dag in orde bewerkstelligd. Des middags om twaalf uren werd door den president der commissie met een toepasselijk wo.ord, na mens de burgerij van St. Anna, aan den algemeen geacliten jubilaris een net -siga ren stel overhandigd, waarna, door liet raads lid H. van den Hemel in naam zijner me deleden den burgemeester in dichtmaat een korte.feestgroet werd gebracht, waarvan do laatste regel »de burgemeester leev"! met een daverend hoera! tot driemaal toe herhaald werd. Dat de burgemeester, zichtbaar be wogen over deze blijken van algemeene toegenegenheid, aan allen met gepaste woor den zijn warmen dank betuigde zal wel niet behoeven gezegd te worden. Van alle zij den ontving overigens de waardige man fe licitation zoo uit Sluis als van elders, zelfs werd hem een telegram toegezonden uit Gent «Iqpr eenige Siuizenaars, die aldaar de Pa cificatie-feesten hij woonden. Zijne kinderen boden hem een prachtige canapé aa,n; een geschenk wel toepasselijk aan den ouderdom welke reeds door den Vader is bereikt ge worden. Des avonds werd onder een al gemeene feestvreugde het vuurwerk hij vrij goed weder ontstoken en dit, zoowel als de verlichting voor de woning des burge meesters aangebracht, mag als uitermate goed geslaagd worden beschouwd. On voorbereid werd omstreeks 10 uren den ju bilaris door eenige Sluische jongelingen eene serenade gezongen, die daardoor weer een be wijs hebben geleverd van de goede verstandliou- ding, die er tusschcn de inwoners van beide gemeenten bestaat. Men mag gerust zeggen, dat er nooit door Sluis of St. Anna feest wordt gevierd of het is feest voor beide plaatsenOverigens is alles zonder moeite of twist, in de beste orde en onder de meest vroolijke stemming afgeloopenenwij eindigen dit kort verslag met den wonsch, dat liet den heer P. de Bruijne gegeven worde nog vele jaren te mogen staan aan het hoofd zijner Jicm dierbare gemeente, die, hoewel eene dei' kleinste van Nederland onder zijn be stuur als eene der gelukkigste mag aange merkt worden. Breskens, 17 September. Twee jonge lingen geraakten in een herberg alhier hand gemeen, waarvan een hunner belangrijke wonden met een mes aan het hoofd heeft be komen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Benoemd tot ontvanger der Directe belastingen en acc. te Bladel c. s. A. L. Thierens, surnumerair bij do adm.derdir. bel., in- en uitg. rechten en acc. in de inspectie Amsterdam. STATEN-GENERAAL. VEKEENIGDE ZITTING DER BEIDE KAMERS op Maandag den ISn September, tol opening van de gewone vergadering der Stalen- Generaal. De lieer De Vos van Stcenwijk, die den voorzitters-stoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de verga derzaal der Tweede Kamer vereenigd heb ben, tegen half één ure do zitting, en laat een Koninklijk besluit van den IO11 Sept. 1S7G, 110. 2, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer v orlezen. De Voorzitter, wien derhalve, overeen komstig het voorschriit van art. 103 der Grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemd 18 heeren leden uit de beide Kamers tot loden der Commissie, die Zijne Majesteit den Koning, bij Hoogst- deszelfs aankomst in bet gebouw der Staten- Generaal ontvangen zal en in- en uitgeleide doen. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, de Kanselier der beide Or den en de leden van don Raad van State vervoegen zich ten één uur mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich met TIH. KK. IIII. de Prinsen Alexander, Hen drik en Frederik op de in bot programma voor de opening van de vergadering om schreven wijze naar bet gebouw van de T.weede Kamer begeven heeft, wordt na een kort tijdsverloop, aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit do Koning plaatst zich op den troon cn houdt, terwijl HH. KK. HH. do Prinsen naast Hoogstdenzclve gezeten zijn, de volgende openingsrede Mijne IIecréie\ ,-Met. een gevoel van innige dankbaarheid voor al het goede, ook dit jaar aan het Vaderland geschonken, "koni Ik in Uw mid den bij den aanvang dezer zitting. „Mijne betrekkingen met de vreemde Mo gendheden blijven bij voortduring van zeer vriendscliappelijken aar,d. „De landbouw bloeit, de longziekte ouder het vco is afnemend, de oogst der meeste veldvruchten is zeer voldoende. „Zijn in bet begin des jaars eenige stre ken des Lands door overstrooming geteisterd, de hulpvaardigheid der Natie beeft vele wonden geheeld. „De bijna voltooide toegangen tot Onze handelsteden, de krachtig doorgezette bouw van spoorwegen, de verbetering der rivieren en du ontworpen kauaalvcrbindmgon dei- Noordoostelijke gewesten mot Duitschland zullen weldra den handel en der scheep vaart ten bate komen. „Do toestand der iinancion is gunstig; de steeds klimmende opbrengst van alle mid delen wijst op den vooruitgang der Natie op stoffelijk gebied. „Op de wereldtentoonstelling in Noord- Amerika worden Nedgrlaud's kunst, zijne nijverheid en waterbouwkunde met eere ge noemd. „De Zee- en Landmacht voldeden aan bare gewichtige roeping. „Op do versterking Onzer levende strijd krachten blijft Mijn aandacht gevestigd. „In de Overzeesehe bezittingen wordt nog steeds buitengewonne inspanning gevorderd ter bevestiging van Ons gezag in bet Noor den van Sumatra. Eischte die strijd vele en kostbare nienschenlévciis, ook daar kwij ten Vloot en Leger zich steeds met volhar ding van hun plicht. „Overal elders in do Indische gewesten mag de toestand gunstig' worden genoemd. „Groote werken van algemeen nut zijn op Java der uitvoering nabij of worden voor bereid; de laats.te overblijfselen van slavernij onder de inlanders op Sumatra's Westkust zijn onder volkomen instemming der hoof den en dor bevolking uitgewischt. „De toestanden in Wost-Indie zijn slechts voor geleidelijke verbetering vatbaar; opbeu ring van den landbouw moot door vermoor- doring van werkkrachten verkregen worden. „Mochten, gelijk ik hoop, de verwikke lingen met Venezuela spoedig hare oplossing vindon, dan zal dit Curasao ten goede komen „Mijne Ileercn was do afgeloopen zitting een hoogst werkzame, ook .nu reken Ik op Uwen vaderlandslieveuden ijver hij de be handeling van menig gewichtig onderwerp. „Tot herziening Onzer wetboeken zal Uwe medewerking opnieuw worden ingeroepen; ook tot verbetering der militaire wetgeving zullen voorstellen worden gedaan. „De herziening der Kieswet is noodig. „Een wetsontwerp op het lager onderwijs zal U weldra hereiken. „De reeds aanhangige voordrachten be treffende do exploitatie van spoorwegen en tot herziening der verordeningen op de qua rantaine, zijn Uwer aandacht aanbevolen. „Het belang des handels cischt nadere regeling van het muntwezen, ook voor Iudie. „Zoowel voor de reeds aangeboden, als voor nieuwe voorstellen tot verbetering van belastingwetten zal Uwe medewerking wor den gevraagd. „Gods zegen ruste op Onzen gemeenschap- pelijken arbeid. „Ik verklaar de vergadering der Statcn- Generaal te zijn geopend." Zijne Majesteit do Koning verlaat na het uitspreken dezer rede met 1IH. KK. HH. de Prinsen, begeleid door de Commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat do Commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Bedankt voor liet beroep naar St. Kruis door TI. W. Bruins predikant te Hem. Bedankt voor het beroep naar Hoofd plaat door den beer W. Luttenbcrg prod, bij de Ned. herv. gem. te Waddinxveen. Aan do opleidingsehool voor pre dikanten te Doetichem (met inbegrip van de kost- en latijnsche schcol) zijn thans 113 jongelui. I)e kosten bedragen ruim f52,000 per jaar. De inrichting bestaat uit vrijwillige bijdragen. LANDBOUW. Vrijdag 11. is te Parijs, in de Oranjerie der Tuilerieën, eene tentoonstelling van in secten geopend, 'tls eene fraaie verzame ling van levende en doode insecten, en de tentoonstelling is zeer belangwekkend cn leerrijk, po nuttige en schadelijke insecten zijn elk in eene bijzondere afdeeling. Onder de nuttige treft men aan de zijdewormen, bijen en de diertjes, die als verfstof of ge neesmiddel gebruikt worden. De schadelijke insecten trekken echter de meeste aandacht. Do colorado-kever, die het op de aardap pelen, en de phylloxera, die hot op den wijnstok gemunt heeft, kan men steeds om ringd zien van een aantal nieuwsgierigen. De insecten, die parasieten zijn van men- schen en dieren, worden tentoongesteld in zóó groote verscheidenheid, dat de meeste toeschouwers er van schrikken, daar hun de afschuwelijkste rijkdom der schepping in akelige insecten, die op do menschen azen* onbekend was. (Ceres). Do landbouwers in Pruisen schijnen thans geen gebrek aan werklieden meer le hebben. Tijdens de buitengewone be drijvigheid in de fabrieken waren zeer vele arbeiders van bet plattoland naar de steden verhuisd, omdat zij aldaar bij de industrie meer kondon verdienen dan te buis bij den veldarbeid. Nu echter in de steden bet werk sinds eenigon tijd aan houdend is verminderd, zijn zij langzamer hand weet' naar huiten vertrokken. Aldaar bestaat dan ook, zegt do Nordd. Allg. Zei- 'u"g, geen gebrek moer aan werkvolk on door don grooton toevloed zijn do loonon or aanniorkelijk gedaald. Nadat het in do laatste jaron dikwijls mocielijk was geval len, tijdons den oogst tegen hoog loon ar beiders te verkrijgen, bieden er zich dit maal voel moor aan dan er gebezigd kunnen wordon, en dat wel tegeneen loon van slechts lal 1/<1 mark per dag. Van daar dan ook, dat er ditmaal veol min der gebruik wordt gemaakt van maai ma chines, daar het gewone maaien thans niot duurder komt dan met de machine. Het trekt ook algemeen de aandacht dat do werklieden on dionstboden in de boer derijen zich tegenwoordig veel rustiger cn fatsoenlijker gediagen dan in do laatste jaren bet geval was en men ook weinig moer hoort van wederrechtelijke verbrekin gen van werkcontracten. (Ceros). Omtrent do aardappelprijzen moldt mon uit Groningerland, dat enkele par tijen van goedo qualitcit, in don consum- lie-liandel met f 1.80 per mud worden betaald. Ceres meldt hot volgende aan do N. R. Ct.; Op ocne hoeve, onder de gemeente Hel mond, had hot volgende zonderlinge en zeker zeer zeldzame voorval plaats. Een mer- rio had eon veulen geworpen, dat spoedig na de geboorte stierf. De eigenaar: van hot paard maakte zich nu ongerust over 'den overvloed van melk die het dier bij zich had. De oude matronen in de buurt hielden daarom plechtig böerencöngres, om die netoligc quaestio op te lossen en kwamen tot het curieuse, maar slimme be sluit, de huid van liet doode veulen af te siroopenen er een nuchter kalf in te stoppen. Zoo gezegd zoo gedaan. Het kalf werd ge-

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2