NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N». 28. Zeventiende jaargang. A0 1876. Algemeen overzicht. Buitenland. S1UIS 0 H SWEEKBI AD Dit weekblad verschijnt iedéreni Vrij dag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Y.l^ijs der ad verten tiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Ad verten tiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. De ooi-log is uitgebroken. Servie, klein maar moedig en dapper, heeft 't groote Turkije aanvallen. Dat dit gebeurt, is wel 't sterkst bewijs èn van de onmacht van laatstgenoemd rijk èn van 't bestaan van ge heime overeenkomsten van vorst Milan met den machtigen Noordschen potentaat. In Servie spreekt men het toch openlijk uit, dat er niets te verliezen is en alles te winnen. Hoe dit zij, de Serviërs zijn van top tot teen gewapend en hebhen zich op 't uiterste bereid; ze willen vechten en hun verdrukte stamgenooten verlossen van 't ondragelijk Turksch juk. Montenegro helpt, ook om de moge lijke voordeelen zich niet te lateii ontgaan, hoewel uit Coustantinopel getelegrafeerd wordt, dat de Porte aan den vorst van Montenegro haar tevredenheid betuigd heeft over zijn neutraliteit in de tegenwoor dige omstandigheden. En de Mogendheden? Ze schijnen de wer kelijke neutraliteit zich ten plicht te hebben opgelegd. Engeland zal tevreden zijn als Rusland de zaken laat loopen en den Sultan niet belet, mot zijn oproerige onderdanen en vazalstaten de twisten, hoe dan ook, te ver effenen. Dit is voor Engeland ook de eenig mogelijke politiek. Het toch voor de Turken tegen de christenen op te nemen zou er niet geduld worden. Engeland wordt niet gedreven door Turken-liefde, maar door Russenvrees. Wanneer Rusland Turkije maar niet inpalmt, dan zal Engeland wel tevreden zijn. Rusland doet wijs zich in't open baar met die politiek te vereenigen. Kan Keizer Alexander thans nog Coustantinopel niet krijgen, en heeft zijn regeering zich tegen wil en dank moeten schikken naar wat En geland te Conslantinopel wist te bewerken welnu, er staan andere middelen ten dienste om Engeland de loef af te steken. Servie zal de kastanjes uit het vuur halen. En Rusland grenst te dicht aan Ser vie om dit rijkje niet, zonder dat er een haan naar kraait, van 't noodige te voorzien. Over de kansen van den oorlog is weinig te profeteeren. Steeds heette 't dat Turkije Servie wel aan kon, èn zelfs naar 't uur haakte om de Serviers de les eens te lezen. Maar (indien dit werkelijk zoo is, waarom heeft Turkije dan den opstand in Herzego- wina niet met zijn overmacht verpletterd Turkije liet door een handvol Herzegowiners zich in de engte drijven En zal't dan nu bestand zijn, niet alleen tegen de Serviers en de Montenegrijnen, maar ook tegen de vele duizenden christenen in Herzegowina, Bosnië en Bulgarije, die natuurlijk thans moed zullen scheppen en als een eenig man opstaan. Voeg daarbij den critieken staat van zaken waarin ook de overige deelen van Turkije verkeeren. 't Gist en btuischt overal. Niet het minst in 't hart der Turken zeiven. Ze zijn verdeeld in twee groote partijen de oud- en de jong-Turken. Deeerstgenoemden begeeren een regeering volgens den Koran en de geschiedenis. Ze meenen dat als er slechts doorgetast wordt, de halve Maan weer met vqllen luister zal gaan schijnen. De jong-Turken daarentegen zien wat verder en zijn overtuigd, dat alleen een re geering die met haar tijd meegaat, de heer schappij 'der Muzelmannen in Europa kan bevestigen. Deze partijen bestrijden elkander met groote heftigheiden zullen derhalve nietweinig toe brengen om 't Rijk ten onder te brengen. Dat onder deze omstandigheden de Turk- sche Ministers aan geen hervormingen kun nen denken, veel minder die uitvoeren, spreekt vanzelf. Turkije is dus feitelijk nog in denzelfden toestand als in de laatste dagen van Abdul-Azis. Slechts iret dit onderscheid dat Sultan Moerad, niet zoovele prententies heeft en zijn Ministers minder bemoeilijkt. We zijn derhalve nog niet aan 't einde, misschien niet eens aan 't begin daarvan. Rusland moet in de laatste oogen- blikken voor het uitbreken van den oor log nog al het mogelijke gedaan heb hen, om vorst Milan van den beslissen de stap terug te houden. De consul te Bel grado moet op rechtstreeksch bevel van Kei zer Alexander in dien geest zijn werkzaam geweest, en den Servischen vorst nadruk kelijk en hij herhaling tegen grensover schrijding gewaarschuwd hebben. Milan Ob- renowitsch was niet tot een ander besluit te brengen. Hij verklaarde, dat hij, door zijn volk gedrongen, de gebeurtenissen in Bosnië en de overschrijdingen van Servies frondgebied door Turksche troepen niet lij- elijk kon aanschouwen en gaf voorts als zijne meening te kennen, dat, indien de Porte het reeds vroeger geopperde voorstel, om hem tot onderkoning van Bosnië te be noemen, behoudens de volle souveremiteit van den Sultan, had aangenomen, aan de beweging en de onzekerheid van den toe stand een einde zou zijn gekomen; de Porte wilde echter niets van onderhandelingen met Servie weten en derhalve zag hij (Milan) zich genoodzaakt, aan de stem des lands gehoor te geven en de middelen aan te wen den, vereischt, om zijn volk te beschermen. Het staande leger van Servie telt 10,000 man infanterie, 800 man cavelarie, en 2300 man genie en artillerie met 84 stukken in het geheel dus 13,100 man. Dit leger kan echter in tijd van oorlog, doordien dan alle mannelijke ingezetenen van 16 tot 60 jaren kunnen opgeroepen worden, tot 132,720 man aangroeien. Evenwel is men van oordeel, dat de macht, voor den werkelijken krijgs dienst bruikbaar, op niet hooger dan 100,000 man kan geschat worden, waarvan de kern het staande leger, ofschoon weinig talrijk, door den physieken toestand der troepen, de goede wapening en de bekwame officie ren, met de beste soldaten van Europa ge lijk gesteld wordt. Amerika. De New-York Times maakt een statistiek openbaar van de kerkelijke goederen in de Vereenigde Staten. Het grondeigendom der geestelijkheid werd in 1850 geschat op 83 millioen dollars in 1860 had hetzelfde eigendom de dubbele waarde. Ziehier de verdeeling der kerkelijke goederen van alle belasting vrij volgens de verschillen de steden, zooals zij door de jongste offi- cieele volksstelling is vastgesteld Katholieken pd. st. 60.985,556. Methodisten ...na 59,854,121. Presbyterianen 53,261,256. Anabaptisten a 41,608,193. Episcopaten a 33,514,548. Congregrationisten 25,060,698. Gereformeerden a 16,133,470. Lutherschen a a 14,917,747. Israëlieten ...it 4,000,000. Kwakers t 4,000,000. Unitaristen ...na 2,000,000. Universeelen 2.000,000. Verschillende secten 23,000,000. pd. st. 340,335,589. Duitschland. De hoogleeraar Dinan, te Berlijn, die zich op verzoek van graaf v. Arnim naar Ragatz in Zwitserland begeven had, ten ein de den gezondsheidstoestand van den gewe zen diplomaat te onderzoeken, heeft thans officieel gecorstatoerd, dat de toepassing van gevangenisstraf op graaf v. Arnim doodelij- ke gevolgen voor hem zou kunnen heb ben. Het bierverbruik in Beieren is ontzet tend. Het bedraagt jaarlijks gemiddeld 284 liter per hoofd. Het gemiddeld cijfer voor Neurenberg is 401, voor Munchen 570 en voor Iugolstadt zelfs 1000 liter per hoofd. In laatstgenoemde plaats drinkt dus ieder inwoner door elkander bijna 3 Nederl. kan nen bier per dag. En zoo men nu hen dia weinig of geen bier drinken, als vele vrou wen en kleine kinderen, er buiten rekent, dan moet ieder gewone bierdrinker jaar in jaar uit zoowat 6 kanper dag binnenslokken. Frankrijk. Den ln was er een groot diner bij Ernest Andre. Tot de gaston behoorden de Prins van Oranje, generaal Fleury, de hertog en Hertogin van Montmorency, grave De la Valette, Edouard Fould, het echtpaar De Villeneuve-Albuquerque en de baron Imbert de S'Amand. De gemalin van Don Carlos, nog steeds nabij Pau wonende, is bevallen van eene dochter. Berichten uit Spanje melden, dat ver scheiden Franscheuitgewekenen, bij verstek veroordeeld wegens deelneming aan de com-

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1