. I11 het boscli Soignies, in Belgisch Brabant, huist eene wezenlijke rooverbende, die uit zeven man beslaat en de streek onveilig maakt. Oorspronkelijk bestond de bende uit drie ontvluchte militairen. lir wordt mot den meosten ijver jacht gemaakt op de roovers. Frankrijk. Dezer dagen werd zekere damo D. wo nende in de straat Morny te Parijs, op den openbaren weg door een persoon aan gesproken die haar 0111 een aalmoes vroeg voorgevende, dat hij weduwnaar was en dat hij 011 zijn kind op het punt stonden van honger te sterven. Dat kind kon on geveer drie jaar oud zijn en schreide. Door mededelijden getroffen besloot de dame hem iets to geven. Het kind slak zijno armen naar de dame uit en zeido tweemaal achter elkander 'tls papa niet. Ik wil met mama méégaan? Do bede laar begreep dadelijk, dat men ophelde ring aan hem vragen zou, zette daarom het kind dat hij zeer waarschijnlijk go- stolen had neer en nam de vlucht. Het kind gaf te kennen, dat de bedelaar het telkens, als iemand aankwam, kneep om het te doen schreijen. Het kind dat een zeer goed uiterlijk heeft kan den naam zijner ouders niet opgeven. De da me heeft het bijden commissaris van politie bezorgd, ter wijl de noodigeinlichtingengegevenzijn 0111 zoo mogelijk bet kind aan zijne ouders terug te geven. Dc dagbladen van Zuid-Frankrijk doelen het volgende merkwaardige natuur verschijnsel mede Zaterdag den 21 dezer, bij helder weder, waren twee jonge meis jes bezig met spoelen in de rivier de Gardon, toen plotseling een heftig kraken zich deed hooren en de rivier vlak voor baai- in tweeëii scheidde. Een afgrond was daar geopend, waarin het water zich met kracht neerstortte. Het scheen een muur van water, ter hoogte van tien meters. Na eenige seconden was do afgrond gevuld, maar al het water, dat voor weinige oogen- blikken in den omtrek zichtbaar was, was verdwenen en de Gardon zelve lag geheel droog, D u i t s c h 1 a n d. Uit de thans openbaar gemankte proces stukken van het jongste rechtsgeding tegen den graaf von Arnim blijkt, dat 0. a. de be schuldiging van majesteitsschennis berustte op de volgende punten lo. dat de beklaag de misbruik heeft gemaakt vaneen uitdruk king, die hij beweert, dat door den Keizer in een audiëntie tot hem, beklaagde, was gebezigd, hetgeen een beleediging des Kei zers moot worden geacht: 2o. dat hij den Keizer hooft beleedigd door de wijze, waar op hij heeft gepoogd zijn eigen handelwijze te rechtvaardigen, waarbij hij den Koning van Pruisen als partijdig rechter voorsteldo, door hem te vergelijken met Koning H011- drik III van Frankrijk. Wat betreft de beschuldiging van land verraad, deze berust op de volgende gron den lo. np het door hem in het licht ge geven geschrift aPro Niliilo", ten gevolge waarvan stukken, welke geheim behoorden te zijn gehouden, tor openbare konnis wor den gebracht; 2o. dewijl liij een hem opge dragen last, de onderhandelingen mot den toenmaligen president der Fransclie republ iek over afbetaling der beide laatste milliarden van de oorlogscontributie niet heeft ton uitvoer gelegd als hem was voorgeschreven, in welk opzicht hij niet kennis van zaken en voorbedachtelijli. den last, hem opgedragen, tot nadeel van het Duitsche rijk ten uitvooi heeft gelegd. Den 1 Januari van 't volgend jaar viert Keize.r Wilhelm liet jubilé van zijn 70-jarigon krijgsdienst. Groote toebereid- solen worden reeds gemaakt om dien dag feestelijk te vieren. Te Neuwied is de Luthersche kerk tot den grond afgebrand. De klokken zijn gesmolten. Do gemeenteraad van Grabo in het kanton St. Gallen heeft een premie van 5 fr. uitgeloofd voor elke aangifte, welke gedaan wordt van een minderjarigen jon gen, die op rooken betrapt wordt. Aan de ouc'ors en voogden van dio jeugdige over treders wordt boete opgelegd. Engeland. Do New-Yorksche bladen bevatten een telegram uit Salt Lake City dat den 10 Oct. de rechter Foreman John Lee, bis schop dor Mormonen, ter dood veroordeeld heeft wegens medeplichtigheid aan den moord van Mountain Meadows, negentien jaar ge leden gepleegd. De veroordeelde had vol gens de wet hot recht to kiezen tusschon hangen, fnsilleeren of onthoofden. Hij koos het fusilleeren en er is bepaald, dat hij den 26 Januari 1877 doodgeschoten zal worden. T u r k ij e. 25 October. Het gevecht rondom Alcxi- nax duurt voort. Du Turkschc consul te Tiflis is door roovers vermoord, do Russische Regcering heeft onmiddolijk strenge hevelen gegeven 0111 de moorde naars op te sporen.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1