De zomerzitting der Staten van Zeeland was in menig opzicht belangrijk. Niet om de bijzonder gewichtige werkzaamhedenmaar meer door een samenloop van verschillende zeldzaam gelijktijdig voorkomende omstan digheden de optreding van een nieuwen commissaris, de benoeming van een lid van gedeputeerde staten en van een nieuwen griffier; en juist dezen samenloop moet, dunkt me, bijzonder hebben gestrekt om den nieu wen commissaris op de hoogte te stellen van den geest, die de staten van Zeeland bezielt. Warme liefde voor en gehechtheid aan de provincie, wier zilten bodem met zooveel moed door de vaderen aan de wateren is ontwoekerd, gepaard met een hoog gevoel van eigenwaarde spraken in de eerste plaats uit de woorden, waarmede mr. C. C. Cau den nieuwen kommissaris welkom heette. Graaf van Lynden zeide hij was een Zeeuw met de Zeeuwen geworden. «Maar zoo ging bij verder voort ik schroom dan ook niet u de verzekering te geven, dat, zoodra het den Zeeuwen zal blijken, dat, zooals wij met grond van u mogen verwachten, het uw lust en uw streven zal zijn, Zeeland's belangen te bevorderen, aan u diezelfde achting, diezelfde liefde, die zelfde waardeering niet zullen ontgaan." Is dat geen fiere taal? wij zullen u achting, liefde en waardeering schenken, als gij eerst toont Zeeland's belangen te bevorderen. En andermaal bleek de Zeeuwsche fier heid, toen bij de behandeling der begroo ting namens gedeputeerde staten werd voor gesteld daarop een post van f800 uit te trekken, als abonnement in de reis-, ver blijf-en bureaukosten van den rijks-ingenieur van den waterstaat, naar aanleiding van een K. B. van 27 Mei jl. nik erken zeide mr. G. A. Fokker, zelf lid van ged. staten dat wat namens gedeputeerde staten wordt voorgesteld volkomen juist is, maar ik verzoek, dat deze post in stemming worde gebracht, opdat ik in de gelegenheid zal zijn, tegen te stemmen, bij wijze van protest tegen de onheusche wijze, waarop deze last door de regeering op de provincie wordt gelegd." Uitvoerig zette hij dit uiteen en de kommissaris des konings trok wel partij voor de regeering, doch bij de stem ming verklaarden zich toch nog 17 leden tegen en 24 voor, zoodat het protest van den heer Fokker veler bijval bleek te hebben verworven. Er is reeds beweerd, dat de nieuwe comm. des konings geen voorstander is van de openbare neutrale staatsschool. Wat hiervan zij, zal de tijd moeten leeren, maar zeker is, dat hij reeds zal hebben ingezien, dat bij de Staten van Zeeland niet alleen niets tegen die school te ondernemen is, maar zelfs, dat zij haar werk met hand en tand willen beschermen. Op de begrooting komt nl. sedert eenige jaren een post voor van f 2000 als provinciale toelage ter bevorde ring van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek op de openbare en bijzondere lagere scholen." Een van de grootste tegen standers van dien post, jonkheer J. L. de Jonge, bestreed haar ook thans weder, en ziet, thans vond hij bijval onder zijn liberale collega's, omdat zij niet voldoende van het nut der aldus besteede gelden overtuigd waren. De post werd echter aangenomen met 32 tegen 9 stemmen en onder die 9 waren nog 3 van welke men met zekerheid weet, dat zij niet alleen groote voorstan ders van de openbare volksschool zijn, maar twee zelfs van leerplicht. Zeker een merk waardige stemming. Eindelijk verdient nog opmerking de be noeming van een griffier. Ik zal over deze zaak, die in Zeeland reeds zooveel sensatie heeft verwekt, waarbij zooveel belangen in het spel zijn gekomen niet verder uitweiden, maar alleen opmerken, dat mr. Arntzenius zijne benoeming hoogst waarschijnlijk groo- tendeels daaraan te danken heeft, dat zijn gevaarlijkste concurrent bekend staat als iemand van groote bekwaamheden, maar antirevolutionnair-politieke denkbeelden te zijn toegedaan. Me dunkt dat een en ander voldoende is om den overheerschenden geest in de Staten van Zeeland te doen kennen. U. D. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand October a. s. te 'sGravenhage een verge lijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschén te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijkstelegraaf. De St.-Ct. bevat nadere bijzonderheden. Den 17 Juli 1876 heeft aan het Ministe rie van Buiienlandsche Zaken de ondertee- kening plaats gehad eener conventie tusschen Nederland en Belgie tot wijziging van het gemeenschappelijke reglement voor het loods wezen op de Sohelde. Te rekenen van 1 Augustus zullen naam- of zoogenaamde visite-kaartjes weder op den voet van gedrukte stukken ter ver zending met de post worden toegelaten. Van dien datum af wordt tevens het ver hoogde port niet meer toegepast op de aan betaling van port onderworpen dienstbrie ven, van de departementen en collegien van openbaar bestuur en openbare autori teiten afkomstig, indien zij voor hun ter post bezorging op het adres zijn voorzien van de aanwijzing, overeenkomstig de daar omtrent door den Minister van Finantien te geven voorschriften, waaruit blijkt dat zij dienstaangelegenheden betreffen. Omtrent den toestand van het droo- ge dok te Middelburg deelt de Mildelb. Ct. het volgende mede; In eene bijeen komst, door de ingenieurs van den wa terstaat Zaterdag met den aannemer ge houden, zijn de noodige maatregelen be raamd om den doortocht, dien het water achter den zuidelijken zijmuur van het v.oordok gebaand heeft, af te sluiten en te dempen. Van onderloopsheid der schip brug schijnt gelukkig geen sprake te zijn. Ook verderop, ter hoogte van de afslui ting tusschen voor- en achterdok, die voor het oogenblik voldoende aandeeischen beantwoordt, moet nog eenige voor ziening aan de mureu verricht worden terwijl ook de afvoerbuis, waarmede het water door het stoomwerktuig uit bet voordok verwijderd wordt, nog verbete ring vereiscfit. Men hoopt dat het een en ander binnen betrekkelijk korten tijd verricht Zal kun nen worden, alsmede dat de kosten, of schoon aanzienlijk, niet zullen zijn als aan vankelijk gevreesd kon worden. In elk geval vertrouwt men dat de exploitatie van het dok gedurende de werkzaamheden on gestoord zal kunnen voortgaan. Onze haven en kanaal werken, en wat daarmede in verband staat, trekken bij voortduring de aandacht der buitenland- sche pers. Nu weer bevat de Londensche Echo de volgende welwillende opmerkingen: «Natuurlijk wordt de zee algemeen be schouwd als een belangrijk element voor de vorming van een zeehaven. Niet zoo in Nederland echter; daar is het volk aan het maken van kanalen zoo gewoon, dat de ligging van een plaats binnenlands geen be zwaar is tegen zijn handelsbelangen. Dit is ook het geval te Middelburg, waar het eenige droogdok in Nederland, behalve eeu particulier dok te Rotterdam en die van het Rijk te Nieuwediep, onlangs is geopend. De verlevendigde vooruitzichten van deze stad, die als middelpunt van den handel een me dedingster dreigt te worden van Antwerpen en Rotterdam, vormen een belangrijke studie voor den historie-vorscher, die het verhaal van haar grootheid in de middeleeuwen terugvindt. In de veertiende eeuw was Mid delburg reeds het depót van de Engelsche goederen, welke voor de markten van het vasteland bestemd waren. Middelburg heeft nu een nieuwe kracht gekregen voor zijn bestaan als handelsplaats, daar de stad met Vlissingen is verbonden door eeu kanaal, diep genoeg voor de grootste schepen. Ten vervolge op de berichten van 5 en 9/10 dezer kan thans worden me degedeeld, dat bij het dep. van koloniën is ontvangen een telegram van den Gouv.-gen. van Ned. Indië, van den 3 dezer, meldende dat van de opvarenden van hetverongeluklestoomschip Luit.- Gen. Kröesen de helft is gered, waaronder ook de majoor Boom. (St. Ct.) Het verzoek om ontslag door de Minis ters aan den Koning gedaan, is door Z. M. geweigerd. Men hoort van verschillende wijzigingen in de portefeuilles, waarvan evenwel nog niets zekers bekend is. De rijksmiddelen over Juni hebben opgebracht f7,198,605,90 tegen 6,040,233,71 in Juni van het vorig jaar. De zes eerste maanden van 1876brachten op f 44,932,256.00 tegen 41,655.880,09' in gelijk tijdvak van 1875. Art. 39 van het regelement voor den dienst van de Rijkstelegraaf is bij Kon. be sluit aldus veranderd >Voor de uitreiking van elk afschrift is de afzender verschuldigd, in het bin- nenlandsch verkeer, vijftien cents voor elke honderd woorden, in het buitenlandseh verkeer 15 cents voor elke twintig woor den. Indien het gezamelijk getal woor den van het afschrift niet, in het eerste geval door honderd, in het andere door twintig deelbaar is, wordt het overschot voor een vol honderd- of voor een vol twintigtal gerekend." Dit besluit treedt den In Aug. a. s. in werking. Aangaande de droogmaking der Zui derzee schrijft men uit den Den Haag aan het -Utrechtsch Dagblad" liet volgende «Een Fransche Maatschappij heeft zich in de laatste maanden met deze aangelegen heden beziggehouden, heeft onderzoekingen gedaan, een zeer geacht ingenieur die een eerste rol gespeeld heeft bij de Suez-door- graving, heeft zich hier te lande zelfs in betrekking gesteld met verschillende petso nen ten slotte is men met de vroegere combinatie BosCramerRandwijk in ver binding gekomen. «Middelerwijl was een nieuw ontwerp ter droogmaking door de Nederlandsche inge nieurs gemaakt. Daarop is door 't departem. van Binnenlandsche Zaken een ontwerp van wet tot droogmaking der Zuiderzee door den Staat in gereedheid gebrachtdit ontwerp moet reeds bij den Raad van State zijn ge weest en zou zonder de crisis bij de Kamer ingekomen zijn. Nu mag men verwachten, dat het spoedig openbaar zal worden." Uit Utrecht schrijft men '1'oen weinige dagen geleden, de Kroon prins en Prinses van Pruissen, ook deze stad in het strengst incognito bezochten, bekroop bij de hooge reizigers de lust naar de lekkere Hollandsche wafels, en betraden zij daartoe een netjes ingerichte wafelkraam, voor de aldaar in aanvang zijnde kermis pas geopend. Vertolkt gaven zij te kennen dat de smaak hun van dat lekkere gebak uit nemend beviel en betaalden de levering waar schijnlijk wel hooger dan met 6 centjes het stuk. Had de zindelijke bakster van die komst maar iets kunnen afweten, gewis had zij wel getracht de puikste modellen harer bakkunst voor te dienen en althans zeker wel tenue in 't Friesch gecomman deerd. Ook uit Scheveningen schrijft men, dat de Keizerlijke Pruissische familie, aldaar zeer eenvoudig en recht huisselijk leeft, en om hunne vriendelijkheid en welwillendheid door ieder met do meeste voorkomendheid behandeld en geëerd worden. Dr. J. P. Heije heeft bij authentieke acte eene som van f6000 Inschrijving Groot boek 2'A pCt. vermaakt tot eene stichting ten eeuwige dage, onder administratie van zijn schoonzoon en opvolgers, ten behoeve van de gemeenteschool te Abbenes en de naai- en breiseliool aldaar. Uit Vlissingen wordt bericht, dat Za terdag-morgen omstreeks 8'A uur een straf oefening plaats heeft gehad op Zr. Ms. ram- schip de Adder liggende aldaar in het dok. Naar gissing kreeg die schepeling, vastge bonden voor een stuk aan) den toren, p. m. 30 a 40 slagen met een eind touw. Het ge schreeuw was hardverscheurend en voor de nabijwonende personen gruwelijk om aan te hooren. Wanneer zal de Minister van Ma rine gevolg geven aan zijn voornemen, om de lijfstraffen af te schaffen (Hbld).

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2