Na al den wierook, dien iuen ook hier te lande aan Hamerling wegens zijn „Aspasia" heeft toegezwaaid, achten wij het niet zon der belang onze lezers te wijzen op een ge motiveerde, zeer ongunstige beoordeeling van dit werk. Zij is van bevoegde hand, die van prof. dr. H. Oort, te Leiden, en komt voor in de drie jongste nummers (21 23) van het flink geredigeerde vrouwen-weekblad Ons Streven." De schrijver meent met den meesten nadruk te moeten waarschuwen te gen de verderfelijke stellingen in Hamer- ling's zoogenaamde schoonheidsleer verkon digd, en ook uit een'historisch oogpunt be schouwd, hecht hij aan diens werk slechts geringe waarde. (N. v. d. D.) Wij hebben achtereenvolgens mede- deeliug gedaan van een vonnis der Arron- dissements-rechtbank alhier, en van een dit vonnis bevestigend arrest van het voor malig Provinciaal Hof van Zuid-Holland, waarbij is beslist, dat de eigenaar van een huis, die gedurende meer dan dertig jaren vensters in zijn muur had, waardoor hij licht en lucht verkreeg van een open plaats zijns buurmans, het recht bezat dien buur man te beletten die plaats te bebouwen of iets daarop neder te leggen, waardoor hem het noodige) licht wordt ontnomen. Thans heeft de Hooge Raad, bij arrest van 7 de zer, het vonnis der Rechtbank en het ar rest van het Hof vernietigd, en, zijne vroe gere jurisprudentie handhavende, beslist, dat de erfdienstbaarheid, ten laste van een open erf verkregen, door het hebben van vensters gedurende meer dan dertig jaren in den daaraan grenzenden muur, is beperkt tot het dulden dat de buurman daardoor licht en lucht schept, zoolang daartoe de gelegen heid bestaat, maar geen recht geeft om te be letten dit erf te bebouwen of er iets op neder te leggen hetwelk het scheppen van licht en lucht belemmert. Dit laatste is naar het oordeel van den Raad eene erfdienstbaar heid om iets niet te doen, die niet door verjaring kan worden verkregen. (N. R. C.) STATEN-GENERAAL. In de Tweede Kamer der Staten Gene- zijn ingekomen wetsontwerpen ter bekrach tiging der overeenkomst met de exploita tiemaatschappij en maatregelen tegen den invoer,doorvoer en vervoer van vergiftige stoffen. De heer Bredius, heeft zijne amende menten op de militiewet ingetrokken. De beraadslaging over de begrooting van oorlog ving daarop aan. De minister hoopt do militiewet hoog stens te hervatten na aanvang van het nieuw zittingjaar, Het amendement tot schrapping van den post omtrent rang verhooging van den majoor bij den inspecteur der cavalerie werd aangenomen. KOLONIËN. Blijkens een der 10 dezer bij het dep. van kol. ontvangen telegram van den Gouv. generaal van Ned. Indie, heeft de generaal- majoor Wiggers van Kerchem den 27 Mei jl. uit Atchin het volgende bericht De vijand is rustig. De luit. Six Dijkstra werd bij de dekking der werkzaamheden aan den (sedert voltooide) Beloel-Zuid ligt ge wond. In den vroegen ochtend van 24 Mei gelukte het aan een comp. om den vijand op een hoogte waar hij een stuk geschut in batterij had gebracht, te overrompelen en het stuk mede te voeren. Bij die ge legenheid sneuvelde aan onze zijde een inl. fuselier en werd een Europeaan ligt ge wond. Gezondheidstoestand ongunstig. Door den waarnemenden gezaghebber van het eiland St. Martin (Ned. gedeelte), is aan het Dep. van Koloniën overgemaakt een som van f 453.07, welke door eene com missie uit de ingezetenen is ingezameld ten behoeve der noodlijdenden door de jongste overstroomingen in Gelderland en Noord- Brabant. Dit is ter beschikking gesteld van den voorzitter van de Algemeene Commissie voor den Watersnood. MARINE EN LEGER. Bij verschillende regimenten infante rie zijn ransels en patroontasschen, beide van nieuw model, ter proefneming gegeven. De ransel bevat vier pakjes patronen die door den man gemakkelijk, zonder dat hij den ransel aflegt, er een voor een kunnen worden uitgenomen. Dit geschiedt door aan een riem ter zijde van den ransel te trek ken, waardoor de pakjes patronen worden opgeschoven en er telkens een in de hand valt. De patroontasch wordt aan den kop pel voor het midden van het lijf gedragen en bevat eveneens veertig patronen. De Nederlandsche infanterist, geheel te velde uitgerust, draagt thans een gewicht van 25.75 KG. Aardenbnrg. Alhier heeft zich zekere v. W. door verdrinking van het leven be roofd. Verschillend zijn de gevoelens welke hem tot deze daad hebben geleidalgemeen gelooft men dat huiselijke oneenigheid de voornaamste oorzaak was. Als karakteristiek moge eene uitdrukking van een zoon van hem hier medegedeeld worden, welke wensehtedat hij, aangezien de vader meermalen over zijn voornemen om zich te verdrinken sprak, dit dan maar liefst moest doen vóór de kei-mis, dan hadden ze bij die gelegenheid nog iets extra's te profiteren, anders niet. De zoon kreeg zijn wensch. LANDBOUW ENZ. Den 8n dezer is door een Belgisch paardenhandelaar te Utrecht van den heer B., een bruin merriepaard van 4 jaren aangekocht voor de som van f 1850. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS ENZ. - Door ds. Dijkstra van Cadzand is voor het beroep naar Breskens bedankt. Op het vierde Zuider-Zendingfeest, den 21 Juni nabij Biezehnge te houden, kullen de spreekbeurten als volgt worden vervuld Op spreekplaats no. 1 te 9.45 uren. Ds. N. H. de Graaf, predikant te Amsterdam. Op spreekplaats no. 2 te 10.45 uren. Jhr. J. L. de Jonge, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op spreekplaats no. 3 te 10,45 uren. Ds. J. van Andel, predikant te Wijlie. Op spreekplaats no. 1 te 11.30 uren. Dr. A. W. Bronsveld, predikant te Haarlem. Pauze van 12.15 tot 1.30 uren. Op spreekplaats no. 2 te 1.30 uren. De heer J. L. van Hasselt, zendeling te Mausioem. Op spreekplaats no. 3 te 1.30 uren. De heer M. S. Bromet, van Amsterdam. Op spreekplaats no. 1 te 2.15 uren. Ds. C. S. Adama van Scheltema, predikant te Amsterdam. Op spreekplaats no. 2 te 3 uren. W. Baron Van Doorn van Westcapelle. van Den Haag. Op spreekplaats no. 3 te 3 uren. De heer C. Albers, zendeling te Tjandjoer. Op spreekplaats no. 1 te 3,30 uren. Ds. P. J. Moeton, predikant te Ophemert c. a. Op spreekplaats no. 3 te 4 uren. De heer T. M. Looman, van Amsterdem. Op spreekplaats no. 2 te 4.30 uren. Ds. G. J. Vos FLz., predikant te Rotterdam. Op spreekplaats no. 1 te 5 uren. Ds. J. H. Donner, predikant te Leiden. GEMENGDE BERICHTEN. Wederom doet een bericht omtrent Jut de ronde in verschillende bladen. Nu weèr heeft hij een brief gezonden aan een mevr., die hem uit christelijke belangstelling had geschreven. Zou 't nu niet tijd worden, om over die treurige zaak het stilzwijgen te bewaren, vooral waar het slechts dient de ziekelijke belangstelling omtrent den held van dit drama gaande te houden Wij vreezen an ders, dat binuen kort vermeld wordt, hoe Jut gegeten, gedronken en geslapen heeft, evenals dit met gekroonde hoofden geschiedt, dat Jut zelf zich wanneer dat nu niet reeds 't geval mocht zijn zal gaan ver beelden, dat hij een beroemd, in plaats van een berucht man is, en dat zijne mede gevangenen jaloersch zullen worden. Van hen toch, die vaak een riet veel geringer misdaad bedreven, wordt veel minder no titie genomen, en later mocht die jalouzie hen eens aansporen, om Jut's voetspoor te drukken. Het publiek zelf zal bij dat stil zwijgen niets verliezen. (G. Ct.) Uit onderscheidene gemeenten van Z.- en N.-Beveland zijn dezer dagen een tal van arbeiders vertrokken naar de noordelijke gewesten onzes vaderlands, in het vooruit zicht op betere verdiensten, als daartoe ge drongen door gebrek aan werkzaamheden, tengevolge waarvan zij hier bezwaarlijk in het onderhoud hunner gezinnon kunnen voorzien. Volgens het bureau Veritas zijn in April verongelukt 87 zeilschepen, waaron der 7 Nederlandsche, en 9 stoomschepen. De N. R. Gt. verneemt dat in de algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij van geneeskunst, te houden te Haarlem op 20 22 Juni a. s., een voorstel zal worden behandeld om aan de regering in bedenking te geven de koe pokinenting algemeen verpligtend temaken. De studentenfeesten te Utrecht heb ben van 27 dezer tot 1 Juli plaats. Het feestprogramma omvat: Maandag feeste lijke ontvangst dei reünisten, 's avonds concert in Tivoli, Dinsdag: geeostumeerde optogt, matinee en soiree op het feestter rein. Woensdag Vrijdag en Zaterdag mu ziekuitvoeringen v an Paleisorchest, Park- orchest Guides uit Brussel en kapel dei- grenadiers en jagers; voorts bals. Don derdag bovendien volksfeesten mot mu ziek, 's avonds volksconcert op het water voorts vuurwerk op Lepelenburg. Dezer dagen zijn drie personen uit de gevangenis bij Kruisberg ontvlucht. Tot heden heeft men hun spoor niet kunnen ontdekken. Zaterdagochtend jlhad in den Konink lijk Zoölogisch Botanischen tuin", te's-Ha- ge de opening plaats van eene honden-ten toonstelling, georganiseerd door de Nedl. jacht-vereeniging Nimrod, te Amsterdam. Volgens den catalogus bedroeg het getal in zendingen 350. De Prins van Oranje stond aan het hoofd van de naamlijstder inzenders vermeld. De grootste inzendingen waren van den Prins vanSolms,die 28hondenzond van verschillende rassen, waaronder bijzonder schoone exemplaren, en van den heer Ravrij, uit Parijs, die behalve een aantal schoone honden een collecte Angorakatten mede bracht, als galante Franschman meenende daardoor voor goed het hart der Hollardsclie dames te winnen. Behalve aan vele anderen werden ook aan deze beide heeren verschil lende bekroningen toegekend. Te Zevenaar is het lijk opgegraven van de vrouw van den logementhouder T. aldaar. Genoemde vrouw is voor ongeveer twee jaar overleden, waarna T. zeer spoedig hertrouwde. Een hevige twist, die onlangs voorviel tusschen T. en een werkman uit Zevenaar, liep zoo hoog, dat T. voor moor denaar van zijn vrouw werd uitgemaakt. Men spreekt van vergiftiging door arsenicum. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken waarna de opgraving heeft plaats gehad. Ook te Mook (Limburg) is, op last van de justitie te Roermond, het lijk opgegraven van den op 11 Mei jl. aldaar begraven stu dent G. J. M. H., oud 20 jaar, zoon van den gepensioneerden majoor van het O.-I. leger J. H. Hemmes. Het schijnt, dat dit is geschied tengevolge der in omloop zijnde geruchten als zoude die student zijn ver giftigd. (N. R. C.) Menschrijft uit Amsterdam aan hetU. D: Allertreurigst luiden de geruchten om trent de handelingen van de personen Inge- nehl enB. Voute diehunne betalingen staak ten. Zij moeten zich aan de schromelijkste bedriegerijen hebben schuldig gemaakt het geen hun te gemakkelijker viel daar zij een groot vertrouwen bezaten. Men wil zelfs dat partijen petroleum verkocht, wederom ver kocht, beleend en herbeleend zijn terwijl het bleek, dat de partij bestond uit oen volg briefje: de olio was er niet. Dit is één van de

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3