NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zeventien de j aa-rga 11 i>'. 1876. Vrijdag 18 Augustus, Buitenland. iv/ Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag, Prijs per drie maanden 1, Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der adverteutiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/» cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven. en gewone Berichten of Mededeelingen de Redactie betreffende, benevens Adverteutiën (uiterlijk des Üjntterd igs ii v. ïdedeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles Fli. ouds 4 AXCO. ure België. FEESTEN EER (IE NTSCIIE PACIFICATIE. Zooals de dagbladen reeds gemeld heb ben, is er een derde proef mei de wagens gedaan, die volkomen gelokt is. Het gold mi den wagen dor Vercenigde provinciën der Nederlanden (van den heer Cluyscnacr) «11 den wagen der Inquisitie (van den heer WillemGeels). De wagens waren nnggansch ■onbeschilderd, toen zij verleden Donderdag «lilreden; slechts hel timmerwerk was er van Ie zien. Nogtans was de nieuwsgierigheid nog grooter dan op de vroegere proefnemin gen. Alhoewel het nog zeer vroeg inden mor gen was en de uilgang der (wee wagens niet door de dagbladen was aangekondigd, liep overal het volk hijeen, 0111 die hoogegevaar ten te bewonderen. De galg en de paal van den brandstapel, op de wagen der Inquisi tie, on de sierlijke cirkelvormige zitplaatsen van den wagen derZeslicn Provinciën trok ken aller oogen op zich. Voegen wij hierbi j dater nog niels vastgesteld is aangaande de straten waardoor de stoet zal gaan; en diens volgens is er niets nauwkeurigs in hetgeen een dagblad van Gent daarover medegedeeld heeft. Het uitrijden van de twee wagens der Zes- rloi' TIIn lijk; op het perkamSent staat eon gedeelte van den tekst der Pacificatiegeschreven,meteeni ge der bijzonders te.handteekens, als die van den bisschop van Atrecht, van de abten van St-Pieters te Gent en \an Sle Geertrui te te Leuven, vanMnrnix, van Willem van Zuv- le.n van Nyevelt, enz. De heer Mhthied, bankier te Brussel c:i eigenaar vauhét prateirtigmiddeleeuwseh slot van Wiriéndale, bij Thouront, heeft met de meeste bereidwilligheid tien groóte hazuinen der XVI" eeuw Ier beschikking der commis sie gestold. Do heer J. J. van Brcderode, van Haarlem, eenafsfapimeling vandondooijuch- tigen gqus der XVI eeuw, heeft aan den heer Burgemeester van Gent twee groote boekdoelen, handelende over zijnen voorzaat en zijn geslacht, aangeboden om in de stads bibliotheek te Gent en in de koninklijke hi blinlheek te Brussel npdergelegd te worden. Een talrijke ennitgolezene kring van, Gentsehe dames en juffrouwen heeft op zich het maken der groote pluimen genomen, die het hoofd der trekpaarden van de wagens zullen versieren. Die»pluimen zijn getrouw nagevolgd naar teekeningen der XIV" eeuw en zullen de grootste en smaakvolste kleit- ronverscheidenhoid aanbieden. Als de his torische stoet zal voorbijtrekken zal menig een aan de lieve banden denken, die deze prachtige pluimtrossen hebben vervaardigd. Overal ontmoet do Commissie de meeste be- Bijna algemeen wordt de verniet-ging dezer zeer gunstig beleende school betreurd, ter wijl uien hier ook vreest, dat vele thans te Brugge gevestigde Eugelsche familien, bij gebrek aan geschikt onderwijs voor hunne kinderen, weldra de stad zullen verlaten. De Brirgsche liberalen, schijnen intus- sclien te willen beproeven, de ook hier gun stig bekende school uit eigen middelen in stand te houden. 131 Uttt ïjucu tien Provinciën en der Inquisitie, het uit plakken der prachtige feestplakkaten met hunne groote belgisch diekleurige letters eti niet hiinne lijst, die onsde nationale kleuren der XVI8 eeuwtoonen (oranje wil en blauw) en het tentoonstellen van eenigo der Costu mes vóór de vensters van den Heer Papillon in de Veldstraat, hebbeninGent dealgemee- ne nieuwsgierigheid en belangstelling in do feesten der Pacificatie nog doen stijgen. Men hoort van niets anders meer spreken en vooral de historische stoet, met zijne dui- zonde verrassingeu, wordtmeteen klimmend ongeduld te gemoet gezienIedereen reikhalst naar den 3en September om de acht groote wagens en de duizend man van den stoet met zijne oogen te mogen aanschouwen. Het drukken van dén tekst en van de pla ten voor hetalbum vanden historischen stoet is dóör verscheidene onvoorziene omstandig heden eenigzius vertraagd; onder anderen heeft een der kunstenaars zijne teekening niet op den gesteldeu tijd ingeleverd, zoodat het Album, dat tegen den 10 Augustus was aangekondigd, niet vóór den 20eu zal kun nen verschijnen. Die kleine vertraging zal ruimschoots vergoed worden door de betere uitvoering der platen. Men zegt dat de af drukken van de wagens der Inquisitie, der Spaansche Furie en der onder teekening van de Pacificatie buitengewoon goedgelukt zijn Ook de titelplaat, die ons het opgerold per kament der Pacificatie voorstelt, is zeer sier reidwilligheid en dagelijks komen zich nog enkele personen in groot getal en zelfs gansche maatschappijen aanbieden, om aan den historischen stoet deel te nemen. Hij belooft ook buitengewoon schitterend te zullen zijn. BRUGGE. Bijna ongeloofelijk is liet be richt in sommige Belgische couranten dat ook de slimme minister van finantien Malou nog steeds lid is van den raad der kleine gemeente Weluwe St.-Pieters. Die zulks misschien onvereenigbaar moch ten achten, slaan slechts op art. 102 van de kieswet luidende «Geen leden van 4en gemeenteraad kun nen zijn De Gouverneurs der provinciën De leden van de permanente deputatien en van den prövinciafen raad. De griffiers der provinciale staten. De arr'qhqissemènts-commissari§Sen, de milicie-commissarissen en huntije geëmplooi- eerden efiz." K Men ziet hier dus uitdat werkelijk minister Malou, en als hoofd van het Belg. Ministerie en als minister van finantien, teveös lid van den raad eener groote ja zelfs eener kleine gemeente wezen kan. BRUGGE. In den gemeenteraad van Zater dag jl. is het voorstel tot opheffing der ge meenteschool voor jonge jufvrouwen in de St. Jacobstraat met 15 stemmen voor ën 6 stemmen togen aangenomen. Tegen stemden de heeren Boyaval, Pec- steen, J. Roels, Derycker, Valcke en Maer- tens. In de kerk van eene der voorsteden van Brussel bohaudelde du voorganger, de wijze waardoor de heiligverklaring te verkrijgen was. Twee toestanden zèide liij, bestaan op deze wc.ehl. namelijk die der vruchtbaar heid en voorspoeden die van onvrucht baarheid en tegenspoed. Maar, riep hij uit geliefde hoorders gelooft toch niet dat de eerste tot heiligwording leiden kan". Meesmuilend en glimlachend, verlieten hierop. de., hoorders,, ineest van het-vxouwe- iijk geslacht spoedig de kerk. Uit Moas schrijft men Was liet .een grappenmaker of dief'? la den afgelo'open nacht trachtte een persoon, door een lange staak waaraan een haak bevestigd was, bet grijze kleed te lichten van het ia aan bouw zijnde standbeeld ter eere Vail Leopold I. Door de nachtwacht overvallen en gevraagd zijnde, wat zijne voornemens waren, ant- woorde hij gevat en stoutweg: „Gij moest, u schamen, te gedongen in zulk eene on dragelijke warmte, een zoo braaf man, als Leopold onder zoo een zwaar dekkleed te laten stikken; 'twas mijne bedoeling maar, het wat ter zijde te schuiven.'' Rusland. In Russisch Kokhand zijn ruime petro- leumbronuen ontdekt. Duitschland. Verleden Zondag is op de hoogte, waar Mac Mahon den slag bij Weit th leidde, een gedenkteeken ingewijd, op initiatief van den Kroonprins, door het derde leger aau zijne daar gesneuvelde wapenbroeders op gericht, en waarloe, evenals Pruisset), Beijereu, Baden, Wnrtemborg gelijkelijk hebben bijgedragou. Hel bestaat uit con steenen naald, waarop een verguld-bronzen adelaar, mei den kop oostwaarts gericht en het kruis in de klaauwfeu. Aan de vier zij den van het voetstuk zijn vier beelden der overwinning aangebracht,evénaeus van brons, en op een bronzen tafel leest men aDen gevallen kanieradetr, het derde leger." Den Keizer zijn- bij deze-gelegenheid tele grammen gezonden, die daarop nit'Gastein met eén woord van dank antwoordde. Uit Beyrouth wordt gemeld dat Kull- mann, die, wegens zijn aanslag op het leven van prins Bismarck, in het St. George- tuchthuis zijne straf ondergaat, binnen kort zal terechtstaan wegens geweldige aanran ding, gepleegd op een van de opzichters.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1