NIEUWS- Ei flDVERTEMTIEBLAD VAN WESTELIJK 2EEUWSCH VLAANDEREN. N". 43. Zeventiende jaargang. A". .1876. Buitenland. SLI1SE1 Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertenticn: van I5 regels 60 cent, elke regel nicer 7'/2 cent, Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uitcrlyk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Mededeelineen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. Do diefstallen nomen in Brussel schrik barend toe. Vrijdag-nacht nog werd Ar ver scheidene kerken van hunne sieraden, arm- bussen enz. beroofd, bovendien werden in de meest bevolkte wijken in den nacht per sonen op de straat geworpen, bi jna verworgd en bestolen. Do procureur des Konings heef t het noodig geacht zelf deel to nemen aan de nachtronden, om te zien hoe doze gedaan worden cn wat er aan te verbeteren valt. .Eiken dag een moord," schrijft de Union de Charleroi, en waarlijk het blad overdrijft niet. Wij zijnnieuwsgierigophet einde van het jaar do kroniek der moordtooneelen, waar van Belgie dit jaar getuige was, in to zien, en het zon ons ten zeerste verwondeien zoo dat getal niet verre de 366 dagen overtrof. Dezer dagen toch, waren er weder een vijf tal te vormeiden. Opmerkelijk is het dat de meeste dezer misdaden op Zondag-avond plaats hebben. In den Zaterdagmorgen is te 4 uron uit Ostonde vertrokken spoortrein bevond zich zekere, ter zake van een moord te Sivry, in Engeland, uitgeleverde Oblain of Aublain. Onderweg is hij den hem vergezellenden gondarme ontsnapt, heeft bij'Tronchiennes den trein verlaten en is spoorloos verdwenen. De Belgische justitie verzoekt aanhouding Het signalement van dien persoon is als volgt: Hij is groot 1 m. 72 em.;lhaaren wenkbrau- wenkastanjobruin; dikke rosachtigesnorrcn; grijze oogen, lange scherpe neus, mond ge woon, ovaal gelaat, ronde kin en bleeke ge laatskleur. In de vorige week beeft op het dorp Dil- beek oen treurig ongeval plaats gehad. Twee kindoren werden door hunne ouders alleen gelaten; bun vader was naar het veld, terwijl hun moeder in den tuin bezig was. Do oudste, een knaapje van vijf jaar, ging in de kamer, kroop onder bet bed en ont dekte er een kruik jenever, die de ouders daarverborgen hielden. Hij greep de kruik en dronk er een groote mondvol nit en liet er toen zijn broertje, nog geen vier jaar oud ook van drinken. Toen de moeder eenige oogenblikken later binnen kwam, aanschouwde /.ij eeu vrees- selijk schouwspel; hare beide kinderen lagen onder de hevigste stuiptrekkingen op den grond. Een in allerijl geroepen geneesheer verleende de meest mogelijke hulpdoch liet oudste kind bezweek reeds na een af- grijsselijk lijdon van eenige uren. ITet jongste, ofschoon ernstig ziek, schijnt buiten gevaar. F r a n k r ij k. De stad Saint-Martin (Guadeloupe), is door vrceselijk orkaan geheel vernie tigd, De verliezon zijn onberekenbaar. Duitsehland. Een correspondent van de Augsb. Allg. Zeit., die een bezoek gebracht heeft aan de fabriek van Krupp te Essen, deelt mode, dat aldaar het aantal werklieden in de staalgie- torijen 10.500 en in do mijnen en ijzorsrae- derijeu 5000 bedraagt. In de staalfabriek staan 1048 smeltovens van verschillende soort in vollen-gloed, 208 stoomketels, 77 stoomhamers, 294 stoommachines, waar van twee duizend paardenkracht, en 1093 andere machines. In 1875 verbruikte de fabriek 612,000 ton steenkolen. 4,500,000 kub. nieter wateren 7,500.000 kub. nieter gas voor 22,432 branders. Do transport- en gemeenschapsmiddelen bestaan uit 25 mij len spoorweg met 14 machines en 537 wa gens; 11 mijlen smalle rails en 10 machines en 210 waggons, voorts 38 mijlen telegraaf draad. Het aantal mensehen, dat aan de fabriek werkzaam is, bedraagt 16,200, die 3277 woonhuizen hebben. In Duitsehland hoeft Krupp 414 mijnputten; terwijl de mi neralen uit do mijnon die hij in Noordelijk Spanje bezit, door 4 stoomschopen mot een gezamenlijken'inhoud van 1700 ton worden vervoerd. Het proefveld voor het te Essen vervaardigdo geschut heeft eeno lengte van circa 5 mijlen. Alseenliewijs van de waarde, die grond eigendommen in Londen bezitten moge die nen, dat een stuk grond van de grootte van eon are gelegen tegonover Tratalgarsquare, tusschen de nieuweNorthumherland-aionue en Northumberland-street, voor 90 jaren is verpacht, tegen een jaarlijksche som van 58,000 pd. st. Engeland. In' hot jaar 1745 woonde te Bishops- gate te Londen een tapper, die zijn zaak aan zijn erfgenamen naliet, onder do uitdrukke lijke voorwaarden, dat, op verbeurte dei- erfenis, noch het huis, noch de gelagkamer, noch de toonbank ooit schoongemaakt moch ten worden. Geen bezem, geen stoffer,'geen doek zou voorts een der voorwerpen mogen aanraken. Buitendien verbood hot testament dat aan een klant meer dan één maatje vloeistof op eens zou worden geschonken,, en dit had zoowel betrekking op jenever whisky en rum als op bier. Deze bepalin gen kwamen onlangs ter sprake in eon pro ces, gevoerd voor Queens Bench, waarvan de Daily News gewag maakt, bij welke ge legenheid die rechtbank weigerde, dat een licence (vergunning tot tappen) op dezelfde voorwaarden zou worden overgedragen. Hot is waar, dat de eerste tapperij goede za ken heeft gemaakt, ivant het publiek ging er uit nieuwsgierigheid heen. De hoeveel heid vuil, die zich daar heeft opgehoopt over treft de stoutste voorstelling. Dezo vieze an tiquiteit, waar sedert honderd een-en-dertïg jaren zelfs geen glas werd omgespoeld, be staat nog. De rechtbank oordeolde, dat één dergelijk exemplaar voor Londen genoeg was. Zij verbood daarom strengolijk do op richting van oen tweede, en liet alle plak katen afscheuren, waarbij aan hetbeschaafd publiok reeds keunis gegeven werd, dat in Tottenham Court-Road weder een etablisse ment van die soort zou worden geopend. Rusland. Do Minister van Oorlog Miloutine heeft do coneontratic bevolen van 10 arméekorp- son onder opperbevel van Grootvorst Michael Nicolajnvie.ilDe generale staf is reeds geformeerd. T u r k ij e. De gezanten zijn 21 Oct. hij Ignatieff bijeengeweest, om zich onderling te ver staan over oeno gemeenschappelijke han deling, van dion aard; dat zij leiden kan tot cene overeenstemming met de Porte betrekkelijk don wapenstilstand on de vredesvoorwaarden. De Turken hebben Donderdag jl. hunne- offensieve beweging voor Alexinatz hervat en bezetten dertien versterkte position van de feerviors, die volkomen geslagen worden en talrijko dooc'cu verloren. Do Turksche vesting Medud heeft gecapituleerd 400 man bezetting, kan nonnen cn amunitie vielen den Montcne- grijnen in handen. Met betrekking tot het gruwelijk bloedvergieten in Bulgarije, vestigen we er de aandacht op dat deze bodem de ge- heele geschiedenis door ten alle tijdo zwaar is geloisterd. Do Grieksche Keizer Bazi- lius II is maar al to goed bekend als do Bulgaren-worger; hij liot 15,000 Bulga ren de oogen uitsteken, terwijl hij enke len één oog liot behouden, opdat zij de anderen naar hun Koning konden gelei den, dio dit wreede tooneel slechts twee dagen overleefde. Nog gruwelijker is de nedervelling van een half millioon Gollion, die voor vreemde indringers op Bulgaarsch grondgebied vluchten. Do zoo zeer ge roomde Keizer Claudius II schreef hier omtrent zelve, in een bewaard gebleven Latijnsohen brief het volgende: »Claudius aan Brocchus. Wij hebben 22,000 Gotlien vornieligd en 2000 schepenen in den grond gehoord. De rivieren zijn met schilden, de oevers met zwaarden en werpspiezen bedekt; de velden zijn onder beenderen bedolven; alle wegen drijven van bloed; de groote Wagenburg is leeg; wij heb ben zoo veto vrouwen gevangen dat ioder dapper soldaat er tweo of drie per hoofd kan krijgen bij de verdeeling". De Times acht den oorlog tusschen Rusland en Turkije onververniijdelijk, doch do vrees,, ilat Engeland daaraan dcelno-

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1