Advertentiën. l| Zeepziedeiij „liet Kruis." |g 11 W. J. VISSER, 1 i We wenschen hen wijsheid en lust oin op den ingeslagen weg voort te gaan en hopen dat al hunne pogingen met een goe den uitslag mogen worden bekroond. In de Staats-Courant is opgenomen het kon. besluit tot sluiting der tegenwoordige vergadering van de Stateu-Geueraal op Za terdag 16 September 1876, des namiddags te twee ure. De sluiting zal in naam des Konings plaats hebben door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Men meldt, dat de Minister van Bin nenlandsche Zaken het gevoelen van Gede puteerde Staten van alle Provinciën heeft ingewonnen over een wijziging der kieswet. Volgens art. 1 der wet van 19 Sept. 1874 is het verboden kindeion beneden 12jarigen leeftijd in dienst te hebben. Die leeftijd was gedurende het eerste jaar na het in werking treden dier wet op tien, in het tweede jaar op elf bepaald. De wet is, daar zij geen ander tijdstip opgeeft, op den gewonen tijd, d. i. den 20n dog na haar af kondiging (24 September 1874) inwerking getreden, dus den 14 October 1874. Met den 14 October 1876 te beginnen houden dus de uitzonderingen op en moeten alle kinderen beneden 12 jaar die in dienst zijn, ontslagen worden Zuidzaudc, 9 September. Gisteren heeft alhier het geannonceerde muziekfeest plaats gehad. Buiten verwachting hebben we het uitstekend getroffen met het weer, waaraan het voornamelijk is toe te schrijven dat er zich oene massa menschen op hot afgesloten terrein, waarop eene keurige met groen en Nederlandsche en Belgische vlaggen ver sierde estrade stond, en publieke wegen bevonden. Na afloop der muziekuitvoerin gen, die alle aan bet publiek zeer voldedenwas er in den keurig mot lampions en bengaalsch vuur verlichten tuin van den heer Burge meester een concert. Juist toeu dit een poosje aan den gang was, kwam er een flinke vlaag regen, van eenige donderslagen vergezeld, ons overvallen. Zeer wijselijk werd, hoewel het aangewezen uur nog niet geslagen had, liet vuurwerk afgesto ken, dat gelukkig door den regen nog niet geleden had hoewel het toen nog altijd regende, is de geheele uitvoering met het vuurwerk goed geslaagd Hierna is het volk geseheiden de een hier de ander daar, naar wij ten volle zijn overtuigd mot den indruk, dat zij door de zorg en moeite van de heeren oprichters en uitvoerders een recht genotvollen middag hebben gehad. Aan de verschillende muziekgezelschappen zijn ter herinnering aan hun bezoek op het feest een gedenkpenning geschonken. Ton slotte moet ik nog melding maken van den ballon, die opgelaten is, toen liet laatste muziekgezelschap op do estrade stond. Waar hij terecht is gekomen weet ik niet; zoover het oog reikte bleef hij heel statig door hetluchtruim zweven. Sommigen meenen dat hij onderweg is verbrand. Bt-cskciis, 12 September. Heden is de jonge dochter, die zich verleden week met luciferskoppen van het leven heeft beroofd, begraven. Vóór haar dood heeft zij den geneesheer bekend, dat zij zich op deze wijze wilde vergeven, om reden zij een tegenzin had aan het dienen en Voorgaf iedereen tegen haar te zijn. Op deze be kentenis heeft men eene lijkschouwing of ander onderzoek onnoodig geacht. In eene vergadering van vele ingeze tenen alhier gehouden is besloten tot het weeren der Belgische centen. Een ieder wordt gewaarschuwd, die deze gemeente bezoekt, zich te voorzien van HbUandsche centen. Waferlaudkerkje, 9 Sept. Heden nacht, na afloop van 't festival te Zuidzande, wilde een hoer met zijn phaeton, waarin elf per sonen zaten, een viertal andore wagens voorbijrijden met 't ongelukkig gevolg, dat zijn wagen kantelde en in de sloot viel. Tot ieders verwondering kwamen de tocht- genooten er met slechts geringe kneuzingen af, terwijl 't bovenstel der phaeton totaal verpletterd was. Blci-vlict. LIVrijdag is het tractement van den te beroepen predikant definitief vastge steld op f 1200. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Bij besluit van 5 September heeft Z. M. goed gevonden 1niet te verleenen het ontslag, gevraagd door de ministers van buitenl. zaken, van justitie, van hinnenl. zaken, van marine en linantien en, met ingang van den 11 Sept. e. k. 3. op hun verzoek eervol ontslag te ver leenen aan jhr. G. J. G. Klerck, als minister van oorlog en aan mr. W. baron van Golt- stein als minister van koloniën, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen 3. aan den minister van marine W. F. van Erp Taalman Kip, tijdelijk de functien van minister van oorlog op te dragen tot den 30 Sept, e. 1c.; en 4. tot minister van koloniën te benoemen mr. F. Alting Mees, laatstelijk president van het hooggerechtshof in Ned. Indie. MARINE EN LEGER. De Minister van Oorlog heeft de be zoldiging van de geëmployeerden hij de militaire hospitalen vastgesteldvoor den schrijver op f850 'sjaars; voor den maga zijnmeester, adsistent-schrijver op f2 per dag; voor de geëmployeerden 2e klasse op 11,10; voor die der 3e klasse op f 0,85 per dag, ingegaan 1 September jl. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat den milicien-plaatsvervanger, bij het aangaan eener vrijwillige verbintenis hij een der korpsen van het leger hier te lande als premie gelijk bedrag kan worden toe gekend als aan de milicien-loteling, maar dat evenwel do milicien plaats-vervanger om die vrijwillige verbintenis te kunnen aan gaan, na zijn inlijving als zoodanig gedu rende zes maanden werkelijken dienst ver richt en zich onberispelijk gedragen zal moe ten hebben. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Op 7 September 1876 zijn door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland lot de Evangelie bediening in de Ned. Horv. kerk toegelaten de hoeren B. J. Meersenburg Snarrenburg oil "W. do Vries, beido candidalen in de god geleerdheid te Utrecht. Thans wordt gemeld, dat de predi kantsplaats te Meeuwen niet negen maar slechts nes jaren vacant geweest, en er geen een en tachtig doch nog maar zes-en-twintig beroepen uitgebracht zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Den 12 dezer, den clag waarop de thans afgeschafte kermis te Amsterdam in vorige jaren aanving, is aldaar hevig ge vochten, glazen ingegooid en grove balda digheden gepleegd. Voor het huis van den burgemeester stond een wacht infanterie, die de oproerigen met geyeld geweer af wachtte. Men deinsde op dat gezicht spoe dig terug; een 60tal eavelaristen moesten hier en daar do straten en pleinen van bel hamels schoomnaken. Bij eene proclamatie van den Burgemeester werd iedere samen scholing van 5 personen verboden, terwijl alle verzet tegen den openbare macht met kracht zal worden tegengegaan. Onderschei dene personen zijn gevangen genomen. De seliade aan den toren te Hulst, welke door den bliksem getroffen werd, be draagt f30.000, voor welke som het geheele 5e district van bliksemafleiders had kunnen voorzien worden. De beide kerkgebouwen hebben voor f 10.000 schade geleden. Het verbrande was verzekerd. Volgens het U. D. zal over ongeveer drie weken het slaan van koperen pasmunt aan 's Rijks Munt gestaakt worden; alsdan zal met hot vervaardigen van 10 en 5 cent stukken een aanvang worden gemaakt. In kennis gcsleld met het plaatsen van den gedenksteen ter eerc van Erasmus, te Turijn, hoeft hot gemeentebestuur van Rot terdam per telegraaf doen blijken van do sympathie van Erasmus' geboortestad. Als tegenhanger van hetgeen te Zutfen gebeurde, waar eene inkomsten-belasting werd aangekondigd, heeft de burgemeester van Doesborg, in de jongste vergadering van den gemeenteraad de voor de burgerij zeer verblijdende mededeeling gedaan, dat bij de begrooting voor 1877 een hoofdelijke omslag niet noodig bleek te zijn. Z. M. de Koning heeft f 360 geschon ken aan de kerkvoogden der hervormde ge meente te Apeldoorn voor het orgel, waaraan buitengewone kosten moesten gemaakt wor den. Z. K. II. Prins Fredcrik heeft f 200 doen toekomen aan ds. Van der Meuleu, te Bols- ward, voor een hulpbehoevenden emeritus predikant. Wij vernemen dat op de tentoonstel ling te Philadelphia o. a. aan do heeren Bis schop, Herm, Ten Kale, Mauve en Nakken eene bekrooning is tc beurt gevallen. Naar men uit Parijs meldt, zouZ. K. H. de Prins van Oranje, die op het punt stond om naar het vaderland te vertrekken, te Trouville door den Prins van Walis zijn uitgenoodigd, om de jachten in Engeland te komen hijwonen, aan welke invitatie Z. K. H. gevolg zal geven. In een brief uit Philadelphia aan de Haail. Cour., over do wereldtentoonstelling aldaar, wordt onder de voornaamste inzen dingen op scheikundig gebied en daarmede verwante vakken, uitNedorland ingezonden, melding gemaakt van de garancinc tentoon gesteld door de Tielsehe garancinc- en mco- krapfabriek. Uit Philadelphia schrijft men In de afdeeling glas en glaswerk iiebbon wij maar één, doch tevens een uitstekend vertegenwoordiger, nl. den heer Bouvy, to Dordrecht, die eene fraaie collectie gebogen glas, glazen dakpannon, spiegelruiten, go- monteerde verzilverde reflectoren heeft in gezonden. De voorwerpen schijnen niet al to best ingepakt te zijn geweest, ten minste een groot aantal fraaie exemplaren kwamen gebroken te Philadelphia aan. Vooral als eenige exposant van gebogen glas op de ge heele tentoonstelling wordt deze inzending zeer geroemd, zelfs in die male, dat vele be zoekersdoor bet wegnemen (alias stolen) van. kleinere glasvoorwerpen, als: letters enz., een souvenir hiervan mee naar huis nemen. MARKTBERICHTEN. Stufs, 12 September 1876. Boter 80 c. per kilogram. Eijeren 94 c. per 26 stuks. Oostbui-g, 13 September 1876. Het aangevoerde bestond heden weder groo- tendeels uit jarige tarwe, nieuwe gerst eu haver, welke twee laatste artikelen ruim wa ren aangebracht waarvoor veel kooplust be stond; overige nieuwe granen was de aan voer nog klein hetwelk zich hij enkelen muns ters bepaalden. Er werd besteed voor: Jarige Tarwe f 9.00 a f 9.60 nieuwe Tarwe f 9.25 a f 10nieuwe Rogge f7,20 a 7,50, jarige Wintel-gerst f 5,90 a 6,10, nieuwe dito f 6.00 a 6.50 nieuwe Zomer dito f 5.80 a 6.20 jarige Paardeboonen f 8,25 a 8,75, nieuwe Haver f 4,25 a 5.00, Erwten f10 a 10.75. Kanariezaad niet ter markt. - *5 3 |1 SLIEDBECHT. II

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3