BOUWLAND Bouwland Te koop: Advertentiën. PUBLIEKE VERK00PING Aardeiilmrgsclieu Haveiipolder, GEMEENTE AARDENBURG. Instelprcmie percent. EEN" HENGST MAATSCHAPPIJ Exploitatie van Staatsspoorwegen, SURNUMERAIRSEXAMEN. dat do Yomuden zicli gereod maken hun land te verlaten gelast ik u dadelijk naar hunne woonplaatsen op te rukken en die, alle huizen en al wat zij bezitten, te ver woesten, maar de kudden te confiskeeron. Zelfs wanneer de Yomuden zich onderworpen toonen, moet gij, zoo een emigratie beproefd wordt, mijn hevel woordelijk uitvoeren en den geheelcn stam uitroeien." Generaal Golovatsjeff voerde dit bevel woordelijk uit. Een ooggetuige, een Russisch officier, Gro- moff genaamd, beschrijft het met do volgèn- de woordentoen wij ongeveer 25 mijlen van Khiwa verwijderd waren, liet generaal Golovatsjeff alle officieren een kring vormen en sprak hen in mijne tegenwoordigheid al dus aan: nik heb van den kommandeeren- den generaal een bevel ontvangen en ik hoop dat gij het onthouden en aan uwe troepen meedeelen zult. Het luidt: «in dezen oorlog wordt geen geslacht of ouderdom gespaard. Doodt allen!" Toen de divisie van den Caucasus het hoofdcorps bereikt had, werd dit bevel nogmaals en uitvoeriger bekend gemaakt. «Ik hoop," zeide generaal Golo vatsjeff, «dat gij mijn bevel op Cirkassische manier en zonder veel te vragen, zult uit voeren. Noch ouderdom, noch geslacht mag ontzien worden; allen moeien worden ge dood." Een oud Caucasisch kolonel ant woordde daarop met sehrikkelijken ernst «ja, wij zullen stipt doen wat ons gezegd is." De Russische troepen overrompelden de Yomuden, die allen gedood werden, De Kozakken waren de woedendste en sabeldon alles neêr, mannen, vrouwen, grijsaards en kleino kinderen. «Ik zelf," zegt Schuyler, «zag dat verscheideno malen. Vooral was ik ontroerd door het zien eeuor vrouw, die met haar drie kinderen vermoord opden weg lag. Do soldaten verbrandden alle hui ren, al het koorn, kortom alles! Geen enkel man, vrouw of kind werd gespaard; verschrikke lijke gruwelen werden gepleegd. Toen do kavatlerie niet meer kon, kwam de infante rie en zette het moorden voort." Generaal Kauffmanu en generaal Golovatsjeff zijn door Keizer Alexander hiervoor met ridderorden en onderscheidingen beloond. Schuvler verhaalt verderin de stad Andidschan was een oploop voorgekomen. Generaal Trotzky werd er met 14,000 man heengezonden. Nergens vond hij tegenstand en zonder ver zet rukte hij de stad binnen. Eenige uren later liet hij de stad aan allehoeken in brand steken en bombardeerde daarna de rookendo puinhoopen. Het overschot der bevolking werd midden in den winter aan den honger snood ten prooi gelaten. Voor deze helden daad ontving generaal Trotzky de George- orde 3e klasse en een eeresabel. Generaal Skobolelf beschoot uit 16 kanonnen do stad Namangan, die geheel weerloos was en liet de bevolking, die zich niet eens verdedigd had, 2S00 menschon, over den kling sprin gen. Wat Schuyler van do behandeling in vredestijd van vrouwen en meisjes door Russische soldaten verhaalt, wordt slechts geëvenaard door de schanddaden in Bul garije, die eenige weken geleden in ge heel Europa afgrijzen en verontwaardiging wekten. Klagers over den tijd waren er steeds velen. Wij dan niet? Nu ja dan; maar toch doet het hart goed, wanneer men er nu en dan eens aan herinnerd wordt, dat althans in sommige opzichten onze tijd den naastvoorgaanden vèr te boven is. Eén bewijs uit vele. Aan den zandweg tusschen de gemeen ten Doornspijk en Oosterwolde had een afgescheidene, omstreeks 'tjaar 1835, in zijn huis laten preeken, en niettegenstaande de rechtbank in 't hoogste ressort heslist had, dat meu door zulke godsdienstoefe ningen noch misdrijf noch wanbedrijf pleeg de, trok op zekeren avond een detache ment van 31 soldaten met inbegrip van een luitenant uit Kampen er heen, en word die gansche afdeeling ingekwartierd bij dien oenen man, zeggo 31 man hij dien oenen burger, om eene daad, vau wel ke inon wist, dat de rechtbank reeds vroe ger verklaard had, dat er geeu de min ste overtreding in te vindon was. En toch is 'tgeschied, ja geschied, hoe wel ook in de toenmalige Grondwet ge schreven stond: «De inkwartieringen kun nen niet ten laste van een of meerdere inwoners of gemeenten gebracht worden." Nog erger; 'tis geschied dat de burge meester van Hattem, wien niemand re kende «onder de mannen van 'tgemeen of onder Sambo's en Quinbo's, bij een meisje, een gebrekkig moisje van onge veer 30 jaren, oen naaister, die alleen woonde een soldaat inlegerde in haar eeni ge vertrek en daar 10 dagen in kwar tier liet Als 'tgeen feiten waren, die ten volle kunnen bewezen worden, zou thans nie mand het willen gelooven. En al weten we niet wat in de toekomst gebeuren kan thans toch zijn we die schandelijkheden te boven. (W. W.) In de Steenw. Ct. leest men de vol gende advertentie. Verloofd Paljas Samendeden met Clara Gaauwbeklagen, bijgenaamd nog niet vorgoven. Receptie Steonwijk, 8 Oct. 1876. BURGERLIJKE STAND. SLUIS. September. Bevallen. A. S. v. d. Velde, geb. de Backo re, z. J. T. Krijger, geb. Borrem, d. C. J. Mouquc, geb. de Wolf, d. Overleden. M. K. Lute, 5Y» m., d. v. J. Lute on van K. de Vries. S. E. S. Beun, 6 m.,d. v. F. Beun en van L. J. Ie Roy. RECLAMES IN WEERWIL VAN ALLE AANVALLEN, die van tjd tot tijd door geïnteresseerde personen tegen Dr. Airy's natuurgeneeswij ze worden gebezigd, heeft dit uitmuntende populair-geneeskundige Werk en de daar in behandelde geneeswijze, steeds nieuwe aanhangers gekregen, en in steeds grooter kringen een gunstige ontvangst genoten, het geen reeds daaruit blijkt, aat het in ver schillende talen moest gedrukt worden en er meer dan 68 oplagen van verkocht wer den. Wij meenen derhalve geheel en al in het belang der :alrijke naar hulp en gene zing snakkende lijders te handelen, als wij hun met het oog op die feiten aanraden zich dat boek, dat slechts een gulden kost, en waarin zij alle gewenschte aanwijzingen zul len vinden, aan te schaffen. Omintusschen door gelijkluidend getitelde boeken niet op een dwaalspoor te geraken, dient men uit drukkelijk te vragen naar Dr, Airy's Na tuurgeneeswijze, uitgave van Richter's Boek handel te Nijmegen. MARKTBERICHTEN. Sluis, 10 October 1876. Boter 80 c. per kilogram. Eijeren 1,10 per 26 stuks. Oostburg, 11 October 1876. Heden was de aauvoer zeer gering, waar door wegens de vele vraag, de prijzen aan merkelijk hooger liepen en de meeste ordei's slechts ten deele konden uitgevoerd worden. De prijzen welke besteed werden waren als volgt Jarige Tarwe f 10.25. a 11, nieuwe dito f 10.50 a f 11,25, Rogge f 7,25 a 7,75, Win- tergerst f 6,60 a 7,00, Zomerdito f 6,40 a 6,60, Paardeboonen f 8,00 a 8,50, Haver f 3,50a 5,00, Erwten f 10,50 a 10.75 Kanarie- zaad 1'11,50 a 13,50. Voorspoedig bevallen van een Ü1EISJIE J. M. DORRENBOOM—HENNEQUIN. Sluis 10 October 1876. Voorspoedig bevallen van een ZOOiV, A. J. C. VAN LAKERVELD DE HEUS- SCHOUT VELTHUIJS. Nijmegen, 7 October 1S76. vau ccue partij uitmuutcud in den De Notaris COIVHVCK WESTENBERG te Sas van Gent zal met het ministerie van zijn ambtgenoot G. VERDOOREN te Aardenburg, ten verzoeke van zijn princi paal publiek verkoopen 16 hectaren 79 aren 60 centiaren bonevens oeno op de pcrceelen aanwezige SCHEUR voor den Landbouw, alles aan elkander grenzende en liggende in don Aardenbnrgschen HavenpolderGemeente Aardenburgzooals dit bij billetten bree der is omschreven. Instel IS October q7„ Toewijzing 26 October 1876 telkeus ten elf ure in het Logement „Het Hof.van Holland" te Aardenburg. Nadere inlichtingen, op franco aanvrage te bekomen ten kantore van bovengenoemde Notarissen. ZEGT HET VOORT. oud een en half jaar, te Middelburg bij Uainan, Markt, tot OP DONDERDAG 26 OCTOBER 1876 aan het Centraalbureau der Maatschappij te Utrecht, voormiddag half tien ure. Hot programma is, op franco aan vraag, aan dit bureau kosteloos verkrijg baar. De stukken moeten vóór don 24n Oc tober zijn ingezonden. Do kandidaten, die aan het oxamen voldoen, ontvangen, gedurende hun leer tijd als Surnumerair, eene toelage van een gulden daags. Jongelieden, voorzien van het diploma eindexamen Hoogere Burgerschool vijf- jarigo curcus, worden zondor examen aan genomen. He Directeur-Generdal,

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3