BEKENDMAKING. Advertentiën. VERKOOPING VRUCHTEN TE VELDE. VRIJDAG 28 JULI 1876, Grasgewas en Visscherij. Vrijdag 21 Juli 1876, De bijzondere begraafplaats der Herv. Kerkgemeente te Genderen (gemeente Hees been, Eethen en Genderen) is door Gedep. Staten dezer provincie met 1 Aug. e. k. gesloten verklaard, en wel wegens nala tigheid van het kerkbestuur, om de be graafplaats ingevolge het voorschrift der wet van 10 April 1869 af te sluiten. Naar de Koerrier met zekerheid ver neemt, is verleden week voor een niet on aanzienlijk bedrag aan wissels waaron der geaccepteerde ten laste der te Ap peldoorn gevestigde Maatschappij voor Land- ontginning geprotesteerd. De schuldbrieven der Maatscbappij in de 4 pCt. leening van 10,000,000 stonden vol gens het jongste nummer van het Week blad van minder courante en incourante fondsen, op 19'/. pCt. Volgens de Bode van Volksonder wijs bedraagt het getal leden van de ver- eeniging tot Bevordering van het volks onderwijs en het schoolbezoek in Neder land 10,099. De Eerw. heer 0. G. Heldring, eme ritus-predikant te Hemmen, stichter van Thalita Kumi, Steenbeek, enz., is te Ma- riënbad in den ouderdom van 72 jaren overleden Volgenshetjaarboek voor 18741875, telt de maatschappij tot Nut van 't alge meen 16,645 leden, 38 inrigtingen van voorbereidend-, 23 herhalings-, 28 zang-, 14 gymnastiek-, 20 teekenonderwijs, 55 onderligt in vrouwelijke handwerkeu, 246 volksleesbibliotheken 65 volksvoorlezingen, 153 spaarkassen, 20 behulp- of beleen banken; 75 personen ontvingen als merk waardige voorbeelden van buitengewone pligtsbetrachting een zilveren medaille. In de afgeloopen week zijn niet minder dan 94 personen langs Utrecht gepasseerd, af komstig van het werfdepot te Harderwijk allen waren voor de Indische dienst afge wezen onder deze waren 83 Belgen; na hier in het huis van burgerlijke en militaire bewaring den nacht te hebben doorgebracht, zijn zij verder gereisd. Te Vlijmen is do politie in kennis gesteld met het volgende feitEen 18- jarige bakkersknecht achtte zich beleedigd door een 9-jarigen knaap. Hij greep daar om den jongen bij de beenen, en, ter- v ijl hij diens lichaam in horizontale rich ting vooruit hield, droeg hij hem naar het hondenhok. De hond sprong rn ar den knaap op en beet hem vrij ernstig in den buik, - Allerlei omstandigheden hebben bijge dragen dat de nieuwe aardappelen dit jaar hoog in prijs zijn en blijven, zonder daar om uitmuntend van hoedanigheid te zijn. De langdurige koude veroorzaakte dat de aardappel niet tot voldoende ontwikkeling kwam en daarbij een klein beschot ople vert. Er zijn verscheidene plaatsen waarop de 12 vierk. roeden niet meer dan een mud aardappelen gerooid wordt, terwijl vele struiken 2 of 3 knollen dragen. Voorts wer den de laat rijpe aardappelen nu vroegtij dig gerooid, omdat Engeland, waar het pro duct evenmin gelukt is, al spoedig grooten kooplust toonde, hetgeen op de prijzen een niet geringen invloed had. Bijgevolg werden de binnenlandsche markten weinig bezocht. Zoo is de handel in vroege aardappelen spoedig afgeloopen. In het Westland heeft het rooien dan ook bijna gedaan en te Rijnsburg o. a. is de laatste vrucht van het land gehaald om er kool te gaan poten Het is een feit dat hier en daar de ziekte zich in den aardappel heeft vertoond. De late aardappelen ontwikkelen zich goed en staan tot dus ver veel belovend. Niet veel belovend daarentegen staan de vruchtboo- men, voor de koolteelt is het wat droog weêr en traag groeien snijhoonen en au gurken. (L. Ct.) De bijenhouders in de Geldersche stre ken, hebben hunne korven in de boekweit velden en op de heidegronden gebracht; zoodat de reeds bloeiende boekweit als de heibloempjes leveren thans overvloed van honig men hoopt een goed honigjaar te hebben, in weerwil van het ongunstige voor jaar. Een gerucht zegt, dat ons vaderland binnen kort door Z. M. den Keizer van Brazilië met een bezoek zal worden ver eerd. (D.) Zuidzande, 19 Juli. Iu de gisteren alhier gehoudene Vergadering der commissie van beheer en onderhoud der wegen loopende van Sluis naar Nieuwvliet met een zijtak naar Retranchement, bestaande uit Burgem. en Wethouders van Cadzand, Groede, Nieuw vliet, Retranchement, Sluis en Zuidzande, en het Bestuur van de Watering Cadzand, werd ae rekening der gehoudene admini stratie met algemeene stemmen goedgekeurd eu 2" eene begrooting overgelegd tot bestra ting met keijen van de wegen loopende van Sluis tot Nieuwvliet, over eene breedte van 3 meters ad f 165.000. Uit de debatten bleek dat, bij de onze kerheid of men in dezen op eenige subsidie van het Rijk kon rekenen, deze som onmo gelijk door de belanghebbende gemeenten konde gedragen worden, en dat daaren boven sommige deelen des wegs, voorals nog althans die bestrating niet behoefden. De gewone begrooting van onderhoud werd hierop door de groote meerderheid vastgesteld, terwijl de minderheid zich er niet mede vereenigen konde dat men jaar lijks eene som van,tusschen de f4500 en f 4700, aan reparatien besteede zonder tot een gewenschte toestand der wegen te kunnen geraken en liever een deel dier som met eenige meerdere toevoeging verlangde te be steden om nu reeds een begin te maken eener bestrating, die toch niet lang meer ach er- wege blijven kan. Overtuigd dat die toestand van sommige wegvakken op den duur onhoudbaar is, be sloot men eindelijk vrij eenparig, dat het uitvoerend bestuur eene begrooting van kos ten zoude laten opmaken, van de meest ongunstige gedeelten dier wegen, als van af ae bestrating te Sluis door deu Zwinpolder tot aan den dijk van den Kasteelpolder en van de vakken welke van daar tot aan de bestrating te Zuidzande het meest te wenschen overlaten, en werd de toezegging gedaan, dat de besturen eerlang in kennis zouden gesteld worden met de begrooting tot verbetering dezer wegs-gedeelten, ten einde te overwegen of daarvoor de noodige fondsen zouden te vinden zijn. Watcrlaiidkerkje, 19 Juli. Bij de ver kiezing van 3 raadsleden, welke den 11 dezer hier heeft plaats gehad, zijn de heeren Aartsen, wethouder, van Male en Dossche, raadsleden, met algemeene stemmen ge kozen. Middelburg, 14 Juni. Merkwaardig mag het genoemd worden dat de lieer J. P. I. Buteux, op nieuw met algemeene stemmen (40 van de 41) benoemd is tot lid van Gedeputeerde Staten, terwijl dezelfde heer ook bij zijne eerste benoeming tot lid van dat collegie, 10 a 12 jaren geleden met algemeene stemmen gekozen is, en over een zevental jaren, op zijn verlangen mede met algemeene stemmen de eer had benoemd te worden tot griffier der Staten van Zeeland. 15 Juli. De jongste benoeming van een griffier der Staten blijft hier in sommige kringen nog al aanleiding geven tot ver schillende oordeelvellingen. Keuren sommi gen het niet kwaad, dat er eens wat nieuwe en vreemde elementen aan het bestuur van ons gewest komen, bij anderen vindt het echter nog al afkeuring dat aan den nieuw benoemden commissaris des konings ook een finaal vreemde in de provincie als griffier ter zijde gesteld is en vinden deze het vooral zeer vreemd, dat geen der Zeeuw- sehe Mr. in de rechten, die algemeen als zeer bekwame en deskundige mannen he kend staan, de griffiersbetrekking waardig gekeurd zijn. MARKTBERICHTEN. Sluis, 18 Juli 1876. Boter 75 c. per y, kilogram. Eijeren 80 c. per 26 stuks. Oostbui-g 19 Juli 1876. Bij zeer trageu handel en kleinen aan voer, bepaalde zich de verkoop weder uit sluitend voor dadelijke behoefte, daar hou ders in navolging der hoofdmarkten vau geene prijsvermindering willen weten De prijzen zijn aan te nemen als volgt Tarwe f 9,30 a 10,00, Rogge f 7,00 a 7,50, Wintergerstf 6,00 a 6,25, Zomergerst f5.50 a 5.75, Paarcleboonen f9,00 a 9,25, Haver f4 a 4.50. Koolzaad waarvan een monster ter veil was werd a f 12,verhandeld. VAN De Notaris k. f. koks.ra te Sluis, zal op des namiddags te 2 uren, ten verzoeke van den heer J. M. HENNEQUIN te Sluis, in het openbaar Verhoopen Ruim 3 Hectaren puike tarwe te Velde, en Ruim 3 Hectaren zeer seboone zomergerst te Velde alles wassende op landen gelegen in de ge meente Retranchement, in den Zwinpolder, ten Noorden van den Grindweg, nabij Sluis Vergadering op den Grindweg in den Zwinpolder. Vrije uit- eu invoer. Ieder voorzie zich van goede horgen. ZEGT HET VOORT. Het Bestuur van het Waterschap der SLUIS AAN DE WIELINGEN zal op des middags ten 12 ure, in het logement van P. J. BEIJAERT te Sluis, hij enkele inschrijving voor den tijd van acht maan den (van den 1 Augustus 1876 tot uit". Maart 1877) VERHUREN aeen perceel KANAALDIJK onder Retranchement lang 1575 meters, met inbegrip van de daar tegenovergelegen TALUDS tot aan de hoogte ran het bestaande ter rein, om met Schapen te worden beweid. t. Twee perceelen VISSCHERIJ van het Uitwateringskanaal naar de Sluis aan de Wielingen het een lang 1850 meters, het andere lang 1575 meters, mede onder de gemeente Retranchement. De inschrijvingshiljetten moeten op den dag der besteding vuör tien uur in den voormiddag bezorgd worden ten huize van den Voorzitter van het Waterschapsbestuur te St. Anna ter Muiden, terwijl overigens behalve bij dat Bestuur, ook inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Secretaris- Penningmeester te Sluis en hij den Op zichter op het pavilloen aan de Wielingen. St. Anna ter Muiden, den 10 Juli 1876. Het Bestuur voornoemd, I'. DE BRUIJNE, Voorzitter. HENNEQUIN, Secretaris.-Penningmr.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3