NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. N°. 25. Zeventiende jaargang. A" 1876. Buitenland. S L UI S C s WEEKBIAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiënvan 15 regels 60 cent, elke regel meer 71/2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uitc en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den rlijk des Donderdags avonds 4 nor) Uitgever dezes, alles FRANCO. België. De verkiezing voor leden van de Kamer der afgevaardigden is thans geëindigd. Er is strijd, hevige strijd gevoerd tusschen de twee domineerende partijen, de liberalen en de clerikalen. Wie in den laatsten tijd de verschillende dag- en weekbladen der beide partijen heeft nagegaan, heeft zich van dien strijd, die meermalen op zeer weinig loyale wijze gevoerd werd, kunnen overtuigen. Van alle zijden waren de blikken op Antwerpen en Brugge gevestigd van welke steden den val of het bestendigen van het tegenwoordig clericaal ministerie voornamelijk zou afhangen. Had den alleen de inwoners dezer steden hunne stem moeten uitbrengen dan ware de uitsla" met een groote meerderheid in het voordeel der liberalen geweest, doch door den invloed der geestelijkheid is door de kiezers van den luiten (zooals de kiesgerechtigden der platte landsplaatsen genoemd worden) zulk een overwicht in de schaal gelegd, dat de kan didaten der clerikalen in ueide steden hebben gezegevierd. Hunne meerderheid is echter, voornamelijk in Brugge, zeer gering geweest en wij zouden haast zeggen met een liberaal Belgisch blad Nons prèférons notre dèfaite a, leur succèsdat iswij verkiezen onze nederlaag boven hunne zege. De stemming te Brugge is geweest als volgt Clerieale kandidaten. Liberale kandidaten. Visart 1414 stemmen. Boyaval 1384stemm. De Clerq 1399 Pecsteen 1384 v. Outryve 1392 DeBusschere 1347st. De volstrekte meerderheid was 1389 stem men. Er waren 29 briefjes van onwaarde welke grootendeels ten nadeele der liberale kandidaten waren. Door deze stemming hebben de Brugscbe liberalen getoond, dat zij hun gewezen Burge meester den heer Boyaval een warm hart toe dragen. Zij hebben getoond erkentelijk te zijn voor de vele diensten, die de waardige grijsaard gedurende een tijdperk van 25 achtereenvolgende jaren onder lief en leed aan de stad Brugge heeft bewezen. Waar lijk zoo iemand, dan heeft hij dat huldebe- wijs verdiend. In Antwerpen Clerikale kandidaten. Liberale kandidaten. Jacobs 5070 st. De Wael 4899 st, Meeuws 5059 Allewaert 4896 De Decker 5049 v Wouters 4888 Guyot 5046 Van Havre 4876 Coremans 5016 Pecher 4852 n De Laet 5009 David 4840 In de bureaux van de stad hadden de libe ralen ongeveer 900 stemmen meerderheid; in die van enkele plattelandsgemeenten daaren tegen eene minderheid van 1060 stemmen. Voor het overige heeft de stemming in Belgie zeer weinig verandering teweeg gebracht, waarom voor 't oogenblik de overtuiging vast staat dat het tegenwoordige ministerie zijne zetels wel zal blijven behouden, niettegen staande door de ministers (misschien wel met het oog op eene waarschijnlijke nederlaag) op den morgen der verkiezingen aan den Koning ontslag is aangeboden. De Koning heeft dit ontslag voorloopig aangehouden en zal dit tengevolge van den afloop der verkiezingen waarschijnlijk nu ook wèl niet verleenen, Wij voor ons gelooven dat de toestand van Belgie onhoudbaar iser*is in de Kamer slechts eene meerderheid' van negen stem men, terwijl ,er - voornamelijk in de steden - eene groote ontevredenheid bestaat omtrent de handelingen van het tegenwoordig minis terie. Niemand kan in de toekomst zien en daarom is het best die voor 't oogenbjik maar bedaard af te wachten. Het gemeentebestuur vanGentheefl bij publicatie bekend doen maken, dat bet niet zal rusten, vóór dat het van de Regeering de verbetering van het kanaal naar Neuzen verkregen zal hebben en dat het voornemens is bij de Kamers en do Regeering aanbou dend te blijven protesteeren, zóó lang tot Gent datgene verkregen zal hebben, waar het rechtmatige aanspraak op heeft. De dierentuin te Brussel staat te koop. Indien zich binnen drie maanden geen koo- per opdoet, die zich verbinden wil den tuin niet aan zijne bestemming te onttrekken, dan zal tot den openbaren verkoop in per- ceelen voor bouwterrein worden overgegaan. Heyst, 14 Juni. In het volle der kermis- drukten, ontstond jl. Zondag namiddags brand in een kraam, staande slechts op eén meter afstands eener bakkerij, waarin eene grooto hoeveelheid brandhout aanwezigwas. Aan de krachtige houding van den Burge meester, eeu der Raadsleden en den ge meenteveldwachter, geholpen door vele flink medewerkende kermisgasten, werd men spoedig den brand meester, die zich alzoo bepaalde tot gemelde kraam. Gelukkig was er weinig wind, anders zouden de gevolgen voor Heyst verschrikkelijk kunnen geweest zijn. (Ook in die belangrijke gemeente schijnt nog geene brandspuit aanwezig te zijn. Red.) Het groot concert, dat tijdens de fees- tender Gentsche Pacificatie door do Koormaat schappij «De Melomanen" zal gegeven worden, belooft schitterend te zijn. Naar men ons meldt, hebben de twee Gentsche componisten, de heeren Jan van den Eeden en Waelput, hun nieuwe partituren aan het Schepencollege overhandigd. De heer van den Eeden heeft een feest-ouverture ver vaardigd en de heer Waelput een groole feestcantate op woorden van Em. Hiel. Van beide gewrochten spreken de kenners met den meesten lof. Ook zouden «de Melo manen van plan zijn een uitstekenden solist op hun concert te laten optreden en, zoo wij goed ingelicht zijn, zouden zij reeds met de vermaarde Christine Nillson in onder handeling getreden zijn. Aan het Belgische station Herwalle, onder Hoey, verspreidde zich jl. Donderdag een ondragelijke stank, die bleek voort te komen uiteen temidden van andere bagaadje geplaatste kist. Deze droeg alleen het adres van het station van bestemming. Men opende haar dus en vond er in de bloedende brok stukken van bet in stukken gesneden lig- chaam eener vrouw! De Gazette de Liége bericht, dat hot gerechtelijk onderzoek is aangevangen. Duitschland. - Volgens de Köln. Zeitung is de Aarts bisschop van Keulen tegen 28 dezer ge dagvaard voor het Koninklijk Gerechtshof voor kerkelijke zaken, te Berlijn. F r a n k r ij k. De hertog d'Audiffent Pasquier, heeft door liet vuur van zijn cigaar een zijnei- oogen gebrand. Hij schijnt door de lievige pijn, buiten staat te zijn, den Senaat te kunnen presideeren. Le Temps meldt, dat de heer Thiers geene der Vergaderingen bijwoont, ten doel hebbende den hertog Decazes te interpellee- ren over de te volgen buitenlandsche staatkunde of de buitenlandsche politiek te bespreken. De heer Thiers is een oprecht vriend van het Kabinet. In de binnenlandsche aange legenheden schijnt hij de Regeering te zullen steunou, maar tot nu toe schijnt hij zijne houding omtrent de buitenlandsche staatkunde nog te willen voorbehouden. Zeer gunstig onderscheidt zicli die eer biedwaardige grijsaard, aan wien Frank rijk zooveel te danken heeft, bij zoo vele miskende staatslieden, wier doel en streven na hun val, veelal is, wraakoefening en tegenwerking der handelingen hunner op volgers Neen bij Thiers gaat waarachligo vaderlandsliefde boven alles. De Explorateur deelt mede, dat de Aartsbisschop van Algiers drie zendelingen naar Timboektoe heeft gezonden, om daar bekeerlingen te maken, namelijk pater Bou- cliand, van Lyon, pater Paulinier, van Parijs, en pater Menoret, van Nantes. Een kara vaan, die, van de woesteijn komende, Lag- houat bereikte, bracht het bericht mede, dat zij in het land der Tocarego vermoord waren. Spanje. De ministriëole bladen deelen een te legram mede, waarin wordt bericht, dat Bon Carlos, Dorregaray en Cewallos in Amerika zijn aangekomen. Een commissie vaii gedelegeerden uit de Spaansche fondsenhouders heeft aan den Minister-president Canovas verzocht, dat hot Gouvernement een middel van bevrediging zou vinden met de schuldeischers van Spanje, en wel vóór hetbeginvan de Staats dienst 1876/77. Zij vroeg ook betaling der verschenen coupons. De Minister antwoordde, dat de quaestië te zijner tijd zou worden opgelost en op een wijze, die aller belangen zooveel mogelijk zou controliëren. La Liberie meldt, dat Don Carlos

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1