Binnenland. Amerika. Een der dagbladen \an Philadelphia bevat een behartigingswaardige waarschu wing voor de uit Europa derwaarts saam- gevloeide mannelijke bezoekers der ten toonstelling. Wij hooren sinds eenige weken klagen, dat meisjes, en vrouwen door «heeren" op straat lastig gevallen worden. Dit «na- loopen" is een bepaald in Europa te huis behoorende onbeschaamdheid, welke wij hier volstrekt niet willen dulden. Wij maken er dus onze jeugdige Europesche bezoekers opmerkzaam op, dat het ver volgen en aanspreken van, of het zich opdringen aan eene dame, en alle soort gelijke Europesche aardigheden, hier-te- lande crimineel vervolgd en met tucht huisstraf beboet, worden. De Amerikaansche meisjes en vrouwen zoo besluit het blad -zijn geene schuchtere gansjes, die bevreesd zijn een politie-agent te hulp te roepen. Zij weten dat deze, als «gentle men" ras bij de hand zijn, om zulke flan- keurs achter slot te brengen. Do New-York Tribune van 10 Mei roemt zeer de Nederlandsche afdeeling ter Philadelphia-tentoonstelling, en noemt baar een van de sierlijkste iu bet gebouw. T u r k ij e. Een telegram van 30 Mei uit Kon- stantinopel bericht, dat de Sultan op eenstem mig verlangen der bevolking is onttroond. De wettige troonopvolger Murad Effendi is tot Sultan uitgeroepen. SLUIS, 1 Juni. In de afgeloopen week had alhier de openbare verhuring plaats tot 31 Maart 1877 van het grasgewas op de dijken langs, cn de visscherij in het kanaal naar de sluis aan de Wielingen. De acht peroeelen graselting werden ver huurd voor f 573, en de vijf perceelen vis scherij voor 175. Naar wij vernemen zal de stier, toebe- hoorende aan den heer P. Mabesoone te St. Anna ter Muiden en waaraan op de in 't vorig jaar te Oostburg gehouden ten toonstelling eene bijzondere bekrooning is te beurt gevallen, op aanstaanden Woens dag den 23 Juni te Oostburg ter bezich tiging worden gesteld. De alllier bekende blinde J. Oord, welke op 1 April 1872 in deze gemeente een orgelconcert heeft gegeven, zal zich morgen in den Bosch doen hooren. Verkozen tot lid van de Prov. Staten van Zeeland de lieer J. P. I. Buteux met 415 stemmen. Wij hebben vernomen dat de nieuw benoemde Commissaris der Konings in Zee land, jhr. mr. Six. den 12 of 13 Juni a. s. in deze gemeente tot aanvaarding zijner functiën gewacht wordt. (N. M. C.) Naai' men verneemt beeft het Z. IC. H. Prins Alexander behaagd aan de op te rich ten zee-badinrichting voor minvermogenden te Scheveningcn, een belangrijke jaarlijk- sche gift te verzekeren. Door de Regeering is een herziening van de organisatie van het korps ingenieurs van den waterstaat voorgesteld, in verband met een verliooging van bezoldiging van het korps in alle rangen. In do N. R. Ct. meldt men uit 's Gra- venhage, dat de Belgische gezant aldaar Zaterdag een langdurige conferentie met den Minister van BuitenU ndsche Zaken heeft gehad, naar aanleiding der quaestie van het kanaal GeutNeuzen. Wanneer daartoe door een voldoend aantal personen wordt ingeteekend, zal een Amsterdamsch industrieel een buste van wijlen mr. Groen van Priusteier in den handel brengen. Men schrijft uit Middelburg, dat de verschijning van een nieuw liberaal blad wordt aangekondigd «De Vlissinger," dat driemaal per week zal uitkomen. (Zutf. Ct.) In korte trekken zullen wehier eënigs- zins nader omschrijven het groote nieuws van den dag, dat allen de oogen in de jong ste dagen op de Belgische Kamer deed ge vestigd houden, namelijk de conventie-Ter Neuzen. De zaak is nl. deze. In het belang van den Gentschen handel is de verbreeding en verdieping van het kanaal van Ter Neu zen en de Nederlandsche regeering heeft die werken op haar gebied toegestaan, onder be ding dat de tarieven voor Ter Neuzen niet hooger zullen zijn dan voor de Belgische havens. Antwerpen zag daarin een bena deeling zijner belangen, vooral daar in Ne derland en dus ook voor Ter Neuzen, de vuur-, ton- en bakengelden zijn afgeschaft, die in Belgie nog bestaan. Belgie stelt daar om voor de gelijkstelling tot 15 jaar te be palen »n daarmede heeft de Nederlandsche regering ten slotte genoegen genomen, toen Belgie zich verbond de exploitatie van den spoorweg Luik-Limburg (Luik-Hasselt) or er te nemen. Antwerpen, dat het tractaat steeds bleef bestrijden, werd daartoe ook gedeeltelijk aangevuurd door de oppositie tegen het cle- ï'icale ministerie. Men noemde het een in breuk maken op de waardigheid des lands, voorgevende dat Belgie volgens het Lon- densche tractaat recht heeft op een goeden waterweg van Gent naar zee en dus voor de vergunning der verbetering en verdieping van het kanaal geen concessie aan Nederland behoeft te doen. De regeering verzette zich tegen een gelijktijdig voorstel tot afschaf fing der vuur-, ton- en bakengelden en het een en ander was aanteidiug dat artikel 1 van het wetsontwerp verworpen en daardoor het gehecle ontwerp krachteloos werd. Te vens is nu ook het voorstel vervallen tot overname door den Belgischen Staat der Luik-Limburgschespoorweglijn vande Ned. exploitatie-maatschappij; hetgeen voor deze maatschappij een groote teleurstelling is, daar zij nu zulk eene schoone gelegenheid om deze weinig renderende lijn op eene eer lijke wijze van de hand te doen, geheel on gebruikt ziet voorbijgaan. De heer Boyaval, secretaris van lega tie bij het Belgische gezantschap in den Haag, is in die functie naar Berlijn ver plaatst en is jl Zaterdag reeds naar zijn post vertrokken. De Maatschappij tot Exploit, der Staats spoorwegen (zie advertentie) roept jongelie den op voor het surnumerairs examen, dat 6 Juli te Utrecht zal plaats fieblien. Kan didaten moeten tusschen 16 en 35 jaar oud zijn, goed Holl. kunnen schrijven en spre ken kunnen rekenen, en kennis hebben van maat-, gewicht- en muntstelsel, van aardrijks kunde. Kennis van de Fransche- en Duitsche taal, het vreemd maat-, gewicht- en munt stelsel is een bepaald vereischte. Zij die aan liet examen voldoen, ontvangen gedurende hun leertijd als surnumerair f 1 daags toelage. Jongelieden voorzien van het diploma eind examen H. B. S. worden zonder examen aangenomen. STATEN-GENERAAL. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging der begrooting van Binneniandsche Zaken met f 92,786,35, tot herstel der schade, in den afgeloopen winter door de stormen toegebracht aan de calamiteuse polders in Zeeland. (M. C.) Naar aanleiding van het rapport over het verzoekschrift van de Jong, wiens on schuld aan den moord van de weduwe Van der Kouwen nu duidelijk bewezen is, werd een voorstel vanVan Kerkwijk, tot verzending van het adres aan de Justitie met verzoek oni inlichtingen, verworpen met 29 tegen 16 stemmen. Het adres in daarop alleen ter griffie nedergelegd MARINE EN LEGER. De Minister van Oorlog heeft de korps commandanten -gemachtigd om aan de mi liciens van de lichting 1873, thans tot de herhalingsoefeningen onder de wapenen en die zulks verlangen, bij hun vertrek met groot verlof de toestemming tot het aan gaan van een huwelijk uit te reiken. Aardenburg 29 Mei. Voor de heden ten overstaan van den Notaris G. Verdooren, ten verkoop aangeboden 13 heet. 54 aren 10 centiaren bouwland te Heille, is, verdeeld in 8 perceelen beneden de 15000 geboden. Bij accumulatie voor die som opgeroepenis daarop niet geboden en dit land alzoo op gehouden. Kadzaud, 26 Mei. Zaterdag werd bij enkele inschrijving, in liet openbaar aan besteed liet herstelde vernieuwing en liet onderhoud tot 30 April 1877 van de verschillende oeververdedigingswerken aan het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte. Er waren drie inschrijvingsbilletten ingekomen als Een van I. Kobe te Kruijningen, ten be drage van f 12400.een van P. Monjé te Breskens, ten bedrage van f 12236,en een van Izaak van Male, mede te Breskens, ten bedrage van f11448.welke laatste, behoudens lioogere goedkeuringvan de verschillende werken aannemer is geworden. Oostburg, 28 Mei. Heden deelde ds. Dommisse de gemeente mede, dat hij voor het beroep naar Polsbroek bedankt heeft. GEMENGDE BERICHTEN. De maskeradebij gelegenheid der studentenfeesten, te Utrecht is bepaald op Dinsdag 27 Juni. Zijl zal voorstellen den plechtigen intocht van Karei den Stoute te Zutten op 4 Augustus 1473. Donderdag was liet een feestdag voor de honden te Amsterdam. 'tWas dien dag vier maanden geleden dat het muilkor- ven-gebod was ingevoerd zonder sedert ver nieuwd te zijn. De honden in de hoofdstad zijn dus weder vrij van muilkorving. Die feestdag zal ook weldra aanbreken voor de honden te 's-Hertogenboscli. Over de nieuw in te voeren muntstuk ken sprekende, betoogd bet Hndbldeweuschie lijkheid der invoering van 20 stukken, dubbele gouden Willems. Door de aanzien lijke waarde bij kleinen omvang, zou zulk een stuk gemakkelijk zijn bij liet doen van groote betalingenHet kost bovendien min der van munten en is niet zoo zeer aan slij- ting onderhevig ;als het tienguldenst., dat naar evenredigheid grooter omvang heeft. Wat de zilveren pasmunt betreft, het blad kan zich niet vereenigen met het plan om in plaats van den rijksdaalder een twee guldenstuk in te voeren. Het bezwaar, dat er bestaat voor mogelijke verwarring met den Indischen rijksdaalder, die zijn volle waarde behoudt, is ook van kracht wat aan gaat den gulden. Als men voor den gulden geen verwarring vreest, dan bestaat er ook geen reden om den rijksdaalder te weren. De vraag mag echter worden gesteld, of er behoefte is aan zilveren munt hooger dan de gulden. Door de predikanten H. L. Yinke en L. Schouten te Botterdam worden giften gevraagd voor een gezin van den adelstand behoorende, waarvan de man 60 jaar is, die een vrouw heeft, een moeder van 90 jaar en een kind van 13; dit gezin moet zich met droog brood en water voeden, terwijl het kind verzwakt. Wij vestigen de aan dacht van liefdadige harten op dit treurig bericht. De betrokken som in zake het Amster- damsche faillissement le Normant en van Ouwenaller wordt alleen voor Zwolle geschat opp.m f400,000.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2