NIEUWS- £N ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 40. Zeventiende jaargang. A0. '1870 Vrijdag 8 September. Buitenland. Binnenland. SLU1SG HVBDltt Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent, elke regel meer 7'/2 cent. Grootc letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) en gewone Berichten of Medcdeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. GENT, 3 September. Het slechte weder heeft den optocht bij de pacificatie-feesten belet, welke nu tot 5 September was uitgesteld. Hot werd wel beter weer, maar het was toen te laat. Men zag bijna overal do Gentscho vlag, de nationale, de Gousenvlag, soms alle dne to gelijk. De plechtigheid van den dag bepaalde zich dus tot do inwijding van hot monument der Pacificatie op het stadhuis. Al do ver- eenigingen der stad waren door twee afge vaardigden en haar vaandel vertegenwoor digd en gingen in optocht naar de grootc vestibule van 't stadhuis. De burgemeester, voorzitter, graaf de Kerckhove en de Sche penen waren in uniform. Alles was even vol en ook de dames had het weer niet kun nen te huis houden. De ceremonie begon (en 11 ure met een welkomstgroet van den Schepen Wagener. Na hem hield de secretaris van do feest commissie, de heer Paul Fredericq, eene rede in het Vlaamsch, waarbij hij een historisch verslag gaf der Pacificatie eu de beteekenis er van voor de Belgische natie. De burgemeester hield oen korte toespraak bij deofficiele onthulling van het monument. Het is echter zoozeer geen monument, maar een inscriptie in gothïsche letters, omvat door een steenen lijst in den muur, herinnerende dat den 3 September 1876 op het stadhuis de 3e honderdste jaardag yan de Gentsche Bevrediging is gevierd. Graaf de Kercliove drukte dit uit met «deze eenvoudige steen zal aan de komende geslachten leeren dat wij, die in de 19e eeuw in hot genot zijn van een vrij vader land en een vrije grondwet, onze roemrijke voorvaders niet hebben vergeten, welke in de verloopon eeuwen de standerdragers on zer nationaliteit waren en de voorloopers der gewetensvrijheid." Tusschen deze redevoeringen voerde het stedelijk muziekcorps onderscheidene liede ren der 16e eeuw uit: b. v. het lied van den lOn penning «help u self, zoo helpt u God!" dat op het uit het land vertrekken van den hertog van Alva, het koraal van Luther en het Wilhelmus van Nassauwen. Het zal wel onnoodig zijn te melden dat er een ontzettende menschen-massa op de been was en het niet doorgaan van den op tocht meest allen teleurstelde. In een volgend nummer hopen wij op deze pacificatie-feesten terug te komen. De Brusselsche rechtbank heeft de voorloopige invrijheidstelling gelast van Marie Collart, de van medeplichtigheid ver dachte bijzit van Eugene T'kint de Roden- beke, den ontrouwen ambtenaar der Banque Belgiquo. Men weet dat die vrouw, na in Engeland verblijf te hebben -gehouden, te Brussel is gekomen en zich gevangen heeft gesteld. Een maand heeft zij in preventieve hechtenis doorgebracht. F r a n k r ij k. In een verslag dor terechtstelling van zo- keren Gervais to Parijs wordt medegedeeld, dat Roch, de heul, die thans de eenige in Frankrijk is, minstens ééns in de twintig dagen zijn bloedig ambt heeft uit te oefenen. De Courrior do Bavonne meldt, dat dona Margarita, de vrouw vail den Carlos, sedert Zondag zich to Biarritz bevindt bij don hertog van Parma, die daar eene villa bewoont. Zij gaat vervolgons naar Passy, waar voor hare rekening het hotel gehuurd is, dat tot dusver door do ex-Koningin Chris tina bewoond werd. Don Carlos zal zich daar bij zijn gezin-voegen. Engeland. De. bekende Engelscho staatsman Benja min Disraeli (van Israël), geboren in 1805, is van israëlitischen oorsprong. Door zijn benoeming tot graaf van Beaconfields heeft hij het Lagerhuis mot het Iloogorhuis ver wisseld. Disraeli is met glanzende talonten toegerust. Moer dan een vierde eeuw be hoorde hij tot de eerste grootheden van 't Lagerhuis. De Melbourne Argus bericht, dat do bemanning van twee Engelscho schepen, Dancing Wave en Mav Queen (of Mary Quiim), door Zuidzce-eilanders zijn ver moord en opgegeten. Beide schepen waren er op uit om eilanders te werven (of le ste len) als arbeiders (of slaven) op de plantages dor Britsche kolonisten in Queensland. De bemanningeu vonden dus niets meer of min der dan haar verdiende loon. De Times de vermindering der Fran- sche bevolking besprekend, zegt verder Frankrijk zou geen groole koloniën kunnen hebben of een land als Indie kunnen beheer- schcn. Het is geen klein ongeluk, dat het geen natuurlijk afvoerkanaal heeft voor die onrustige geesten, die geen eentoonig leven kunnen verdragen, die hartstochtelijk haken naar macht, onderscheiding, naar alles wat niet alledaagsch is. De wereld wordt En- gelseh, omdat Engeland een koloniseerend land is, terwijl Frankrijk in een hoek ge drongen wordt. Do Eugelsche taal vejbreidt zich over de geheele aarde, terwijl do Fransche, in weerwil van hare uitstekende eigenschappen, terrein verliest. Met andere woorden Frankrijk verliest zijn macht over de toekomst der wereld. Uit een militair oogpunt is het dan ook van groot belang, dat de bevolking in Duitschland toeneemt en in Frankrijk vermindert. Weder schijnt een uitvinder van een. vliegmachine zijn leven te willen wagen. Een zekere Stott te Londen wil eerlang van. Dover naar Calais vliegen. Duitschland. Z. M. de Keizer van Duitschland heeft Prins.Friedrich Carl benoemd tot president der Duitsche afdeeling voor de Parijsche tentoonstelling van 1878. Men twijfelt er niet aan of Duitschland zal alle krachten inspannen om ie Parijs goed te maken wat. het te Philadelphia tekort kwam. De firma gebr. Isaï, in effecten, te Berlijn is instaat vanfaillisseir ent verklaard. Het passief bedraagt 800,000 h 1,500,000 mark. T u k ij e. Dr. Leidesdorf heeft voor zijn bezoek aan den sultan ontvangen: 50,000 fr. voor reis- en verblijfkosten en tijdverzuim, 2500 fr. daags gedurende zijn verblijf te Konstan- tinopel; vrije woning on voeding op 't paleis Dolmabatché. In Ministerraad bijgestaan door Rijks- dignitarissen is Sultan Murad afgezet en in zijn plaats benoemd Abdul Hamed. Men verzekert, dal in een van de laatste gevechten bij Alexinatz de Turken op een ambulance van het roode kruis heb ben geschoten en eerst met schieten ophiel den, toen de vlag met hef roodo kruis was neergehaald. Amerika. Een ontzaggelijke brand heeft verschil lende) huizen te San-Francisco verwoest. De schade wordt gerekend op 500,000 doll. Een hevige brand brak den 3 Septem ber te Saint Hyacinthe in Canada uit. De voornaamste straat en drie daaraan even wijdig loopende straten met postkantoor en dc gebouwen van het gerechtshof en van de Bank, benevens 500 magazijnenen winkels, werden een prooi der vlammen. Honderd huisgezinnen zijn in ellende gedompeld. De schade bedraagt ongeveer twee millioen doll. SLUIS, 7 September. Naar wij vernemen wordt de heer Com missaris des Konings den 10" dezer alhier verwacht, om Maandag de gemeenten Hoofd plaat, Biervliet, IJzendijke en Waterland- kerkje te bezoeken en des Dinsdags 12 dezer Eede, St. Kruis en Aardenburg, terwijl Brcs- kens eerst bij de terugreis zalbezochtworden. Heden werden onze ingezetenen van wege het Gemeentebestuur bij publicatie uit- genoodigd hunne straten vóór den 15 dezer gewied te hebben.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1