NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VL4ANDEREN. Zeventicndc jaargang. Vrijdag (i October. Buitenland. No. 40.- Ao. 1876- SUISSE Dit weekblad, verschijnt ietleren Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommcrs 7 cents. H^t- Prijs der advertentfeh': van F-"5 regels 60 ceift, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende, benevens Advertentiën(uiterlijk des Donderdags avonds 4 en gewone Berichten of Mededcelmgen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. ure.) België. De Septembcr-feesteu zijn te Brussel geëindigd zooals ze begonnen waren, on der slecht weer, hetgeen echter de me nigte niet belette aan alles druk deel te nemen. Do wapenschouwing des Konings 11. Maandag hoofdzakelijk over de artille rie ten doel hebbende te doen zien in hoeveel lijd al de veld-artillerie des Lands, 000 slukken op een bepaald punt kan bijeengebracht worden, is glansrijk ge weest. Een 15tal Nederl. officieren te voet cn te paardin groot uniform woonden ze hi j. Wedrennen, illuminatie, volksfeesten, vuurwerk, opstijging van den ballon Her cules, alles liep verder niettegenstaande de rogenbuien in de beste orde af. De volgende Nederlanders zi jn lot af- deelingsvoorzitters van het thans te Brussel gehouden wordend congres voor hygiëne bo noemd Dr. Van Cappellc, referendaris hij het Ministerie van Binnenl. Zaken; dr. Ali Cohen, geneeskundig inspecteur; Do Jager, ingenieur, on boron Van Harderibroek van Bergambacht. De voorlaatste is door do Ned.-Regeering de laatste door het «Roode Kruis" afgevaardigd. Verleden Dinsdag, zoo verhaalt do Précurseur, begaf zich Koning Leopold, vergezeld van twee aides-de-camp, even als hij in gewone burgorkleeding, in een rijtuig naar het vuurwerk, dat ter gelegenheid der onaf hankclijkheidsfeesten op het exercitie veld te Brussel zou worden afgestoken. In de avenue d'Auderghem gekomen, werd het Koninklijk rijtuig door een politieagent aangehouden. Geen passage riep hij den koetsier toe. Maar...." antwoordde doze. «Geen maren!" viel de agent in, «rijtuigen mogen hier niet door". De Koning stapte zonder een enkel woord uit en ging te voet vorder. F r a n k r ij k. De Echo du Nord vermeldt een merk waardig geval van een slaapwandelaarster Een jonge boerenmeid, uit den omtrek van Marchiennes, dienstbode van den heer D.staat iederen nacht op het zelfde uur op, maakt het vuur aan, maakt de koffie gereed, dekt de tafel even als voor een maaltijd, met lepels, messen, vorken, enz., en gaat dan weer naar bed. Een uur later staat zij andermaal op, zorgt voor de boerderij, neemt de tafel af en brengt al les weer op zijn plaats. Dan neemt zij oon bezem, veegt de geheelo benedenverdie ping aan en stoft de meubelen af. Te 5 uur zoekt zij haar legerstee weer op en slaapt tot zes, op welk uur het geheele gezin verrijst. Dit heeft zij nu reeds 14 dagen achtereen gedaan. Toen men haar de eerste maal vertelde wat er gebeurd was, scheen zij ton hoog ste verwondord en dacht, dat men den draak met haar slak. Het vreemdste is, dat zij iu haar gewonen toestand wol in de boer derij werkt, maar geen huishoudelijke bo- zigbeden verricht. Ook trekt liet de aan dacht, dat zij de tafel slechts voor drie personen dekt, terwijl liet huisgezin uit zes bestaat. Een dagblad bevestigt dat Koning Alfonso XII aan zijne moeder, Koningin Isabella, formeel verboden heeft, langer dan eenige dagen te Madrid te verblijven. De eorrespondencia de Espana ver haalt, dat een oude vrouw, van tooverij verdacht, te Gelida, in Barcelona, met stok ken is doodgeslagen. Te Marseille,is een haai gevangen die ilOO kilo "woog", fusschen" de 6 en 7 meter lang was en meer dan 3 meter omtrek bad. Alleen do kop woog ruim 250, hel hart rnim 2 kilo; in den buik van het monster werden vier visschen gevonden, waarvan een 28 kilo woog. Dezer dagen heeft de correctionecle rechtbank te Bayonno twee wijnkoopers we gens wijnvervalsching, lot een gevangenis straf van drie maanden en 50 frs. boete ver oordeeld. Het vonnis zal tevens openlijk worden aangeplakt. T urkij e. Het is klaarblijkelijk dat Servio, indion het alleen staat tegenover de Mogendheden, niet bij machte is den loop der onderhan delingen togen te houden, noch langor don vrede !o storen dan zij het willen go- doogon. Doch do kwestie verandert wan neer men veronderstelt dat Rusland de weer spannige houding van Servio aanmoedigt en ondersteunt. Daarom ook zijn nu aller oogon op Rusland gevestigd, omdat men weet dat van don wil dier Mogendlioid vrede of oorlog afhangt. De Koln. Ztg., doordrongen van dien toe stand, zegt dat, aangezien de verschillondo Gouvernemonton don moed niet hebben Rus land tot dc eerbiodiging van het volkenrecht te roepen, de drukpers verplicht is kracht dadig te protesteeren tegen de handelwijze van een gouvernement dat, in vrede zijnde met Turkijo, dit laatste hoewel niet recht streeks den oorlog aandoet. Het Duitsclio blad, zonder de diensten te miskennen door Rusland aan Duitschland bewezen, zoowel tijdens den oorlog van 1866 en go- durende den Franseh-Duitschen oorlog, ver werpt niettemin het gevoelcnals zou Duitsch land eenigzins verplicht of genegen zijn, do Russische belangen gewapenderhand le on dersteunen. Aan de Pilit. Corresp. wordt uit Ragusa gesoind, dat de vorst van Montenegro van Cettinje naar het leger is vertrokken, en vóór zijne afreize den gevangene Osinan- Paclia op vrije voelen heeft gesteld. Uit verschillende plaatsen van Europa worden Medsjidié-orden naar Konstanlino- pel teruggezonden. Men wil zo niet meer dragen, sedert de moordenaren van Bul garen er mede begiftigd zijn. Reuters correspondent te Belgrado seint van den 28 Sopt., dat de Minister van Oor log Nicolic in don afgeloopeu nacht van bet leger to Doligrad is teruggekeerd en dat hij verzekerde volkomen met generaal Tsclier- najeff overeen te stemmen. Reuters correspondent te Belgrado van 29 Sopt. Gisteren-ochtend te 7stak Tsclierna- jeff' bezuiden Boboviste naar den linker oever der Morawa over; tegelijkertijd viel Ivan Popovic met twee brigades c'o Turken aan de zijde van Buimir aan, versloeg ze en vervolgde ze tot voorbij Tesica. De artillerie van Tschernajeff schoot 7 caissons met kruit en een munitie-depót der Turken in brand; de onlploffing was vreeselijk. Pogovic trok cellier naarNozrina, de vroegere positie der Turken bij Tesica terug. Het corps van Hor vatovie maakte een omtrekkende beweging en bezette de hoogten in den rug derTurken. Thans zijn de Turken aan drie zijden inge sloten Tscheriiajcff met het gros van. hel leger staat voor hen, Popovic aan zijn rech tervleugel en Horvatovic. achter de Turken. Hot gevecht eindigde ten 8 ure maar werd heden hervat. De Engelsche consul deed gisteren cone poging het Servische gouvernejnent lot ecne verlenging der wapenschorsing voor 4 dagcu over le halen. De Servische regee- ring weigerde echter. 30 Sopt. In een brief aan den Times betoogt Lowe do noodzakelijkheid van de bijeenrocping van iiot Parlement, ter beslis sing der vraag of de door de Regceriug gevolgde Oostersche politiek mag worden voortgezet of niet. De Times zegt in een leading-artikol dat de toestand hoogst gevaarlijk is en dat allo inspanning der diplomatio lot be houd des vredos spoedig verijdeld zal zi jn, zoo de oorlogzuchtige agitatie in Rusland niet terstond een eind neemt. Do correspondent van Reuter te Bel grado spreekt tegen, dat do strijd gisteren ochtend hernieuwd is. De generaal Kama- roll legt zijne function als chef van den staf der Morawa-armee neder en vertrekt naar Rusland. Ranko herneemt liet bevel over het Drinalcger. In den strijd van eergisteren loden de Serviers groote ver liezen. Czaai* Alexander beeft aan Milan geseind, dat hij aannam peter over den jonggeboren Prins te worden.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1