Het Haagsche Dagblad meldt dat de toestand van den heer Nierstrfcz, die se dert geruimen tijd ziek is, in de laatste dagen niet vooruit gaat, zoodat do hoop op zijn herstel vermindert. Den 10 dezer heeft aan het minis terie van buitenlandsche zaken de uitwis seling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de conventie, den 10 Augustus jl. tusschen Nederland en Monaco gesloten tot wederkeerige uitlevering van misdadi gers. Den 16 dezer te half zes is een trein, bestaande uiteen 20tal ledige waggons, be stemd voor Roosendaal, even voorbij Ant werpen voor een gedeelte in de Kempsclie vaart geraakt. De brug was geopend om een schip door te laten en door een zwareu mist heeft de machinist het teeken aonveilig" niet opgemerkt. Hoewel geene persoonlijke on gelukken zijn voorgevallen, daar machinist ■en stoker, conducteurs en remmer gered ziju, do laatste echter niet mulder eenige kwetsuren bekomen te hebbenis het onge luk van grooton omvang. De locomotief en ■een Stal wagens zijn nagenoeg geheel ver brijzeld en de brug is ouder het gewicht -der op zijde vallende waggons ingestort. Het verkeer tusschen ons land en Bélgie ondervindt door doze ramp eenige «ver traging. Oostbnrg. Bij de herstemming die al hier op Dinsdag plaats had tot lid van den ■Gemeenteraad, tusschen do heer J. v. d. Plassche, de aanbevolen candidaat door de verecniging Volksonderwijs, die 30 en Mr. F. J. Hennequin die door andere belang hebbenden was aanbevolen, 19 stemmen op zich hadden vereenigd, is gekozen de heer Mr F. J. Hennequin die 38 stemmen, van de 74 uitgebrachte, waaronder een van on waarde als onderteekend, beeft verkregen. Veerc. De persoon welke zich onlangs door een pistoolschot langs den kanaaldijk alhier van het>leven had beroofd was een civiel in genieur uit Duitschland mét name Schenk, welks laatste .verblijfplaats Brussel is geweest. üiet alleen in Vlissingen maar ook alhier heeft de heer Thijssen uit Brighton vijf dagen met vrucht een onderzoek in gesteld naar zijne vroegere familie welke in de 17e eeuw deze stad hebben bewoond. Mochten er reeds vroeger geruchten loopen, dat de loodskotter, welke hier ge- .stationeord was, zou in dienst gesteld wor den .te Vlissingen, thans is zulks bewaar heid. Zoodoende verliest dit plaatsje, waar overigens zeer weinig vertier is, weder vier goede huisgezinnen onverminderd datgene wat voor den kotter noodig was. Het is voorzeker voor Veere een groot verlies, en de vrees bestaat maar al te gegrond, dat hier nog veie huisgezinnen van woonplaats zullen veranderen, zoodat de lasten voor de overblijvers bijna ondragelijk zullen wor den, bijaldien er op het verzoekschrift dat door de ingezetenen aan Z. M, den Koning is gericht, niet gunstig worde beschikt. Bedoeld verzoekschrift houdt in eene aan vrage om vergoeding van Rijkswege hetzij door het .leggen van Militairen, waarvoor de gebouwen nog aanwezig zijn en nog wor den onderhouden, hetzij door iets anders. Het voordeel dat de vischsloepen oplevg- ren is zeer gering, want zé zijn enkel door inwoners van Arncmuiden bemand die 's Za terdags naar huis gaan, aldaar hunne in- koopen doen en 's Maandags weer terugko men. Reeds nu worden de bewoners gedrukt door eene belasting op het gedistilleerd, gemaal, en de hoofdelijke omslag, die nu reeds tamelijk opgevoerd is, zal ongetwij feld nog veel verzwaren. Ware het niet dat er inwoners waren die hier een eigen huis bezitten dan zouden er zeker nog veel meer vertrekken. MARINE EN LEGER. De Minister van Oorlog heeft de korp sen regimentscommandanten der verschil lende wapens aangeschreven, om hem den toestand der kazernen mede te deelen, de gebreken aan te wijzen en de opgaven te doen, waarmede de kazernen voor den sol daat op de doelmatigste wijze zouden kun nen worden verbeterd. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Naar wij vernemen, zal de heer S. de Ridder, hoofdonderwijzer te St. Kruis, den 18 November aanstaande zijn 60jarig jubilé als onderwijzer vieren. De commissie voor rapporteurs voor het wetsvoorstel van den heer Moens, tot wijziging der schoolwet, heeft, na kennis neming in de memorie van antwoord en van d» in het voorstel gebrachte wijzigingen als haar oordeel te kennen gegeven, dat deze zaak voor de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. In eene correspondentie uit 's Grave u- hage in de Arnhemsche Courant lezen wij o. a. het volgende Omtrent het wetsvoorstel op het lager onderwijs, thans bij den raad van state aanhangig, kan ik u mededeelen, dat dit niet eene wijziging is van enkele artike len, maar eeno horziening van de geheele wet op het lager onderwijs. Bij dit wets ontwerp is eene lijvige memorie van toe lichting gevoegd. Om de zaak voor den raad van state gemakkelijk te maken, heeft de regeering de stukken laten druk ken, en ieder der leden vjan den staats raad een exemplaar gegeven, maar onder oplegging van geheimhouding. Tot bode van Rijnland is benoemd de hoofdonderwijzer Key. Commentaar is over bodig. Als de onderwijzers beter bezol digd wrden zouden ze niet naar onderge schikte posten dingen. V. Voor Het naj aars-examen in Zeeland zijn 62 acten aangevraagd, waazpnder voor hoofdonderwijzer 5, hoofd-onderwijzeres 2, voor hulponderwijzer 19, hulponderwijzeres 2. In 9 provinciën van ons vaderla nd zijn van 4-12 Oct. bereids geexamineerd 186 aspi ranten voor hoofdonderw., van welke 69, en 103 voor hulponderwijzer, van welke 47 geslaagd zijn, De algemeene synode der Ned. Herv. kerk heeft zich bij adres tot den koning ge wend, betreffende de régeling der school uren in de wetten op het lager, middelbaar en hooger onde.rwijs, opdat aan de bevoegde macht in de gemeenten, na overleg met de plaatselijke kerkel. autoriteiten, de school uren op zulk eene wijze geregeld worden, dat voor het godsdienstonderwijs, van wege de kerkgenootschappen te goven, voldoende tijd overblijft. De algemeene kerkel. commissie der her steld ev. luth. kerk heeft aan dit adres hare adhaesie gegeven. (N. v. d.I).) Beroepen naar "s Gravenhage ds. H. V. Hogerzeil, te Arnhem, en naar Biervliet ds. W. J. Breukink, te Nieuwvliet. LANDBOUW. Bij onderzoek is gebleken, dat de Co- lorado-kevers, door den heer De Vries te Workum bij een bezending petten enz, uit Engeland ontvangen, niets anders zijn dan exemplaren van de ook hier te lande bekende Cimex baccarum L., eu dewijl de overige Colorado-kevers door dierkundigen in ous land uit Amerika zijn ontvangen, kan ge lukkig niet worden gezegd, dat het gevaar lijk insect zich reeds naar Nederland hoeft overgeplant. Van 3 tot 30 Sept. 1876, zijn door longziekte aangetast in Noord-Brabant 2, in Zuid-Holland 42, in Friesland 14, totaal 58 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 69 runderen door die ziekte aangetast. De aanvoer van suikerpeen naar de Utrechtsche Beetwortel-suikerfabriek heeft thans op groote schaal plaats; dagelijks ko men er vaartuigen met deze veldvrucht ge laden aan de fabriek aan; het grootste deel is uit den Bommeierwaard; de peen hebben dit jaar nog al van den regen geleden en zijn niet groat van stuk, de prijzen y&riè eeren van f8 tot f9 de 1000 kilo. GEMENGDE BERICHTEN. Werden in den laatsten tijd verschil lende plaatsen in ons land bezocht door zoogenaamde Chevaliers d' industrie, alias opligters ook Middelburg heeft dezer dagen de eer gehad met een dergelijk bezoek vereerd te worden. Zijn wij goed ingelicht dan zijn er reeds een paar ingezetenen de dupe van dit bezoek geworden. Bij zijn visites gaf hij voor uit Manchester te komen en zaken te doen in antiquiteiten, en liefst in de meest kostbare. Ieder wachte zich voor dezen of andere hollandsch-sprekende En- gelschen, die in kostbare artikelen doen. (N. M. Ct.) Antwerpsche en Brusselsche bladen zijn zeer boos over liet zendon van den Neder landsehen monitor Guinea als wachtschip op de Schelde. Zij beschouwou dozen maatregel als eene vernietiging van het traetaat tot af koop van den Scheldetol, en duiden het Ne derland zeer euvel, dat het zich met geweld wil meester maken van de sehepen, die met Nederlandsche onderdanen in botsing komen Over dit punt zullen waarschijnlijk kamer debatten uitgelokt worden. DeN. Arnh. Ct. verhaalt ondeEreserve; Een paar jaar geleden verdween een inge zetene van Ai nhem, die zich naar Beunekom begeven had om handel te drijven,spoorloos. Alle onderzoek, dat familie en politie in het werk stelden, bleef vruchteloos. Hij was eu bleef weg, en nergens vond men oenig spoor, waaraan zich een onderzoek met vrucht kon vastknoopen. Nu is die duistere zaak zoo verhaalt mén opgehelderd. De man is nabij Bennekom door twee berenleiders be roofd, vermoord en zijn lijk door de boren verslonden. De heide berenleiders kregen onlangs twist én hij die golegenheid zouden zij elkander verwijten hebben toegevoegd, waardoor1 deze gruwelijke geschiedenis aan het licht kwam. Naar men ons mededeelt, is de premie van f 1000, door de familie van wijlen mevr. Van der Kouwon indertijd uitgoloofd voor de ontdekking yan de plegers van den dub belen moord, door de heeren mr. van Maa- nen, advocaat-generaal, en mr, Patijn. oflic. van justitie te 's-Hago verdeeld als volgt aan 'G, F.-Van Schalen, spekslager aldaar, f 500; J. C.1 H'. Jenck, directeur van het Nedefléndsdv hoofdbureau van informatie, f250; J. Roelfs, magnetiseur, f150; Tb. Manders, agent van politie, f 100; de drie laatsten te Rotterdam. (D.) Te 's-Grevèlduin-Capelle heeft zich een dolle hond vertoond, die behalve vier andere honden, ook twee kinderen gebeten heeft, één ia het heen. Andere personen, naar welke bij beet, zijiimeteeu verscheurde broek vrijgekomen. De gebeten honden zijn onmiddellijk afgemaakt terwijl de dolle hond ook door zekeren G. R. met een stok is doodgeslagen. De honden,ook in de omliggende gemeen ten, moeten aJsnu gedurende vier maanden vastgebonden worden en gemuilkorfd zijn, Als een curiositeit mag vermeld wor den, dat te Arnhem gevankelijk is binnen gebracht een veertienjarige herder uit Gel- dersch Veenendaal, die niet minder dan 39 bijenkorven van de 42, welke in den omtrek waren, heeft leeggesnoept. Op de vraag of hij niet bang was geweest voor de bijen, antwoordde hij, dat deze hem nooit kwaad deden.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2