Binnenland. rilling bevangt allen, waar hun in den vol genden wagen eene voorstelling gegeven wordt van de heilige inquisitie. Isdeze wagen er verre af de schoonste tezijn. zeker is hij deindrukwekkendste. Voorop ligt de ontzenuwde Nederlnndsche leeuw; daarachter staat een inquisiteur tegon een rad geleund, mot een monnikshoofd, dat te- golijkerlijdeen doodshoofd is; inde verdorde hand houdt hij een vaandel bevestigd, dat tot opschrift draagt«Triomf der heilige inquisitie." Achter dezo figuur die onwille keurig afkeer bij ons opwekt, volgt de galg waaraan men bezig is een veroordeelde op te hangen en onmiddellijk daarachter bovindon zich geboeid do elf ongelukkigen die, be schuldigd van «ketterij", den 30 Maart 1568 op de Veerleplaats te Gent zijn opgehangen of verbrand. Langs beide zijden van don wagen, waarvan de onderdeelen een afzich telijken kerker voorstellen, zitten twee rijen •gemaskerden, zoogenaamde zwarte broeders van barmhartigheid, die de veroordeelden in hunne laatste oogenblikken moeten bij staan. Op het achtersto gedeelte van den wagen is een brandstapel opgericht on aan con paal, die zich uitliet midden der rook wolken verheft, zijn twee slachtoffers met ketenen vastgebonden. Is het wonder dat ook bij dezen groep het oor niets anders ver neemt dan doodmarschen Thans volgt een groep voorstellende de spaansche furie, en de prachtige wagen ver toont ons een gedeelte der stad Antwerpen, dat in brand staat. Voor en achter den wagon zion wo weer, benevens twee kanonnen door paarden voortgetrokken, verschillende Spaansche soldaten en onder deze tien man schappen dragende gestolen voorwerpen. Op don wagen zelve bevi nden zich mede verschei dene» Spanjaarden, die in eene tergende hou ding naast de ellendigen staan, welke zij aan hunne bloeddorst zullen opofferen. Langs de zijden loest men het volgende opschrift «Men en spaerde geen grijse noch kromme «oudheid, noch geon kloeke jonkheid; ja, «geen wcerloose vrouwen, maegdeu nochte «kinderen"!— Trotsch op hare euveldaden staat hot beeld der Furie voor op den wagen mot oen blinkend zwaard in de hand. Gewis zij mag er trotsch op zijn, want de geschie denis leert ons dat er 2.500 dooden op de straten werden gevonden, behalve diegenen die verbrand en verdronken waron. Hebben wij tot heden bij verscheidene bloe dige tafereeien stilgestaan, nu volgen er wa gens, die onsmecrinoone vroolijkestemming brengen. Vooreerst zien we zostien maagden hand in hand gezeten rondhetbeeld der een dracht en voorstellende de zestien vereenig- de provinciën. Deze wagen word voorafge gaan door 22 afgevaardigden derNederland- scho gewesten. Opdezon wagen volgt dien der godsdienstige bevrediging. Iliorzien wo Katholieken, Lutheranen en Calvinisten zich met elkander verzoenen rond het beeld des vredes. Achter den wagen wandelende terug gekeerde bannelingen, die bij Alvas komst hun vaderland hadden verlaten. Deslraks zon sombere muziek wordt nu vervangen door vroolijke liederen afgewisseld door het ge roep van: «leve de Prins van Oranje"! die wo thans onder een hemel, godragen door zes mannen, plechtstatig zien voortrijden. Maar de enthousiasme stijgt echter ten top, wanneer achter den Prins het geuzenlied en 'hot trommellied worden aangeheven. Aan do daverende hoera's en het wuiven met hoeden en doeken scheen geen einde te ko- mon. Thans volgt de wagen waarop de stad Geut voorgesteld wordt. Hoog verheven op oen troon zion we de maagd vail Gent met haar witten leeuw. Amphitheaters gewijze naar voren bespeuren we aan weerszijden dertien personen, verbeeldende de zes en twintig schepenen der stad, die destijds het bestuur in handen haddeii. Do wagen wordt voorafgegaan door verschillende gilden, eonigo noeiingdoenden en zes en twintig rederijkers, cn gevolgd door acht bazuin blazers te paard, negentien wapenboden mot de schilden der onderteekenaars en drie staf dragers. Onmiddellijk daarachter zien we den laatsten praalwagen van den stoet, voor stellende een zaal van het stadhuis te Gent, methet balkon van waar der Gentsehe bevol king in het jaar 1576 de pacificatie werd be kend gemaakt. Binnen in de zaal hebben de afgevaardigden plaats genomen rond een langwerpige tafel en zijn gereed het gesloten verdrag met hunne handteekeniug te be krachtigen. Dit, zeiden we, was de laatste praalwagen van den stoet, en toch volgt er nog een in den vorm van een mand waarin door de loden der vereeniging de toekomst vrijwillige giften werden verzameld, die dienstbaar zullen gemaakt worden aan de bevordering van het onderwijs der jeugd. Dat er menige gift werd toegeworpen, zal wil niet bevestigd behoeven te worden als men nagaat, dat op den 2on tocht zevenhon derd kilos aan goud-, zilver en kopergeld werd ontvangen. Ook hebben wij geen melding gemaakt van een Axelsch lïoeren- wagentje, hespannen met twee zware Axel- sche hoerenpaarden, die gemend werden door twee Axelsche hoertjes, gekleed in hun eigenaardige kleodordracht. Zeker isdit meer gedaan voor een» aardige afwisseling, dan wel voor de historische waarde. En nu de résumé van den stoet. Hot geheel was prachtig, historisch en leerzaam. Prachtig, want wagens, costumes enz. ge tuigden van een fijnheid die op mer- kenswaardig was. Historisch, want costumes wapens enz. enz. droegen tot in de kleinste bizouderheden de kenmerken van hun tijd. Leerzaam, want het is eene levende bladzij de uit onze waarachtige vaderlandsche ge schiedenis, dio daar voor geleerden enonge- leerden opgeslagen wordt. Een en ander is ook waar ten opzichte van het tooneelstuk dat we thans nog met een enkel woord willen bespreken. Zeer dikwijls wordt er van dien geuzontijd eene geheel verkeerde en scheeve voorstelling gemaakt. Men meent dat al wat er verricht is, zooals het verbond der Edelen, de beeldstormerij het verzoek om afschaffing der bloedplakka ten, inéén woord het begin, de voortzetting en het einde van den strijd tegen Spanje en kel het werk is geweest van dweepzieke pro testanten of liever van afgevallen Katholie ken, dit is geenzinshet geval. Daarom doet het ons genoegendat we in de pa cificatie van den heer Van Goethem handelend zien optredenvader en zoon Van Overv all. De zoon, dien we zijn verloofde trouw hoo- ren zweeren aan den Katholiekengodsdienst, schaart zich, tegen den wil van zijn vader, onder de vanen van den Prins van Oranje. De vader, die in alles toont goed Katholiek te v/ezen, die zelfs inzijn binnenstede komst van den hertog van Alva toejuicht, wordt wegens ketterij voor den bloedraad gedaagd om zich te verantwoorden en daarnain de ge vangenis geworpen. "Welke contrasten? Is het wonder, dat de vurige liefde, die hij aanvankelijk den Spanjaarden toedraagt, verandert in een even gloeionden haat en dat hij later de handelingen van den grooten Zwijger ten volle beaamt We zouden te uitgebreid worden, wanneer we in meer bizonderheden wilden treden. Genoeg zij het hier te zeggen dat het ge- heele stuk er ons op wijst, dat de strijd niet zoozeer werd aangebonden uit een godsdien stig beginsel, dan wel uit zucht naar vrij heid. Het tooneelstuk is over het algemeen voortreffelijk afgewerkt en het doet ons genoegen hier nog ten slotte te kunnen meêdeelen, dat hij de opvoering van ver leden Zondag, 10 September, onder dave rende toejuichingen, aan de heeren van Goethem en Benoit, de vervaardiger der muziek, prachtige bouquets zijn overhandigd. Beiden hebben zich hij het publiek een naam verworven, die niet spoedig uit het geheugen zal worden gewischt. SLUIS, 13 Sept. '76. Marie Collart't Kindt heeft niet zon der moeite, na op vrije voeten te zijn gesteld, haar woning kunnen binnentreden. De wo ning was gesloten, en haar dienstmaagd was uit. Met behulp der buren en door tusschen- komst der politie kon die lieve dame weer bezit nemen van haar woning. Voor het mooie huis door Lolo bewoond staat dagelijks een groot aantal nieuwsgieri gen, die hopen en verwachten haar te zien uitgaan. Gedurende hare afwezigheid heb ben vindingrijke straatjcingens, door middel van touwtjes, een vrij groote hoeveolhoid flesschen met fijnen wijn uit haren kelder weten tc kapen. Op heeterdaad betrapt, werden de dieven, allen onder de 16 jaren, veroordeeld tot opzending naar een verbe terhuis, alwaar zij eenige jaren moeten door brengen. Men schrijft uit Antwerpen: De stoom boot telegraaf VI, varende tusschen Ant werpen en Rotterdam, is aangevaren door den Engelscho boot Ellnerva. varende tus- schon Duinkerke en Antwerpen. De Telegraaf aaii bakboord aangevaren, is dadelijk go- zonken; door de tegenwoordigheid van geest van den kapitein konden al de passagiers gered worden. De lading is verloren. Het schip was niet geassureerd. Het was nog niet lang ge eden te Feijnoord gebouwd en kostte f 110.000. Amerika. Te Northfield in Minnesota had Don derdag 11. eeno allerbrutaalsto poging tot diefstal plaats In den namiddag reden acht zwaargewapende mannen de stad binnen en gaven elk dien zij op straat ontmoetten bevel binnenshuis te gaan. Zij roden ver volgens naar de Northfield Bank, drie hun ner gingen naar binnen terwijl de overi gen buiten dc wacht bleven honden. Aan don kassier, die mot twee bedienden bin nen was, werd bevolen de kelders te ont sluiten. Do kassier weigerde en werd daar op doodgeschoten. Een der bedienden sprong een venster uit, doeh kreeg nog een ko gel in den schouder, Vcor dat de ban dieten met den anderen bediende klaar waren, had zich buiten reeds een aantal lieden verzameld met geweren en pistolen gewapend. Zij vielen de roovers die bui ten gebleven waren aan, twee van dozen vielen doch de overigen wisten te paard te ontvluchten. Binnen een half uur had zich eene vereeniging van 50 personen verzameld om de schelmen, die gelukkig niets bemachtigd hadden, te vervolgen. SLUIS, 14 September. Verleden vrijdag had alhier in do open bare lagere school eeno prijsdeeling plaats aan die schoolkinderen, weike zich door ge trouw schoolbezoek hadden onderscheiden. In tegenwoordigheid der plaatselijke school commissie, de leden van den Raad en an dere genoodigden, werd met de leerlingen eene gewone schoolles behandeld en tor af wisseling werden eenige zangstukjes gezon gen, welk een en ander de aanwezigen zeer voldeed en 't geen tevens getuigde van degelijk genoten onderwijs. Uit de presen tielijst mocht blijken, dat van de 512 school tijden door ruim een 50tal kinderen bijna het volle cijfer werd bereikt. Een der leer lingen, een zoontje van den landbouwer Risseeuw in den Olieslagerspolder, omstreeks een uur hier van daan, heeft geen enkele schooltijd verzuimd, en is daarom met den eersten prijs vereerd; de anderen ontvingen mede een prijs in evenredigheid met de ver kregen uitkomsten. Toevallig was hier juist het muziekgezelschap uit Maldegem bestemd voor Zuidzande, dat op verzoek de kinderen vergaste op eenige uitvoeringen in de school. Ten slotte brengen we hulde aan de heeren onderwijzers, die ook weer op dit kinder feest hebben getoond dat zij niet alleen bekwaamheid maar ook geschiktheid bezit ten om van humie kundigheden aan de hun toevertrouwde jeugd mede te deelen.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2