ei i li T r ii Ju IJ J IJ II NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCh VLAANOERER. No. 31 Zeventiende jaargang. A° 1876. Vrijdag 28 Juli, Buitenland. Bit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs der advertentiënvan 15 regels 6'0 cent, Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 7% cent. Groote letters naar het ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiëu (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ur) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. BRUSSEL. Aan liet bestuur der ten toonstelling van gezondheid en reddings toestellen, is op offieieele wijze het aan staande bezoek aangekondigd van den Erfprins van Rusland. ANTWERPEN. In de zitting der recht bank van eersten aanleg te Antwerpen, werd door den President aan den heer mr. Fréd. de Laat, het zwijgen opgelegd, onder bedreiging dat hij Voorzitter hem anders de deur zou laten uitzetten. BRUGGE, 24 Juli. In den namiddag van 24 dezer een spoorwegarbeider bezig zijnde met het changeren der wagens, onder een dezer geraakt en zijn hem de beide beenen totaal afgereden. De ongelukkige heeft nog tot 'snachts ll uur geleefd. 25 Juli. De gisteren te Brugge gehou den St. Jacobsmarkt, was zeer levendig, sterke werk- en jonge akkerpaardeu bene vens goede veulens, werden tegen hooge prijzen verkocht. Er waren aangevoerd 1075 paarden waaronder 366 werkpaar den van welke laatste 304 verkocht zijn van frs. 200 tot frs. 1500. 397 jonge paarden, waarvan 197 verkocht van frs. 500 tot frs. 1000. 252 veulens, waarvan verkocht zijn i53 van frs. 220 tot frs 450. 37 paarden van Lane, waarvan 13 verkocht zijn van frs. 100 tot frs. 1800. Zekere F. Cools, ontving een zoo hevigen slag van een paard, dat hij per vigilante moest weggevoerd worden. Op de graanmarkt jl. Zaterdag, waren slechts aangevoerd 123 zakken tarwe en 93 zakken gerst. De zitting van den Provincialen raad van Braband van jl. Vrijdag, was bijzonder onstuimig. De Gouverneur verlangde niet aandrang on levendig terug te komen op de stemming in eene vorige zitting omtrent, een aangeno men amandement van den heer Goblet d'Alviella, waarbij Gedeputeerde Staten niet verder zouden kunnen beschikken over de toegestane som van 105,000 franken voor herstel en aanbouw van kerken, en begraafplaatsen, dan voor zoo ver men nu reeds daartoe toezeggingen gegeven had of verbindtenissen gesloten waren. De heer Goblet protesteerde er heftig tegen, dat de Prov. Raad, zich zoo dwaas en harer Srestige onwaardig zoude gedragen, om eden reeds te herroepen, wat gisteren behoorlijk doordacht besloten was. Na ampele en heftige discussion, besloot men eindelijk, dat eerst op den volgenden Dinsdag zoude besproken worden, of er termen bestonden, om hot verlangen van den Gouverneur in nadere overweging te nemen Zoo v el in de provincie Braband als in andere Belgische provinciën, zoo ook in West-Vlaanderen, duren de Staten Verga- deriugen nog steeds voort, dank zij de lang zame en omslachtige wijze van werken, en vooral van de politieke beginselendie helaas, in die Provinciale Vergadering zoo sterk zijn doorgedrongen, en het dikwerf niet in genoegzaam getal aanwezig zijn der leden om zaken te kunnen doen. Uit het verslag der provincie West- Vlaanderen over 1875 ontleenen wij het na volgende Do staat der bevolking in die prov. was op 31 December 1875 691,190 zielen De geboorten bedroegen in dat jaar23,086 Personen die zich gedu rende 1875, aldaar gevestigd hebben v 21,022 Samen 735,298 Hel getal overledenen be droeg 17,175 zielen en die de prov. verlaten hebben 21,693 38,868 zoodaf de bevolking op 31 December 1875 bleef 696,430 zoodat in 1875 mot 5,243 zielen vermeer derd is. Van de hier meest bekende plaatsen, was de bevolking aldus: Brugge 48,241; Kortrijk 27,076; Ostende 16,533 Blaokenberghe 2,417 Damme 1,083; Dudzeele 2,195; Hevst 1,400: Houcke 210, Knocke 1,344; Lapscheure 719; Oost- kerke 1,018 en Westcappelle 1.411 zielen. NB. Dit veel korter verslag dan voor gaande, geeft geene getallen op van de ge boorten, overlijden en bevolking der beide geslachten en evenmin de getallen der ge sloten huwelijken en echtscheidingen. De commissie voor de feesten van de Pacificatie van Gent heeft van den heer P. van der Want, pijpenfabriakant te Gouda, een mand pijpen ontvangen hoedanig een ook aan den Burgemeester van Gent is toe gezonden expresselijk voordie feesten ver vaardigd. Die pijpon zijn inderdaad fraai; op den kop ziet men op een kant het Belgisch, op de andere zijde het Nederlandsch wapen, met het opschrift«Pacificatie van Gent." Op de steel leest men aan de eene zijde «Prins Willem van Oranje Jan Vander- linden abt Philips van Marnix 8 Novemb. 1576;" aan de andere zijde «Ier eere van 't volk van Artevelde Aug. 1876. Graaf Ch. de Kerchove, Burgem. van Gent." De gedenksteen waardoor de gemeente de herinnering aan de Pacificatie wenscht te bewaren, zal in de groote Gothische zaal van het Stadhuis worden geplaatst. Zij zal de wapens dragen van Gent, Belgie en Holland en verder in de Nederlandsche taal vermel den het vergelijk tussclien de vereeitigde Provinciën en de herroeping van de plak katen tegen de Protestanten, met den datum 8 November 1576. De teekening is door den heer Pauli ontworpen. Een kloeke jongen. Te St. Lieveus- Essche in West-Vlaanderen, maakte de lei dekker van den Berghe zich gereed weer van den toren te klimmen waaraan hij ge werkt had, toen hij het ovenwicht verloor en met het hoofd voorover naai beneden tui melde. In'zijn val bleef hij met een voet aan den bovensten torenhaak hangen, om alzoo of om hulp of op den dood te blijven wachten. Gelukkig voor hem had zijn klein zoon, die in den toren arbeidde, den doffen slag tegen de lei jeu gehoord. Zijn hoofd buiten 't venster stekende, zaghij zijn groot vader in dien gevaarlijken toestand en spoe dig snelde hij ter hulp. De grootvader, meer nog over zijn kleinzoon dan over zich zelf bekommerd, riep den jongen weliswaar toe «pas op, pas op, het touw hangt los maar de knaap luisterde naar niets dan naar zijn kinderliefde en zijn stoutmoedigheid en zooveel mogelijk op de haken van den toren steunende, ijlde hij naar boven vlug als een kat. Daar gekomen, onderschraagde hij den ouden man, hief herb voorzichtig in de hoogte en bracht hem gelukkig en behouden op zijn beenen terecht. Natuurlijk heerschte er groote vreugde ouder de angstvolle menigte op straat, die in do vreesselijkste spanning twee langdurige minuten naar dat ijzingwekkend tooneel had staan kijken. Ter gelegenheid van don 45n ver jaardag dor inhuldiging van Leopold I werd op den 21 Juli te Brussel in de St. Gudulakerk, door een flink orkest, bestaande uit ongeveer honderd kundige executanten, onder do leiding van den kapelmeester Fischer, oen nieuw Te Deum uitgevoerd. Dit Te Deum was voor de plechtigheid opzettelijk vervaardigd en aan den Koning opgedragen door den heer Polak Daniels, een Hollandsch componist die te Dresden woont. F r a n k r ij k. Een treffend huwelijk had weinig tijds geleden in Frankrijk plaats. De bruidegom was tweede luitenant der artillerie ge durende den jongsten oorlog met Pruissen, waarbij hem te Sedan de beide beenen af geschoten werden. Hij en dejeugdige eehtge- noote haddon elkander reeds van dor jeugd af lief en het bruidje, bezitster van eenigo millioenen franken liield hot eenmaal ge- geven woord aan hem, die bij liet gemis zijner onderdanen, niets anders bezat, dan het Kruis van het Legioen van eer. Men ziet hieruit dat dergelijke beloften en mooie handelingen, niet alleen in romans te vinden zijn.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1