NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zeventiende jaargang. A° '1876. Buitenland. No. 26. IHISl'HnWEEKBL Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar liet ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brievende Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Berichten ol' Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. -We deelen mede dat de buitengewone treinen op de lijn BruggeHeijst te reke nen, van den 18 Juni 1870 zijn vastgesteld als volgt Vertrek van Heijst 2.45 a.van Blanken- bergbe 3.05 av. Aankomst Brugge 3.31 expr. Vertrek van Brugge Staat 5.35 a., aan komst Blankenberge 5.59 en te Heijst 6.20 exp. Vertrek van Heijst 7.25 av. van Blanken- berglie 7.48., aankomst te Brugge 8.26 av. Vertrek van Brugge, Staat 8.55 a. aan komst te Blankenberglie 9.25 en te Heijst 9.50 a. De trein vertrekkende van Brugge ten 7.25 a. zal van af dien datum exprestrein zijn. Wij deelen hieronder eenige bijzonder heden mede omtrent den afloop der jongste verkiezingen in Belgie. Een troep van eenige duizende perso nen hebben de stad Antwerpen doorkruist, schreeuwende: leve de Koning! weg met Matou! Een deel der garde civique was onder de wapenen. De orde is niet gestoord. Naar at nleiding van het geen Donderdag op de Antwerpsche Beurs voorviel, (zeker persoon namelijk, zeide luid dat alle Duit- schers moesten worden weggejaagd, omdat zij alleen oorzaak waren de ongeregeldheden), lieeft volgens enkele bladen een deputatie van Duitsche ingezetenen zich naar den con sul begevenmet liet verzoek, ernstig te over wegen wat de omstandigheden voor de vei ligheid der vreemdelingen zouden kunnen cischen. De consul zal een onderhoud met den Duitschen gezant hebben. Het Antwerpsche Geuzenbond heeft beslo ten binnen de grenzen der wet de manifesta- tiën niet te staken. De eigenaars van de geplunderde of ver nielde huizen te Antwerpen hebhen de stad voor de hun veroorzaakte schade aansprake lijk gesteld. De stad is gedagvaard, om van haar kant deskundigen te benoemen. Ook te Gent hebben zich dezelfde toonee- len herhaald; tusscben de politie en de be volking hadden hier en daar eenige scher mutselingen plaats. Er werden weer eenige personen gearresteerd ,de gendarmerie maak te een charge zonder voorafgaande som matie De glazen van het hotel Alcantara zijn ver brijzeld, ook sommige particuliere huizen be schadigd. Er liepen steeds talrijke ben den door de straten, onder het aanheffen van kreten, maar de politie was sterk genoeg om feitelijkheden te beletten. De hoofden der liberale partij te Antwer pen richten een manifest tot het Land, waar in zij, de materieele gewelddadigheden af keurende, krachtig aandringen op wijziging van het vicieuse kiesstelsel, zoo vol geva ren, en op het ophouden der onderdrukking vande steden door het platteland, die een intelligente bevolking tot wanhoop zou drij ven. Deconstitutioneele waarheid zegt het manifest word t verkracht door hot aanblij ven aan 't bewind van een clerieaal Ministe rie. De aftreding van dat Ministerie zou de verontruste gemoederen tot bedaren bren gen. Tengevolge van de proclamatie van den Burgemeester hebben den 19 dezer te Antwerpen geen manifestaties plaats gehad. Te Hoboken echter, een plaatsje in de na bijheid van Antwerpen, zijn eenige liberalen, die zich daarheen hadden begeven om een concert te geven, aangevallen door hoeren en leden der elerieale Vereeniging. Ver scheidene personen zijn zwaar gewond. Er werd ook met een revolver geschoten. Op een bijeenkomst van de hoofden der liberale partij in de voornaamste steden des lands, te Brussêl gehouden, werd be sloten, dat op meetings, in alle plaatsen des lands bijeen të roepen, adressen aaii den Koning zullen geteekend worden, waarbij verzocht zal worden dat de Kamers in bui tengewone zitting zullen worden opgeroepen om lo. de geloofsbrieven der nieuwgeko- zenen te onderzoeken en 2o. de kieswet te wijzigen. Volgens het Antwerpsche blad l'Escaut zijn bij gelegenheid der jongste ongeregeld heden te Antwerpen aan het Nederlandsche loodskantoor aldaar de glazen ingeworpen onder het geroep »Weg met de conventie- Neuzen." Op het bericht hiervan heeft baron Gericke, onze gezant te Brussel, de Neder landsche vlag, welke ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik gehesehen was, doen nederhalen. Aan welke der politieke partijen deze bal dadigheid is toe te schrijven, wordt niet ïermeld. De Etoile beige, dit bericht overnemende, knoopt daaraan eene opmerking vast welke niet zeer gegrond is. De vlag, op den dag der verkiezingen gehesehen ter eere van Z. K. H. prins Hendrik, scheen aan de opgewonden Antwerpenaars eene mani festatie ter eere van de overwinning der clericalen. Vandaar de gepleegde baldadig heden. Dat de heer Gericke, op het vernemen hiervan, gelast heeft de vlag in te nemen, schijnt ons zeer natuurlijk en niet van zulk eene gewichtige beteekenis als het wezen zou, indien onder andere omstandigheden de vertegenwoordiger eener bevriende mo gendheid verplicht werd zijne vlag op te rollen Duitschland. De Keizers van Duitschland en Rusland bevinden zich te Ems. Vorst Bismarck is naar de hadplaats Kissingen vertrokken. De Rechtbank te Berlijn heeft afwijzend beslist op het verzoek van graaf Arnim om intrekking van het tegen hem uitgevaardig de bevel tot in hechtenisneming. Deze be slissing is gegrond op de overweging dat het geneeskundig attest, volgens hetwelk hij onvermijdelijk gebruik moet maken van cle baden te Karlsbad en het ondergaan van gevangenisstraf voor hem doodelijk zou zijn door buitenlandsche geneeskundigen is af gegeven en 'onderteekend. Voor het geval dat hij in zijn verzoek mocht volharden, wordt liij aangemaand een attest van bin- nenlandsche geneeskundigen in te leveren. Engeland. Sedert den terugkeer van den Prins van Wales uit Indië, dreigt zeker soort van goudsmidswerk, versierd met kleine Hincloe- sche afgodsbeeldjes, onder de Engelsche da mes mode te zullen worden. Een kerkelijk orgaan laat daarom nog tijdig zijne waar schuwende stem hooren. 't Ware bedroeven 1 (zegt het), indien een gevolg van 'sPrin sen reis hierin bestaan moest, dat keiden- sche afgoderij onder zeer verleidelijkea vorm 't aankomend geslacht onder de oogen. gebracht wierd. Voorwaar, de factoren tot afvalligheid en ongeloof zijn reeds, talri.k genoeg-in 't kedendaagsche Engeland! De Pall Mall Gazette doet gekscherend opmerken, dat elk christelijk huisvader gaarne gevolg zal geven aan de vrome op roeping om deze gevaarlijke Hindoesche poppetjes uit 't land te helpen weren. Pa terfamilias, martelaar geworden bij den dienst van Mammom, heeft in deze dagen van bankroete fondsen en rentelooze kapi talen wel iets anders te doen, dan gouden afgodsbeelden te koopen voor vrouw en dochters Turk ij e. Eou nieuw en gewichtig incident is te Constantinopel voorgevallen. De minister raad was in den nacht ran 15 dezer vergaderd bij Midhat-paeha, toen een afgezet officier de zaal binnenkwam en met revol verschoten den minister van oorlog Hussein- Azir, doodschoot en den minister van bui tenlandsche zaken Raschid-pacha. Hij wondde vrij ernstig den minister van marine en schoot buitendien nog dood den ad judant van den Grootvisier en een der be dienden van Midhat-pacha.Voor hij zich zeiven kon dooden werd hij gearresteerd. Spanje. De Spaansche senaat heeft art. II der constitutie, over de godsdienstvrijheid den 16 Juni met 113 tegen 43 stemmen aangenomen. Het Gouvernement van Madrid neemt do voorstellen van liet Engelsche Comité uit de schuldeischers van Spanje ter zake van de regeling der coupons aan, daar die voorstellen geen verhooging van de belas tingen noodig maken., De Spaansche Regeering heeft na den jongsten oorlog zulk een groot aantal ge denkpenningen uitgereikt, dat ieder sol daat minstens een half dozijn er van bezit en eene volksgeestigheid beweert, dat er vast

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1