Advertentiën. Populair geneeskundig werk. adres gericht betreffende het plan der Regeering, om behalve bronzen centen nog bronzen pasmunt te laten slaan van 2'A cent. De Kamer beweert in haar adres, dat het gevoelen der Regeering als zouden door het verschil van den vorm en den aard van het, metaal de vreemde centen worden geweerd, onjuist is, en wijst vorder op winstgevende industrie, die aldan door het invoerenvan Luxemburgsche en Fransehe vijfcentimesstukken zal worden geboren. Zij is van gevoelen dat door het doen slaan van tweeceetstukken geen gevaar voor voor invoer van vijfcentimesstukken zal bestaan. Bovendien heeft do Kamer aan de ver schillende Kamers van koophandel in Noord- Brabant en Limburg een brief gezonden over de wering van Belgische centen. De Kamer doet in dat schrijven het groote nadeel uitkomen, dat men zich berokkent door het aannemen van Belgische centen, en geeft daarin middelen aan de hand, waardoor die nadeelen kunnen worden voor komen. STATEN-GENERAAL. In de zitting van 11. Vrijdag zijn de beraadslagingen hervat over art. 1 van bet wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie, bepalende het maxi mum van het contingent op 14,000, dus een vermeerdering jaarlijks van 3000 man. Hierop zijn twee amendementen voorge steld. Na breed voerige verdediging door de beide ministers, die een verwerping van art. 1 van het ontwerp der verant woording der Kamer lieten en aan dat artikel de voorkeur bleven geven boven de beide amendementen, was de uitslag der stemmingen aldus: Het amendement- Haffmans (lichting 12,700 man) verwor pen met 54 tegen 20 stemmen; hel amen dement-Van Naamen (13,000 man) ver worpen met 49 tegen 25 stemmen; arti kel 1 regeeringsontwerp (lichting 14,000 man 'sjaars) mede verworpen met 43 le- 31 stemmen. De Minister van Binnenl. Zaken daartoe door den Koning gemach tigd, trekt de voordracht in. Het Ministerie heeft kort na de zitting alle portefeuilles ter beschikking van Z. M. den Koning gesteld. Het heeft Z. M. behaagd, de beschik king daarop te verdagen tot na afdoening der loopcnde werkzaamheden. De Ministers verklaren zich bereid tot medewerking der afdoening daarvan. De voorzitter bedankte den Minister voor de gedane mededeeling. KOLONIËN. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indie heeft de generaal-majoor Wiggers van Ker- chem den 4den dezer uit Atchin bericht, dat de vijand vergeefsche pogingen heeft aangewend tot overrompeling van Lamara Noordoost en Zuidoost, Lamprit en den ge- detacheerden post bij Beloel Zuid. Daarbij is de luitenant Verploeg licht gewond, ter wijl vier mindere militairen sneuvelden-en acht gewond werden. De gezondheidstoe stand was ongunstig; de cholera echter af genomen; er waren slechts een paar lijders aan die ziekte. Verder vermeldt dit bericht, dat de be zetting voor Pedir, onder bevel van den kapitein Engelhard, derwaarts vertrokken is, en dat daar blijkbaar alles naar wensch gaat. (Staatscourant). Grocde, 21 Juni. De dag van gisteren was voor deze gemeente een genotvolle dag daar de Edel Achtbare heer Burgemeester thans 30 jaren die betrekking mocht be- kleeden. Ligt het ons nog versch iu het geheugen hoe vóór vijf jaren een feest ter zijner ecre werd gehouden, thans was de algemeene belangstelling niet minder. Reeds in den vroegen morgen wapperden de vlaggen van de meeste huizen en werden voortdurend vreugdeschoten gehoord, ter wijl het muziekgezelschap «Eendracht maakt macht" des avonds eenige muziekstukken ter zijner eere uitvoerde. Mocht Zijn Edel Achtbare nog menig jaar die betrekking bekleeden, dit is de wensch van allen die zijne verdiensten naar waarde weten te schatten, opdat het vele goede onder zijn bestuur tot stand gebracht ook voor de toekomst in deze en omliggende gemeenten algemeen erkend en gezien worde. GEMENGDE BERICHTEN. De ballon, die to Amsterdam is op gestegen, is te 6 Va uur te Heiloo bij Alk maar neergekomen. De heer August Braur, die met den heer Bosman do reis medemaakte, deelt aau het Hbl. mede dat de reis al leraangenaamst is geweest. Omstreeks 5 uur had de ballon een hoogte bereikt van 760 m.; een klein half uur later daalde zij tot op 250 m. en duidelijk hoordnn de reizigers toen liet gejuich van de be volking van Zaandam. Te 5,50 bereikte de ballon het hoogste punt, 1080m.; zij bevond zich toen tusschen Uitgeest en Worrrerveer. De schelle toonen van een trompet, door een der reizigers geblazen, werden ongeveer 7 seconden nadat hel geluid had opgehouden, van beneden te ruggekaatst. Toen de «Nederlanden" wat lager kwam, duurde het ongeveer 2 secon den voor dat de echo gehoord werd. Ongeveer een uur gaans ten zuiden van Alkmaar daalde de ballon zacht en kalm op een weiland neder, nadat de reizigers van uit de hoogte duidelijk de schepen in de Noordzee hadden gezien. De perso nen, die van do nederdaling getuigen waren, boden om strijd de behulpzame hand en met de meeste welwillendheid werd bijstand verleend. De Arnh. Ct. wijst er op dat in het berigt omtrent de lijkschouwing van Sultan Abdul-Aziz staat, dat een der ge- neesheoren het attest niet onderteekende omdat hij niet schrijven kon! Over den omvang zijner geneeskundige kennis valt hieruit niet te oordeelen, maar dit mag men aannemen, dat zijne vroegere patiënten, zich niet kunnen beklagen dat hij te veel recepten schreef. Zijne vroe gere patiënten, want sedert eenige maan den was hij lijfarts van den Sultan, waar voor hij f25,000 'sjaars ontving en ver heven werd tot den rang van divisie-ge neraal In den zevonjarigen oorlog (1756 1763) bestonden de legers van Rusland, Prui sen, Frankrijk en het tegenwoordige Ita lië uit 1,150,000 manschappen. In 1827 waren die legers 2,620,000 man sterk. Tans tellen zij 7,160,000 manschappen, welk cijfer tot 11 millioen zal opgevoerd worden, als de nieuwe legerorganisatiën overal zullen zijn ingevoerd. Binnen vijftig jaren is dus de krijgsmacht der groote Staten op het Europeesche vasteland bij na verdriedubbeld. Jl. Dinsdag passeerde Utrecht een troep Spanjaarden, sterk 30 man, afkom stig van het Carlistische leger, met bestemming voor het werfdepot te Har derwijk. LANDBOUW ENZ. Willekonrige kleurverandering der bloe men Reeds sedert lang weet men, dat door den invloed van chemicaliën de kleuren van vele bloemen eene aanmerkelijke ver andering ondergaan. Men heeft waarge nomen, dat dahlia's, rozen, enz. veel don kerder en vuriger gekleurd zijn, wanneer- de hun omgevende aarde met houtskool poeder vermengd is. Evenzoo moet koolzure natron de kelken der hyacintlren rood, ijzervijlsel ze blaauw of violet kleuren, terwijl phosphorzure natron do kleuren van vele bloemen op eene in 't oogloo- pendf wijze verandert. In het belang der bloementeelt vestigen wij hierop de aan dacht van allen, die zich als vereerders en liefhebbers van bloemen onderscheiden. (N. v. d. D.) MARKTBERICHTEN. Sluis, 20 Juni 1876. Boter 67Vj c. per kilogram. Eijeren 80 c. per 26 stuks. Oostburg, 21 Juni 1S76. De aanbieding van granen was redelijk en bestoud hoofdzakelijk in tarwe, gerst en paardenboonen, doch door de hooge prijs vraag was de kooplust beperkt, waardoor het verkochte zich slechts tot consumatie bepaalden, en alzoo geene noemenswaardige verandering in de prijzen is optegeven. Er werd besteed voor: Tarwe f 9,60 a 10,40, Rogge f7,30 a 7,50, Wintergerst f 6,50 a 6,70, Zomergerst f 6.00 aj 6.25, Paardeboonen f9,00 a 9,30, Haver f 4,00 a 4.70 Erwten en Kanariezaad on verkocht gebleven. CORRESPONDENTIE. Aan het verzoek van een inzender uit Oostburg (zie no. 25, ingez. stukken) hebben wij door tusschenkomst van den chef der Exploitatie der Stoomvaartmaatschappij Zeeland, kunnen voldoen, door hier en daar gedrukte tarieven betreffende perso nenvervoer te verspreiden. Voor dit oogenblik is genoemde chef niet in de mogelijkheid tarieven voor veever- voer te verstrekken. Aangaande goe derenvervoer wordt het publiek verzocht zich direct aan het bureau der Maatschappij Zeeland, te Vlissingen aan te melden. Wij hopen eerlang het publiek nader in kennis te stellen met het tarief van personenvervoer. Getrouw»! W. P. HAMAN en D. S. DE JAGER. Welke ook namens hunne familie bedan ken voor de betoonde belangstelling. Middelburg, 21 Juni 1876. De Heer en Mevrouw HENNEQUIN- BEIvAAR betuigen hunnen dank voor de onverwachte blijken van belangstelling, zoo van bier als van elders, welke zij den 15" dezer ontvingen. Sluis, 21 Juni 1876. Bij alle Boekbandelaren, of tegen toezen ding van 20 postzegels van 5 cents rechts treeks aan Richtcr's BockhaiidclteNij- megen, is te verkrijgenD'. AIRY'S Na tuurgeneeswijze." Prijs 1. Aan de in dat beroemde geïllustreerde, ongeveer 400 blz. dikke boek opgegeven geneeswijze, hebben duizendenhun gezondheid te dan ken. De talrijke daarin afgedrukte dank betuigingen bewijzen, dat zelfs zulke zieken nog hulp hebben gevonden, die wanbopeud, zonder redding verlo ren schenendit uitmuntende werk moest derhalve in geen huisgezin ontbreken. |g> Men vcrlange en neme slechts bet „Geïllustreerde «rgineelc werk van Richtcr's Boekhandel te Nijme gen," die op verzoek ook een uittreksel daarvan gratis en franco verzendt.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3