Advertentiën. UIT DE HAND TE KOOP. Populair geneeskundig werk. j KOLONIËN. In de Staats-Ct. van 23 Mei jl. werd me degedeeld, dat de militaire en civiele bevel hebber in Atchin drie colonnes had doen uitrukken om de IX Moekim van vijanden te zuiveren en de XXV Moekim var de XXII af te sluiten. Thans is bij het departement van koloniën een telegram van den Gouv.-Generaal van N.-I. ontvangen, dd. 22 Mei, waarbij be richt wordt dat de bedoelde tocht is geslaagd en een punt in Belocl-zuid is bezet, zonder dat onzerzijds verliezen werden geleden of veel tegenstand ondervonden werd. St.-C. De Minister van Koloniën heeft benoemd tot inspecteur van politie in West-Indie, kolonie Suriname, standplaats Paramaribo, H. van der Ham, tot dusverre hoofdagent van politie te 's Gravenhage. Omtrent den verraderlijken moord op de kleine patrouille hij Lambaroe meldt de Sumatra Ct. het volgende In den vroegen morgen van den 7den dezer werd uit Lampaggar (VI moekims) een troepje, bestaande uit een twaalftal deels gewapende deels ongewapende man schappen, naar het op ongeveer 20 minu ten gaans vandaar gelegen zeestrand gezon den, met het doel om het gebeente van wij len den Italiaanscken generaal Nino Bixio op te zoeken. Terwijl men ter hoogte van Lambaroe met graven bezig was, kwam een schijnbaar on gewapend Atchinees op 't terrein en wendde zich tot een der Europeesche soldaten wien hij garnalen te koop aanbood. Doch wat gebeurt? Eensklaps haalt de verradelijke Atchinees een geduchte klewang voor den dag en klieft den argeloozen soldaat het voorhoofd; onmiddelijk komen verscheiden Atcliineezen uit hun schuilhoeken te voor schijn, werpen zich met fanatieke woede op onze manschappen, en nu volgt een niet te beschrijven bloedblad. Een Iulandsch ser geant en 4 Europeesche soldaten ondergin gen den vreeselijksten marteldood; een an der Europeesch soldaat, alhoewel (loodelijk gewond, ontkwam nog op wonderbare wijze aan de blinde woede zijner aanvallers, ter wijl de overigen, G inlandsche soldaten, op 't eerste sein op de vlucht sloegen en onge - deerd hun post bereikten. Tot dusverre is men de daders nog niet machtig kunnen worden; wel is den 9den dezer het 12de bataljon van hier naar Lampaggar vertrokken, ten einde in alle richtingen patrouilles uit te zenden om de deelhebbers aan dit drama in handen te krijgen, doch dit korps is twee dagen latei- zonder resultaat teruggekeerd. Als hoofd van deze bende marodeurs wordt genoemd zekere hadji Abas, die de onvoor zichtigheid heeft begaan zijn rozenkrans en waardigheidsstok op de plaats des onheils achter te laten. Hoofdplaat, 4 Juni. Heden werd deze gemeente verontrust door het gerucht dat er een dolle hond in de gemeente rondliep ■welke eenige honden en een kat gebeten had. Door den veearts onderzocht zijnde haren hoogst verdachte kenteekenen van hondsdolheid aanwezig. De hond en de ge- betene dieren zijn afgemaakt en is de wet van 5 Juni '75 Staatsblad no. 10 voor die gemeente van kracht verklaard. Zuidzandc, 7 Juni. Op de kermis had alhier gisteren een treurig ongeluk plaats. Kleine jongens aan het koekkappen zijnde zoo werd door onvoorzichtigheid van een hunner de middenvinger, zoo goed als af gekapt, zoodat die zeer waarschijnlijk ge heel zal moeten afgezet worden. GEMENGDE BERICHTEN. De Jong, die langen tijd als moordenaar van mevr. van der Kouwen is aangezien, ontmoette voor eenigen tijd den vroegeren commissaris van politie te 's Hage, Beuk- man, weinige dagen nadat deze tot onder commandant van het tuchthuis benoemd was. «Zie je wel, mijnheer Beukman, riep De Jong, zoodra hij zijn voormaligen vervolger zag, het gaat zooals ik je zoo dikwijls voorspeld heb, jij komt nog eerder in het spinhuis te Leouwarden dan ik." De door de Kanaalmaatschappij ge veilde 500 heet. drooggelegde gronden zijn tot hooge prijzen, gemiddeld ruim f2500 per hectare verkocht. De totale opbrengst was f 1,275,749. Zooals onzen lezers hekend is, wor den er in den tegenwoordigen tijd door per sonen die bloedverwanten zijn of meenen te zijn van Pieter Teyler van der Hulst in 1778 te Haarlem overleden, pogingen aan gewend, om van de admnistrateurs van Tey- lers stichting rekening en verantwoording te verkrijgen benevens afgifte van alle ac tiviteiten. Sommige der genoemde personen wonen in Duitschland. Nu hebbend -zet' dagen de heeren J. Wert- heim, N. J. Pijnappel, en de Vries, advo caten te Amsterdam voor den consul van het Duitsche Rijk aldaar een rechtsgeleerd ad vies uitgebracht, waarvan de conclusie luidt nOns oordeel resumeerende, verklaren wij dat ons geen enkele rechtsgrond is bekend geworden, waarop rechtsvordering tot ver krijging van de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst of een deel daarvan met eenige verwachting van gunstigen uitslag kan worden gebaseerd. Alle moeite, die daarvoor gedaan wordt, alle gelden, die daar voor worden besteed komen ons voor te zijn tijd- en geldverspilling." Te Grensveld zijn vier personen door een dollen hond geheten terwijl hij nog twee menschen in de kleeren beet. Eenige door hem gebeten honden zijn evenals de dolle hond zelf afgemaakt. Donderdag heeft te Sas van Gent de verkooping plaats gehad van de Zeeuwsche suikerfabriek, welke heeft opgebracht de som van twee en twintig duizend gulden. De fabriek was eerst 4 jaren geleden ge bouwd, werkte met 8 persen en heeft toen ongeveer vijfhonderd duizend gulden gekost. Te Buitenpost werden onlangs in de ge- meente Haskerland paarden de oogen uitge stoken, erger nog, wat wreedheid van hande ling aangaat, is men dezer dagen in eene ge meente bij's Bosch te werk gegaan. Immers heeft men in het dorp D. niet alleen twee lammeren van het gezicht beroofd, maar een derde van denzelfden eigenaar de tong uit gesneden. KERK- EN SCH001NLEUWS. Ds. van Krieken, predikant te Piershil heeft voor het beroep naar St. Kruis be dankt. In de theologie studeeren thans 228 jongelieden. Dit cijfer was in 1834 bijna driemaal groot-er, 622. In 1857 vond men te Leiden 188, thans slechts 22 theol. stu denten. (N. v. d. D.) Z. M. de Koning heeft ook voor dit jaar een gift van honderd gulden toegez n- den aan de directie der christelijke nor maalschool te Nijmegen, ten behoeve dier inrigting. LANDBOUW ENZ. Liefhebbers van ooftteelt worden er op merkzaam op gemaakt, dat het thans nog tijd is om de nesten van de ringrups op de vruchtboomen te kunnen vernietigen. In den morgentijd vooral zitten de niet half volwassen en pas uit het ei gekomen dieren nog in kleine nesten dicht opeengepakt, zoodat de vernietiging uiterst gemakkelijk valt; als ze over den boom verspreid ziju, is dit onmogelijk geworden. Op verschillende plaatsen in de pro. vincie Utrecht vertooneu zich' zooveel mei kevers, dat het wenschelijk wordt geacht, dat deze schadelijke insecten stelselmatig vernietigd worden. Bij den heer Reichman, geneeskun dige te Sieuwent onder Lichtenvoorde, heb ben twee koeien stukken van groen gor dijnpapier, dat door een werkvrouw onbe dachtzaam in den stal was geworpen, bin nen gekregen en zijn aan de gevolgen van het daarin vervatte arsenicum gestorven. MARKTBERICHTEN. Sluis, 6 Juni 1876 Boter GO c. per kilogram. Eijeren 75 c. per 20 stuks. Oasfburg, 7 Juni 1876. De grootste aanvoer van granen bestond heden weder in Tarwe, die ruim ter markt was, waarvan weder weinig verhandeld werd door de overdreven eischen der ver- koopers. Gerst bij matigen aanvoer werd weder tot ruim vorige prijzen 'opgekocht. Overige artikelen bepaalden zich slechts tot enkele monsters. Er werd besteed voor Tarwe f 9,60 a 10,25, ilogge f7,00 a 7,50, Wintergorstf 6,30 a 6,60, Zoiuergerst f 5.90 a 6.20, Paardeboonen f9,00 a 9,25, Haver f 4,00 a 4.50 Erwten f 0,00 a 0,00. Aardeubm-g, G Juni 1876. Tarwe f 10. a 10,25 Rogge f7.25 a 7.30 Wintergerst f 6.30 a 6.50, Zomergerstf 0.00 f 0.00, Haver f4,00 a 4.65, Paardeboonen, f 9,00 a 9,25 Erwten f 10 a 10. RECLAMES- Belangrijk is de geluksaankondiging van SAMUEL HECKSCHER Senr. in Hamburg welke in het nommer van onze courant courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier in deze omstreken gewonnen prij zen eene zoo goeden naam verworven, dat wij onze lezers aanbevelen op deze adver tentie acht tc geven. Heden overleed onze geliefde Moeder en behuwdmoeder Pictcriiella Jlacoba tie Puijt, Weduwe den Heer ANTONI VAN DEN BROECKE, in den ouderdom van 65 jaar. P. J. VAN BENTHEM JUTTING— van den broecke, L. VAN BENTHEM JUTTING. Middelburg, 3 Juni 1876. Oudcriround W. P. HAMAN en D. S. de JAGER. Middelburg, 2 Junij 1876. Volstrekt eenige kennisgeving Receptie 11 Junij. Een hecht en sterk WOONHUIS met STAL en ERF staande en gelegen te Sluis aan de Hoogstraat, kadastraal hekend Sectie A, N". 199, ter grootte van 1 are 78 cent. in eigendom toebehoorende aan den Heer J. C. KEIM aldaar. Te bevragen ten kantore van den Notaris K. F. Koksma te Sluis. Bij alle Boekhandelaren, of tegen toezen- i ding van 20 postzegels van 5 cents rechts- I treeks aan Riehter's Boekhandel teNij- i niegen, is te verkrijgen Dr. AIRY'S l\"a-1 tuurgcueeswijzc.'1 Prijs f 1. Aan dein dat beroemde geïllustreerde, ongeveer 400 blz. dikke hoek opgegeven geneeswijze, hebben duizenden hun gezondheid te dan ken. De talrijke daarin afgedrukte dank betuigingen bewijzen, dat zelfs zulke zieken nog hulp hebben gevonden, die wanhopend, zonder redding verïo- j ren schenen dit uitmuntende werk j moest derhalve in geen huisgezin ontbreken. Men verlange en neme slechts het Geïllustreerde Orgiuccle w erk van Richter's Boekhaudel te Nijme gen," die op verzoek ook een uittreksel f daarvan gratis en franco verzendt.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 3