N°. 35, Zeventiende jaargang. A". 1876. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Buitenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. FEESTEN DER GENTSCHE PACIFICATIE. Dezer dagen kreeg de commissie der Pacificatiefeeslcn cere nieuwe Pacificatie- pijp te zien. Zij draagt als opschrift, op 3e twee zijden van den steel, een paar regels getrokken uit een volksliedje der XVIe eeuw Vive de Geus Is nu de leus. Op den kop, die met de Hollandscho, Belgische en nationale kleuren der XVIe eeuw versierd is, leest men Pacificatie (1576-1876). Ook sigaren der pacificatie zijn in den handel gebracht. Zij zitten in oenen fraaion koker, waarop het portret nn het wapen van Marnix van St. Alde- gonde te zien is. Tabak- en piipcnfabrie- kanten laten de gelegenheid der feesten van de pacificatie niet verloren gaan. Het verwondert dat niemand er tot hiertoe aan gedacht heeft om eone kleine herinnorings- medalle te slaan, in den trant dergene die lijdens de Arleveldefeesten bij duizenden verkocht werden. De feesten zullen geopend worden door eene plechtige zitting op het stadhuis, op Zondag 3 September. Na den welkomst groet van den lieer schepen Wegener aan de uitgenoodigden, zal eene historische redevoering over de nationale beteekenis der pacificatie van Gent gehouden worden; de lieer Burgemeester zal vervolgens over gaan tot do onthulling van den gedenk steen, die in den muur der groote go- thische benedenzaal zal geplaatst worden. Gedurende de plechtigheid zal de stedelijke Harmonie verschillende zangen der XVIe eeuw uitvoeren, die door haren bestuurder, den heer Fr. Van Herzeele voor orkest bewerkt zijn onder anderen het lied van den Tienden Penning «Helpt nu u selfs, soo helpt n Godt," het lied «op het ver- treck van duck d'Alvo", hel koraal van Luther «Ein feste Burg ist unsei' Godt" en het «Wilhelmuslied". Al do maatschap pijen der stad zullen zich op deze plech tigheid door een paar afgevaardigden en door hun vaandel laten vertegenwoordigen. De gothische benedenzaal van het stadhuis is niet groot genoeg om al de leden der Gentsehe maatschappijen te bevatten en bo vendien zullen velen onder hen rondom hetzelfde uur zich bereiden om deel te nemen aan den historischon stoet. Twee tot nu toe nog niet uitgevoerde muziekgewrochten zullen benevens andere ook ten gehoore gebracht worden de historische ouverture vaa den heer Jan van den Eeden en de feestcantate «De Pacificatie van Gent," woorden van den heer Em. Hiel, muziek van den heer Hendrik Waelpul. De twee toonzetters zi jn beiden zonen van Gent, waarover hunne modder Ie recht mag fier zijn. De cantate zal1'door 500 zangers en muziekar.lon uitgevoerd worden en liet concert zal onder de'Jeiding slaan van (le;i heer Nevejans, den trifenlvollen bestuurder der Melemanen. Niels'is gespaard geworden om dit prachtig muziekfeest waardig te maken feil vau de stud Gent èn van de heuglijke nationale feesten der Pacificatie. Bij de prijsuifdeeüng aan de ge meentelijke boogere meisjeschool Ie Brugge in het laatst dei' vorige week waren do witte japonnen der leerlingen met zwarte zijde gegarneerd, len toeken van rouw over het besluit van den gemeenteraad tot opheffing der school. Het talrijke publiek bracht eene ovatie aan den voormaligen Burgemeester der stad de lieer Boyaval, stichter der school,r'ierwijl -Ie liberale schepen Pecksteen eene rede uitsprak waarin hij zijn leedwezen over het besluit van den raad ondubbelzinnig to kennen gaf. Hij deelde echter mede, dat cenige iiivloodrijke personen besloten hadden de school weder op te richten en do eersle moeielijkheden daartoe waren reeds over wonnen. Het loopt te Brussel over van Belgische ontrouwebedienden.Woensdagnamjeen deur waarders-klerk de vlucht met eene som van ongeveer 23,000 fr. en Donderdag weder een andere,met eene somvan30,000fr. Devluch- telingen worden vlijtig opgespoord en men hoopt hen weldra te zullen ontdekken. De „Lancet" bericht, dat de ex-Ivei- zerin Charlotte, die in het kasteel te Lae- ken onder streng geneeskundig toezicht is geplaatst, eenige dagen geleden daaruit ont snapte. Een der geneesheeren, haar harts tocht voor bloemen kennende, wist door op den weg naar het kasteel bloemen te strooien haar zonder geweld daarheen te tronen. Duitschland. Op bevel van hoogerhand heeft do politie te Brieg verboden dat de lijken van twee kinderen van zekeren heer Von der Leeden, die eenige maanden geleden stierven, ver brand zouden worden. De Pruisische generaal-veldmaarschalk Graaf Von Wrangel heeft, zooals men weet den 16 dezer te Warmbrunn in Silezië, waar hij met zijn gemalin en zijn neef woont, zijn 80jarig militair dienstjubilé ge vierd. De oude heer is thans 92 jaar oud.. De Keizer heeft den grijzen maarschalk eeh met brillanten versierden eeredegen ten ge schenke gegeven. F r a n k r ij k. Generaal Faidherbe, die in den Fransch- Duitscheu oorlog het Noorderleger aanvoer de, is gevaarlijk ziek. Hie is bijna geheel verlamd. liet aantal leeuwen in Algiers, name lijk in de vruchlhaie vlakte van de kust tot. aan liet hooggebergte, schalde lecuwenjager Constant Chiret op 700—800. Berèkont men, dat een leeuw jaarlijks aan paarde muilezels, runderen, kameelen, men, schapen, een schade van f 1600— f DO be rokkent, en door elkaar 35-iar leeft, zoo kan men nagaan van hveel belang de uitroeiing dezer dieren Chiret heeft daarloe een val uitgevorac De Arabieren stoken, om zo te verdien, de bossctien in brand het. boshiuueeft daarop een zware geldboete ges'd, maar de vrees voor den leeuw wat sterker dan die voor de hnole. England. Het prachtig pfd, dat Napoleon III in den slag van San bereed en dat onmid- deiijk door deiberlog Sutherland werd gekocht, heeft izor dagen een poot ge broken en is afgnaakt. T v k ij e. Wij hebben groo lust om van de Oos- tei'sche kwestie Ie zwien. 01' men al weet welke krijgsoverste opf nabij deze of die plaats een veldslag geonnen of verloren heeft, zegt weinig of nie. wijl 't de vraag is, of men de berichten vërouwen mag, en bovendien wellicht geen enlJe onzer lozers zich met de kaart van 't oorltstooneel ver trouwd gemaakt heeft. Toch staat dit vastde Turkt zijn zoo min niet, en de Serviërs zoo knap e.dapper niet, ais men verwacht of gelioop.hnd. Reeds zijn eerstgenoemde oen heel eii! in Servio binnengedrongen en er wordt zon gevreesd, dat ze weldra voor Belgrado Sor- vie's hoofdslad, zullen staan. Ze worden uit muntend aangevoerd en schijnen aan niets gebrek te hebben. De Serviers daarentegen blijken hun kracht overschat te hebben en zijn uiterst slecht georganiseerd. Ze hebben volkomen fiasco gemaakt en moeten al heel blijde zijn, indien ze bij den tesluiten vrede geen grond gebied verliezen en hun vorstenhuis be houden. Hebben ze soms op Rusland's bijstand ge hoopt dan maakten ze ook in dit opzicht hun rekening verkeerd. Wel worden ze door do Russisehe natie van geld en van wat ze voor hun gekwetsten behoeven voorzienwel moeten er zelfs vele Russisehe officieren en minderen in hun leger dienst nemenmaar 't Russisch gouvernement doet officieel niels en laat Servie aan zijn lot over. Zij die dus meenen, dat flusland in stilte tot den oorlog heeft aangezet, zien hun vermoeden niet be vestigd. De groote mogendheden blijven trouw bij de aangenomen tactiek, om Tur kije en zijne tegenstanders onderling hun verschillen te laten uitvechten. Ook de glorierijke overwinning, door do

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1