S L VIS C H Es WEEKB NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N°. 23. Zeventiende jaargang. A° 1876. Vrijdag 2 Juni. Buitenland. Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs der advertentiën: van 15 regels 60 cent Prijs per drie maanden 1. elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge Afzonderlijke nommers 7 cents. tal gewone regels die zij besiaa^Tp^^ Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ner) en gewone (Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. België. FEESTEN DER GENTSCHE PACIFICATIE Op Zondag 21 Mei beeft te Gent in de groote gothische benedenzaal van het Stadhuis eene algemeene vergadering der deelnemende maatschappijen plaats gehad. Een duizendtal leden der bijzonderste krin gen der stad hadden de uitnoodigirig van het gemeentebestuur beantwoord en ver schillende vertegenwoordigers der Vlaam- .sche en Fransche dagbladpers van Belgie waren ook opgekomen Om elf uur werd de vergadering ge- opond en de heer Voorzitter Wagener heklom het gothisch slcenen spreekge stoelte om namens het collegie van Bur gemeester en schepenen op de beteekenis der feesten der pacificatie van Gent aan te dringen. De historische stoet, aldus begon hij, die tijdens de feesten zal ingericht wor den, zal geone ijdele maskarade, nog veel minder eene betooging tegen de katho lieke godsdienst zijn. Hij zal de houge- lijksto gebeurtenissen der XVI" eeuw, zooals de geschiedenis ze ons onvervalscht heeft doen kennen, aanschouwelijk maken. Iu den beginne had liet Gemeentebe stuur van Geut gedacht dat Noord en Zuid dit plechtig feest geheel en gansch zouden bijgetreden zijn en men vermoedde in het geheel niet dat de katholieke drukpers deze grootsche plechtigheid als tegenstrij dig aan de katholieke godsdienst zou voor- stollen. Het feest is eene herinnering aan het verbond van Noord en Zuid, aan de vereeniging tussc.hen katholieken en pro testanten, om gezamenlijk de dwinglandij en de Spanjaarden uit de Nederlanden te roeien en de godsdienstige verdraagzaam heid, de vrijheid van het geweten te be komen. Het is dus geen politiek- of geen partijfeest, dat men zich voorstelt in de eerste dagen van September te vieren, maar een nationaal, een vaderlandsch feest. De katholieke drukpers van Belgie zegt dat de pacificatie van Gent niets dan list en bedrog van protestantsche zijde was. Dat is niet zoo. De geschiedenis is daar om te herinneren, dat onder de ondertee kenaars van dat vredeverbond de namen aangetroffen worden van den bisschop van Atrecht, den abt van St. Pieters te Gent en den abt van Ste Geertrui te Leuven, en dat de Pacificatie door de godgeleerde professors der hoogeschool van Louven werd goedgekeurd. De katholieke dagbladen van Belgie zeggen dat de Pacificatie niet lang in stand werd gehouden, omdat zij tegen de Roomsche kerk gericht was. Neon, daarom ;s ze niet zoo spoedig vernietigd, maar wel omdat er langs wederzijden dweepers waren, die alle verzoening dwarsboomden aan den eenen kant Filips II en de Waalscho malcontenten," aan den anderen kant de onverdraagzame calvinisten als Hembyse, die te Gent de Katholieken vervolgde. Maar het was noch de Prins van Oranje noch de gematigde katholieke partij, die de pacificatie van Gent geschonden heeft. De Pacificatie-feesten zijn dus de her innering aan een', werk van eendracht en verzoening. Bij Koninklijk besluit is de overeen komst goedgekeurd gesloten in raadkamer van het hof van appel te Gent, den 1 Mei jl. tusschen den Staat ter eene en de erf genamen van den generaal van Damme ter andere zijde, omtrent de schorren gelegen in het Belgisch deel van het Zwin. Daarbij is overeengekomen dat gemelde schorren, eerlang door de Belgische regee- ringin het openbaar kunnen verkocht wor den, en dat daaruit in de eerste plaats zal gekweten worden, de som waarvoor de erven Van Damme (men zegt 250,000 franken) ten behoeve van den Staal van hunne rechten hebben afstand gedaan en 2o. de proceskos ten zullen geliquideerd worden. Zoo loopt dan eindelijk ook weldra iu Belgie fieaal ten einde eene nog uit de Fransche overheersching zoo schadelijk overgebleven handeling, zoowel voor de Zuidelijke als Noordelijke Nederlanders, als de aangrenzende bewoners dier zoo vruchtbare gronden, die alleen tal van jaren een rijk vloeiende bron geweest zijn voor heeren advocaten en andere praktizijns. De wakkere scheepskok, Constant van Hoydonk, en de scheepsjongen, Henri Guil- laume Brousselotdie met het grootste le vensgevaar de Lennie naar Europa koers deden zetten en de moordenaars van den gezag voerder en van de stuurlieden op die wijze in handen der justitie leverden, zijn door den Koning der Belgen voor hun dapper gedrag beloond de eerste met het ridder kruis der Leopolds-orde, de tweede met de decoration eivique 2e klasse. Deze eere- teekenen zijn deze week te Antwerpen door den Gouverneur der provincie aan Constant van Hoydonck en aan den vader van Trous- selot, die nog te Londen is, uitgereikt. Bij die plechtigheid waren de Burgemeester van Antwerpen, de Engelsc.he consul en ande re autoriteiten tegenwoordig. Onder hen was ook een lid der Engelsche jury, welke het schuldigover het scheepsvolk der Lennie heeft uitgesprokendeze was alleen overgeko men om bij de uitreiking van dit vereerend onderscheidingsteeken aan van Hoyilock te genwoordig te zijn. Alle schepen in de ha ven hadden de vlag in top. Frankrijk. Parijs heeft een wedstrijd geopend, waar bij aan het Parijsche huisgezin, dat met het grootste aantal kinderou gezegend, hun de beste opvoeding en het beste ouder wijs zal hebben gegeven, een prijs van 1500 frs. wordt toegekend. Te Parijs is dezer dagen een kwak zalver veroordeeld, die met den verkoop van een geneesmiddel, dat niet de minste waarde bezat, zeer goede zaken maakte Hij verkocht een door hem uitgevonden middel tegen zenuwpijnen, dat hij eau antinévralgique noemde en dat volgens 't onderzoek van een scheikundige niets was dan brandewijn, vermengd met een afkooksel van tabaksbladeren en meteen weinig gebrande suiker en indigo gekleurd. Dit kostbare mengsel zou een onfeilbaar middel zijn tegen zenuwaandoeningen, aan vallen van beroerte en vallende ziekte en viel zoo in den smaak van het lichtgeloovig publiek, dat de uitvinder in een jaar voor 1,800,000 francs er van verkocht. Do Rechtbank strafte hem evenwel met een maand tuchthuis. Twee weggeloopen kassiers zijn san- gehouden Ganestin van HAvre, die 85,000 fr. had medegenomen en bij wien men nog 25,000 vond; Wittes, die zijne pa troons ontlast had van 100,000 fr. ener nog 98,319 van over had. Een Rusische Graaf, die dezen win ter de Parijsche wereld verbaasd heeft door zijn weelde, heeft zich te Monaco, na er 800,000 fr, in twee dagen ver speeld te hebben, doodgeschoten. Do Fransche Minister van landbouw heeft in de bosschen in den omtrek van Parijs borden doen plaatsen, waarop staat aangegeven welke dieren schadelijk zijn en niet, met verzoek de schadelijke, zoo als meikevers, te dooden doch de onscha delijke of nuttige, zooals egels, mollen, padden en vogels niet te dooden. De ver schillende dieren worden op die borden tevens vermeld. Voor elke 500 meikevers, die de kinde ren der boschwachters ter hand stollen ontvangen ze 25 centimes. Spanje. De Minister van Financien, Salaverria, dringt sterk aan op groote reductie van het leger; voorloopig evenwel zullen van de 300,000 Spaansche soldaten die onder do wapenen staan, slechts 129,000 man, officieren en soldaten, ontslagen worden. Niet minder dan 50 generaals blijven in 't genot van volle soldij50,000 man wor den bestemd tot garnizoenen in de noor delijke provinciën. 30,000 soldaten, on der welke drie regimenten cavalerie, zijn aangewezen om don 1 September naar Cuba te gaan. Het inkomon van de kroon is bepaald op f 4,800,000 per jaar, ver deeld tusschen den Koning, zijne zuster, de ex-Koningin en de drie infantes van Spanje. Isabella zal in de volgende maand in Madrid komen.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1