NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N". 30. Zeventiende: jaargang. A° 187(3. Buitenland. Binnenland. SIUISCH ËaWEEKBIA Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 1regels 60 cent, elke regel meer iy2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. Te Brussel is in hechtenis genomen oen persoon die op de muren der straten schreef .Turkije is bankroet! De Groote Turk is een dief!" Deze en dergelijke uitingen, die in getal nog al toenamen sedert de jongste financiële maatregelen van de Porte, hadden aanleiding gegeven tot klachten van den kant der Ottomanische delega tie. F r a n k r ij k. De bankier Hermann Oppenheim is 15 Juli plotseling overleden. Volgens particuliere berichten is te Sa lonika het hoofd der politie tot degrada tie en 15 jaren dwangarbeid veroordeeld en de commandant van een fregat tot de gradatie en 10 jaren gevangenisstraf. Duitschland. In Szigot, een dorpje in Moravië, zond een landbouwer een jongen van 15 jaren met een koe naar liet land. De knaap Wond het aan den hoorn van de koe be vestigde touw verscheiden malen om zijn linker hand en ging op weg, vroolijk uitroepende «nu zullen we om het hardst loopen." Daartoe zou hij dan ook weldra gelegenheid hebben, daar de koe, tengo- volge van een zweepslag dien zij van een voerman ontving, het op een loop zette. De wakkere knaap hield het dier flink hij, ook toen de koe door een bladenden hond vervolgd, nog sneller begon te dra ven. Ongelukkig was echter de weg be- puind, de kantige steonen verwondden zijne blooto voeten, eindelijk viel hij en werd, daar het onmogelijk was weer op te staan, een eind door de koe meege sleept, tot het dier eindelijk aan den rand van een sloot bleef staan. Spoedig kwam er hulp opdagen, maar de arme jongen had zoo zware verwondingen opgedaan, dat hij niet meer tot bewustzijn kwam en weldra overleed. In Noorwegen hebben de afgevaar digden van het Storthing in de laatste zittingen den algemeenen dienstplicht aan genomen, waarbij geen plaatsvervanging wordt toegelaten. Die dienstplichtigen, die oenig voor den krijgsdienst bruikbaar vak of ambacht verstaan, zullen daartoe werk zaam zijn. De dienstijd duurt 10 jaren, waarvan de drie laatste jaren tot reser ve behooren. In vredestijd worden dejaar- lijksche oefeningen voor de infanterie en veld-aitillerie alleen door de drie jongste lichtingen bijgewoond. In het eerste jaar duren de exercitien minstens 80dagen, 50 dagen voor de rekrutenschool en de ove rigen 30 dagen tot gezamelijke exerci tien. T u r k ij e. Dat Turkije in 'lie tegenwoordige om standigheden geen geld te missen heeft, zal men licht begrijpen. Uit Konstanti- nopel wordt dan opk gemeld dat de Re geering niet aan h^re finaneieele verplich tingen kan voldoen, en de vervulling der dienaangaande met de Bank overeengeko men maatregelen moet uitgesteld worden. Turkije vraagt daarentegen van zijn on derdanen vrijwillige giften. I)e Sultan en zijn moeder hebben het voorbeeld gege ven en ieder voor 20,000 Turksche pias ters ter bestrijding "der oorlogskosten in geschreven. Uit Konstantinopel wordt verder gemeld dat zich talrijke vrijwilligers bij het Turksche leger aanbieden, dat de regee ring aan de legerbevelhebbers last heeft gegeven de vrijwilligers op denzelfden voet te behandelen als "dé geregelde troepen en er voor te waken dat bij het binnen trekken in Servie de plichten der men- schelijkheid ten aanzien der vreedzame bewoners in de opgestane provinciën in acht genomen worden. Volgens eene berekeneng van den Weener corrcsp. van Daily Telegraph, zou den reeds ijf en een half percent der Ser vische strijdkrachten buiten gevecht zijn gesteld. Volgens den berichtgever van Lo Temps, zijn te Deligrad 60 Servische solda ten wegens vlucht voor den vijand gefusi- leerd. De verploging van de Servische troe pen laat, volgens dozen berichtgever, zeer veel te wenschen over. Officieel. De divisie bij Vischigrad le verde 13 Juli een gevecht bij Kondre dou- man in Servie. Nadat de vijand uiteen gedreven was, bezette de divisie de stad depots van krijgsbehoeften en levensmidde len vielen in handen van de troepen. De stad was door de artillerie plat gesloten. De ver liezen der Serviers zijn ontzaggelijk groot. Een andere Servische divisie, welke Zasochi bezet had, werd eveneens uiteengedreven. Peko Pavlovies sloeg 13 Juli de Tur ken bij Kiek. De verliezen der Turken bedra gen 50 man doodon en gewonden. De insur- genten, wier verliezen gering zijn, maakten 15 man gevangen 15 Juli. EenTurksch korps, te Met- hoja gebifakeerd, verzocht den 13u tecapi- tuleeren. Gatzko bezet door de Montenegrij- nen met uitzondering van de loopgraven, die do stad bestrijken en waar 2000 Turken ge blokkeerd worden, Een aanzienlijk korps Montenegrijnonruktop naarNevesinje, waar slag geleverd zal worden. De overeenkomst met het Syndicaat tot het verstrekkon van oen voorschot aan den Khedive ter betaling van de coupon, is ge- teekend. Ongeregelde troepen tastten 15 Juli de Serviers boven Chekir- Reny aan. Na een- gevecht van drie uren werden de Serviers genoodzaakt al hunne positien te verlaten met aanzienlijkeverliezen. De dagbladen behelzen eene verklaring der Regeering, welke op Servie de verant woordelijkheid voor den oorlog legt. Verder heet het, dat de Porte zich zal inspannen om spoedig een einde te maken aan den oorlog, om do ontworpen hervormingen lot stand je kunnen brengen. Spanje. Het Congres heeft de vijf eerste artikelen aangenomen van hot wetsontwerp tot. rege ling van de openbare schuld. In officieele kringen wordt bevestigd het bericht, dat als de begrooting door den Senaat is aangenomen, maandelijksche open bare verkoopingen tot amorliseeringder open bare schuld zullen beginnen nog in deze maand, telkens tot een bedrag van drie mil- lioen realen. Volgens do Berlijnsche Tribune heeft, graaf Von Arnim thans al zijne in Pruisen en Duitschland gelegene bezittingen te gelde gemaakt, zoodat,ingeval hij doorhet;Staats- gerechtsbof wegens hoog- en landverraad veroordeeld macht worden, de verbeurtver- klaring van zijn vermogen een illusie is ge worden. Zijn paleis in de hoofdstad is aan do Ber lijnsche filiale vaneen New-Yorksche maat schappij vanlevensverzekering verkochtvoor 1,110,000 mark. Een ander hem toebehoo- rend stuk grond is aangekocht door zijn zoon, den heer Von Arnim Schlagentliin, die er een elegant paleis op deukt te houwen. Deze heeft mede het landgoed Nassenlieide overgenomen. Nog een andore grondbezit ting te Berlijn heeft Graaf Von Arnim reeds bij een vroegere gelegenheid te gelde ge maakt. SLUIS, 20 Juli, Bij de op 14 dezer plaats gehad hebben de stemming voor leden van het kiescol lege alhier, zijn van de 171 stemgerech tigden 26 opgekomen. Herkozen de^ aftre dende heeren ter vervulling van een vaca ture moet morgen herstemd worden tusschen de heeren J. C. Evers en S. van der Meulen, welke respectivelijk 7 en 4 stemmen ver kregen. Z. M. heeft herbenoemd tot kanton rechter te Oostburg, met ingang van 16 Juli, mr. F. J. Hennequin. Men verneemt, dat de regeerings-ont- werpen nopens de droogmaking van de Zuiderzee en betrekkelijk het lager onder wijs in gereedheid gebracht zijn.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1