WINTERGERST. Advertentiën. VERK.OOPING DINSDAG 18 JULI 1876, vraag van tijd kan zijn, dat wij dezen kever ook hier krijgen." De raad der gemeente Steenbergen heeft besloten de bank van leening aldaar met 30 December 1876 op te heffen. Door de politie te Zwolle zijn den 10 dezer weder 4 deserteurs uit Harderwijk gearresteerd, als twee Fransehen, een Por tugees en een Arabier, die onder sterk militair geleide weder naar Harderwijk zijn getransporteerd. De Arabier had onderweg zijne militaire kleeding reeds voor burger- kleeding verwisseld, evenals twee zijner kame raden (Italianen), die nog niet zijn gevonden. Men meldt uit 's Hertogenbosch De vereeniging van het Zilveren Kruis (oud.strijders van Waterloo) heeft, uithoof de van het gering getal leden, dat de ver eeniging nog telt, in hare laatst gehouden vergadering besloten 1. dat bij ontbinding of uitsterven der vereeniging het vaandel en naamlijst der leden ter beschikking zul len worden gesteld van het bestuur dezer stad; en 2. de uitvoering van dit hun be sluit opgedragen aan den heer F. J. Kru- gers, ambtenaar ter prov. griffie te 's Bosch. Zuldzande, 11 Juli. In de laatste Ver gadering van het bestuur der alhier geves tigde fanfarenmaatsehappij is besloten tot het houden van een festival op den 8 Sep tember e. k. Nadat dit besluit de goedkeu ring had verworven van de werkende leden der vereeniging en het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente, is terstond overgegaan tot het nemen van voorbereidende maatregelen tot het aanstaande feest. Eenige ingezetenen hebben met de meeste bereidwilligheid de taak van rege- lings-commissie op zich genomen, terwijl ■circulaires aan verschillende Nederland- sche en Belgische muziekvereenigingen toe gezonden zijn. Als een bijzonder verschijnsel zij hier nog opgemerkt, dat de regelings-commissie in overleg met het bestuur onzer fanfares be sloten heeft, geene inteekenlijsten aan de ingezetenen te presenteeren. Belangstellen den en belanghebbenden kunnen evenwel hunne bijdragen bij den penningmeester laten bezorgen en deze bedragen zullen na tuurlijk aangewend worden tot grootere op luistering van de feestelijkheden. 't Is te hopen dat een gunstige weersge steldheid de kroon moge zetten op de vol hardende pogingen van het bestuur onzer fanfares om dit gezelschap in bloei te doen toenemen en den ijver der werkende leden steeds aan te moedigen, Cadzand, 11 Juli. Dezen morgen is on der deze gemeente gevonden het lijk van A. v. d. H. ruim 70 jaar oud, leurder, wo nende te Retranehement. Men geloofd dat eene beroerte een einde aan zijn leven heeft gemaakt. IAzendtjkc, 12 Juli. In deze gemeente heeft zich een geval van pokken met doo- delijke afloop voorgedaan. Het gemeentebestuur heeft de kleederen en beddegoed van den overledenen onteigend en verbrand. Middelburg, 12 Juli. Er heeft eene be langrijke instorting plaats gehad aan het nieuwe pas ingewijde droogdok. 't Is evenwel maar een kwestie van tijd en geld. STATENGENERAAL. TWEEDE KAMER. Omtrent de regeling van de inrichting en het rechtsgebied der arrondissements rechtbanken en kantongerechten lezen mij o. a. het volgende. De opheffing van het kantongerecht te Vlis- singen vond bij zeer vele leden bezwaar. Men achtte het vreemd, dat men in den tegenwoordigen tijd, nu de ontwikkeling van Vlissingen als havenplaats in uitzicht ge steld wordt, met die Gemeente handelt als met de meest onbeduidende kantonnale hoofd plaats. Ten aanzien der opheffing van Heinkens- zand en Kortgene verwees men naar het adres van „inwoners der gemeente Goes." De verlegging van den kantonnalen zetel van Axel naar Neuzen (zoo toch heet, volgens de opmerking in ééne afdeeling, deze Ge meente, en niet Ter-Neuzen) werd goedge keurd door sommigen, maar door anderen bestreden, die het adres van den Gemeen teraad van Axel ondersteunden. Zij waren niet van Neuzen's aanmerkelijke ontwikke ling, waarop de toelichting zinspeelt, over tuigd en betwijfelden, of een tractaat met Belgie over het kanaal van Gent naar Neuzen hierin groote verandering zal brengen. Dé oph-fling van liet kanton Brouwers haven werd wegens de belangrijkheid van het scheepvaartverkeer in die haven in ééne afdeeling bestreden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS ENZ7 Beroepen te Hoofdplaat, ds. C. Reijers, te Ellewoutsdijk en bedankt voor Breskens, de heer N. van Kohier, candidaat. Op du Class. Verg. te Amsterdam stelde dr. Vos voor, om uit de wet de bepa ling te lichten, dat de Doop alleen 's Zondags mag bediend worden. Hoofdmotief was, dat velen zich bezwaard gevoelen oin «'s Zon dags zich naar de kerk te laten rijden." Een ander voorstel van hem, om de leden die weigeren den hoofdelijleen omslag te be talen, met de kerkelijke tucht te treffen, vond insgelijks geen bijval. GEMENGDE BERICHTEN. De strijd tusschen Fransch en Vlaamsch bij onze „Zuid-Nederlandsche broeders" geeft tot menig vermakelijk tooneel aanleiding. In het Hand. van Antw. vinden wij het volgende verhaal van eene „Begrafenis met Fransche complimenten," 'twelk wij om de eigenaardigheid niet te verzwakken, hier letterlijk weergeven Mijnheer de Redacteur 1 In eene naburige buitengemeente van onze provincie Antwerpen is eenige jaren geleden, eene kompagnie vrijwillige pompiers inge richt. De kommandant van dit korps is erg franschgezind. Dezer dagen stierf een der pompiers, en er werd besloten dat de overledene met buitengewone plechtigheid zou begraven wor den, AI de pompiers werden verzocht de lijkplechtigheid bij te wonen, en ten einde de militaire eer aan den afgestorvene te be wijzen, moest ieder een geweer of karabijn medebrengen. Alles ging uitmuntend goed en wel, maar toen de dorpelingen vernamen, dat de kom mandant eene Fransche redevoering op het graf zou aflezen, ontstond er oneenigneid. Met veel juistheid deed men opmei'ken, dat het Vlaamsch de voorkeur moest hebben; dat ieder dan zou kunnen verstaau wat er gezegd werd, enz. De kommandant echter wilde van geen Vlaamsch weten in die taal zou hij zijn ge dacht niet goed kunnen exprimeeren, en hij bleef mainteneeren dat hij in het Fransch zou parieeren. De dag der plechtigheid brak aan; de vrij willige pompiers waren allen op hun post. De kommandant bevool dat de militaire eer aan den rand van het graf zou bewezen worden Attenchion, als ik feu roep, zegde de kommandant, moet ge allen te gelijk uw ge weer afschieten. In het sterfhuis en in de kerk liep alles goed afde pompiers gedroegen zich echt militairementkortom, ferm en deftigmaar met de Fransche redevoering geraakte alles in de war. Bij het einde zijner redevoering moest de kommandant met tranen in de oogen lezen Feu notreregretlé ami, aètè enlevé a la fleur de Vagedoch nauwelijks was het woord feil over zijne lippen ofpif! poiif! paf! rettetet- tertè 1 De eene scheut klonk achter den andere. Wat vangde nu aan! nondemillenon- degueu, schreeuwde de commandant driftig. Wel ge hebde ge Feu gezegd, riepen de pompiers. Jamaar, het is dez ssfeu niet! K\\efeu's zijn nondepatate, in het Fransch niet eender Feu die ik daar kom te zeggen wil podekke niet vuur zeggen. Dan hadde gij maar in 't Vlaamsch moeten spreken, riepen de manschappen allen te gelijk; zoo hadden we zekers den eenen feu voor den anderen feu niet genomen. Ongelukkig was nu de heèle dienst in de war, en toen de kommandant eindelijk met eene stem als eene klok feu kommandeerde, ging er eilaas! maar een enkel scheutjen af,' dat als fut in de lucht klonk. Het poeier was in de eerste feu verslonden! Ziedaar in wat verlegenheid een komman dant kan komen, die denkt dat bet beter is een Fransch discours te doen, dan wel de taal te spreken die het algemeen hier verstaat. Ontvang enz. Te Kampen is dezer dagen aanbesteed het afbreken van een oude en het bouwen van cone nieuwe brug; nu staat er in het bestek heel snugger te lezen, dat de afbraak van de oude brug moet worden gebruikt voor den bouw van de nieuwe, maar tevens dat do oude niet mag worden afgebroken, vóórdat de nieuwe voor het publiek is ge opend. Men denke, koevele aannemers zich aan deze voorwaarden hebben gewaagd RECLAMES Een half millioenExpl. werden binnen nauw- lijks twee jaar van het beroemde boek Dr. AIRY'S Natuurgeneeswijze verkocht; zeer zeker het beste bewijs voor de degelijkheid daarvan. Dit geïllustreerde werkje mag der halve met recht, zelfs aan zware ziekten lijdenden als laatste straal van hoop wor den aanbevolen. Talrijke onder soortgelij ken titel uitgegeven nadrukken, geven ons intusschen aanleiding, de geachte lezers daar op opmerkzaam te maken, dat deze aan beveling alleen doelt op het geïllustreerde Origineele Werk van Richters Boekhandel te Nijmegen. MARKTBERICHTEN. Sluis, 11 Juli 1876. Boter 75 c. per kilogram. Eijeren 80 c. per 26 stuks. Oostburg 12 Juli 1876. De aanbieding van granen was weder niet groot, alhoewel ruim genoeg voor dadelijke behoefte waarbij de verkoop zich alleen be paalde daar verkoopers niet genegen zijn tot lagere prijzen aftezetten bleef de han del zeer beperkt, De prijzen zijn aan te nemen als volgt Tarwe f 9,50 a 10,00, Rogge f725, a 7,60, Wintergerstf 6,00 a 6,30, Zomergerst f5.50 a 6.00, Paardeboonen f8,75 a 9,00, Haver f 4 a 4.50. Voor de vele bewijzen van betoonde hartelijke belangstelling en deelneming zoo van hier als van elders ontvangen, gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde Echtgeuoote, betuig ik bij deze mijnen oprechten dank. A. I. vax CRUIJNINGEN. zutdzande, 15 Juli 1876. van De Notaris r. koksma te Sluis, zal op -* des namiddags ten 2 ure, ten verzoeke van den heer Abe. ZONNEVIJLLË, dijk graaf onder Aardenburgin het openbaar verkoopen Circa e Hectaren allerbeste vviv- tergerst, wassende op landen ge legen onder de gemeente Aardenburg in de Isabella- en Diomedepolders achter de hofstede van den verzoeker. Vergadering in het zoogenaamde Plan kenhuis Fiomectepolder Vkije uit- en Invoek. Ieder voorzie zich van goede borgen. ZEGT HET VOORT

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3