NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. No. 29. Zeventiende jaargang. A" 1876. Vrijdag 14 Juli, Buitenland. SIUIS C1 ÉtWEEKBI AD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag, Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Itcezondeii Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. Men meldt uit Brussel dat de laatst over gebleven vrijheidsboom van 1830 gestorven en weggenomen is. Twintig Belgische officieren hebben vergunning gevraagd de oorlogvoerende le gers in Servie'tevo)gen;slechtsenkelenhun- ner wenschen zich bij het Servische leger te voegen, want in militaire kringen heeft men algemeen sympathie voor Turkije, en het geloof wint veld dat, tenzij Rusland tus- schcnbeide kome, hot Ottomanische leger binnen een niet lang tijdsverloop belangrijke overwinningen zal behalen. Het schijnt ech ter dat het Departement van.Oorlog aarzelt de verzochte toestemming te verleenen. Düitschland. Bismarck is in den laatsten tijd zeer lijdende. Zijne kwaal is niet de verhar ding van een zijner heenaderen, zooals vele Duitsche bladen het deden voorko men, doch zij is van veel ernstiger aard; het is eene chronische ontsteking van een grooten ader der beide beenen, waardoor Bismarck ook verhinderd is geworden Kei zer Wilhelm naar Milaan te vergezellen. Men vreest dat zoo men de kwaal niet spoedig overwonnen heeft, zij ernstige ge volgen zal hebben Gelijk gemold is heeft Bismarck voor zijn vertrek naar Kissingen reeds zijn testament gemaakt en bij de stedelijke Rechtbank der hoofdstad gedeponeerd. F r a n k r ij k. Volgens La France zou do maarschalk Bazaine naar Konstantinopel zijn vertrok ken, en belast worden met het bevel over het Turksche leger. Engeland. In de vergadering van het Engelsch Ma- tigheidsbond te Leeds bleek uit het verslag dat 11,000 soldaten en 5000 zeelieden dooi de ijverige pogingen van twee vrouwelijke agenten tot het bond waren toegetreden. Op de Engelsche Rijkswerven heerseht de grootste bedrijvigheid. Behalve het to- rensehipThunderer, met 4 stukken, worden de pantserschepen Shannon, Dreadnought, en het stoomschroeffregat Shah binnen den korst mogelijken tijd zeilklaar gemaakt. Te Liverpoolzijn drie jongens, diemet steenen naareenspoortrein hadden geworpen tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld en twaalf slagen met doherkenroede. Voor het Gerechtshof van Oxford werd de 26jarige John Tengewick tot zeven jaar- gevangenisstraf veroordeeld wegens het plaatsen van eental van steenen op den Great Western spoorweg met het doel een trein te doen derailleeren. De veedokters zijn nog even onmachtig of kleiumachtig als de #ienschendoklers in de wering en genezing van doodaanbrengen- de ziekten. Een nieuwe veepest, schrijft men, heeft zich vertoond onder de runderen in de gemeenteGlatane, Cork-country, IerlandDe aanval eindigt allersnelst in den dood: van zeven stuks op één dag aangetast, was een rund binnen vier uren bezweken. De boeren zuinig zelfs op het vleeseh en den afval van zulke koeien, hadden een deel van den laat- sten in stukjes gehakt met ongewone mild heid aan de eenden en ganzen voorgeworpen, die er gretig op aanvielen, maar binnen de vijf minuten van de poolen raakten en dood warenEen veearts poogde op oen dier bees ten eeneaderlating te bewerkstelligen, maar geen bloed vloeide, hot was zwart en dik als teer. Op bevel der overheid zijn do doode koeien diep begraven g®tvorden. 0 ost e_iytj k. Het Wiener Tagesblatt heeft het volgend bericht uit Constantinopel ontvangen: voort durend worden troepen geconcentreerd en per spoor naar de Servische grenzen gezon den. In alle moskeen prediken fanatieke hodjas den oorlog tegen de ongeloovigen, en vol woede en verbittering trekken de Turken te velde. Zij zijn zoo zeker van de overwinning, dat de tijding van een neder laag stellig het geheele land in beweging zou brengen. In Constantinopel zou op nieuw maar ditmaal eene bloedige revolutie uit breken. Thessalie en allo Grieksche eilanden zouden in opstand komen. Zwitserland. Het Zwitserscke volk heeft met 165,000 tegen 145,000 stemmen de wet op de vrij stelling van de militaire dienst verworpen. Den 9 Juli woedde er een hevige brand te Eleg, kanton Zurich, waarbij 52 huizen vernield werden; 2 personen worden vermist. Italië. Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Rusland aan zijne vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire gezonden waarin verklaard wordt, dat Rusland Servie niet zal steunenmaar den strijd zal aanzien Volgens de Ital. Nachr, heeft het Vaticaan in de Donau vorstendommen, be volen, dat de Roomsch Katholieke christe nen de slavische beweging tegen de Maho- medanen niet mogen ondersteunen, daar deze slechts ten gunste zou uitvallen van het afvallige Rusland. Rusland. De Russische dagbladen hebben eene waarschuwing ontvangen, zich van alle me dedeelingen omtrent militaire bewegingen te onthouden. In de dokken te Kroonstad wordt thans dag en nacht voortgewerkt. De uitrusting van het gepantserde schip Peter de Groote, bestemd naar de Middellandsché Zee, is hans voltooid, evenals die van hetstoomfre- gat Rurik. Do monitor-flotille, onder bevel van den schout-bij-nacht Panafidin, is uit Kroonstad naar de buitenreede vertrokken. De toegang tot de dokken en oorlogshaven aldaar is voor alle particulieren, zonder eenige uitzondering, gesloten en ton streng ste verboden. T u r k ij e. Men heeft te Konstantinopel eene samenzwering ontdekt van den ouden ha rem, om de nieuwe Sultane-Validé (de moeder van den Sultan) te dooden en dat wel door een spiegel op haar hoofd te doen vallen. Murad V, de nieuwe Sultan, is nog altijd niet officieel geïnstalleerd. Naar't heet, is hij volstrekt niet ingenomen met zijne nieuwe waardigheid en heeft hij er zelfs ernstig aan gedacht van den troon afstand te doen ten behoeve van zijn broe der Abdul Hamid. Deze wilde daarvan even wel niet liooren, en zoo besloot Murad te blijven. Officieel meldt men: den 9 Juli deed Osman Pacha een vierden aanval, waarbij hij met groote verliezen op Saiezat- terug gedrongen werd. Bij Negotin trokken de Servische troepen de grenzen over, namen drie dorpen in en vielen het leger van Osman in de flank aan. Het Servische legertrokde rivierde Tirnok over op Turksch grondgebied, om op Wid- din aan te trekken. De particuliere berichten van Reuters agentschap luiden evenwel minder gunstig voor Servie. Een Turksch blad verzekert dat do Softas zullen worden gewapend en op hun verzoek naar het oorlogstooneel gezonden. Volgens bericht uit Widin vielen de Ser viers den 5 Juli de Turksche voorposten aan bij Belgradzik, tusschen Nisch en Widin. De Serven werden teruggeworpen en lielen 100 dooden achter. De Turken trekken hun strijdkrachten samen voor een beslissenden slag. (Officieel.) De verliezen van de Serven in de gevechten voor Bjelina bedragen 700 dooden. De Turksche troepenmacht, die op dit oogenblik bij Bjelina geconcentreerd is, bedraagt1 batterij, 3 detachementen cava lerie, 3 batailjons infanterie en een sterke reserve. - De troepenmacht welke de Turken tegenover den vijand kunnen stellen be draagt volgens officieele cijfers het obser vatiekorps van de Horzegovvina on Bosnië 32000 man; het observatieleger aan de Ser vische grenzen, 3 legercorpsen te Widdin, -Nisch bn Novi-Bazar 48517 man; de in Op per-Albanië geconcenlreerde troepen 11520 man en"2000 man reserve in verschillende plaatsen; te samen 11200 man. Voorts 1000 man te Constantinopel, 7000 te Creta, 7500 in Macedonië, Epirus en Thessalie, 17000

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1