Binnenland. flij -had onlangs zijn vader verzocht, bij prins Bismarck gratie* voor hem te vragen. De vader had dit geweigerd en sedert dat oogenblik verkeerde Kullmann in een toe stand van hevige opgewondenheid. Nadat dit reeds eenigen, tijd had geduurd, was hij op zekeren voormiddagtoen hij werd gehaald om eenige oogenblikken in de bui tenlucht door te brengen zoo woedend dat hij, zonder dat daartoe eenige aanlei ding bestondden opzichter de hersens wilde inslaan en hem met een houten voor werp ook zulk een slag toebracht dat de man bewusteloos nederviel. Gelukkig dat een paar andere gevangenen nog intijds den aanval ler bij de kraag grepen, daar hij anders, naar het zich liet aanzien, ontwijfelbaar den man zou hebben doodgeslagen. LI. Maandag is te Bayreuthin Beije- ren, "Wagner's reuzenmuziekstuk «Der Ring- der Nibelungen" aangevangen, Vier voorstel lingen, ieder van 3 uren, zijn benoodigd om het stuk uit te voeren. F r a n k r ij k. LI. Woensdagavond, tegenzevon ure, was de veldwachter van Ville-d'Avray door het gemeentebestuur belast om aan de inwoners kennis te geven van een verordening van den iraire, waarbij alle openbare manifesta tion naar aanleiding van 15 Aug. worden verboden. Terwijl de veldwachter zich bij trommel slag kweet van zijn taak, reed een postchais over het plein van Ville-d'Avray, die den President der Republiek en zijn gemalin naar Parijs overbracht. De paarden, door den roffel verschrikt, gingen op hol, stortten in hun dolle vaart een wagen om en snelden een steeg van een zijstraat in. De koetsier, die alle moeite deed om de paarden in bedwang te houden, werd van den bok geworpen. Het leven van maarschalk Mac-Mahon en. zijn gemalin liep het grootste gevaar. Gelukkig sprong een bewoner van Ville d'Avray, de kruidenier Latare, vóór de paarden, en het gelukte hem, gehblpen door eenige andere personen, die toegesneld wa ren, ze tot staan te brengen. De koetsier had ernstige kneuzingen bekomen en kon niet weder opstijgen. Het hooge echtpaar verliet oogenblikkejijk het: rijtuig en kwam te Parijs terug in een landauer, die doör een bewoner van Ville-d'Avray, welwillend ter beschikking gesteld was, Zwitserland. De moordaanslag op den zoon van den Russischen Rijkskanselier Gortschakoff te Bern is, zooals men weet, mislukt. De geëmancipeerde Russische dame had zich verscholen in de nabijheid van de woning van den heer Michaël Gortschakoff, toen deze uit de komedie huiswaarts keerde. Na zich door middel van haar lorgnet over tuigd te hebben dat het slachtoffer naderde trad zij op den Prins toe en vuurde. Deze bleef kalm, vatte do dame op ongalante wijze bij den arm en bracht haar naar het politiebureau. De aanslag schijnt in gegeven door zucht naar wraak. SLUIS, 17 Augustus. Hier in den omtrek ié bij den landbou wer B. verleden Zondag een paard in de weide doodgevonden, terwijl zich bij den landbouwer L. eergisteren zich een gelijk geval heeft voorgedaan. De heer Kappeyno keerde Maandag, na een wij langdurig onderhoud, met Z. M. op 'tlioo te hebben gehad,in $e residentie terug en had gisteren eene eonierentie aan 8tKabinet des Konings. Er schijnt grond om thans eene eindoplossing der ministeriëele crisis te verwachten. Door mevr. de douarière De Beaufort, geb. Stoop, is aan het weeshuis der Herv. gemeente te Zeist de som van f 105,000 Nat. Schuld, rentende 2iApCt., geschonken. Het proefnummer is verschenen van een nieuw anti revolutionair dagblad, het «Nieuw Leeuwarder Dagblad." Een jongeling, uit Haarlem geboortig Louis Adriaan Van Dalsum, vroeger te Am sterdam, thans te Gent in Vlaanderen, als smid werkzaam, heeft aan de Nijverheids school te Gent verschillende prijzen behaald voor werktuigkunde bouwkundig teekenen, rekenen,1 algebra en boekhouden en hoven- dien voor werktuigkunde eene eervolle ver melding en de medaille van verdiensten. Hij kon de lessen slechts waarnemen in de uren die hem Zondags en in de week na zijn dagwerk ten dienste stonden. Zsildzandc, 15 Aug. Alle beginselen zijn moeilijk. Na het besluit door onze fanfaren- maatschappij genomen tot het houden van een festival op 8 Sept. a. s. mocht de feest commissie in de eerste dagen daaraanvol gende niet veel medewerking ondervinden. Thans echter is 'tijs gebroken. De bijval is algemeen en alle omstandigheden beloven een prachtigen uitslag. In een woord, het feest is verzekerd. Muziek, decoraties, vuur werk en bovenal een gulle ontvangst zal bet deel zijn der bezoekers van ons dorp. Heeft de feestcommissie ten volle het devies «Je maintiendrai" tot het hare gemaakt, onze dorpsgenooten toonen de waarheid aan van een ander nl. «l'Union fait la force" zoodat ten behoeve der feestelijkheden over eene vrij aanzienlijke som kan worden be schikt. Naar verzekerd wordt zal het vuurwerk bestaan uit niet minder dan 44 groote stuk ken en 230 vuurpijlen. Oostburg. Als secretaris der Nederland- sche Gustaaf Adolf-Yereeniging afdeeling Westelijk gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen is in de plaats van den heer H. J. van Braambeek die als zoodanig had bedankt, benoemd de heer C. Ie Nobel te Oostburg. Het muziekgezelschap të Oostburg, eenigen tijd gerust hébbende, is thans weder na benoeming van nieuwe directie en een andere kapelmeester' de heerM. A. Zegers, in volle werking. Een aantal werkende- en honoraire leden zijn op nieuw toegetreden. Ds. Dommisse heeft voor het beroep naar Kruiningen bedankt. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. Z. M. heeft aan jhr. mr. W. Six, op. verzoek eervol ontslag verleend als lid en secretaris der commissie voor de stichtingen van beurzen voor tiet ouderwijs, en in zijn plaats benoemd mr. N. J. van IJselsteyn, commies bij het dep. van binnenlandsche zaken. Ingetrokken de benoeming van den heer Crans, adjunct-controlenr der belastin gen te Nijmegen, tot controleur te Oostburg, en als zoodanig benoemd de heer N. Glin- derman, thans adjunct-controleur der zelfde middelen te Schiedam. MARINE EN LEGER. Naar men verneemt, zal de werving van vreemdelingen bij het koloniaal werf- dépot te Harderwijk tijdelijk gesloten wor den; de slechte prakrijken, die daarbij plaats hebben, zijn ër de oorzaak van. De kommandeereiïdp officier van het ko loniaal werfdépö't haa feeds aan Martin Bo terberg en Albertina, .Macs, die in onwetti ge gemeenschap 'jëvën,"' de bevoegdheid ont zegd om rekrutëij, ypór dat dépöt aan te brengen, op groi£<|' *,dat deze personen er werk van schijnen, gemaakt te hebben, om vreemdelingen te voorzien van valsche pa pieren en hen alsdan "aan te brengen. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. In de doopsgezinde kerk te Amsterdam heeft jl. Donderdag de algemeene vergade ring plaats gehad van het Nederlandseh bij belgenootschap. De heer E. J. L. Koch is als penningmeester vervangen door den heer N. J. van Limmik jr. De vijf historische boeken des nieuwen testaments zijn afzon derlijk uitgegeven, vooral voor de zondag scholen. Het getal leden en begunstigers is toegenomen. Vele bijbels en nieuwe testa menten zijn gratis uitgereikt aan militairen die naar Atehin werden gezonden. De beer H. C. Klinkert is naar Malakka vertrokken, om zijn maleische vertaling van het oude testament te herzien enten einde te brengen; terwijl de heer S. Coolsma te Soemedang in Nederland toezicht zal komen hoüden over den druk van zijne bijna voltooide Soendanesche overzetting van 't nieuwe testament. Tot leden van het hoofdbestunr werden, iu plaats van de keeren A. J. F. van Vollenhoven en dr. B. J. Adrismi, be noemd mr. C. A. Chafs van Buren en dr. L. C. Lentz; tot ondervoorzitter werd gekozen prof. J. Tidema. Te Serooskerke in Schouwen is als een 4e poging beroepen ds. A. J. van Riet, candidaat in Gelderland, en geboortig van St. Kruis. Het voorstel om de zittingen van de Algem. Svnode der Nederl. Herv. kerk voortaan in het openbaar te houden, is door die hooge kerkvergadering met 10 tegen 9 stemmen verworpen. Voor de hoofdonderwijzers-vacature te Dwingeloo (Drente)tevens koster, orga nist enz. op een gezamenlijk inkomen van p. m. 1200 'sjaars, met vrije woning, tuin en veel land, hebben zich 36 sollicitanten van heinde en verre aangemeld; eerstdaags zal het vergel. examen plaats hebben. LANDBOUW. Voor de landbouwers van belang. Het Dagblad vestigt er de aandacht op, dat de vrucht van de wilde kastanje, die in den regel slechts tot speelgoed voor kinderen dient, een goed paardenvoedsel opleveit en tevens een uitmuntendgeneesmiddel is tegen kortademigheid en hoest bij deze dieren. In Turkije gebruikt men haar ook voor melk koeien, welke, naar men beweert, hierdoor meer melk geven dan bij ander voeder. Tot poeder gemalen, levert zij een uitmuntende kleefstof op. De schil van de kastanje kan goede diensten bewijzen in de leerlooierijen en om inkt te bereiden. Het hout van de wilde kastanje krimpt niet door hitte en zet door vochtigheid niet uit en-is dus zeer ge schikt voor vaten dat het geen bijsmaak afgeeft, verhoogd de bruikbaarheid in dezen nog. Ook voor meubelmakers is hel hout zeer geschikt, daar het van het hout van den tafeleik nauwelijks te onderscheiden is. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen kwam een koopman te Amsterdam aan het bureau van politie der 2e sectie kennis geven, dat hij gelogeerd had in Zutfen, logement Zwijnshoofd, en aldaar onder zijn hoofdkussen had laten lig gen een portemonnaie, waarin ongeveer f60. Hij had getelegrafeerd aan den logement houder, doch deze antwoordde dat na een nauwkeurig onderzoek niets was gevonden De politie te Amsterdam stelde de commis saris van politie te Arnhem met een en ander in kennis, en dienzelfden dag werd de portemonnaie met inhoud bij eene dienst meid in bezit gevonden. Zij had den hotel houder misleid, dezen gezegd niets onder het hoofdkussen gevonden te hebben. Te Groningen deed zich verleden week een treurig geval voor. Een vreuw vervoeg de zich aan het politie-bureau met haar lljarig dochtertje, kennis gevende dat zij geen baas over haar kind kon worden en vernomen had, dat het zich aan onderschei dene diefstallen van eetwaren had schuldig gemaakt. Het door de politie ingesteld on derzoek bevestigde de verklaring der moe der.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2