Binnenland. voornemens is vergezeld van een aantal stoutmoedige avonturiers, naar Cuba te gaan, om datr een nieuw Rijk te stichten. De Tiempo adviseert daarom, het derwaarts zenden van Carlisten te staken. T u r k ij e. De Minister van Buitenl. Zaken heeft aan de vertegenwoordigers van Turkije in 't buitenland een uittreksel van het rapport der geneeskundigen over de schouwing van het lijk van den overleden Sultan Abdul- Azis doen toekomen. Aan het slot van dit door 19 geneeskundigen onderteekend rap port leest men:« Wij zijn alzoo eenstemmig van gevoelen, dat de dood van den gewezen Sultan Abdul-Azisis veroorzaakt geworden door een bloedvloeiing, ontstaan tengevolge van verwondingen der bloedvaten aan de armgewrichtenvoorts dat deze verwondin gen zeer goed kunnen aangebracht zijn met het werktuig dat ons is vertoond; eindelijk, dat zoowel de richting waarin de wonden haar verloop namen, alsmede haar aard, be nevens het werktuig waarmede de wonden moeten gemaakt zijn, ons tot de gevolgtrek king dat zelfmoord gepleegd is." («Hoe zijn die 19 artsen tot de overtuiging gekomen, dat Abdul-Azis zelf die schaar met dit doel gebruikt heeft" (Airst. Ct.) Men schijnt thans veilig te mogen aannemen dat 1°. de vroegere Sultan van Turkije is gedood, niettegenstaande 't attest van 19 geneesheeren, dat zelfmoord aan neemt. Van hot eerste oogenblik af kon den wij de tijding niet gelooven dat het worgkoord of de dolk in Turkije was afge schaft; daar komt nog bij dat Abdul-Aziz zeer klein van moed was en er ook, volgons de godsdienstleer, geen twee Keizers, tevens Opperpriesters, in Turkije naast elkander mogen bestaan; 2". is de omwenteling wel het meest volbragt om zich van de schatten van Abdul meester te maken, en die dan tot het met kracht doorzetten van den oorlog aan te wenden; de Sultan was voor geen rede meer vatbaar, waarzinnig als hij soms was; 3°. is Engeland stellig met het plan bekend geweest; 4°. is nimmer ineen Oostersch land een Westersehe staatsregeling te wachten of doeltreffend. DeSofla's, wier hulp thans niet meer noo- dig is, zijn door den Cheik-ul Islam verbo den wapenen te dragen en zarnen te scholen op den openbaren weg. De nieuwe Sultan van Turkije toont aanvankelijk den weg op te willen gaan van met gematigdheid en vastberaden te hande len. Murad V heeft, volgens officieele be richten uit Constantinopcl, te Parijs ontvan gen, in een wapenstilstand van zes weken bewilligden een algemeeneamnestie beloofd. I)e opstandelingen zullen gedurende dien tijd van rust hunne grieven en wenschen opstel len en indienen. Bovendien gaat hij te rade mot zijne Ministers over de invoering eener grondwet, en wordt de toestand des lands gunstiger, doordien de gelegenheid bestaat tra aan do troepen de achterstallige soldij te ■jetalen en andere dringende schulden af te loen. Daartoe zal men de vrijheid nemen, jebruik te maken van do particuliere schat- cist van wijlen den ex-Sultan, geschat op ren cijfer van 250 h 300 millioen franken. De onderhandelingen met de Mogendhe den over Murads erkenning zijn afgeloopen, zonder dat bijzondere zwarigheden zich daarbij voordoden. Zoodra de officieele kennisgeving van zijne troonsbestijging is is ontvangen, volgt do erkenning en be komen de Europeesche gezanten te Kon- stantinopel, de Russische niet uitgezonderd, hunne nieuwe geloofsbrieven. SLUIS, 15 Juni. Aanstaanden Zondag zal weder door heeren officieren der rustende schutterij alhier, worden geljeuderi de jaarlijksché collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Een woord van aanbeveling om mildelijk bij te dragen zal zeker over bodig zijn, vooral wanneer men bedenkt hoe in onze Indische bezittingen nog steeds wordt gestreden en goed en bloed wordt opgeofferd aan de eer des vaderlands, en dat ook zij die gewond Van daar téruglcee- ren aanspraak mogen maken op ondersteu ning uit dit fonds. Ondervinden we hier weinig of niets van het onaangename van gindsche toestanden, toonen. we daarom toch op de wijze als thans gevraagd wordt, belangstelling in het lot van onze dapperen. Voor den Ed. Achtb. heer Burgemees ter dezer gemeente, mag deze dag, evenals voor zijn gezin, met reeht een feestdag ge noemd worden. Mocht Zijn Ed. voorkorten tijd zijne twintigjarige ambtsbediening als Burgemeester alhier herdenken, thans viert hij met zijn gezin zijne dertigjarige huwe- lijksvereeniging. Wij hopen dat hot dien geachten Heer gegeven wordenog vele jaren als hoofd dezer gemeente en in het midden der zijnen, werkzaam te mogen zijn voor het heil zijner gemeentenaren, wier be langen hij nu reeds bijna een kwart eeuw heeft behartigd. Naar wij met zekerheid vernemen, be staat het plan bij eenige jeugdige landbou wers in onze nabuurschap om den tweeden kermisdag, Dinsdag 27 Juni a. s., alhier naar den ring te rijden. Terwijl men ook wederom dit jaar duidelijk waarnemen kon hoezeer onze kermissen aan het afnemen zijn, zoowel -wat het gehalte der vermakelijkheden betreft als wat aangaat het aantal bezoekers, zal ze ker het denkbeeld om dit jaar daarin op deze wijze eenige afwisseling aan te brengen, hij velen bijval vinden, en zal het voorbeeld door eenige onzer ingezetenen reeds gegeven, om de pogingen tot dergelijke feestviering te hel pen ondersteunen, ongetwijfeld niet zonder navolging blijven. Wanneer wij onze voorouders in geestes inspanning overtreffen zullen doen we zeker een zeer prijselijke daad, wanneer we ook de eischen voor de ontwikkeling des ligchaams niet uit het oog verliezen, en dit hebben ook onze huren zeer terecht begrepen toen ze op de gedachte kwamen om weder in hunne uit spanningen eene plaats in te ruimen voor het oude Zeeuwsche ringsteken. We wenschen alle deelnemers een geoefende hand toe bij het besturen van hun ros en een vaste hand en juist oog bij het steken naar den ring. - De agent van policie alhier, welke sedert een maand in zijne betrekking was geschorst, is thans door den burgemeester definitief ont slagen met ingang van 15 dezer. Twee hulponderwijzers alhier zullen hunne woonplaats en werkkring naar Leiden overbrengen. Aan de Gemeente- en Polderbesturen is de volgende Circulaire gezonden. Bij Zijner Majesteits besluit van 9 Mei 1S76, no. 17, is mij opgedragen het ambt van Commissaris des Konings in dit gewest. Ik aanvaard heden die eervolle taak met een levendig gevoel van erkenteli jkheid voor het vertrouwen, door onzen geëerbiedigdon Koning aan mij geschonken. Als vertegenwoordiger des Konings treed ik in Uw midden op, vervuld met de gedach te, dat ik een uitmuntend man moet vervan gen, geheel doordrongen van de verantwoor delijkheid, die voortaan op mij rust. Mr. Rudolph Willem Graaf van Lijnden, wiens nagedachtenis, door U allen hoog ver eerd, boven mijne lofspraak is verheven, be wees aan Zeeland de gewichtigste diensten. Indien ook mij, naast Gods hulp waarop ik steun, Uwe medewerkingen voorlichting niet worden onthouden, dan zal ik er naar kunnen strevenhet groot verlies, dat Zee land heeft getroffen, eenigermafe te ver goeden. Mot nadruk, Mijne Heéren, beveel ik mij aan in Uwe hooggeschatte welwillendheid, in Uw zeer gewenscht vertrouwen. Middelburg, 14 Juni 1876. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, W. SIX. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 19 Juni, 's avonds ten 8 uren. ,,Te SchoondijkfeWaterlandkerkje, IJzendijke, Biervliet en Philippine moeten op last van den Commissaris des Konings de honden gedurende vier maaaden gemuil korfd zijn. Door de Regeering zal zwaar vesting- geschut met ammunitie naar Indie worden gezonden; eenige vaste punten in Atchin zullen met vestinggescliut van het zwaartste kaliber bezet worden. Benoemd tot controleur der dir. bel. in-en uitgaande rechten enacc. te Oostburg, de heer D. G. Crans, thaus adj. controleur te Nijmegen. - Het Staatsblad no. 110 bevat het kon- besluit van den 31 Mei 1876, betrekkelijk het overmaken van gelden door middel van telegraphische postwissels, luidende Art. 1. Tusschen postkantoren in plaatsen waar tevens Rijks-telegraafkantoren zijn ge vestigd, zullen over en weder telegraphische postwissels, een bedrag van f2500 niet te bovengaande, kunnen worden verzonden. Art. 2. Voor telegraphische postwissels is door de afzenders verschuldigd: a. het gewone regt van 5 cent voor el ke som van 12,50 of elk gedeelte van 12,50; b. de kosten van het telegraphisch be richt, overeenkomstig de bepalingen van het tarief voor den rijkstelegraaf. Art. 3. Dit besluit treedt in werking te rekenen van den 16 Juni 1876. Het nieuwe tarief tot vergoeding van kosten voor getuigen heeft reeds menigeen geleerd, dat het zeer schadelijk kan zijn als getuige te worden gedagvaard. Dit 'is zeker niet in 't belang van het rechterlijk onderzoek. Thans stelt de Regeering een wijziging voor, die althans eenigermate aan dat be zwaar tegemoet komt, in plaats van 2'/« cent zal 5 cent worden vergoed voor eiken kilometer, ook boven het getal van 30 kil. Het Hoofdbestuur der Vereeniging Het Metalen Kruis heeft de gemeente Dordrecht aangewezen als de plaats waar op Zondag, Maandag en Dinsdag, 20, 21 en 22 Aug. 1876, zal gehouden worden de vijfjaarlijk- sche kameraadschappelijke bijeenkomst der leden, zijnde het 45-jarig herinneringsfeest Wijlen mr. Groen van Prinsterer heeft bij testamentaire beschikking aan de Koninklijke bibliotheek te 's-Gravonhage vermaakt de originelen der door hem uit gegeven historische brieven (van Da Costa, Wormser, Thorbecke.) Hij heeft door die daad, welligt onwil lekeurig, het voorbeeld gevolgd in 1874 gegeven door C. F. baron Sirtema van Grovestins, die vroeger, even als dc heer Groen, aan het kabinet des Konings en aan 'sVorsten huisarchief is werkzaam geweest. - (N. Spectator.) Bij de in de vorige week te Middelburg gehouden aanbesteding van de bedijking- van buitengronden, gelegen in het Hellegat onder Zaamslag en Boschkapelle, is vol gens de Neuz. Ct. het minst ingeschre ven door dhr. J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor f 53,500. Het bedrag der te Antwerpen gecol lecteerde gelden ten behoeve der noodlijden den door den jongsten watersnood hier te lande, zijnde eene som van f3323.63 is door den voorzitter van het Nederl.-Belgisch comité aldaar, den heer W. A. van Maenen, aan de hoofdcommissie te Amsterdam af gedragen. 1 Juli a. s. zal de Belgische cent door het bestuur der spaarbank te Utrecht niet meer in betaling worden genomen, De N. R. Ct. verneemt, dat volgens de laatste loodingen de ondiepte in het Hellegat is toegenomen en er slechts 25 decimeter water met gewoon laag water be vonden wordt.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2